Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти icon

Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
НазваМіністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Сторінка1/5
Дата21.11.2012
Розмір0.88 Mb.
ТипДиплом
  1   2   3   4   5

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

СУМСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ


У СВІТІ МУЗИКИ

(музичні свята)


Методичний посібник на допомогу

музичним керівникам дошкільних навчальних закладів

Суми – 2012У СВІТІ МУЗИКИ

(музичні свята)


Методичний посібник на допомогу

музичним керівникам дошкільних навчальних закладів


Друкується згідно з рішенням вченої ради Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (протокол № 10 від 31.05.2012 р.)


Рецензенти:


Матковська М. – старший викладач кафедри педагогіки та інноваційних технологій, кандидат педагогічних наук, доцент;

Борцова М. – старший викладач кафедри психології


^ У світі музики: музичні свята: Методичний посібник на допомогу музичним керівникам дошкільних навчальних закладів / Укладач О. Сердюк – Суми : РВВ СОІППО, 2010. – 58 с.


У збірнику запропоновані сценарії музичних свят керівників дошкільних навчальних закладів Сумської області, які допоможуть молодим так і досвідченим фахівцям організовувати музичні свята для дітей цікаво й захоплююче.


Зміст


Передмова………………………………………………………………………………...6

^ Молодший дошкільний вік…………………………………………………………..10

"Матінко-матуся" Чеберячко О.В……………………………………………………..10

Новий рік" Кіптенко М.В……………………………………………………………......13

"Ялинка" Чеберячко О.В………………………………………………………………..15

^ Старший дошкільний вік……………………………………………………………..19

"Масляна. Свято проводів зими та зустрічі весни за народними традиціями" Заіменко А Г.,……………………………………………………………………………19

"Через море й океан, пливемо на свято мам" Васіної Т.С……………………….24

Муха-Цокотуха на ярмарку" осіннє свято " Васіної Т.С…………………………..29

"Осіннє мереживо"……………………………………………………………………..34

"Повір у себе" ……………………………………………………………………………38

"Свято Стрітення" Лебеденко Л.О…………………………………………………....40

"Чарівна квітка", новорічна казка Васіної Т.С………………………………………...47

"Ярмарок" Кондратенко Г.Г…………………………………………………………….55


Передмова

Враження дитинства вкарбовуються і залишаються в пам’яті людини на все життя. Їхні яскравість і багатство зігріватимуть душу людини ще довгі роки по тому, а, можливо, й усе наступне життя.

У загальний потік радісних настроїв і незабутніх емоцій дитинства свої особливі відчуття і переживання вносять свята. Вислів «без свята не буває дитинства» давно вже став афоризмом. Свято – це радість спілкування, радість розкріплення і самовираження, радість творчості й співтворчості, радість взаємодії і взаємозбагачення.

Свято – важлива частина життя дитини. Воно завжди бажане, очікуване, радісна подія, що привертає увагу дитини насамперед широкими можливостями самореалізації в різних видах діяльності. Свято духовно й культурно збагачує маленьку особистість, сприяє її успішній соціалізації, широко і щиро відкриває їй особливості й традиції рідного та інших народів, наочно і зрозуміло показує культурні цінності сучасного світу людей, розширює знання дитини про саму себе і про навколишній світ.

Свято в дитячому садочку допомагає вирішувати численні завдання розвитку, виховання і навчання, адже є прекрасною можливістю для усвідомлення дитиною культурного досвіду людства та його найвищих моральних і культурних цінностей, для формування різних компетенцій, компетентностей і творчої самореалізації в різних діяльностях, для яскравого і незабутнього підбиття підсумків оволодіння певними культурними цінностями.

Тематика свят у дошкільному навчальному закладі присвячується знаменним подіям життя нашої країни, є демонстрацією її суспільних і загальнолюдських цінностей, якнайкраще сприяючи формуванню у молодого покоління культури дозвілля, зокрема, і загальної культури в цілому.

Виходячи з положення Базового компоненту дошкільної освіти, обов’язковими для дитячого садка є: ^ Новий рік, Мамине свято (8 березня), Великдень. У старших групах дитячого садка рекомендовано також проводити свято «Випуск дітей до школи». Умовно свята поділяються на календарні (перші два) й тематичні (два останні).

Загальним провідним завданням організованих свят є формування у дітей культури дозвілля, ставлення до свят як до радісної події, розвиток емоційності та художньо-естетичних здібностей дітей.

Мета кожного свята залежить від її головної ідеї й теми.

^ Новий рік – найвеселіше свято – у дитячому садочку традиційно святкується в останній декаді грудня. Провідною ідеєю цього громадянського свята є: розпочати новий рік, разом із представниками сил Добра і Злагоди (найбільш ва­гомий персонаж цієї групи – чарівник і веселун Дід Мороз) поринути у нову стихію часу, нові побажання, нові прагнення – відкрити нове в собі, у часі, просторі, справах, в оточуючих людях тощо. Під час цього свята розгортаються казкові сюжети з пригодницькими моментами, зі змаганнями за першість темних і світлих чарівних сил, з можливістю зробити власний внесок у цю боротьбу, навіть здійснити певний моральний вибір і одержати винагороду за правильні рішення.

Слід підкреслити, що головною фігурою свята є Дід Мороз та ялинка (іноді виглядає активною фігурою Снігуронька, але Дід Мороз все ж голов­на постать), і приходить він для ствердження благородних істин і чеснот, для організації інтерактивного спілкування членів аудиторії, стимулювання її представників до творчих проявів (хороводи, ігри, танці, рухливі ігри-розіграші, пісні-ігри, сюрпризи, фокуси тощо) задля видобування людської радості високої напруги. Доречним є введення у свято казкових персонажів, героїв дитячих книг, мультфільмів (але ідентифікованих за статтю і з від­повідною статевою поведінкою). Обов'язковим елементом новорічного свята є сюрпризний момент, що передує появі подарунків.

Не рекомендується таке свято перетворювати на вечір поетичних мініатюр (часто сумнівних за змістом і навіть не мініатюр за об'ємом). Концертні сольні поетичні виступи доречні після святкування Новоріччя, наприклад, на святі прощання з ялинкою, проводами зими, зимових казкових персонажів тощо. Вивільнений час замінюють масовими іграми й розвагами. Свято має бути динамічним, веселим, інтерактивним, багатим на сюрпризи, несподіванки. І обов'язково з подарунками.

^ Мамине свято (свято 8-го Березня) є найближчим душі дитини, адже воно присвячено найріднішій у світі людині – матусі, яку вшановують разом з усіма представниками жіночої статі (бабусями, дівчатками як майбутніми матерями, виховательками). Це свято установлено ще у радянські часи (ідея К. Цеткін) як Міжнародний жіночий день 8 Березня. Хоча не поодинокі випадки проведення цього свята у другу неділю травня, разом із святкуванням Всесвітнього дня матері, або 30 листопада (християнське свято жінок-мироносиць).

Центральний образ цього свята – образ турботливої люблячої матері, яка обдаровує теплом усю сім'ю, особливо – дитину. Вітаючи жінок, діти дарують їм подарунки, зроблені власними руками, і обов'язково – тактильні подарунки: дотики, повітряні поцілунки, погладжування, посмішки. Увагу дітей (особливо хлопчиків) зосереджують на акцентованій повазі до представниць жіночої статі, на чемному ставленні до них, прищеплюють уміння дарувати й отримувати подарунки (підкреслюється, що особливо цінними з них є ті, що виготовлені власними руками), квіти.

Темпоритм свята повинен бути трохи стриманим, ліричним, ніжним, з акцентуванням на особливо важливих моментах (пошани, вдячності, турбо­ти, ніжності до матері).

Великдень – головне релігійне свято віруючих християн, провідною ідеєю якого є зображення страждань і воскресіння Христа за людей та отримання можливості потрапити до райської обителі завдяки такому принесенню жертви Христової. Як показує практика, справжня ідея цього свята не реалізується у дитячому садку через низку суттєвих причин, насамперед через неспроможність дітей усвідомити справжню глибоку ідею свята, сприйняти страждання Ісуса, відсутність достатньої кількості дидактичних інструментів для забезпечення змісту свята тощо, зосереджуючись майже на єдиній формі прилучення до свята – на розфарбовуванні за різними методиками великодніх яєць. Отже, можна зробити висновок, що рекомендоване до проведення у дитячому садку свято Великдень не має підстав вважатися саме святом через невідповідність змістовної складової справжнього свята у його модифікованому варіанті.

З іншого боку, крім технік розмальовування яєць, на святі є доречним створення відповідних святу малюнків (без зображення Бога, святих), читання віршів, створення оркестру чарівних дзвіночків (металофонів), спів спокійних, зворушливих пісень, запис на магнітофон звертань до Бога з певними проханнями і наступним прослуховуванням таких, танці янголів.

Темпоритм свята – спокійний, витриманий, без зайвих загравань. Рух душі у височінь не терпить поквапливості й метушні.

Свято «Випуск дітей до школи». Випускний у дитячому садочку – це по суті перша усвідомлювана дитиною значна, урочиста подія в її житті, певний підсумок її перших здобутків у колективі однолітків і дорослих. Ця насправді важлива подія залишається у пам'яті дитини і батьків на все життя.

Мета кожного випускного – демонстрація готовності до нової соціальне значущої ролі – учня школи, школяра. Крім акцентування уваги на здобутих успіхах, відбувається процес напуття дитини на майбутні творчі справи і життя в цілому. Дехто вважає, що це свято є святом прощання з дитинством взагалі. Певний сенс у цьому є, якщо виходити з позиції соціальних і діяльнісних змін у житті дитини. З позиції психологічної – дитина ще залишається дитиною, і тому свято має бути істинно дитячим, а не трафаретом дорослих свят.

Серед основних завдань свята такі: вирішити проблему позитивної мотивації дітей до школи, показати реальні здобутки дошкільників і їх високу готовність до шкільного життя (виступи з віршами, піснями, танцями та іншими творчими досягненнями), довести новий рівень «дорослості» майбутніх школярів. Тому це свято здебільшого є змаганням з реальними і можливими перешкодами, зокрема внутрішніми, на шляху до світу знань. Обов'язкові блоки свята – вдячність педагогам за працю і турботу; прощання з іграшками (світом дитинства); марширування у світ знань (до школи), ритуали посвяти у «школярики», «володарі портфелів» тощо. Обов'язковою також є урочиста частина із врученням дипломів та відзнак за певні досягнення.

Наведений перелік можливих дитячих свят не є вичерпним і остаточним. Доповнити і розширити тематику дитячих свят можливо за рахунок близьких, зрозумілих і цінних для дітей об'єктів, а саме:

іграшок або предметів. Наприклад: свято пружного м'яча або веселих м'ячів; гнучкої чи швидкої скакалки; прогулянки ляльки; свято барабанів; парк іграшок; фестиваль пірамідок;

дитячих речей. Наприклад: свято яскравих шнурочків, білих (різнокольорових) панамочок; свято дитячих книжок; малюнків, картиночок, сірникових коробочок з начинням тощо;

привабливих елементів дитячого світу, як-то: солодощі, подарунки, олівці, пензлики, санчата, превеселі каруселі; кульки-дивульки, фантики-бантики та інші;

елементів та явищ природи. Наприклад: свято дзвінких камінців; сріблястих ручаїв; веселкового неба, фестиваль дощових крапельок тощо;

представників природи: птахів (школа польотів ластівок), тварин (слідами братів менших), комах (комарики-дзюбрики; метелики-вітрелики), рослин (святковий букет) тощо;

елементів другої природи (продуктів людської творчості): мандрівки літачка; веселинки строкатої кофтинки й інші;

• світ людських взаємин («хто ходить в гості із рання...»; теплі обійми; свято повітряних поцілунків; свято цікавих пальчиків; свято батьківського міфа; свято маминої казки; «ми – казкарі у нашому дворі»),

Отже, коло програмних дитячих свят «Новий рік», «Мамине Свято», «Великдень» та «Випуск дітей до школи» має бути доповнене іншими дитячими святами (не більше чотирьох), аби реалізувати потребу дитини у радості.


^ Молодший дошкільний вік


"Матінко-матуся"

свято 8-Березня для дітей молодшого дошкільного віку

з досвіду роботи Чеберячко О.В., музичного керівника дошкільного

навчального закладу №28 "Ювілейний" м. Суми


(Під легку музику діти забігають до зали, в руках квіти, сідають колом).

Ведуча:

Любі діти, гості наші!

Знов весна нас всіх зібрала,

Й по-секрету нам сказала.

Що чарівність в ній від мами!

А тому вона пригожа,

Що на маму трішки схожа.

Ну а ми весну стрічаймо

І матусеньку ВІТАЙМО!

Танок з квітами

1 дитина:

Весна приходить в рідний край

Живе все оживає!

Пташки здалеку знов летять

Й пісні свої співають.

2 дитина:

Сонечко засяяло

Золотими барвами

А весна струмочками

Потекла розталими!

3 дитина:

Сьогодні привітати хочемо

Ми любих мам із Днем весни

І побажати щиро хочемо

Щоб завжди гарними були!

4 дитина:

Всі веснянку співаймо

Весну-красну вітаймо!

Веснянка

(Діти сідають на стільчики, заходить Весна).

Весна:

Як радісно в садочку

Діти заспівали!

Мені дуже захотілося

До вас у гості завітати

Добридень дітки!

Я Весна-Красна.

Прийшла до вас із сонцем

І свято принесла!

Я тепла, як мамині руки

Квітуча, як її уста

І хочу я дізнатись

Чи матусям допомагає дітвора?

Пісня "Помічники"

Весна:

– І ліс прокидається від сну у пору весняну!

(Біля дерева ніби барліг, із-за нього виходить Ведмедик і тре очі).

Ведмедик Віні:

Дуже солодко я спав,

Розбудили – шум і гам!

^ Весна:

– Ведмедик, сьогодні свято 8 Березня! Свято Мам!

Ведмедик Віні:

– Ой! А у мене немає подаруночка для матусі! Вона у мене така добра та мила!

Діти читають віршики про маму.

Пісня про маму.

(Вбігає поросятко-П’ятачок у руках повітряна кулька).

П’ятачок:

– Віні, ти прокинувся?

Ведмедик Віні:

– Так! Сьогодні свято, а мені нічого подарувати мамі!

П’ятачок:

– Я подарую своїй мамі повітряну кульку!

^ Ведмедик Віні:

– А що мені робити?

Весна:

– А я вам підкажу, що треба робити. Потрібно іти до бабусеньки Сови, вона мудра і підкаже, що можна подарувати матусі. Дітки, а ви любите своїх бабусь? А знаєте про бабусю віршики?

Діти читають віршики про бабусю.

Пісня про бабусю.

П’ятачок:

– Поки малята співали-ми по лісу блукали!

Ведмедик Віні:

 • Давай сядемо на пеньочок тай відпочинемо!

(Сідають на пеньочки. Вибігають Проліски).

Танок пролісків

Ведмедик Віні:

– Як у лісі гарно!

Весна:

– Треба покликати бабусю Сову. Малята допоможемо ведмедику?

Танок з дзвониками

(Ведмедик та П’ятачок залишаються на пеньочках).

Весна:

– Не чує нас бабуся Сова ,мабуть спить, вночі літала на полювання. А зараз відпочиває. Ой! хто це до нас летить? Пташенята летіть та бабусю Сову розбудіть!

Танок пташенят (хлопчики)

Весна:

– Не прокинулася наша бабуся Сова, що ж нам робити?

(Заходять Білочки).

Весна:

– Білченята допоможіть бабусю Сову розбудіть!

Білочки грають на горішках

("Вилітає" Сова).

Сова:

– Чого ви галасуєте?

Ведмедик Віні:

– Сьогодні свято мам, а у мене немає подаруночка для мами!

Сова:

– Що ж їй подарувати? А зараз я дістану свою чарівну книгу і скажу: можна меду, але його зараз немає, малинки назбирати, але теж немає її. О!!! Я придумала! Е у мене щось гарненьке, щось смачненьке! (Виносить із-за дерева пиріг віддає Ведмедику).

Весна:

– Ой! який смачний пиріг. Оце так подарунок для мами! Тут всім вистачить!

^ Ведмедик Віні:

– А як ми знайдемо дорогу додому?

Весна:

– Треба покликати Сонечко!

Пісня "Вийди, вийди сонечко"

(Заходить Сонечко, співає пісеньку).

Сонечко:

– Я Сонечко тепле, привітне, ясне

І завжди я з тими хто любить мене.

Гра з Сонечком

Ведуча:

Сонечко в садочок, до малят прийшло,

І таночок з ними разом завело.

Сонечко, сонечко з нами пограй !

І матусь із святом привітай!

Таночок дітей і Сонечка

Весна:

Як добре, як радісно на святі у нас!

Дозвольте привітати усі матусі вас!

Ведуча:

– Сьогодні привітати хочемо ми всіх жінок з Днем 8 Березня – Днем Весни. Матусь, бабусь, вихователів садочку, помічників вихователів. І побажати щиро хочемо – щоб завжди гарними і здоровими були!

В дарунок –

Пісня про маму


"Новий рік"

свято для дітей молодшого дошкільного віку

з досвіду роботи Кіптенко М.В., музичного керівника

ясла-садка "Берізка" с.м.т. Липова-Долина


(До зали діти заходять під музику "В лесу родилась елочка", розглядають ялинку, інтер’єр).

Ведуча:

– Діти, сьогодні казкове, чарівне свято – Новий рік. Ви бачите, як красиво у нашому залі, яка красуня-ялинка прийшла до нас у гості. Подивіться, як вона прикрашена: на її гілочках є і цукерки, і різні іграшки. Хто знає вірші про ялинку?

^ 1-а дитина:

Зелена ялинка

Найкраща у нас.

Багато на вітках

Дарунків, прикрас.

2-а дитина:

Ми в радіснім колі

Танцюємо танок.

А там десь у полі

Біліє сніжок.

^ 3-а дитина:

У нас найсвітліші

Міста і поля

У нас найтепліша

І взимку земля.

Т.Масенко

Ведуча:

– Молодці, дітки! Затанцюємо біля ялинки?

Хоровод "Ялинка", муз. А.Філіпенка (виконують усі діти)

(Діти сідають на стільці).

Діти читають вірші про зиму

"Український танок", (виконують діти молодшої групи)

Хоровод "Ось ялинонька прийшла", муз. А.Філіпенка (виконують діти середньої групи)

Ведуча (підходить до ялинки, знімає з неї гірлянду сніжинок):

З неба падають сніжинки

На дерева, на будинки,

На майдани, на садки,

На ялинки, на дубки.

Закрутилися сніжинки

Як веселі комашинки,

Наче зграя білих мух,

Як м’який холодний пух.

Біле-біле все навколо.

Ясне й чисте, як ніколи!

Мов пухнаста ковдра, ліг

Скрізь на землю білий сніг.

Н.Забіла

(Читаючи, ведуча показує рухи. У кінці вірша пропонує дітям подмухати на сніжинки, зробити снігову бурю).

Ведуча:

– Діти, серед нас є великі сніжинки, яких не здує навіть вітер. Сніжиноньки, покажіться!

Танець "Білесенькі сніжиночки", муз. В.Верховинця

Ведуча (знаходить зайчика):

– А хто ще живе біля ялинки?

Загадка "Хто це, діти?"

Я вухатий ваш дружок,

В мене білий кожушок,

Куций хвостик, довгі вуха

Я усіх, усіх боюся.

Холодно зараз в лісах і лугах,

Все потонуло в глибоких снігах. Бігають зайчики, мерзнуть, тремтять, Затишок хочуть собі відшукать.

(Із-за ялинки вистрибує Зайчик).

Ведуча:

– До нас завітав справжній Зайчик. Здрастуй, зайчику!

Ой, маленьке зайченятко,

Де твоя домівка-хатка?

^ Зайчик:

В мене хатка за горбочком,

Під ялинкою й дубочком.

В.Крищенко

Ведуча:

– Як живеш, Зайчику?

Зайчик:

На землі сніжок лежить,

Заїка по снігу біжить.

Мерзнуть вушка.

Мерзнуть лапки,

Без галошок і без шапки, Ой!

С.Павлович

(Розповідаючи вірш, Зайчик усе показує, в кінці лякається, ховається за ялинку. З іншого боку ялинки виходить Лисичка під музику).

^ Ведуча:

– Кого так злякався зайчик? А, це Лисичка-сестричка! Лисичка, а ти не мерзнеш взимку?

Лисичка:

– Ні, в мене тепла шубка. Ось яка красива! (показує)

"Танець лисички", українська народна музика

Ведуча:

– Лисичка, хочеш погратися з нашими дітками? Давай так: усі наші дітки будуть зайчиками. Добре, діти? Покличемо Зайчика, який злякався (діти кличуть, Зайчик вистрибує).

Гра "Зайчика і лисичка", муз. Г. Фінаровського

Ведуча:

– Лисичка у нас добра! То вона жартує із зайчиками. Сідай, Лисичко, послухай, як наші діти вміють вірші розповідати!

Діти читають вірші про Новий рік

Лисичка:

– А танцювати діти вміють?

Ведуча:

– Ще і як!

"Новорічний танець", муз. Т.Шутенко

(Діти сідають на місця. Хлопчики-ведмедики ховаються за ялинку. ^ Ведуча на ялинці знаходить іграшку-ведмедя).

Музична гра-танець "Ведмежата", українська народна мелодія

(Ведуча підходить до ялинки і знаходить під нею Снігуроньку-іграшку, звертає на неї увагу дітей і пропонує покликати справжню Снігуроньку). Діти кличуть:

– Сні-гу-ронь-ка!!!

Снігуронька (здалеку чути голос):

– Іду! (з'являється Снігуронька, щедрує, посіває і дітей, і батьків)

Українські народні щедрівки (усі діти)

Танець "Подружимося", муз. Г. Вількорейської (виконують усі діти разом зі Снігуронькою)

Снігуронька:

– Справді, які гарні, слухняні діточки! Ви слухаєтеся маму? Тата? Виховательку? Усі тут дітки гарні? Тоді я вам хочу подарувати...

(Підходить до ялинки, бере подарунки і під музику роздає дітям).

  1   2   3   4   5

Схожі:

Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconУправління освіти І науки Сумської обласної державної адміністрації Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Н. П. Ганжою, методистом початкового навчання Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconУправління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації Комунальна установа Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Рекомендовано вченою радою Комунального закладу Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (Протокол №10 від...
Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconУправління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
На допомогу методичній службі: Збірка./ За ред. Міщенко Л. Б. – Суми: соіппо. 2010
Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconУправління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
На допомогу методичній службі: Збірка./ За ред. Міщенко Л. Б. – Суми: соіппо. 2010
Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconУправління освіти І науки Сумської обласної державної адміністрації Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Інформаційно-аналітичний бюлетень ІІІ та ІV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії
Рекомендовано вченою радою Комунального закладу Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (протокол №10 від...
Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconУправління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Анотований каталог матеріалів передового педагогічного досвіду, узагальненого на обласному рівні
Рецензенти: І. О. Захарова, декан факультету підвищення кваліфікації Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти,...
Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconУправління освіти І науки Сумської обласної державної адміністрації Комунальна установа Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ІІ-ІV етапи Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії у 2012-2013 н р
Л. А. Коростіль – доцент кафедри початкової та природничо-математичної освіти, к пед н., методист хімії Сумського оіппо
Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconМіністерство освіти І науки україни управління освіти І науки сумської облдержадміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти каталог
Рекомендовано до друку рішенням вченої ради Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconУправління освіти І науки, молоді та спорту Сумської облдержадміністрації Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Інформаційно-аналітичний бюлетень ІІ-ІV етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії
Рекомендовано вченою радою Комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (Протокол №10 від 29....
Міністерство освіти І науки управління освіти І науки сумської обласної державної адміністрації сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти iconУправління освіти І науки, молоді та спорту Сумської облдержадміністрації Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Інформаційно-аналітичний бюлетень ІІ-ІV етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії
Рекомендовано вченою радою Комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (Протокол №10 від 29....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи