Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії icon

Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії
Скачати 125.75 Kb.
НазваОсика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії
Дата26.08.2012
Розмір125.75 Kb.
ТипДокументи

Осика І.М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ)


Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії.


Піврічна підготовка в Кардіфському університеті та стажування в поліцейському підрозділі по боротьбі з економічною злочинністю м. Бірмінгем (Великобританія) дали не тільки враження але і певну інформацію, яка може мати застосування як в наукових дослідженнях, так і в практичній діяльності правоохоронних органів України. На наш погляд, представляють інтерес деякі тенденції в економічній злочинності Великобританії, досвід поліції цієї країни в виявленні і розслідуванні підробки і злочинному використання фінансових документів.

В країнах з розвинутою ринковою економікою і, зокрема, у Великобританії останнього часу найбільш поширеним засобом розкрадання чужих грошових коштів стали підроблені пластикові кредитні та дебітні картки (надалі “пластикові картки”) та чеки. Пояснюється це тим, що кожна особа, яка проживає, працює або вчиться на території країни має свій банківський рахунок на який автоматично щомісяця або щонеділі перераховуються його заробітна плата, стипендія, пенсія, тощо. І для використання грошей в таких умовах застосовуються пластикові картки та чекові книжки, які стали невід`ємним елементом повсякденного життя суспільства розвинутих країн і основним засобом розрахунків у магазинах, ресторанах, кінотеатрах, тощо. Готівку англійці використовують лише в пабах для купівлі пива і в жарт називають “пивними жетонами”. Тому саме пластикові картки та чекові книжки і стали спокусливим предметом посягання для злочинців.

Пластикові картки є фінансовим інструментом, засобом платежу. Картка являє собою шматок пластику, на якому рельєфно вибито: 1) номер картки; 2) код банку, номер філії банку, де картка була отримана; 3) код платіжної мережі, членом якої є банк, що випустив картку (“VISA”, “MASTER CARD”, “AMERICAN EXPRESS” та інші); 4) дата, до якої картка чинна; 5) ім`я власника картки та номер його рахунку; 6) фізичні засоби захисту картки від підробки (голограма, зображення символів банку та платіжної мережі). На зворотному боці картки знаходиться магнітна стрічка, яка містить в собі інформацію про вид картки, можливості її використання, код картки, та повністю дублює відомості, що знаходиться на титульному боці. Нижче магнітної стрічки знаходиться підпис володаря картки. Всі ці реквізити спрямовані на захист картки від підробки та незаконного використання.

Існує кілька найбільш розповсюджених способів підробки та шахрайського використання підроблених пластикових карток. Вони залежать від шляху придбання злочинцем самої картки та інформації про її важливі елементи, володіння якими робить можливим використання картки без її фізичної присутності, тобто використання послуг телемаркетинга та замовлення товарів через Інтернет, а також від ступені “озброєння” злочинця необхідною технікою.

В шахрайстві з пластиковими картками працівники поліції виділяють наступні способи: 1) використання крадених чи загублених карток без внесення до них будь-яких змін; 2) використання перекодованих дійсних карток; 3) використання повністю виготовлених (підроблених) злочинцем карток.

Перший спосіб є найбільш розповсюдженим і полягає він в злочинному використанні крадених та загублених карток без фізичної підробки їх поверхні та електронної зміни інформації на магнітній стрічці. Заправило, картки знаходяться у портмоне потерпілого разом з грошима, інколи з особистими документами. Тому втрата усіх перерахованих речей полегшує злочинцю використання загубленої або викраденої картки. Нерідко необережні володарі карток всупереч рекомендаціям банків щодо заходів безпеки їх використання, записують свій персональний ідентифікаційний номер (далі ПІН) на шматку паперу і тримають його разом з карткою (разом і втрачають їх). ПІН має важливе значення для використання картки бо є кодом для отримання грошей з рахунку через банкомат.

Інколи картки разом з ПІНом викрадаються прямо із поштових ящиків і вони навіть не доходять до володаря. Справа в тому, що банки пересилають володарям картки звичайною поштою, інколи разом з карткою вони висилають й інструкції щодо її використання разом з ПІНом. Хоча вони й розсилаються їх у різних конвертах з інтервалом у 2-3 дні, для злочинця не є складним викрасти конверт з карткою, а потім кілька днів перевіряти поштовий ящик тієї ж особи щоб заволодіти ще й інструкціями. Відрізнити листа з банку від приватного дуже легко по зворотній адресі та надпису “конфіденціально” на конверті. Шляхом заволодіння карткою та ПІНом може бути і розбій або грабіж. Володіння карткою та ПІНом бездоганна можливість для злочинця отримувати гроші з картки потерпілого з усіх банкоматів країни, а то й за кордоном, в залежності від різновиду картки.

У випадках, коли злочинець не володіє ПІНом, є інший шлях використання картки – у магазинах, заправочних станціях, кінотеатрах, тощо. Для успішного використання картки достатньо навчитися розписуватися як володар картки, та не показувати своєї жадібності, оскільки магазини мають ліміти продажу товарів за допомогою карток і купівля товарів на великі суми викликає підозру у продавців. Вміння розписуватися як володар картки необхідно тому, що при розрахунку карткою володар картки повинен в присутності касира розписатися на вибитому з цією метою чекові. За інструкцією касир повинен порівняти підпис володаря на чекові з підписом на картці. В умовах постійного руху покупців та при довгих тренуваннях продавця дуже легко обдурити, оскільки він не проводить дослідження підписів, а лише порівнює їх за зовнішніми ознаками.

Але використання краденої або знайденої пластикової картки має свої ліміти в часі. Період, на протязі якого злочинець може використовувати картку залежить від того, як швидко після втрати картки володар заявив про це в банк та від оперативності повідомлення торгівельних точок та банкоматів про скасування картки.

Згідно з кодексом банківської етики (такий існує у Великобританії) клієнт банку не може втратити з свого рахунку більше 50 фунтів стерлінгів, якщо не буде доведена його особиста вина у причинені шкоди. Практично банки дуже рідко списують такі кошти на клієнтів тому що для них важливо зберегти добру репутацію та не втратити клієнта. Тому у випадках, коли злочинцем використовується пластикова картка, потерпілим від злочину стає банк бо саме він втрачає гроші, а не володар картки.

Висока суспільна небезпечність шахрайського використання пластикових карток полягає в тому, що при її допомозі злочинець одержує можливість доступу до банківського рахунку особи і може бути викрасти величезні суми грошей. Тому банки витрачають великі кошти на попередження незаконного використання карток, навчання персоналу магазинів, банківських співробітників, постійно удосконалюють фізичні заходи захисту самої картки. Але, не дивлячись на всі ці заходи, злочинці знаходять слабкі місця у системі і зловживають ними.

Другим шляхом шахрайства є підробка картки, тобто фізична зміна інформації на поверхні картки та перекодування електронної інформації на магнітній стрічці з наступним її використанням. З цією метою використовуються вкрадені або знайдені картки. Цей шлях є більш технічним і потребує певного знаряддя. Існує два найбільш розповсюджених способи підробки карток – це перебивання рельєфних зображень на поверхні картки та перекодування магнітної стрічки. Інколи злочинці використовують ці два способи одночасно.

Перебивання рельєфних зображень на поверхні картки є найстарішим способом підробки. Для використання такої картки необхідно змінити вибиті рельєфні зображення цифр та букв на пластикові. З цією метою використовується нескладне знаряддя, яке легко придбати у спеціалізованих компаніях. Такі картки дуже легко знайти та викрити, оскільки така підробка очевидна. Але злочинцям вдається використовувати такі картки в змові з недобросовісними продавцями, які отримують за це частину злочинного прибутку.

Перекодування магнітної стрічки являє собою зміну інформації яка в ній міститься. Цей спосіб є більш складним і потребує більш досконалого та дорогого обладнання. З цією метою використовується спеціальний прилад –декодер, який при з`єднанні з комп`ютером зчитує та розкодовує інформацію, яка міститься у цифровій формі. За його допомогою також можливо внести нову інформацію до магнітної стрічки. Потім така картка використовується в любих місцях торгівлі де існує прилад для електронного зчитування карток. Особливостями цього способу є те, що злочинці використовують не лише викрадені або загублені картки а й свої особисті. При використанні такої картки всі зовнішні риси не змінені і тому така картка підозри у продавця не викликає. Хоча згідно з інструкціями продавець при прийнятті такої картки до платежу зобов`язаний звірити інформацію на магнітній стрічці, яка друкується касовим апаратом на чекові з інформацією на поверхні картки. Але вони цього не завжди роблять або знову ж вступають в змову зі злочинцями тому вони інколи мають успіх. За даними поліції Бірмінгему такий спосіб підробки та використання карток завдяки своїй легкості та ефективності є найбільш розповсюдженим і часто використовується організованими злочинними групами.

Третім способом підробки є повне виготовлення картки. Англійці розділяють виготовлення карток на два різновиди – виготовлення за допомогою пластикових бланків карток (так зване шахрайство білого пластику) та повне виготовлення картки. За своєю суттю ці два різновиди схожі. Різниця лише в тому, що в першому випадку злочинці вже володіють бланками карток, які складно, але все ж таки можливо придбати разом з іншим необхідним обладнанням. В якості магнітної стрічки при виготовленні картки може використовуватися відеоплівка. Такий вид діяльності шахраїв є високоорганізованою злочинною діяльністю. Виготовлення карток з кожним роком стає все більш професійним, якість карток поліпшується все більше. У Великобританії час від часу викриваються підпільні “заводи” по виготовленню карток. У злочинців вилучаються кілограми пластику, декодери та комп’ютери. Особливістю таких злочинів є те, що вони вчиняються завжди іноземцями. Так, за останніми даними в цій сфері вдало діють китайці в співдружності з африканцями. Останнім часом на території Великобританії почали з’являтися картки, які були підроблені на території Російської Федерації та використовувалися її громадянами. До речі російський пластик за своєю якістю набагато перевершує китайський, який до цього мав репутацію самого якісного у світі. Такі злочини дуже складно виявити, оскільки картка не має ніяких ознак підробки, лише містить в собі неправдиву інформацію про володаря та рахунок, які можуть зовсім не існувати.

Зрозуміло, що для підробки картки і для успішного її використання необхідно мати інформацію про код банку, картки, платіжної мережі, тощо. Така інформація може братися з трьох джерел. Перш за все, це незаконне та таємне зчитування інформації з магнітних стрічок чужих карток за допомогою зчитувача та декодера у ресторанах, магазинах, заправочних станціях, тощо. Такий спосіб має назву “скімінгу” (skimming) від англійського “skim” – знімати. Це самий розповсюджений спосіб отримання такої інформації. Більш за все таку інформацію злочинці отримують в ресторанах, коли клієнт віддає свою картку офіціантові і той відносить її до касового апарату, щоб зняти платіж за послуги. Після того як злочинці володіють такою інформацією вони за допомогою комп’ютеру переносить її на магнітну стрічку своєї, викраденої або ж виготовленої картки. В такому випадку злочинець може використовувати, наприклад, свою картку, а гроші за його покупки будуть братися з рахунку потерпілого.

Другим джерелом отримання інформації такого роду є використання куплених банківських службовців, з якими пізніше діляться прибутками. Хоча отримати таку інформацію в банку дуже складно, оскільки більшість номерів генерується автоматично і вони відомі лише комп’ютерові.

В якості третього джерела можна виділити комп’ютерні програми та бази даних. Наприклад існують бази даних які містять інформацію про коди банків та міжнародних платіжних систем, які є елементом коду картки, а також програми які автоматично генерують номери кредитних карток та банківських рахунків. Працюють вони за тим же алгоритмом, що і справжні банківські програми. Такі програми є піратськими, але для злочинців не є проблемою знайти та використати таку програму. Після того як програму було використано і злочинець має кілька варіацій номеру картки він може перевірити працездатність номеру картки, тобто її коду за допомогою телемаркетингу, тобто замовити який-небудь товар по телефону і назвати здобутий номер картки. Якщо номер збігається, його замова буде виконана, якщо ні - оператор відмовить в угоді і злочинець перевірить наступний номер тим же шляхом. Таким же чином можна замовити товари або послуги через “Інтернет”, за допомогою лише номера, списаного з чужої картки. Для безпеки злочинці використовують крадені мобільні телефони, які після використання викидають.

Поліцією Великобританії накопичено значний досвід в виявленні, розслідуванні та попередженні таких злочинів. Для цього в її структурі є секція, яка спеціалізується на розслідуванні банківських злочинів. У складі такої секції працює детектив, який спеціалізується на розслідуванні злочинів, пов`язаних з зловживанням пластиковим картками. Банки забезпечують поліцію необхідним знаряддям, яке необхідне для розслідування таких злочинів. Робота по доказуванні таких злочинів, на перший погляд дуже складна, але сучасні технології з профілактики злочинності дуже допомагають детективам при розслідуванні. Так, любий переказ грошей з магазину до банку відображається в чеках, які зберігаються в магазинах, отримання вимог за платежем з магазину до банку також автоматично відображається в комп’ютері та відповідних роздруковках. Тому, коли банк одержує інформацію про використання підробленої картки, його службовцям легко знайти магазин, де вона була використана. В магазині легко встановити точний час розрахунку. Далі можна взяти записи відеокамер, які працюють у кожному магазині на протязі 24 години. Продивитися плівки за час коли було використання картки, встановити зовнішність злочинця і почати пошук нескладно.

Такий порядок дій застосовується в тому випадку, коли продавець не виявив підробку і злочинця не було схоплено службою безпеку магазину. При розслідуванні таких злочинів детективи тісно співпрацюють з банками, платіжними мережами та магазинами.

Доказування такого способу підробки як перекодування картки у суді проводиться детективом, який розслідував злочин, участь спеціаліста в таких справах не обов’язкова.

Такі організації як “VISA” теж займаються розслідуванням причин та умов, що сприяють використанню підроблених пластикових карток. Зокрема, вони розробляють інформаційні мережі для банків та магазинів, куди оперативно вноситься інформація про викрадені або загублені картки щоб попередити злочини і не дати злочинцеві можливості використати картку. Також вони дуже тісно співпрацюють з поліцією і надають їй всіляку як інформаційну так і технічну допомогу.

Чеки. Як і пластикові картки, чеки є засобом безготівкових розрахунків. Чеки містяться в чековій книжці яка виписується банком на певну особу. Чеки містять інформацію про банк, який випустив книжку, номер рахунку, дату випуску чекової книжки. Також кожен чек має свій номер згідно з порядком його розташування у книжці. Існує кілька різновидів чеків але принцип їх використання при вчиненні злочинів однаковий.

Злочинці викрадають чекові книжки, підробляють підписи володарів і виписують чеки на своє ім`я, заправило, на велику суму грошей. Після цього купують речі, розраховуючись чеками або пред`являють чеки, виписані на їх ім`я до банку з проханням перевести вказану суму грошей на їхній рахунок або отримати готівку. Крім цього вони використовують фотокопії дійсних чеків та збільшують суму грошей на чекові шляхом приписок. При цьому гроші, зрозуміло, будуть переведенні з рахунку володаря чекової книжки, якщо він не встиг повідомити про втрату книжки до банку, а фактичним потерпілим у більшості випадків буде банк, в якому тримає свій рахунок володар книжки. Розповсюдженим є використання підроблених чеків при вчиненні шахрайства коли злочинці купують дрібні партії товару для перепродажу, розраховуючись при цьому підробленим чеком.

Значна поширеність підробки і використання підроблених чеків, специфіка механізму вчинення цих злочинів обумовлює особливості в їх розслідуванні. При розслідуванні такої категорії кримінальних справ ведучу роль відіграє криміналістичне дослідження письма. Наприклад, в поліції Бірмінгему спеціально дослідженням почерку на підроблених чеках займаються два спеціалісти – почеркознавці. Вони проводять попередній аналіз почерку на виявлених чеках, ведуть їх облік та здійснюють подальші експертні дослідження. У цьому їм допомагає спеціально розроблена комп`ютерна система, в яку вносяться данні про особливості почерку злочинця, які визначаються спеціалістом за допомогою спеціально розробленої для цього схеми. Закодовані особливості почерку вносяться до комп’ютеру і зберігаються там. Всякого разу, коли спеціалісти працюють з чеками вони вносять закодовані особливості почерку на чекові до комп`ютеру і програма порівнює їх з тими, що були внесені раніше. Комп`ютер автоматично відшукує схожі коди і видає інформацію про особу, якій може належати цей почерк. Потім спеціаліст вибирає зразки почерку підозрюваної особи і вже в результаті дослідження вирішує питання про ідентичність почерку на чеку та почерку підозрюваного, вибраного комп`ютером. Інколи це спрацьовує, інколи коди схожі але особи різні але у всякому випадку використання такої системи значно полегшує роботу спеціаліста і економить багато часу.

Другий напрямок пошуку підозрюваних при використані підроблених чеків полягає в дослідженні чеків на предмет наявності відбитків пальців підозрюваного. Цьому домагає також комп`ютерна база даних, в якій містяться, з одного боку, зразки відбитків пальців відомих злочинців, а з другого - невідомих осіб, що скоїли злочини і їх відбитки пальців були виявлені на чеках. Відбиток, знайдений на чеку вводиться за допомогою сканеру або цифрової відеокамери до комп`ютеру і автоматично порівнюється з цим двома базами даних.

Для більш ефективного розслідування злочину та пошуку злочинця поліція використовує спеціальні обліки. Це, так звані, чекові пакети, які формуються по принципу належності одній чековій книжці. В цих пакетах зберігаються запроси та відповіді на них за відбитками пальців, які були знайдені на чеках і звірені з Національним поліцейським комп`ютером та локальними комп`ютерними системами з обліку шахрайства, а також висновки почеркознавців щодо дослідження чеків.

Підробка та використання підроблених пластикових карток та чеків кваліфікуються у Великобританії як шахрайство. Окремої кримінальної відповідальності за підробку цих фінансових інструментів в цій країні не встановлено. Але в США, наприклад, така відповідальність передбачена в кримінальних кодексах окремих штатів (Кримінальний кодекс штату Каліфорнія ст. U470). Кримінальна відповідальність за підробку і використання пластикових карток і чеків передбачена законодавством Італії (ст. 12 Закону №72/92). Цим же шляхом іде і законодавець Російської Федерації ( ст. 187 КК РФ).

На наш погляд, це цілком обгрунтовані законодавчі заходи, які, враховуючи стрімке поширення цих злочинів і їх високу суспільну небезпечність, повинні бути прийняті і в Україні. Українські банки випускають поки що обмежену кількість карток – на заході Україну вважають країною з готівковою культурою. Але такі злочини часто носять міжнародний характер - картки виготовлюються або викрадаються на території однієї країни, а використовуватися в іншій. В таких випадках виникають труднощі як при кваліфікації дій злочинців, так і при розслідуванні. Наприклад за даними “VISA International” банки - члени цієї платіжної мережі за третю чверть 1997 року в Києві втратили $18 000. В зв’язку з цим порушена і знаходиться в провадженні кримінальна справа. Якщо брати до уваги закордонний досвід, то ця справа буде не останньою для правоохоронних органів України. Тому проблеми кримінальної відповідальності за підробку пластикових карток та чеків, процесуального оформлення таких справ та методики розслідування такої категорії злочинів з’являться в Україні в дуже близькому майбутньому. При їх вирішенні важливо враховувати і зарубіжний досвід.


Опубліковано:

Економіка і право. – Зб. наук. праць. – Вип.2. – Харків, ХДАДТУ. – 1999. – С. 233 – 241.

Схожі:

Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconОсика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Досвід поліції Великобританії в розслідуванні економічних злочинів, пов’язаних з підробкою та використанням підроблених документів Вступ
Ння як в наукових дослідженнях, так І в практичній діяльності правоохоронних органів України. На наш погляд, представляють інтерес...
Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconХндісе) І. М. Осика (ад’юнкт, Університет внутрішніх справ)
Встановлення сучасних способів та технічних засобів підробки паперових документів
Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconАд’юнкт Університету внутрішніх справ
України. На наш погляд, представляють інтерес деякі тенденції в економічній злочинності Великобританії, досвід поліції цієї країни...
Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconОсика Ігор Миколайович
Осика Ігор Миколайович, викладач кафедри криміналістики Національного університету внутрішніх справ
Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconПро впровадження пластикових карток
Затвердити Положення про впровадження пластикових карток мiжнародних платiжних систем у розрахунках за товари, наданi послуги та...
Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconПравила прийому до Одеського державного університету внутрішніх справ у 2013 році Провадження освітньої діяльності в Одеському державному університеті внутрішніх справ здійснюється
Одеському державному університеті внутрішніх справ здійснюється відповідно до ліцензії Міністерства освіти І науки України (серія...
Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconЗатверджую (начальник органу внутрішніх справ, який має право призначення на посади середнього та старшого начальницького складу)
Висновок військово-лікарської комісії про придатність кандидата на навчання до служби в органах внутрішніх справ та внутрішніх військах...
Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconУ сфері зовнішньоекономічної діяльності
Робота виконана в Київському національному університеті внутрішніх справ, Міністерство внутрішніх справ України
Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconДьомін Юрій Михайлович, Генеральна прокуратура України, заступник начальника Головного управління нагляду за додержанням закон
Робота виконана у Харківському національному університеті внутрішніх справ, Міністерство внутрішніх справ України
Осика І. М. (ад’юнкт Університету внутрішніх справ) Проблеми боротьби з підробкою та використанням підроблених пластикових карток та чеків у Великобританії iconЛьвівський інститут внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України Степан Сливка
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи