Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії icon

Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії
Скачати 197.01 Kb.
НазваМіжнародний Соломонів Університет Кафедра історії
Дата10.09.2012
Розмір197.01 Kb.
ТипДокументи

Міжнародний Соломонів Університет

Кафедра історії


Історія єврейського народу

Навчально-методичний комплекс


Київ-2001


Укладач Ф. Л. Левінтас доктор історичних наук.

Рецензенти:

В. І. Кучер, доктора історичних наук.

О. В. Заремба, кандидат історичних наук.


Історія єврейського народу


Вступ: джерела, періодизація, зміст курсу; внесок єврейського народу в історію світової цивілізації та культури.


I. Біблійний період


Біблія як історичне джерело. Походження єврейського народу. Патріархи євреї в Єгипті. Мойсей. Історико-культурологічний характер праці Песах. Євреї в пустелі. Завоювання і заселяння Ханаану. Ієхошуа. Період суддів. Саул. Царство Давида. Завоювання Єрусалиму. Царство Соломона. Будівництво Першого Храму. Розлад Єврейської держави. Ізраїль та Іудея. Завойовницькі походи Асірії та Єгипту проти Єврейської держави. Вавілонські завоювання. Руйнування Єрусалиму та Першого Храму. Вавілонський полон.

Основні поняття та терміни


Танах: Тора, Невиїм, Ктувим. Іудаїка. Гебраїстика. Ерец-Ісраель. Іврит. Дванадцять колін Ізраїлевих. Десять заповітів. Щит Давида. Сіон.


II. Період другого Храму


Перські завоювання Палестини. Езра та Нехемія. Історико-культурологічний зміст свята Пурим. Завоювання Палестини військами Олександра Македонського. Еліністи та Хасидеї. Вплив елінської цивілізації. Іудея під владою Птолімеїв та Селевхідів. Повстання Маккавеїв. Ієхуда Маккавей. Визволення Єрусалиму. Історико-культурологічний характер свята Ханука. Хасмопейська держава. Фарисеї та саддухеї. Завоювання Іудеї Римом. Іудея під римською владою. Правління Ірода. Повстання іудеїв проти Риму. Іудейська війна 66-73 рр. н. е. Іосиф Флавій. Штурм римлянами Єрусалиму та руйнування другого Храму. Масада. Йоханан Бен Заккай. Римські гоніння в Палестині. Повстання Бар-Кохби та його наслідки. Втеча євреїв з Палестини. Єврейська діаспора.


III. Талмудистський період


Євреї на території Римської імперії та Візантії. Поширення християнства. Гоніння євреїв. Євреї в Палестині II-V ст. н.е. Талмуд. Мішна та Гемара. Єврейська діаспора Вавілонії. Курс історії єврейського народу покликаний надати студентам знання про основні віхи та головні події історії євреїв як на теренах давньої Палестини так і в фаспорі. Велике місце в розділах курсу займуть сторінки історії держави Ізраїль. Зміст курсу повинен ознайомити студентів з традицією, релігією та культурою євреїв. Історія єврейського народу подається студентам з цивілізаційних позицій в тісних взаємозв’язках з історією та культурою інших народів. Робота над курсом повинна показати вплив євреїв на неєврейський світ, а також вплив історичних процесів у інших народів на долю єврейського народу. Важливою складовою частиною курсу історії єврейського народу є історія євреїв України та Російської імперії. Значна кількість годин курсу присвячена вивченню Холокосту євреїв СРСР та боротьба євреїв з нацистами в роки другої світової війни. Програма курсу націлює на всебічне висвітлення новітньої історії євреїв від розвитку сіоністського руху до виникнення єврейської держави – Ізраїль. Чимало тем програми займають становлення: розвиток Ізраїлю, причини арабо-ізраїльських війн, процес мирного урегулювання на Близькому Сході.

Завершальні розділи програми орієнтовані на вивчення стану євреїв у Радянському Союзі в 50-80-ті роки в умовах антисемітських кампаній, які проводились радянськими та партійними органами. Студенти мають розглянути становище єврейських громад і світі в 90-ті роки. Студентам необхідно засвоїти об’єктивні різноманітні підходи і погляди на історію єврейського народу, вивчити основні поняття та терміни та оперувати ними. В основу курсу покладені наукові праці Й. Флавія, С. Дубнова, Ф. Канделя, Ш. Етінгера, П. Джонсона, а також раці сучасних авторів: С. Єлісаветського, Е. Йоффе, Е. Елазаря та ін.

Крім навчального матеріалу програма з курсу історії єврейського народу орієнтована на виховання у студентів поваги до культури, історії та традиції євреїв та інших народів, виховання прагнення миру, взаємоповаги та злагоди між людьми різних національностей.

Запропонована програма курсу історії єврейського народу побудована за принципом традиційною періодизацією.

1. Біблійний період.

2. Період другого Храму.

3. Талмудний період.

4. Середні віки.

5. Новий час.

6. Новітній період.


Основні поняття та терміни

Єврейська діаспора. Вавілонська академія. Галут. Галаха. Аггада. Мідраш. Усний закон.

IV. Середньовічна доба.


Виникнення ісламу та його розповсюдження. Арабські завоювання в Палестині. Євреї під владою арабів. Період гаонів. Караїми. Мессіанський рух.

Євреї в Італії, Франції, Англії, Німеччині. Вплив єврейської громади на середньовічну Європу. Єврейська освіта. Каббала.

Євреї в Криму. Євреї в Київській Русі. Хазарський кагапат. Посилення католицизму в Європі. Гоніння євреїв. Криваві навіти. Христові походи. Масове знищення єврейських громад. Створення гетто. Кодекс єврейського права «Шулхам Арух». Вигнання євреїв з Країн Західної Європи. Євреїв в Іспанії. «Золота доба» іспанського єврейства. Люди «золотого часу»: І. Галеві, С. Ганахід, М. Маймомід та ін. Реконкіста. Гоніння євреїв в католицькій Іспанії. Т. Торквемада. Інквізіція. Вигнання євреїв з Іспанії. Євреї в Португалії. Євреї в османській імперії. Переселення євреїв до Польщі та Литви. Життя єврейських громад Польщі, Литви, Білорусії, України. Реформація в Європі та становище євреїв.


Основні поняття та терміни


Іслам. Каббала. Сефарди. Ашкепарійці. Ладіно. Ідиш. Маранп. Аутодафе. Юдофобія. Антисемітизм.


V. Новий час


Євреї в Україні та Польщі в період національно-визвольної боротьби українського народу XVI-XVII ст. Запорозька січ та євреї. Масові погроми єврейського населення 1648-1657.

Масіанські рухи 17 ст. Саббатай цві. Саббатианство. Єврейська діаспора в Європі в XVII-XVIII ст. Дискримінація євреїв. Єврейське питання в Європейському суспільстві у XVIII ст. Просвітительство. Європейські революції та політичне становище єврейської громади. Емансипація. Єврейська громада в Україні у XVIII ст. Хасидизм. Його причини, сутність, характер та історичне значення. Баел-Шен-Тов. Дов Бер Леві Іцхак із Бердичева. Хаббад – раціональний хаскдизм. Віленський Гаон.

Доба Моше Мендельсона. Хаскала. Внесок євреїв в розвиток науки, культури та суспільної думки в Європі. Євреї в Російській імперії XVIII-XIX ст. Смуга осілості. Єврейські містечка – Штетя. Національна політика російського самодержавства щодо євреїв. Погроми др. пол. XIX ст. Революційних рух в Росії та євреї. Репатріація євреїв до Палестини з Росії. Сіоністський рух. «Справа Дрелторуса». Політичний сіонізм. Т. Герцеяв. Сіоністські конгреси. План Уганди. Перша та Друга Алія. Погроми в Росії в 1903-1917 рр. «Протоколи старшин Сіону». «Справа Багрова». «Справа Бейліса» та суспільна думка в Росії. Виникнення та діяльність єврейських політичних партій Бунд, Поалей Ціон та ін. Еміграція євреїв до США. Єврейська діаспора США. Лідери єврейського руху: В. Жаботинський. В. Жаботинський. Вплив євреїв на культурне та політичне життя Російської імперії. Шолом-Алейхем.


Основні поняття та терміни


Цадики. Сіонізм: релігійний, переселенський, політичний. Ортодоксальний та реформістський іудаїзм. Емансипація. Асиміляція. Алія.


VI. Новітній період


Євреї в Росії та Україні в роки російської революції та громадянської війни. Погромні хвилі в 1917-1920 рр. Знищення єврейських общин. Українсько-євритські відносини 1917-1920. «Справа Шварцбарда». Радянська влада та євреї. Внутрішньополітична боротьба в СРСР та зростання державного антисемітизму. Сталінізм в історії євреїв.

Палестина під британським мандатом після першої світової війни. Євреї та араби в 20-30 роки. «Біла книга». Єврейське питання в планах нацистської Німеччини. А. Гітлер. Нюрнбергські закони. «Кришталева ніч». Холокост європейського єврейства. Айнзанзангрунм. Трагедія Бабиного Яру. Нацистська імперія смерті – концтабори. «Остаточне вирішення єврейського питання» нацистами. Ванзейська нарада. Операція Рейнхард. Операція Гесс. Українсько-єврейські відносини в роки II світової війни. «Праведники світу». Знищення 6.000.000 євреїв. Нюрнбергський трибунал. Суд над Ейхманом. Ревізіонізм Катастрофи. Євреї в антинацистському русі в Європі. Повстання в гетто і концтаборах. Євреї в Радянській армії та партизанському та підпільному рухах. Євреї в арміях антигітлерівської коаліції. Внесок єврейського народу в перемогу над нацизмом.

Палестина в перші післявоєнні роки. Єврейський національний рух. Боротьба за створення держави Ізраїль. Резолюція ООН (листопад 1947 р.). проголошення держави Ізраїль. Війна за Незалежність 1948-1949 рр. Арабо-ізраїльські війни 50-х-80-х років. Процес мирного урегулювання на Близькому Сході. Видатні діячі Ізраїлю: Х. Вейцман, Бен Гурион, Моше Даян, Голда Меїр. Сучасний Ізраїль.

Євреї в СРСР в післявоєнний період. «Справа Єврейського Антифашистського Комітету». Вбивство С. Міхоелса. «Справа лікарів». Антисемітські комітети в СРСР 60-80-і роки. Відказники. Дисиденти. Н. Щиранський.

Масова репатріація радянських євреїв до Ізраїлю з кінця 80-х років. Розпад СРСР. Відродження єврейського національного руху на пострадянському просторі. Єврейські громади світу. Відродження єврейських громад в незалежній, суверенній Україні.


Основні поняття та терміни


Алія. Нацизм. Расовий антисемітизм. Катастрофа єврейського єврейства. Рух опору нацизму. «Праведники народів світу». Тоталітаризм. Космополітизм. Антисіоністська пропаганда. Джойнт. Сохнут. Арабо-ізраїльські війни. Процес мирного урегулювання. Єврейське національне відродження.


Тематика і плани семінарських занять


Тема 1. Об’єднане єврейське царство. Ізраїль та Іудея.


1. Утворення об’єднаного єврейського царства. Саул.

2. Цар Давид та його державотворча діяльність.

3. «Цар Сонце» Соломон. Будівництво Першого Храму.

4. Розкол єврейської держави.

5. Війни євреїв з войовничими сусідами. Руйнування Першого Храму. Вавілонський полон.


Проблемні питання та завдання


1. Назвіть причини об’єднання євреїв у єдину державу.

2. Чому добу Давида та Соломона називають періодом розквіту єврейської держави?

3. Дайте характеристику історичним постатям Давида та Соломона.

4. Подумайте над причинами та наслідками розпаду Єдиної єврейської держави.


Література


1. Єврейська Енциклопедія. М., 1991.

2. Еттенгер Ш. Т. І. Нариси історії єврейського народу. Бібліотека Алія.– 1979.

3. Флавій Й. Іудейські старожитності. М., 1994.

4. Дубнов С. Краткая история евреев. С. Пб. 1912.

5. Шейндмен Р. Летописи еврейского народа. М., 1997.

6. Елисаветский С. История еврейского народа. К., 2000.


Тема 2. Єліністичний період в історії Євреїв.


1. Завоювання Палестини О. Македонським.

2. Іудея під владою Птолімеїв та Селевкідів. Антиох IV.

3. Повстання Макковеїв та його історичне значення.

4. Історико-культурологічний зміст свята Ханука.

5. Утворення Хасмонйської держави.


Проблемні питання та завдання


1. Поясніть особливості підкорення Іудеї греками за добу О. Македонського

2. Чому повстання Макковеїв часто називають релігійною війною!

3. Яке значення має свято Ханука для історії та традиції єврейського народу?

4. Чи було випадковістю здобуття євреями незалежності після повстання Макковеїв?

5. Подумайте, чому більшість спортивних клубів Ізраїлю носить назву «Маккабі».


Література


1. Флавій Й. Іудейські старожитності. М., 1994.

2. Книга Маккавеїв. Иерусалим. 1991.

3. Телушін Й. Єврейський світ. М., 1992.

4. Дубнов С. Краткая история евреев. С. Пб. 1912.

5. Геруог Х. Герои Израиля. Библиотека Алия. 1992.

6. Асиновский С. Э. Евреи по страницам истории. Иоффе. Минск. 1997.


Тема 3. Римський період в історії євреїв.


1. Іудея під владою Риму.

2. Причини повстання євреїв проти засилля Риму.

3. Іудейська війна та її наслідки. Руйнування другого Храму.

4. Масади в історії євреїв.

5. Повстання Бар-Кохби та його наслідки.


Проблемні питання та завдання


1. Дайте характеристику справам царя Ірода.

2. Чому події 66-73 р. н.е. одержали назву Великого Повстання.

3. Подумайте, чому євреї зазнали поразки в добу Іудейської війни.

4. Чому в сучасному Ізраїлі існує різне ставлення до оборони фортеці Масада?

5. Порівняйте між собою Раббі Бен Заккая та Раббі Акиву. Яка точка зору вам ближче?

6. Одні називають повстання Бар-Кохби великим ????гом, інші великою трагедією євреїв. Яку точку зору маєте ви.


Література


1. Дубнов С. Краткая история евреев. С. Пб. 1912.

2. Флавий Й. Иудейская война. Минск. 1991.

3. Разрушение храма, изгнание и вызволение. Иерусалим, 1992.

4. Сесиль Рот. Історія євреїв. Єрусалим, 1967.

5. Телушін Й. Єврейський світ. М., 1992.

6. Шейндмен Р. Летописи еврейского народа. М., 1997.

7. Єврейська Енциклопедія. М., 1992.


Тема 4. Євреї в Європі.


1. Євреї в XI ст. Поширення католицизму в Європі. Гоніння щодо євреїв.

2. Криваві навіти.

3. Ашкиназійське єврейство. Каббала.

4. Христові походи та їх наслідки щодо єврейських громад.

5. Єврейське гетто.


Проблемні питання та завдання


1. Чому європейські монархи з радістю приймали євреїв у своїх землях?

2. Як змінилося становище єврейських громад після поширення католицизму в Європі?

3. Чому євреї опинились в гетто? Чому щодо перебування євреїв в гетто існують різні точки зору?

4. Який вплив мали христові походи на становище євреїв Палестини та Європи?

5. В чому виявилась духовна творчість ашкиназійського єврейства?


Література


1. Енциклопедія іудаїзму. Єрусалим. 1983.

2. Лайтман М. Каббала. Тайное еврейское учение. Иерусалим, 1984.

3. Єврейська Енциклопедія. М., 1992.

4. Даймонт М. Евреи, бог и история. М., 1994.

5. Штайнзальц А. Роза о тринадцати лепестках. Иерусалим, 1985.

6. Шейндмен Р. Летописи еврейского народа. М., 1997.


Тема 5. Євреї в Іспанії.


1. Золота доба іспанського єврейства.

2. Видатні діячі золотої доби.

3. М. Маймонід.

4. Реконкіста та її історичне значення.

5. Гоніння на єврейські громади в Іспанії. Інквізиція. Марани.

6. Вигнання євреїв із Іспанії.


Проблемні питання та завдання


1. Чому в період арабських завоювань в Іспанії єврейські громади переживали золотий час?

2. Дайте характеристику представникам золотої доби.

3. Яке місце в єврейській історії посідає М. Маймонід?

4. Поясніть зміну ставлення до євреїв в Іспанії після завершення Реконкісти.

5. Як склалась доля іспанського єврейства?


Література


1. Єврейська Енциклопедія. М., 1982.

2. Еттенгер Ш. Т. І. Нариси історії єврейського народу. Бібліотека Алія.– 1979.

3. Асиновский С. Э. Евреи по страницам истории. Иоффе. Минск, 1997.

4. Телушкін Й. Єврейський світ. М., 1992.


Тема 6. Талмуд в житті єврейського народу.


1. Виникнення Талмуду.

2. Вавілонський та Єрусалимський талмуд.

3. Мішна та Гемара.

4. Мідраш, Агада, Галаха.

5. Тора та Талмуд – духовне коріння єврейського народу.


Проблемні питання та завдання


1. Як виник талмуд? Чому він майже одночасно готувався у Вавилоні та Єрусалимі?

2. Дайте характеристику Мішні та Гемарі. Поясніть, яке значення ці дві частини мають для життя єврейського народу? Чи можна так поставити питання?

3. Які положення Талмуду і сьогодні залишаються злободенними?

4. Що спільного та відмінного між Торою та Тадмудом?


Література


1. Єврейська Енциклопедія. М., 1992.

2. Телушкін Й. Єврейський світ. М., 1992.

3. Енциклопедія іудаїзму. Єрусалим. 1983.

4. Талмуд. (рос. мова). Переклад Л. Штайнзальц. М., 1998.


Тема 7. Євреї в мусульманському світі.


1. Виникнення ісламу. Магомет із Мекки.

2. Гоніння євреїв на Близькому Сході.

3. Утворення арабського халіфату та становище єврейських громад.

4. Духовне життя євреїв під владою мусульман. Академії. Поширення іудаїзму.

5. Доба гаонів. Сідія Гаон.


Проблемні питання та завдання


1. Чому Магомет вважав, що євреї одразу приймуть іслам?

2. Чи згодні Ви з думкою, що іслам, це реформований іудаїзм?

3. Поясніть, чому в арабському халіфаті існувало терпиме становище до євреїв.

4. Дайте характеристику діяльності гаонів.


Література


1. Шейндмен Р. Летописи еврейского народа. М., 1997.

2. Дубнов С. Краткая история евреев. С. Пб. 1912.

3. Телушкін Й. Єврейський світ. М., 1992.

4. Сесиль Рот. Історія євреїв. Єрусалим, 1967.


Тема 8. Європейське єврейство в XVII-XVIII ст.


1. Євреї в Польщі, Литві в Україні.

2. Єврейські громади України в період визвольної війни під проводом Б. Хмельницького 1648-1657 рр.

3. Виникнення хасидизму. Бал Шем Тов.

4. Місіанські рухи XVIII ст. Саббатай Цві.

5. Євреї і європейські революції XVII-XVIII ст.


Проблемні питання та завдання


1. Яким було становище євреїв Речі Посполитої напередодні Козацько-селянських повстань та національно-визвольної війни 1648-1657 рр.?

2. Назвіть передумови та причини месіанських рухів XVII ст.

3. Що стало передумовою єврейських погромів XVII ст.?

4. Чому існують різні погляди на виникнення хасидизму? Дайте характеристику сутності хасидизму.

5. Як європейські революції вплинули на становище євреїв в Європі?


Література


1. Грушевський М. Історія України-Русі. Т. І. К., 1991.

2. Субтельний О. Україна. Історія. К., 1993.

3. Хопигсман Я., Найман А. Евреи Украины.(Краткий очерк истории). К., 1992.

4. Телушкін Й. Єврейський світ. М., 1992.

5. Єврейська Енциклопедія. М., 1991.


Тема 9. Євреї України XVIII-XIX ст.


1. Розподіли Польщі та Європейські громади України.

2. Коліївщина та єврейські програми.

3. Хасидизм та Хабад.

4. Цадики та рабини України.

5. Політика Російського самодержавства щодо євреїв.


Проблемні питання та завдання


1. Чому на протязі XVIII ст. та першої половини XIX ст. на Україні продовжувалися єврейські програми?

2. Яке значення мав хасидизм на життя єврейських громад?

3. Чим Хабад відрізняється від хасидизму?

4. Чому і сьогодні євреї продовжують високо шанувати цадиків та рабинів?

5. Що таке смуга осілості? Як євреї жили в умовах самодержавного ладу?


Література


1. Кандель Ф. Очерки времен и событий. Иерусалим, 1994.

2. Хопигсман Я., Найман А. Евреи Украины.(Краткий очерк истории). К., 1992.

3. Субтельний О. Україна. Історія. К., 1993.

4. Асиновский С. Э. Евреи по страницам истории. Иоффе. Минск, 1997.


Тема 10. Розвиток сіоністського руху в другій половині XIX ст. на початку XX ст.


1. Основні течії в сіонізмі. Справа Дрейфуса.

2. Виникнення політичного сіонізму. Т. Герцель.

3. Погроми в Росії 1881-1882 рр.

4. Перша Алія (1883-1903 рр.).

5. Перша російська революція та Друга Алія (1903-1914 рр). справа Бейліса.


Проблемні питання та завдання


1. Чому в середині XIX ст. в Європі активізувався сіоністський рух?

2. Знайдіть спільне та особливе в напрямках сіоністського руху?

3. Чому ліберальна політика Олександра II змінилась погромною хвилею в Росії?

4. Інколи Алію називають подвигом. Чи згодні ви з цією думкою? Обґрунтуйте її.

5. Що спільного і особливого між першою та другою Алією?


Література


1. Кандель Ф. Очерки времен и событий. Иерусалим, 1994.

2. Хопигсман Я., Найман А. Евреи Украины.(Краткий очерк истории). К., 1992.

3. Субтельний О. Україна. Історія. К., 1993.

4. Телушкін Й. Єврейський світ. М., 1992.

5. Лесков Н. Иврит в России. М., 1990.

6. Левітас Ф., Рибаков М., Притула І. Справа Бейліса та українська громадська думка. К., 1993.

7. Клейнер І. Владимир (Зеєв). Жаботинський і українське питання. К., 1995.


Тема 11. Євреї в Росії та СРСР 1917-1927 рр.


1. Повалення самодержавства в Росії та становище єврейських громад.

2. Білий рух та євреї.

3. Єврейські програми на Україні.

4. Політика більшовиків щодо єврейського населення.

5. Сталінізм в історії євреїв.


Проблемні питання та завдання


1. Як змінилось становище євреїв після повалення самодержавного ладу в Росії?

2. Поясніть причини єврейських погромів в роки громадянської війни.

3. Висловіть свою точку зору на вбивство С. Петлюри в Парижі.

4. В чому полягала суперечність політики більшовиків щодо євреїв?

5. Чому прихід до влади Й. Сталіна відзначався гучними антисемітськими справами?


Література


1. Революция и гражданская война в описаниях белых. Революция на Украине. М., 1990.

2. Гунгак Т. Симон Петлюра та євреї. К., 1993.

3. Винниченко В. Відродження нації. К., 1991.

4. Кандель Ф. Очерки времен и событий. Иерусалим, 1994.

5. Субтельний О. Україна. Історія. К., 1993.

6. Грицак Я. Формування української модерної нації XIX-XX ст. К., 1995.


Тема 12. Катастрофа та опір європейського єврейства.


1. Єврейське питання в планах нацистської Німеччини.

2. Політика «остаточного вирішення єврейського питання» нацистами в роки II світової війни.

3. Концтабори – нацистська імперія смерті.

4. Участь євреїв в антифашистському Русі Опору.

5. Євреї на фронтах другої світової війни.


Проблемні питання та завдання


1. Які основні риси фашистського антисемітизму? Чому цей напрям антисемітизму виявився особливо небезпечний?

2. Які фактори сприяли розвитку антисемітських настроїв у Веймарській республіці?

3. Назвіть етапи антисемітських кампаній в Німеччині 1933-1939 рр.

4. Подумайте над етапами Холокосту європейського єврейства 1939-1945 рр.

5. Що ви знаєте про участь євреїв в боротьбі з нацизмом?

6. Чому радянська історична наука обходила проблему участі євреїв в боротьбі з нацизмом?


Література


1. Уничтожение евреев СРСР в годы Немецкой оккупации (1941-1944). Сб. док. Иерусалим, 1991.

2. Арад И. Холокауст. Яд Вашем. Иерусалим, 1980.

3. Гутман И., Шацкер Х. Катастрофа и её значение. Иерусалим, 1990.

4. Гроссман В., Эренбург И. Черная книга. К., 1991.

5. Катастрофа та опір українського єврейства. К., 1999.

6. Левітас Ф. Євреї України в роки другої світової війни. К., 1997.

7. Левитас И. Герои и жертвы. К., 1997.

8. Елисаветский С. Пол века забвения. К., 1999.

Тема 13. Євреї СРСР друга половина 40-х-80 роки XX ст.


1. Антисемітські кампанії в СРСР в останнє сталінське десятиліття.

2. Наступ на національні та культурні права євреїв СРСР 50-60-ті роки.

3. Антисіоністські кампанії в СРСР в 60-80-ті роки.

4. Єврейський національний рух в СРСР. Відказники. В’язні Сіону. Натан Щаранський. Семен Глузман.

5. Горбачовська Перебудова і піднесення національного руху євреїв в СРСР.

Проблемні питання та завдання


1. Які антисемітські кампанії відбувалися в СРСР протягом 46-1953 рр.?

2. Яке значення мала «справа лікарів» для подальшого існування єврейської громади СРСР?

3. Чому в період М. Хрущова та Л. Брежнєва в Радянському Союзі відбувались антисіоністські кампанії?

4. Хто такі «відказники»? якою була їх доля? Чому багатьох із них називали «В’язнями Сіону»?

5. Що таке єврейське підпілля в СРСР? Як воно боролось за права радянських євреїв?

6. Як змінилось становище радянських євреїв в роки перебудови? Що таке «велика Алія».


Література


1. Пам’ятники заради життя. Матеріали «круглого столу» з приводу 40-річчя загибелі єврейського антифашистського комітету. К., 1992.

2. Айзенштат И. О подготовке Сталиным геноцида евреев. Иерусалим, 1994.

3. Антонов-Овсиенко А. Портрет тирана. М., 1996.

4. Самюэл Рут. По тропам еврейской истории. Иерусалим., 1991.


Тема 14. Утворення та становлення держави Ізраїль


1. Боротьба євреїв за створення держави Ізраїль 1945-1946.

2. Проголошення держави Ізраїль та війна за Незалежність 1947-1949 рр.

3. Арабо-ізраїльські війни 50-80-х років.

4. Процес мирного урегулювання на Близькому Сході 90-ті роки.

5. Ізраїль та арабський світ. Сучасний Ізраїль.


Проблемні питання та завдання


1. Якими ви бачите передумови та причини створення держави Ізраїль?

2. Порівняйте Шестиденну війну та війну сучасного дня.

3. Що показали арабо-ізраїльські війни 50-80-х років?

4. Як ви оцінюєте перспективи процесу мирного урегулювання на Близькому Сході?

5. Дайте характеристику політичному та соціально-економічному становищу держави Ізраїль.


Література


1. Джонс П. Популярная история евреев. М., 2000.

2. Сакер Г. История Израиля. Т. 1-2. Иерусалим, 1992.

3. Самюєль Р. И соберу Вас … История современного Израиля. Иерусалим, 1993.

4. Меир Г. Моя жизнь. М., 1993.

5. Энциклопедия военного искусства. Войны второй половины XX века. Минск, 1998.


Запитання до іспиту


1. Походження єврейського народу.

2. Патріархи.

3. Євреї в Єгипті.

4. Переселення євреїв до Палестини.

5. Історико-культурологічний характер свята Песах.

6. Період суддів.

7. Утворення єврейської держави. Цар Давид.

8. Царство Царя Соломона.

9. Розпад єврейської держави. Руйнування I Храму.

10. Євреї під владою Вавілонії.

11. Історико-культурологічний характер свята Пурим.

12. Палестина під владою О. Македонського.

13. Повстання Макковеїв.

14. Історико-культурологічний характер свята Ханука.

15. Хасмонейська держава.

16. Євреї під владою Риму.

17. Іудейська війна.

18. Повстання Бар-Кохби та його наслідки для долі євреїв.

19. Євреї в середньовічній Європі IV-X ст. н.е.

20. Євреї в середньовічній Європі XI- XVI ст.

21. Євреї під владою мусульман.

22. «Золота доба» Іспанського єврейства.

23. Вигнання євреїв із Європейських держав.

24. Єврейське гетто.

25. Євреї в Польщі, Литві, Білорусі, Україні.

26. Євреї на Україні XV-XVIII.

27. Виникнення хасидизму.

28. Євреї під владою російського самодержавства XVIII- перша пол. XIX ст.

29. Єврейське питання в російській імперії в другій половині XIX ст.

30. Три течії в сіоністському русі.

31. Базельський конгрес. Т. Герцель.

32. Перша Алія.

33. Друга Алія.

34. Євреї в Російській імперії на поч. XX ст. Справа Бейліса.

35. Євреї в роки революції та громадянської війни 1917-1921 рр.

36. Євреї СРСР в 20-30-ті рр.

37. Євреї Палестини в першій чверті XX ст.

38. Єврейське питання в планах нацистської Німеччини.

39. Холокост європейського єврейства 1939-1941.

40. «Остаточне вирішення єврейського питання» 1942-1944 рр.

41. Трагедія Бабиного Яру.

42. Участь євреїв в боротьбі проти нацизму на фронтах II світової війни.

43. Євреї в антифашистському Опорі.

44. Наслідки Холокосту.

45. СРСР в останнє сталінське десятиліття.

46. «Справа лікарів».

47. Антисіоністське кампанії в СРСР в 60-80-ті рр.

48. Піднесення єврейського національного руху в СРСР в кінці 80-ч на початку 90-х років.

49. Боротьба за створення держави Ізраїль 1945-1946 рр.

50. Утворення держави Ізраїль. Війна за незалежність 1948-1949 рр.

51. Арабо-ізраїльські війни 50-60-х років.

52. Арабо-ізраїльські війни 70-80-х років.

53. Процес мирного урегулювання на Близькому Сході.

54. Сучасний Ізраїль.

55. Єврейські громади світу в кінці XX на початку XIX ст.


Теми курсових робіт


1. Історико-культурологічний характер свята Песах.

2. Історико-культурологічний характер свята Ханука.

3. Історико-культурологічний характер свята Пурим.

4. Єврейське гетто в середньовічній Європі.

5. Люди «золотої доби» європейського єврейства.

6. Священні єврейські книги та їх історичне значення в долі єврейського народу.

7. Хасидизм: історія та сучасність.

8. Євреї і мусульмани в середньовічну добу.

9. Революція в Європі XVI-XVIII ст. та єврейське питання.

10. «Справа Дрейфуса» та її вплив на розвиток єврейського національного руху.

11. «Справа Бейліса» та самодержавна Росія.

12. Громадянська війна в Росії та єврейське питання.

13. Єврейське питання в планах нацистської Німеччини.

14. Холокост європейського єврейства.

15. Утворення держави Ізраїль.


Теми дипломних робіт


1. Розселення єврейських племен в Палестині в біблійних джерелах.

2. Еліністичний період в історії євреїв.

3. Євреї та римська імперія.

4. Євреї на Україні XIV-XVII ст.

5. Єврейська громада України XVIII- поч. XX ст.

6. Російське самодержавство та єврейське питання.

7. Становище єврейської громади в Палестині в період Турецького панування.

8. Палестина під Британським Мандатом 20-30-ті рр.

9. Єврейські бойові організації в Палестині 30-40 рр.

10. Нацистський геноцид в Україні: сучасні питання історіографії.

11. Холокост українського єврейства: сучасні джерела та архіви.

12. Боротьба з космополітизмом на Україні 1946-1953 рр.

13. Антисіоністські кампанії в СРСР 60-80-ті роки.

14. Радянсько-ізраїльські відносини в контексті історії.

15. Єврейський національний Рух в СРСР в 70-80-х роках XX ст.

16. Єврейський національний на пострадянському просторі.


Загальні джерела


1. Комэй Д. Кто есть кто в истории евреев. Иерусалим, 1974.

2. Нудельман Р. Загадки еврейской истории. Иерусалим, 1990.

3. Сионизм в контексте истории. Хрестоматия. Иерусалим, 1992.

4. Авербух С. Очерки еврейского героизма. Киев-Тель-Авив, 1994.

5. Келлер В. Библия как история. М., 1998.

6. Советско-израильские отношения. Сб. док. Т. 1-2. М.. 2000.

Схожі:

Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconМіжнародний соломонів університет кафедра мов павленко І. М. Ділова англійська мова для студентів четвертих курсів Київ мсу 2002
Ділова англійська мова. Навчальний посібник. Упорядник І. М. Павленко. – Київ: Міжнародний Соломонів університет, 2002. – 182 с
Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconМіжнародний Соломонів університет Кафедра фінансів
Навчально-методичний комплекс з курсу «Глобальні ринки» / Уклад. О.І. Розенфельд, В. А. Лизогуб, В. А. Рихлов. К.: Мсу, 2007. – 30...
Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconМіжнародний Соломонів університет кафедра соціології
Навчально-методичний комплекс з курсу “Історія соціологічних теорій та вчень” для денної І заочної форм навчання
Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconМіжнародний Соломонів університет кафедра соціології
Навчально-методичний комплекс з курсу “Історія соціологічних теорій та вчень” для денної І заочної форм навчання
Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconМіжнародний соломонів університет кафедра програмного забезпечення автоматизованих систем
Частина І: Навчально-методичний комплекс для студентів денної та заочної форм навчання / Уклад.: Т. О. Телишева – К.: Мсу, 2004.–...
Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconМіжнародний соломонів університет кафедра програмного забезпечення автоматизованих систем
Частина І: Навчально-методичний комплекс для студентів денної та заочної форм навчання / Уклад.: Т. О. Телишева – К.: Мсу, 2004.–...
Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconБіологічний англійський. Навчальний посібник. Упорядник Н. О. Арістова. – Київ: Міжнародний Соломонів університет, 2000 р. Упорядник арістова н. О. Затверджено на засіданні кафедри мов 2002 протокол № Друкується за редакцією упорядника
Біологічний англійський. Навчальний посібник. Упорядник Н. О. Арістова. – Київ: Міжнародний Соломонів університет, 2000 р
Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconМіжнародний Соломонів університет Кафедра фінансів
Мета дисципліни – допомогти студентам вивчити механізм надання страхових послуг, що дозволить їм сформувати рівень знань, який дасть...
Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconМіжнародний соломонів університет кафедра мов англійська мова навчальні завдання
Навчальні завдання з англійської мови для студентів I -ii курсів юридичного факультету / Упорядн.: В. В. Салій, А.І. Секан. – К.:...
Міжнародний Соломонів Університет Кафедра історії iconМіжнародний Соломонів університет
Місце І значення навчальної дисципліни
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи