Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці icon

Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці
Скачати 74.58 Kb.
НазваКліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці
Дата28.07.2012
Розмір74.58 Kb.
ТипДокументи

Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці

Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович

Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці


На сьогоднішній день медична наука володіє потужним арсеналом лікарських засобів для лікування різноманітних захворювань. Але розвиток клінічної, фармацевтичної та мікробіологічної наук не дозволив перемогти багато захворювань, а навпаки, під впливом терапії сформувалися несприйнятливість та стійкість до багатьох препаратів. Крім того, застосування ліків призводить до розвитку численних негативних побічних явищ, їх непереносимості та ускладнень терапії. Внаслідок прийому лікарських засобів у ХХ столітті сформувалося поняття „медикаментозної хвороби”. Це потребує нових підходів до вибору засобів і способів лікування захворювань.

В другій половині ХХ ст. швидкими темпами розвивається новий напрямок в медицині – медична реабілітація. Вищезазначене спричинило зростання інтересу до застосування природних і змінених фізичних факторів у лікуванні і відновній терапії, хоча інтерес до методів фізіотерапії зародився разом із медичною наукою.

Раціональне використання фізичних факторів ставить собі за мету підвищити ефективність лікування хворих, сприяє зменшенню термінів тимчасової непрацездатності та прискорює повернення хворих то трудової діяльності, продовжує тривалість ремісії. Лікарю загальної практики у повсякденній роботі приходиться вирішувати питання направлення хворих на санаторно-курортне лікування, що потребує від нього певного рівня знань основ курортології.

Відповідно, виникає питання, що таке курортологія, яке її місце у реабілітаційному лікуванні хворих, за рахунок яких чинників досягається вплив лікувальних факторів досягається позитивний влив курортного лікування на організм людини.

Курортологія – область медичної науки, яка вивчає властивості природних фізичних факторів та розробляє методи їх застосування в курортних та позакурортних закладах.

Курорт – місцевість, якій притаманні природні лікувальні фактори (сприятливий клімат, джерела мінеральних вод, залежі пелоїдів) а також комплекс споруд та лікувально-профілактичних закладів для їх застосування.

За характером природних лікувальних факторів курорти умовно поділяють на декілька типів: кліматичні, бальнеологічні, грязеві і змішані.

На багатьох курортах застосовують декілька лікувальних факторів (бальнео-грязеві, бально-кліматичні, клімато-грязеві та ін.)

Санаторій - спеціалізований стаціонарний заклад, в якому використовуються лікувальні комплекси кліматотерапії, бальнеотерапії або грязелікування, апаратної фізіотерапії, лікувальної фізкультури в умовах активного відпочинку, спеціально продуманого ритму життя та проведення процедур. –

У більшості санаторіїв тривалість лікування складає 24 дні, у спеціалізованих – до 53 днів, а інколи й довше (туберкульоз, спінальні хворі).

Профілі санаторіїв:

 • лікування хворих із захворюваннями серцево-судинної системи;

 • органів дихання нетуберкульозного ґенезу;

 • органів травлення;

 • жіночих статевих органів;

 • органів руху та опорно-рухового апарату;

 • захворювань шкіри;

 • захворювання нирок та сечовивідних шляхів;

 • з порушенням обміну речовин;

 • санаторії для лікування дітей та підлітків;

 • для лікування туберкульозу тощо.

Крім того існують санаторні поліклініки, пансіонати, реабілітаційні лікарні, будинки відпочинку.

Кліматотерапія – дозоване застосування з лікувальною метою кліматичних факторів. Кліматопрофілактика – застосування цих же факторів з профілактичною метою. В свою чергу, кліматопрофілактика буває первинною, тобто спрямованою на попередження виникнення захворювання та вторинною, спрямованою на попередження розвитку загострень, ускладнень та подовження ремісії. Кліматотерапія і профілактика - розділи медичної кліматології, що вивчає вплив клімату і погоди на людину і методи застосування кліматичних факторів з лікувально-профілактичною метою.

Що таке клімат? Клімат - це багаторічний режим погоди в даній місцевості, обумовлений закономірною поступовістю метеорологічних процесів, встановлений впродовж багаторічних спостережень. До основних елементів або факторів клімату відносять температуру повітря, рівень атмосферного тиску, відносну вологість повітря, швидкість і напрямок вітру, іонізацію повітря, рівень сонячної радіації, хмарність, кількість опадів, хімічний склад повітря (концентрація кисню на одиницю об’єму), особливість грунтів та їх природна радіоактивність, рослинний покрив, наявність водних басейнів, висота місцевості над рівнем моря, її географічне положення, електромагнітні поля.

Фізичний стан зазначених метеорологічних елементів нижнього шару атмосфери, що спостерігається в даний час на даній місцевості, називається погодою.

На території нашої держави можна виділити декілька кліматичних зон:

 1. ^ Клімат змішаних лісів помірного поясу. Це території північно-західної, північної та центральної України. Клімат цієї зони характеризується помірною сонячною радіацією, нестійкою циркуляцією атмосфери, переваженням рівнинної місцевості та значними лісними масивами. Режим погоди змінний, що негативно впливає на ослаблених та людей похилого віку. В умовах лісів змінюється хімічний склад повітря. Так, один гектар тополі продукує кисню в 49 раз більше, ніж 1 га хвойних насаджень. Підвищена концентрація ефірно-масляних речовин у хвойних лісах сприяє санації дихальних шляхів і тому має позитивний вплив на хворих із ХОЗЛ, туберкульозом. Проте, слід пам’ятати, що підвищена концентрація ефірних масел може провокувати приступи стенокардії та бронхіальної астми, погіршувати загальний стан хворих із захворюваннями серцево-судинної системи. Територія лісової зони може бути застосована для кліматичного лікування цілий рік. Влітку можлива геліо- та аеротерапія, купання у водоймах, зимова погода сприятлива до піших прогулянок та прогулянок на лижах. Клімат лісів нормалізує тонус центральної нервової системи, підсилює процеси гальмування у корі головного мозку, тонізує вегетативну нервову систему, покращує терморегуляцію, сприяє поглибленню дихання, підвищує легеневу вентиляцію, покращує тканинне дихання.

 2. ^ На півночі та південному сході (Чернігівська, Сумська, північна частина Рівненської, Житомирської, Київської) континентальний клімат зі значними контрастами мінімальних температур зимою і максимальних – літом (від -35 до +39). Курорти: Березовські мінеральні води, Горинь, Райеленівка.

Клімат центральної частини України (Полтавська, Черкаська, Вінницька, Хмельницька, південна частина Київської, Харківської, Житомирської областей) м’який, з менш вираженими ознаками континентальності, вологість повітря коливається від 55 до 80%. В цій зоні змішані ліси поєднуються зі степами, велика кількість озер, водоймищ.

Курорти цієї місцевості: Біла Церква, Ворзель, Миргород, Хмільник, Пуща-Водиця.

На заході України (Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Закарпаття) вирізняють 2 зони – Прикарпаття та Закарпаття. Клімат Прикарпаття пом’якшують повітряні течії з Атлантики. Зима м’яка, літо тепле. Відносна вологість – до 80 %. Клімат Закарпаття відрізняється значною різноманітністю завдяки особливості рельєфу. В низинах – теплий і м’який. Курорти: Верховина, Ворохта, Косів, Трускавець, Моршин, Східниця, Скло, Яремча, Немирів.

Крім того, в цій курортній зоні є значні запаси мінеральних вод та пелоїдів.

 1. ^ Зона степів. Рівнини з висотою над рівнем моря 150-200 м або пересічена місцевість. Ця зона характеризується значною кількістю сонячних днів (2200 годин на рік) з переважанням режиму антициклону. Це забезпечує проведення кліматолікування цілий рік в оптимальних умовах. Літо тут сухе, тепле, сонячне, тривалістю з травня по вересень. Зима помірно холодна. Рекомендовано направляти хворих з хронічним обструктивним захворюванням легенів, бронхоектатичною хворобою, туберкульозом легенів, ревматичною лихоманкою, захворюваннями ЛОР-органів, периферичної нервової системи та органів травлення, враховуючи наявність запасів пелоїдів та мінеральних вод. Сюди відносяться курорти Донецької, Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей.

 2. ^ Гірський клімат. Характеризується чистим, іонізованим розрідженим повітрям, малою хмарністю, високою сонячною радіацією з підвищеним вмістом ультрафіолетових променів, низькою температурою та парціальним тиском кисню, зниженим атмосферним тиском. Під впливом гірського клімату спочатку прискорюється серцева діяльність, прискорюється, а після уповільнюється та поглиблюється дихання, зростають життєва ємність легенів, основний обмін, підвищується кількість еритроцитів та гемоглобіну у крові. В Україні є дві групи гірських курортів: Карпатський регіон (Ворохта, Яремче) та Кримський. З лікувальною метою застосовують клімат низьких гір (400-1000 м над рівнем моря), середніх (1000-2000 м) і високогірних (більше 2000 м). Основні покази: туберкульоз (легеневі та позалегеневі форми), нетуберкульозні захворювання органів дихання, в т.ч. бронхіальна астма без ознак серцево-легеневої недостатності, анемія легкого і середнього ступеня важкості.

 3. ^ Приморський клімат. Особливістю морських узбереж є значно менші, ніж на території континенту, коливання добової температури повітря, вологості, що створює сприятливі умови для терморегуляції. До унікальних властивостей морського клімату відносять високу концентрацію у повітрі кисню та озону. Морське повітря містить у собі підвищену кількість мінеральних солей, аероіонів і майже не містить мікроорганізмів і пилу. Кліматичні особливості морського узбережжя: можливість широкого застосування морських купань, повітряних і сонячних ванн дозволило виділити особливий розділ кліматотерапії – таласотерапію. На нічних курортах широко практикується нічний сон на березі моря, який сприяє активації гальмівних процесів у корі головного мозку, обумовлює седативний ефект та нормалізує сон. Клімат морських берегів в Україні представлено кліматом південного берегу Криму (Алупка, Алушта, Гурзуф, Левадія, Массандра, Ялта). Літо і перша половина осені помірно жаркі сонячні і сухі. Зима помірно м’яка. Вологість повітря відносно невисока (70-75%), середня температура влітку – 24 С.

До переваг відноситься високий рівень прямої та відбитої сонячної радіації. Клімат щадний, добре переноситься ослабленими хворими, дітьми. Показами для лікування є туберкульозні і нетуберкульозні захворювання органів дихання, позалегеневі форми туберкульозу, серцево-судинні захворювання, влітку позитивні результати отримано при лікуванні хворих на хронічний гломерулонефрит. Для західного узбережжя Кримського півострова – району Євпаторії та Одеської групи курортів характерні риси приморського і степового кліматів. Кліматичні фактори цих регіонів є сильними подразниками і мають тренуючу дію на організм, сприяють загартовуванню організму та підвищенню резистентності. Показаннями є хвороби органів дихання, серцево-судинної системи, нервової системи та органів травлення.

На кліматичних курортах широко застосовуються:

 • аеротерапія (у вигляді прогулянок, сну на відкритих верандах),

 • геліотерапія (ультрафіолет, видиме світло)

 • інфрачервоне випромінювання

 • таласотерапія (морські купання)

 • соляні шахти (Солотвино)

Сподіваємося, інформація буде корисною для лікарів загальної практики, терапевтів, хірургів, педіатрів та сприятиме направленню пацієнтів на курорти України, що, в свою чергу, сприятиме відродженню санаторно-курортної справи в Україні, такій багатій на природні цілющі ресурси.

Схожі:

Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconОсобливості екозалежної та екозумовленої патології в дитячому віці колоскова о. К. (професор, д мед н.), Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці, Україна
Колоскова о. К. (професор, д мед н.), Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці, Україна
Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconМіністерство охорони здоров’я україни Буковинський державний медичний університет
Відкриття конференції – 23 травня 2012 р о 10 год у приміщенні палацу «Академічний» ( м. Чернівці, вул. Шиллера, 11)
Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconЧернівецький національний університет імені Юрія Федьковича наукова бібліотека іван Синюк – буковинський письменник І педагог
С 388 Іван Синюк – буковинський письменник І педагог (До 140-річчя з дня народження Івана Синюка) : Бібліогр покажч. / Укл. Н. М....
Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconСтан та перспективи розвитку допоміжних репродуктивних технологій лікування безпліддя в україні юзько Олександр Михайлович
Буковинський державний медичний університет моз україни, зав кафедри акушерства І гінекології фпо, президент Української асоціації...
Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconМіністерство охорони здоров’я України Буковинський державний медичний університет
Факультет – медичний №4 з відділенням молодших медичних І фармацевтичних фахівців
Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconБуковинський державний медичний університет театральна площа, 2, м. Чернівці, 58002, тел./ факс (0372) 55-37-54
Ректорат університету просить атестувати на кваліфікаційну лікарську категорію за фахом доцента/асистента кафедри піп
Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconМіністерство охорони здоровя україни буковинський державний медичний університет

Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconМіністерство охорони здоровя україни буковинський державний медичний університет

Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Клінічна фармакологія”
Кліматичні ресурси України та їх використання в лікувальній практиці Гараздюк Іван Васильович, Гараздюк Олександр Іванович Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Професійні хвороби”
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи