Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» icon

Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу»
Скачати 53.68 Kb.
НазваЩо використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу»
Дата29.06.2013
Розмір53.68 Kb.
ТипДокументи

Репозитарій – засіб довгострокового зберігання цифрових матеріалів,

що використовуються в академічних дослідженнях


В останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу», «інституційні репозиторії», «вебометричний рейтинг вузу» і т.п. все частіше зустрічаються в професійному науковому середовищі.

На сучасному етапі розвитку електронних технологій відкритий доступ (ВД) до результатів наукових досліджень є одним із важливих показників оцінки діяльності ВНЗ.

Основним лейтмотивом Будапештській Ініціативи «Відкритого Доступу» (2001) стала теза про те, як зробити результати наукових досліджень відкритими для наукового співтовариства: «запрошуємо уряди, університети, бібліотеки, редакторів журналів, видавців, фонди, наукові товариства, професійні асоціації та всіх учених, приєднатися до відкритого доступу, де наука і освіта будуть вільно розвиватися у всіх куточках землі». ВД виник за ініціативою вчених і видавців у зв'язку з необхідністю широкого й оперативного обміну науковою думкою чи знаннями.

Під відкритим доступом мається на увазі безкоштовний онлайновий доступ до наукової інформації і вільне використання таких ресурсів для досліджень, навчання та інших законних цілей. При цьому за автором зберігається право контролю своєї роботи і право на цитування його як автора.

ВД: приносить авторам широке поширення результатів досліджень; читачам - доступ до наукової літератури; бібліотекам - забезпечення інформаційних потреб користувачів і якісно організовані електронні колекції; університетам, які фінансують дослідження - підвищення рейтингу, повернення інвестицій і престиж.

У науковому середовищі вже декілька років активізуються ідеї відкритих архівів, вільного доступу до результатів досліджень, самоархівування у формі препринтів або постпринтів, а також вимоги до вчених від грантів і роботодавців з обов'язкового електронного депонуванню всіх закінчених результатів наукових досліджень.

Вузи і науково-дослідні інститути йдуть шляхом створення Електронних архівів і їх поширеності у світі. Тільки в Україні за останні роки створені й успішно працюють 49 Відкритих електронних архівів. Всі архіви реєструються на спеціальних міжнародних сайтах OpenDOAR і ROAR.

Електронний архів (ЕА) - це цифрова колекція наукових праць, яку поповнюють самі вчені. З технічного боку - це місце на сервері Університету для збору, зберігання і швидкого надання наукової та навчальної інформації.

Кожен вуз, який бажає розмістити праці вчених в електронному архіві, може створити його самостійно або приєднатися до Відкритого електронного архіву ELibUkr, що призначений для науковців, викладачів університетів чи будь-яких наукових установ України, які не мають власного (інституційного) відкритого електронного архіву.

У 2008 р. стартував проект «Електронна бібліотека України. Створення центрів знань в університетах ». Проект передбачає функціонування єдиного порталу доступу до електронних ресурсів (передплатних баз даних, інституційних архівів) для всіх учених України.

З цього року НУ «ЮАУ ім. Ярослава Мудрого» працює над включенням до проекту Електронного архіву - інституційного репозиторію.

Першим етапом проекту став вибір програмного забезпечення, визначення мети і завдань репозиторію, розробка принципів і політик роботи, вивчення досвіду інших університетів, зокрема ХНУ ім. Каразіна і НаУКМА, у створенні електронних архівів. Були визначені наступні позиції роботи архіву НУ «ЮАУ ім. Ярослава Мудрого» .

ЕА накопичує, зберігає, розповсюджує та забезпечує тривалий постійний та надійний доступ до наукових досліджень професорсько-викладацького складу та студентів університету.

Програмне забезпечення, на якому будується ЕА - це платформа DSpacе, розроблена і підтримувана Массачусетським інститутом технологій та Хьюлед Паккард (http://www.dspace.org /).

Чому DSpace?

 • DSpace-відкрите програмне забезпечення. Поширюється під відкритою ліцензією, що дозволяє користувачам налаштовувати і розширювати програмне забезпечення за своїми потребами.

 • Дає можливість зберігати будь-які цифрові формати і типи документів.

 • Надає легкий доступ до матеріалів засобами перегляду та пошуку.

 • Поширює зміст у мережі Інтернет через Google та інші пошукові системи

 • Зберігає матеріали тривалий період.

 • Має зручну та гнучку систему управління змістом і робочими процесами. Спосіб організації даних дає можливість представити структуру університету по факультетах, кафедрах, науковим підрозділам. Є можливість обрати зручну схему управління контентом конкретної колекції і відповідну схему публікації матеріалу.

 • Активно розвивається і підтримується професійним DSpace співтовариством.

 • Постійно виходять нові оновлення системи.

 • Більшість відкритих електронних архівів використовують саме DSpace.


Цілі, завдання та функції Електронного архіву-репозиторію

НУ «ЮАУ ім. Ярослава Мудрого »:


 • Забезпечити місце і спосіб централізованого і тривалого зберігання в електронному вигляді повних текстів творів.

 • Інтегрувати наукові інформаційні ресурси університету у світовий науковий інформаційний простір

 • Сприяти зростанню популярності університету шляхом подання її наукової продукції в глобальній мережі.

 • Збільшити цитованість публікацій наукових співробітників шляхом забезпечення вільного доступу до них за допомогою Інтернету.

Структурно репозиторій НУ «ЮАУ ім. Ярослава Мудрого» планується сформувати як універсальне за змістом наукове зібрання, яке включає різні розділи. Кожен розділ може мати колекції. При необхідності можуть створюватися нові розділи і колекції.

^ Тематичний склад визначається відповідно до науковим і навчальним процесом Університету. В репозиторій вносимуться монографії, підручники, методичні матеріали, тематичні збірники, матеріали конференцій, статті, наукові публікації співробітників.

^ За видами електронних ресурсів репозиторій не містить обмежень. Можуть бути представлені електронні текстові дані, електронні числові дані, електронні зображення, електронні звукові дані тощо.

^ Хронологічні рамки не встановлюються.

Таким чином, розвиток електронних архівів відкритого доступу підвищує не тільки рівень інформаційного забезпечення наукової та освітньої діяльності, але й рейтинг вузу в цілому.


^ Примірна структура ЕА-репозитарію університету

Наукові видання 

Збірники наукових праць 

Вісник Академії правових наук України 

Вісник Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого. Сер. Філософія, філософія права 

Вісник НУ «ЮАУ ім. Ярослава Мудрого». Сер. Економічна теорія та право 

Державне будівництво та місцеве самоврядування 

Проблеми законності 

Ученые записки 

Матеріали конференцій 

Круглі столи 

Науково-практичні конференції 

Монографії колективні 

Монографії співробітників різних кафедр 

Періодичні видання 

Актуальні питання інноваційного розвитку 

Теорія і практика правознавства 

^ Праці вчених кафедр 

Кафедра адміністративного права 

Монографії кафедри адміністративного права 

Наукові статті кафедри адміністративного права 

Тези доповідей конференцій кафедри адміністративного права 

<...>

Кафедра цивільного процесу 

Монографії кафедри цивільного процесу 

Наукові статті кафедри цивільного процесу 

Тези доповідей конференцій кафедри цивільного процесу 

Фонд навчальних видань 

Навчальні посібники 

Навчально-методичні посібники 

Підручники 

Програми навчальних дисциплін 

Фонди наукової бібліотеки 

Колекція рідкісних видань 

Стародруки 

Харківська правова школа 

Роботи співробітників бібліотеки 

Бібліографічні видання 

Матеріали конференцій та "круглих столів" 

Наукові статті 

Репозитарій 


Директор наукової бібліотеки Н.П. Пасмор

Схожі:

Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconТиждень Відкритого Доступу в 2009 році відбудеться 19 – 23 жовтня!
Відкритого Доступу до досліджень, включаючи політики відкритого доступу від дослідницьких фондів, та міжнародної спільноти вищих...
Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconПро Відкритий Доступ
Науковець може розмістити примірник своєї статті в архіві чи репозитарії відкритого доступу або опублікувати її в журналі відкритого...
Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconНаказ м. Тернопіль
З метою забезпечення відкритого доступу до наукових публікацій працівників Університету та у рамках виконання проекту «Створення...
Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconНаукові публікації
В останні два роки своєї творчості, вже після захисту дисертації, автор активно працював з тематикою раритетної фауни Луганщини (комахоїдні,...
Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconДовідка за останні три роки) 2009 Всього науково-педагогічних працівників (за штатними розписом) 128
Узагальнена інформація щодо наукової та науково-технічної діяльності Національного університету «Острозька академія»
Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconФундації відкритого суспільства програма підтримки вищої освіти програма академічних стипендій запрошення до співпраці з Програмою академічних стипендій у 2011-12 навчальному році
«Громадянська освіта» (сер). Метою програми afp є допомога державним вищим навчальним закладам на пострадянському просторі у реформуванні...
Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconМакарович В. К., старший викладач Ужгородський національний університет ідентифікація елементів облікової політики щодо факторингових операцій
Питання облікової політики головними в своїх дослідженнях визначали: Т. В. Барановська, С. С. Биков, А. М. Гомбоєва, М. О. Іванов,...
Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconДосвід дистанційного навчання у хмельницькому державному університеті
Наука розвивається настільки динамічно, що за час навчання сучасного студента кількість знань в світі практично подвоюється, а навчальні...
Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconРішення комісії щодо звіту з наукової діяльності кафедри помфто за період 2009-2011 р р. Голова комісії: проф. Воробйов В. В. Члени комісії: доц. Лашко Ю. В., доц. Мороз М. М
О., Капінос А.). За останні роки відбулося два захисти дисертацій у термін (до закінчення аспірантури, у тому числі, 1 – на стаціонарі),...
Що використовуються в академічних дослідженнях в останні два-три роки терміни «політики відкритого доступу» iconПрограма факультативного курсу «Іноземна мова за три роки»
Тому навчальні заклади є головною ланкою у вивченні іноземних мов, ланкою, яка дає можливість вивчати дві або три іноземні мови
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи