Лефтеров В. О icon

Лефтеров В. О
Скачати 30.18 Kb.
НазваЛефтеров В. О
Дата23.08.2012
Розмір30.18 Kb.
ТипДокументи

УДК 159.98:167


Лефтеров В.О., к. психол. н., доцент, начальник науково-дослідного центр

у психотренінгових технологій Донецького юридичного

інституту


МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ І ПРИНЦИПИ ПСИХОЛОГІЧНОГО ТРЕНІНГУ


У статті наведено аналіз різних підходів до визначення суті і цільового призначення психологічного тренінгу, розкриваються основні методологічні положення, принципи і механізми тренінгу, його місце і роль у психологічній науці і практиці.

Ключові слова: психологічний тренінг, надзвичайна ситуація, професійна діяльність.


^ Постановка проблеми. Не дивлячись на те, що психологічний тренінг має глибоке історичне і наукове коріння, а за останніх 10-15 років став однією з найбільш поширених форм психологічної практики, тренінг ще не скрізь сприймають адекватно. У таких, відносно «закритих» організаціях як органи внутрішніх справ, Міністерство з надзвичайних ситуацій та інших, тренінг ще часто асоціюється з психодіагностикою, експериментальними дослідженнями, іспитами та іншими таємничими маніпуляціями, які проводять психологи з людьми. Разом з тим, численні автори в один голос відзначають, що на сьогодні немає загальноприйнятого поняття «тренінг». Ці обставини, а також відсутність загальної теорії психологічного тренінгу, заплутане положення з його різновидами і їх місцем у загальній системі методів психології, недостатня розробленість прикладного використання тренінгу, зокрема у системі правоохоронних органів зумовлює актуальність розкриття методологічної сутності і визначенні цього поняття.

^ Аналіз останніх досліджень і публікацій. Відповідно до багатоаспектності застосування тренінгів, різні автори давали їм різні визначення. Так, цікавим є визначення тренінгу, яке дає Ю.Н.Емельянов: «...термін «тренінг», на нашу думку, повинен використовуватися не для позначення методів навчання, а для позначення методів розвитку здібностей до навчання або оволодіння будь-яким складним видом діяльності, зокрема, спілкуванням» [1, с. 18].

Позначаючи межі поняття «психологічний тренінг», І.В.Вачков констатує, що сучасне розуміння тренінгу включає багато традиційних методів групової психотерапії і психокорекції, що спонукує шукати його витоки у різноманітних напрямах клінічної психотерапії в групах [2, с. 7].

^ Постановка завдання. Метою даної статті є аналіз різних підходів до визначення суті і цільового призначення психологічного тренінгу, розгляд основних методологічних положень, загальних принципів, закономірностей і механізмів тренінгу, його місця і ролі у психологічній науці і практиці.

^ Виклад основного матеріалу. Сутність тренінгу відкривається його змістом (предметом), цілями і методами. Зміст тренінгу визначається виділенням того, що підлягає розвитку або вдосконаленню, тобто певні види і компоненти будь-яких компетентностей. У якості компонентів найчастіше згадується тріада: знання, вміння та установки (відносини).

Як цілі називаються успішне функціонування і вдосконалення у певній галузі, адекватне виконання конкретного завдання і роботи, підвищення ефективності праці у певній організації. До цілей тренінгу, на наш погляд, необхідно віднести і набуття особистісно-психологічного балансу, оновленого сенсу буття і отримання могутнього життєстверджуючого імпульсу.

Як методи фігурують прийоми і техніки набуття досвіду, навчання та розвитку, процедури придбання знань та вмінь, а найчастіше просто сукупність інтерактивних методів навчання.

Висновки. Психологічний тренінг визначається нами як інтегрована, універсальна система цілеспрямованого психологічного тренування людини відповідно до потреб і цілей її особистості та діяльності. У результаті тренінгу активізуються інтелектуальні, комунікативні і вольові потенціали людини, здійснюється рефлексія її минулого і моделювання майбутнього. Це стає можливим за рахунок цілеспрямованого використання під час тренінгу спеціальних психотехнічних, ігрових та інших прийомів і методів

ЛІТЕРАТУРА


  1. Емельянов Ю.Н. Активное социально-психологическое обучение. – Л.: Изд-во ЛГУ, 1985. - с. 144.

  2. Макшанов С.И. Психология тренинга в профессиональной деятельности: Дис... д. психол. н.: 19.00.03 - психология труда; инженерная психология. – Спб.: Санкт-Петербургский государственный университет, 1998. - с. 305.

  3. Петровская Л.А. Компетентность в общении. Социально-сихологический тренинг. - М.: Изд-во МГУ, 1989. - 216 с.

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи