Кишкові інфекції актуальність теми icon

Кишкові інфекції актуальність теми
Скачати 118.23 Kb.
НазваКишкові інфекції актуальність теми
Дата05.11.2012
Розмір118.23 Kb.
ТипДокументи

КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ


Актуальність теми: Кишкові інфекції надзвичайно різноманітні, зустрічаються досить часто, призводять до структурних змін у всьому організмі, а також без лікування можуть призводити до розвитку важких ускладнень і навіть смерті хворого. Знання патогенезу, стадійності розвитку хвороби, морфологічних змін при цих інфекціях є основою для своєчасної і правильної діагностики, призначення адекватного лікування, профілактики ускладнень, зниження летальності і попередження розвитку епідемій. Знання цієї теми необхідні Вам для освоєння кишкових інфекцій на клінічних кафедрах,в практичній діяльності сімейного лікаря, для клініко-анатомічного аналізу секційних даних.

Ціль: на підставі морфологічних змін (макро- і мікроскопічних) уміти розрізняти кишкові інфекції (черевний тиф і інші сальмонельози, дизентерію, холеру, амебіаз), мати уявлення про їхніх збудників, патогенез захворювань і знати кишкові і позакишкові ускладнення і причини смерті при даних інфекціях.

^

Конкретні цілі Цілі початкового рівня
Уміти


1. Розпізнавати морфологічні зміни в кишечнику на різних стадіях черевного тифу, знати їхній патогенез; кишкові і позакишкові ускладнення черевного тифу.

1. Розпізнавати по макро- і мікро­скопічній будові відділи кишечнику, (кафедра нормальної анатомії і гістології).

2. Розпізнавати морфологічні зміни в кишечнику при сальмонельозах, знати їхній патогенез; клініко-морфологічні форми сальмонельозу.

2. Розпізнавати по макро- і мікро­скопічній будові шлунок (ка­федра нормальної анатомії і гістології).

3. Розпізнавати морфологічні зміни в кишечнику на різних стадіях дизенте­рії, пояснювати їхній патогенез; кишкові і позакишкові ускладнення дизентерії.

3. Розпізнавати по макро- і мікроскопічній будові лімфоїдний апарат кишки (кафедра нормальної анатомії і гістології).

4. Розпізнавати морфологічні зміни в шлунку при холері, судити про зв'язок їхньої виразності з характером збудника, судити про патогенез холери, її ускладнення.

4. Розпізнавати шляхи відтоку крові від кишечнику (кафедра нормальної анатомії)

5. Розпізнавати локалізацію і морфо­логічні зміни в кишечнику при амебіазі; ускладнення захворювання.

Для того, щоб Ви могли з'ясувати, чи відповідає початковий рівень Ваших знань-умінь необхідному, пропонуємо виконати ряд задач.


Завдання для самоперевірки початкового рівня знань-умінь.


Завдання №1. У макропрепараті визначається частина стінки порожнистого органа, що має циліндричну форму, слизова оболонка утворює кругові низькі складки та короткі ворсинки. Який це орган?

 1. Тонкий кишечник;

 2. Товстий кишечник;

 3. Шлунок;

 4. Сечовий міхур;

 5. Стравохід.


Завдання №2. У мікропрепараті кишки внутрішня поверхня слизової оболонки утворюється із складок, ворсин та крипт. Епітелій, який покриває ворсини, одношаровий призматичний кайомчатий, є одиничні келихуваті клітини. В слизовій та підслизовій оболонці скопище лімфоїдних фолікулов (пейєрові бляшки). Який відділ кишки описан?

 1. Клубова кишка.

 2. Дванадцятипала кишка.

 3. Поперечно-ободова кишка.

 4. Сигмоподібна кишка.

 5. Пряма кишка.

Завдання №3. У препараті визначається частина стінки порожнистого органа, що має циліндричну форму, на зовнішній його поверхні визначаються гаустри, поздовжні м'язові стрічки і сальнікові відростки, зовнішня поверхня вкрита очеревиною з трьох сторін. Який це орган?

 1. Товстий кишечник;

 2. Тонкий кишечник;

 3. Шлунок;

 4. Сечовий міхур;

 5. Стравохід.

Завдання №4. У мікропрепараті кишки слизова оболонка має глибокі крипти, ворсинки відсутні, вистелена одношаровим призматичним епітелієм, у криптах велика кількість келихуватих клітин. Лімфоцити утворюють вогнищеві скопичення у слизовій та підслизовій оболонці. Який це орган?

 1. Товста кишка.

 2. Тонка кишка

 3. Шлунок

 4. Червуватий відросток

 5. Стравохід.

Завдання №5. На макропрепараті показан порожнистий орган, що має гачкоподібну форму, внутрішня його поверхня утворює поздовжні та навскісні складки. Зовнішня поверхня гладка, блискуча. Який це орган?

 1. Шлунок;

 2. Тонкий кишечник;

 3. Товстий кишечник;

 4. Сечовий міхур;

 5. Стравохід.

Завдання №6. У мікропрепараті слизова оболонка має складки, поле та ямочки, на дні котрих відкриваються короткі вивідні протоки простих нерозгалуджених трубчатих залоз. До складу де яких з них входять головні, парієтальні екзокринацити, мукоцити та ендокриноцити. Який це орган?

1.Товста кишка.

2.Тонка кишка

3.Шлунок

4.Червуватий відросток

5.Стравохід.

Завдання №7. При розтині хворого знайдено порушення відтоку венозної крові з кишки. Куди відтікає венозна кров з кишечнику?

 1. У портальну вену.

 2. У нижню порожню вену.

 3. У верхню порожню вену.

 4. У шлункову вену.

 5. У вени підшлункової залози.

Завдання №8. На макропрепараті кишки у слизовій оболонці є плоскі подовжні білуваті бляшки, які розташовані по поздовжнику кишки, й є білуваті підвищення розмірами з просяне зерно. Мікроскопічно це лімфатичні фолікули. В якому відділі кишечника лімфатичні фолікули створюють бляшки?

 1. Клубова кишка.

 2. Пряма кишка.

 3. Дванадцятипала кишка.

 4. Сигмоподібна кишка.

 5. Поперечна ободова кишка.


Еталони відповідей для рішення задач для самоперевірки і самоконтролю початкового рівня знань-умінь: 1-1, 2-2, 3-1, 4-1, 5-1, 6-1, 7-1, 8-1.

Інформацію, необхідну для поповнення необхідних знань-умінь можна знайти в наступних літературних джерелах:

 1. Привес М.Г., Лисенко Н.И., Бушкович В.И. Анатомия человека / М.: “Гиппократ”, 2001.-С.234-298.

 2. Афанасьев Ю.И., Юрина Н.А. Гистология, цитология и эмбриология / М., Медицина. – 1999. – С.514-615.

 3. Филимонов В.И. Нормальная физиология. – Киев. – “Здоровье”, 1995. – С.267-275, 243-266.


Основні теоретичні питання, на основі яких можливе виконання цільових видів діяльності:

 1. Черевний тиф: етіологія, патогенез, морфологічні прояви різних стадій захворювання, кишкові і позакишкові ускладнення.

 2. Сальмонельози: етіологія, патогенез, морфологічні прояви захворювань, клініко-морфологічні форми, ускладнення.

 3. Дизентерія: етіологія, патогенез, морфологічні прояви різних стадій захворювання, ускладнення.

 4. Холера: етіологія, патогенез, морфологічні прояви різних стадій захворювання, ускладнення.

 5. Амебіаз кишечнику: етіологія, патогенез, морфологічні прояви, ускладнення.

Література для засвоєння знань-умінь:

 1. Струков А.І., Сєров В.В. Патологічна анатомія / Харків, “Факт”. – 1999. – С.606-620.

 2. Лекції кафедри на тему: «Кишкові інфекції»

 3. Граф логічної структури (додаток №1)


Додаткова література:

 1. Шлопов В.Г. Основи патологічної анатомії людини / Київ. – 1999. – С.451-460.

 2. Серов В.В., Ярыгин Н.Е., Пауков В.С. Патологическая анатомия. Атлас. / М.: Медицина. – 1986. – С.347-353.


Після вивчення перерахованих вище питань і розв'язання завдань для самоперевірки засвоєння матеріалу по даній темі пропонується виконати наступні цільові завдання:

Завдання №1. При розтині померлого від черевного тифу виявлено, що м’язи передньої черевної стінки та стегна щільні, крихкі, білувато-жовтого кольору, нагадують стеарин. Який процес був виявлений у померлого?

 1. Ценкеровський некроз.

 2. Фібрінозний некроз.

 3. Казеозний некроз.

 4. Колікваційний некроз.

 5. Жировий некроз.

Завдання №2. У чоловіка хвороба почалась гостро, супроводжувалась профузним проносом, зниженням температури тіла. На розтині різко виявлене трупне дубіння, шкіра та слизові оболонки сухі. Кров у венах густа, темна. Петлі тонкої кишки розтягнені, у просвіту біля 5 л безкольорової рідини схожої до „рисового відвару”, без запаху. Серозна оболонка кишки з крапчастими крововиливами, матова, покрита липкою слиззю. Селезінка зменшена, зморщкувата, у жовчному міхурі „біла жовч”. Який діагноз найбільш ймовірне в хворого?

 1. Холера (холерний ентерит)

 2. Холера (холерний гастроентерит)

 3. Холера (алгідний період)

 4. Дизентерія (катаральний коліт)

 5. Сальмонельоз (інтерстіційна форма)

Завдання №3. У дитини 9років на 3 тиждень захворювання з”явилася гектична лихоманка, жовтяниця шкіри, склер та дитина померла від печінково-ниркової недостатності. На розтині у прямої кишки виявлені множенні неправильної форми вади з нерівними краями, з зеленувато-білими щільно спаяними з підлеглими тканинами плівками, гнійний тромбофлебіт ворітної вени. В печінці – множенні абсцеси. Жирова дистрофія гепатоцитів, в нирках – картина гострого некротичного нефрозу. Яке захворювання явилося причиною смерті дитини?

 1. Дизентерія

 2. Сальмонельоз

 3. Холера

 4. Черевний тиф

 5. Амебіаз.

Завдання №4. При мікроскопічному дослідженні прямої кишки виявлено великі вогнища некрозу слизової оболонки, некротичні маси просякнуті фібріном, створюють плівки. Слизова та підслизова оболонки по периферії ділянок некрозу повнокрів”я, набряк з крововиливами та лейкоцитарна інфільтрація. Яке захворювання можна припустити?

 1. Дизентерія

 2. Холера

 3. Амебіаз

 4. Черевний тиф

 5. Сальмонельоз.

Завдання №5. У хворій 30років з дизентерією, котра була підтверджена бактеріологичним дослідженням, з”явились ознаки парапроктиту. Про яку найбільш можливу стадію місцевих змін йде мова у хворій?

 1. Стадія утворення виразок

 2. Фібринозний коліт

 3. Фолікулярний коліт

 4. Катаральний коліт

 5. Стадія загоєння виразок.

Завдання №6. При розтині померлого 30років виявлені різке зневоднення, суха, зморшкувата шкіра, землистого кольору, трупне дубіння різко виражене, кров густа. У шлунку та тонкому кишечнику гостре серозно- катаральне запалення, з некрозом та злущування епітелія. Яке захворювання розвилося в хворого?

 1. Сальмонельоз

 2. Дизентерія

 3. Холера

 4. Черевний тиф

 5. Амебіаз

Завдання №7. При розтині померлого від черевного тифу у клубовій кишці виявлені виразки, що розташовані за поздовжнику кишки, краї їх рівні, трохи закруглі, дно чисте, створено місцями м”язовим шаром, місцями – серозним шаром. У дні одної із виразок мікроперфорація стінки кишки. Для якої стадії черевного тифу характерні описані зміни?

1. Стадія некрозу;

2. Стадія мозкоподібного набряку

3. Стадія утворення «брудних» виразок;

4. Стадія загоєння виразок.

5. Стадія «чистих» виразок;

Завдання №8. Дівчинка 3 років захворіла гостро, діагносцирован черевний тиф. Макроскопично групові фолікули на протязі 1,5м термінального відділу клубової кишки збільшені, повнокрівні, набряклі, виступають над поверхнею слизової оболонки. На їх поверхні видно борозни та звивини, нагадуючи поверхню мозку. На розрізі вони сіро – червоні, соковиті. При гістологічному дослідженні у лімфоїдному апараті виявляються тифозні вузликі, які складаються із великих мононуклеарних клітин. Для якої стадії хвороби характерні описані зміни?

1.Стадія мозкоподібного набряку

2.Стадія некрозу;

3.Стадія утворення «брудних» виразок;

4.Стадія «чистих» виразок;

5.Рубцювання.

Завдання №9. У хворого на черевний тиф через 4 тиждні від початку захворювання розвинувся гострий живіт й при явищах інтоксикації хворий помер. На розтині патологоанатом виявив перфорацію стінки клубової кишки та розлитий гнійний перитоніт. Для якої стадії черевного тифу характерні данні ускладнення?

  1. Чистих виразок.

  2. Мозкоподібного набряку

  3. Некрозу

  4. Загоєння

  5. Брудних виразок.

Завдання №10. При розтині померлого від черевного тифу у клубовій кишці виявлено де-кілька овальних виразок слизової оболонки від 4 до 6 см у діаметрі, краї їх підвищенні, стінка та дно вкрите масами брудно-зеленого кольору. Яке ускладнення черевного тифу найчастіше зустрічається у цій стадії?

 1. Кишкова кровотеча.

 2. Перитоніт.

 3. Перфорація виразок.

 4. Парапроктит

 5. Пенетрація виразки.

Завдання №11. При огляді померлого від черевного тифу на шкірі тулуба виявлена розеольозно- папульозний висип. При мікроскопічному дослідженні селезінкі, лімфатичних вузлов, кісткового мозоку, легень, жовчного міхура виявлені брюшнотифозні гранульоми. Проявом якого процесу є описані зміни?

 1. Загальні типові зміни при черевному тифі.

 2. Загальні нетипові зміни при черевному тифі

 3. Місцеві зміни при черевному тифі

 4. Ускладнення черевного тифу

 5. Захистна гіперплазія при черевному тифі.

Завдання №12. У інфекційне відділення поступили 2 хворих з скаргами на біль у животі, блювоту, багаторазовий частий смердючий зеленуватий стул, температура піднялася до 38-39˚С, хворі померли від інтоксикації. З анамнезу відомо, що вони їли копчених курів. На розтині різко визначене трупне дубіння, зморшкувата суха шкіра. При мікроскопічному дослідженні у шлунку, кишечніку прояви гострішего серозного гастроентеріту. Яке захворювання розвилося у хворих?

 1. Черевний тиф

 2. Сальмонельоз

 3. Холера

 4. Амебіаз

 5. Дизентерія

Завдання №13. На розтині померлого від кишкової кровотечі у сліпої кишці виявлені виразки різних розмірів з підритими нависаючими над дном краями. При мікроскопії знайдені некроз слизової, підслизової та м”язової оболонок з інфільтрацією сегменто-ядерними лейкоцитами. Яке захворювання розвилося в хворого?

 1. Дизентерія

 2. Черевний тиф

 3. Амебіаз

 4. Холера

 5. Сальмонельоз.

Завдання №14. У хворого, померлого від амебіазу, у печінці виявлені множенні порожнини розміром від 0,5 до 6,0см, неправільної форми, містять мутний зеленувато – жовтий вміст. Яке ускладнення амебіазу було у хворого?

 1. Хронічний абсцес

 2. Казеозний некроз

 3. Гострий абсцес

 4. Альтеративний паренхиматозний гепатит

 5. Проміжний гепатит.


Методичні вказівки для роботи студентів на практичному занятті за темою: «Кишкові інфекції»


На початку заняття за еталонами відповідей перевірити правильність рішення домашнього завдання. Потім шляхом тестового контролю буде перевірена Ваша підготовка до заняття. Самостійно Ви повинні вивчити макро- і мікропрепарати, вирішити ситуаційні задачі. Макроскопічні зміни в органах при кишкових інфекціях вивчають на препаратах «Черевний тиф, стадія мозкоподібного набряку», «Черевний тиф, стадія утворення «брудних» виразок», «Черевний тиф, стадія утворення чистих виразок», «Дизентерія» використовуючи алгоритм макроскопічної діагностики. На мікрофото «Амебіаз» і мікропрепаратах «Черевний тиф, стадія утворення виразок», «Дизентерія, стадія виразкового коліту» вивчають морфологію кишкових інфекцій і описують їх, використовуючи алгоритм мікроскопічного опису препаратів.


Технологічна карта заняття:

№ п/п

Етапи

Час у хв.

Навчальні посібники, засоби навчання

Устатку­вання

Місце прове­дення

1.

Перевірка і корекція почат­кового рівня

5

Тестові завдання
Навчальна кімната

2.

Самостійна ро­бота. Опис макро- і мікро­препаратів

30

Граф логічної структури (додаток №1). Алгоритм діагностики кишкових інфекцій (додаток 2) та вив­чення макро- і мікропрепара­тів

Мікроскоп, макро- і мік­ро­пре­па­рати, мікро­фото­грами
3.

Самоперевірка і корекція засво­єння матеріалу

20

Цільові нав­чальні завдання4.

Остаточний тестовий контроль

15

Збірник тестів5.

Підведення підсумків заняття

10Додаток 1.

Граф логічної структури за темою: «Кишкові інфекції»

Додаток 2.

Алгоритм морфологичної діагностики кишкових інфекцій


ЧЕРЕВНИЙ ТИФ

Продовження додатка 2

Схожі:

Кишкові інфекції актуальність теми iconРани І рановий процес. Профілактика розвитку інфекції в рані. Лікування чистих ран. Актуальність теми
Актуальність теми: Рана є одним з основних проявів травматичного чи хірургічного впливу на тканини та органи
Кишкові інфекції актуальність теми icon1 Актуальність теми
Епідемічна ситуація з віл-інфекції в україні. Нормативні документи щодо запобігання поширенню віл-інфекції та соціального захисту...
Кишкові інфекції актуальність теми iconКарантинні й інші інфекції (особливо небезпечні інфекції. Оні). Актуальність теми
Варто врахувати, що деякі кі в даний час можуть бути використані як бактеріологічна зброя. Будуть вивчені й інші інфекції – бруцельоз,...
Кишкові інфекції актуальність теми icon12 провідні віл-індикаторні інфекції. Діагностика І лікування Тривалість
Актуальність теми. Опортуністичні інфекції при віл/сніді – унікальна група захворювань, які розвиваються на фоні імунодефіцитного...
Кишкові інфекції актуальність теми iconДитячі інфекції. Актуальність теми
Мета (загальна): вміти видзначати морфологічні особливості інфекційних хвороб, знати їх етіологію, патогенез, механізми розвитку...
Кишкові інфекції актуальність теми iconТема: Основи санітарної мікробіології та вірусології
Актуальність теми полягає в тому, що патогенні мікроорганізми, які знаходяться в організмі хворих або носіїв, потрапляють в навколишнє...
Кишкові інфекції актуальність теми iconТема: Основи санітарної мікробіології та вірусології
Актуальність теми полягає в тому, що патогенні мікроорганізми, які знаходяться в організмі хворих або носіїв, потрапляють в навколишнє...
Кишкові інфекції актуальність теми iconМ. Б. Актуальність теми
Ембріопатія, що уражає око І зорову систему, може розвитися в результаті фетального алкогольного синдрому І краснушної інфекції І...
Кишкові інфекції актуальність теми iconАбсцес, флегмона, парапроктит, фурункул, карбункул, бешиха, гідраденіт. Актуальність теми
Актуальність теми: Гнійна інфекція проявляється запальним процесом у тканинах внаслідок проникнення І розмноженняв них гноєтворних...
Кишкові інфекції актуальність теми iconВступ актуальність теми
Актуальність теми. В сучасних умовах ринкових реформ та інтеграції України у світовий економічний, культурний І інформаційний простір...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи