Ад’юнкт Університету внутрішніх справ icon

Ад’юнкт Університету внутрішніх справ
Скачати 66.19 Kb.
НазваАд’юнкт Університету внутрішніх справ
Дата26.08.2012
Розмір66.19 Kb.
ТипДокументи
Осика І.М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ)


Боротьба з підробкою пластикових карток: погляд з британських островів


Стажування в поліцейському підрозділі по боротьбі з економічною злочинністю м. Бірмінгем дали не тільки враження але і певну інформацію, яка може мати застосування як в наукових дослідженнях, так і в практичній діяльності правоохоронних органів України. На наш погляд, представляють інтерес деякі тенденції в економічній злочинності Великобританії, досвід поліції цієї країни в виявленні і розслідуванні підробки і злочинному використання фінансових документів.

В країнах з розвинутою ринковою економікою і, зокрема, у Великобританії останнього часу найбільш поширеним засобом розкрадання чужих грошових коштів стали підроблені пластикові кредитні та дебітні картки (надалі “пластикові картки”). Пояснюється це тим, що кожна особа, яка проживає, працює або вчиться на території країни має свій банківський рахунок на який автоматично щомісяця або щонеділі перераховуються його заробітна плата, стипендія, пенсія, тощо. І для використання грошей в таких умовах застосовуються пластикові картки, які стали невід`ємним елементом повсякденного життя суспільства розвинутих країн і основним засобом розрахунків у магазинах, ресторанах, кінотеатрах, тощо. Готівку англійці використовують лише в пабах для купівлі пива і в жарт називають “пивними жетонами”. Тому саме пластикові картки стали спокусливим предметом посягання для злочинців.

Пластикові картки є фінансовим інструментом, засобом платежу. Картка являє собою шматок пластику, на якому рельєфно вибито: 1) номер картки; 2) код банку, номер філії банку, де картка була отримана; 3) код платіжної мережі, членом якої є банк, що випустив картку (“VISA”, “MASTER CARD”, “AMERICAN EXPRESS” та інші); 4) дата, до якої картка чинна; 5) ім`я власника картки та номер його рахунку; 6) фізичні засоби захисту картки від підробки (голограма, зображення символів банку та платіжної мережі). На зворотному боці картки знаходиться магнітна стрічка, яка містить в собі інформацію про вид картки, можливості її використання, код картки, та повністю дублює відомості, що знаходиться на титульному боці. Нижче магнітної стрічки знаходиться підпис володаря картки. Всі ці реквізити спрямовані на захист картки від підробки та незаконного використання. Останнім часом набули розповсюдження так звані “smart” картки, в яких інформація крім магнітної стрічки дублюється ще й в електронному чіпі, який розтосовано на ліцевій стороні картки.

В шахрайстві з пластиковими картками працівники поліції виділяють наступні способи: 1) використання крадених чи загублених карток без внесення до них будь-яких змін; 2) використання перекодованих дійсних карток; 3) використання повністю виготовлених (підроблених) злочинцем карток.

Перший спосіб є найбільш розповсюдженим і полягає він в злочинному використанні крадених та загублених карток без фізичної підробки їх поверхні та електронної зміни інформації на магнітній стрічці. Заправило, картки знаходяться у портмоне потерпілого разом з грошима, інколи з особистими документами. Тому втрата усіх перерахованих речей полегшує злочинцю використання загубленої або викраденої картки. Нерідко необережні володарі карток всупереч рекомендаціям банків щодо заходів безпеки їх використання, записують свій персональний ідентифікаційний номер (далі ПІН) на шматку паперу і тримають його разом з карткою (разом і втрачають їх). ПІН має важливе значення для використання картки бо є кодом для отримання грошей з рахунку через банкомат.

У випадках, коли злочинець не володіє ПІНом, є інший шлях використання картки – у магазинах, заправочних станціях, кінотеатрах, тощо. Для успішного використання картки достатньо навчитися розписуватися як володар картки, та не показувати своєї жадібності, оскільки магазини мають ліміти продажу товарів за допомогою карток і купівля товарів на великі суми викликає підозру у продавців. Вміння розписуватися як володар картки необхідно тому, що при розрахунку карткою володар картки повинен в присутності касира розписатися на вибитому з цією метою чекові. За інструкцією касир повинен порівняти підпис володаря на чекові з підписом на картці. В умовах постійного руху покупців та при довгих тренуваннях продавця дуже легко обдурити, оскільки він не проводить дослідження підписів, а лише порівнює їх за зовнішніми ознаками.

Висока суспільна небезпечність шахрайського використання пластикових карток полягає в тому, що при її допомозі злочинець одержує можливість доступу до банківського рахунку особи і може бути викрасти величезні суми грошей. Тому банки витрачають великі кошти на попередження незаконного використання карток, навчання персоналу магазинів, банківських співробітників, постійно удосконалюють фізичні заходи захисту самої картки. Але, не дивлячись на всі ці заходи, злочинці знаходять слабкі місця у системі і зловживають ними.

Другим шляхом шахрайства є підробка картки, тобто фізична зміна інформації на поверхні картки та перекодування електронної інформації на магнітній стрічці з наступним її використанням. З цією метою використовуються вкрадені або знайдені картки. Цей шлях є більш технічним і потребує певного знаряддя. Існує два найбільш розповсюджених способи підробки карток – це перебивання рельєфних зображень на поверхні картки та перекодування магнітної стрічки. Інколи злочинці використовують ці два способи одночасно.

Перебивання рельєфних зображень на поверхні картки є найстарішим способом підробки. Для використання такої картки необхідно змінити вибиті рельєфні зображення цифр та букв на пластикові. З цією метою використовується нескладне знаряддя, яке легко придбати у спеціалізованих компаніях. Такі картки дуже легко знайти та викрити, оскільки така підробка очевидна. Але злочинцям вдається використовувати такі картки в змові з недобросовісними продавцями, які отримують за це частину злочинного прибутку.

Перекодування магнітної стрічки являє собою зміну інформації яка в ній міститься. Цей спосіб є більш складним і потребує більш досконалого та дорогого обладнання. З цією метою використовується спеціальний прилад –декодер, який при з`єднанні з комп`ютером зчитує та розкодовує інформацію, яка міститься у цифровій формі. За його допомогою також можливо внести нову інформацію до магнітної стрічки. Потім така картка використовується в любих місцях торгівлі де існує прилад для електронного зчитування карток. Особливостями цього способу є те, що злочинці використовують не лише викрадені або загублені картки а й свої особисті. При використанні такої картки всі зовнішні риси не змінені і тому така картка підозри у продавця не викликає. Хоча згідно з інструкціями продавець при прийнятті такої картки до платежу зобов`язаний звірити інформацію на магнітній стрічці, яка друкується касовим апаратом на чекові з інформацією на поверхні картки. Але вони цього не завжди роблять або знову ж вступають в змову зі злочинцями тому вони інколи мають успіх. За даними поліції Бірмінгему такий спосіб підробки та використання карток завдяки своїй легкості та ефективності є найбільш розповсюдженим і часто використовується організованими злочинними групами.

Третім способом підробки є повне виготовлення картки. Англійці розділяють виготовлення карток на два різновиди – виготовлення за допомогою пластикових бланків карток (так зване шахрайство білого пластику) та повне виготовлення картки. За своєю суттю ці два різновиди схожі. Різниця лише в тому, що в першому випадку злочинці вже володіють бланками карток, які складно, але все ж таки можливо придбати разом з іншим необхідним обладнанням. В якості магнітної стрічки при виготовленні картки може використовуватися відеоплівка. Такий вид діяльності шахраїв є високоорганізованою злочинною діяльністю. Виготовлення карток з кожним роком стає все більш професійним, якість карток поліпшується все більше. У Великобританії час від часу викриваються підпільні “заводи” по виготовленню карток. У злочинців вилучаються кілограми пластику, декодери та комп’ютери. Особливістю таких злочинів є те, що вони вчиняються завжди іноземцями. Так, за останніми даними в цій сфері вдало діють китайці в співдружності з африканцями. Останнім часом на території Великобританії почали з’являтися картки, які були підроблені на території Російської Федерації та використовувалися її громадянами. До речі російський пластик за своєю якістю набагато перевершує китайський, який до цього мав репутацію самого якісного у світі. Такі злочини дуже складно виявити, оскільки картка не має ніяких ознак підробки, лише містить в собі неправдиву інформацію про володаря та рахунок, які можуть зовсім не існувати.

Підробка та використання підроблених пластикових карток кваліфікуються у Великобританії як шахрайство. Окремої кримінальної відповідальності за підробку цих фінансових інструментів в цій країні не встановлено. Але в США, наприклад, така відповідальність передбачена в кримінальних кодексах окремих штатів (Кримінальний кодекс штату Каліфорнія ст. U470). Кримінальна відповідальність за підробку і використання пластикових карток і чеків передбачена законодавством Італії (ст. 12 Закону №72/92). Цим же шляхом іде і законодавець Російської Федерації ( ст. 172 КК РФ).

На наш погляд, це цілком обгрунтовані законодавчі заходи, які, враховуючи стрімке поширення цих злочинів і їх високу суспільну небезпечність, повинні бути прийняті і в Україні. Українські банки випускають поки що обмежену кількість карток – на заході Україну вважають країною з готівковою культурою. Але такі злочини часто носять міжнародний характер - картки виготовлюються або викрадаються на території однієї країни, а використовуватися в іншій. В таких випадках виникають труднощі як при кваліфікації дій злочинців, так і при розслідуванні. Наприклад за даними “VISA International” банки - члени цієї платіжної мережі за третю чверть 1997 року в Києві втратили $18 000. В зв’язку з цим порушена і знаходиться в провадженні кримінальна справа. Якщо брати до уваги закордонний досвід, то ця справа буде не останньою для правоохоронних органів України. Тому проблеми кримінальної відповідальності за підробку пластикових карток та чеків, процесуального оформлення таких справ та методики розслідування такої категорії злочинів з’являться в Україні в дуже близькому майбутньому. При їх вирішенні важливо враховувати і зарубіжний досвід.


Опубліковано:

Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України. Спец. випуск. Ч.2. Проблеми вдосконалення законодавства та практика його застосування з урахуванням прогнозу злочинності. – Луганськ. – 1999. – С. 115 – 119.

Схожі:

Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconХндісе) І. М. Осика (ад’юнкт, Університет внутрішніх справ)
Встановлення сучасних способів та технічних засобів підробки паперових документів
Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconПравила прийому до Одеського державного університету внутрішніх справ у 2013 році Провадження освітньої діяльності в Одеському державному університеті внутрішніх справ здійснюється
Одеському державному університеті внутрішніх справ здійснюється відповідно до ліцензії Міністерства освіти І науки України (серія...
Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconЗатверджую (начальник органу внутрішніх справ, який має право призначення на посади середнього та старшого начальницького складу)
Висновок військово-лікарської комісії про придатність кандидата на навчання до служби в органах внутрішніх справ та внутрішніх військах...
Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconУ сфері зовнішньоекономічної діяльності
Робота виконана в Київському національному університеті внутрішніх справ, Міністерство внутрішніх справ України
Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconОсика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії
Ння як в наукових дослідженнях, так І в практичній діяльності правоохоронних органів України. На наш погляд, представляють інтерес...
Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconОсика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Досвід поліції Великобританії в розслідуванні економічних злочинів, пов’язаних з підробкою та використанням підроблених документів Вступ
Ння як в наукових дослідженнях, так І в практичній діяльності правоохоронних органів України. На наш погляд, представляють інтерес...
Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconДьомін Юрій Михайлович, Генеральна прокуратура України, заступник начальника Головного управління нагляду за додержанням закон
Робота виконана у Харківському національному університеті внутрішніх справ, Міністерство внутрішніх справ України
Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconЛьвівський інститут внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України Степан Сливка
...
Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconДержавний вищий навчальний заклад «донецький національний технічний університет» тохтамиш тетяна олександрівна
Львівський державний університет внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ України (м. Львів)
Ад’юнкт Університету внутрішніх справ iconДержавний вищий навчальний заклад «донецький національний технічний університет» тохтамиш тетяна олександрівна
Львівський державний університет внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ України (м. Львів)
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи