Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович icon

Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович
Скачати 51.84 Kb.
НазваДіяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович
Дата28.07.2012
Розмір51.84 Kb.
ТипДокументи

Діяльність вузівської бібліотеки

в умовах інформатизації суспільства.

Шилюк Олег Іванович

Наукова бібліотека

Чернівецького національного університету

ім. Юрія Федьковича

shylyuk@chnu.cv.ua

0372 584-760


Ми знаємо, що вузівські бібліотеки не вільні в собі: вони підтримують дослідження, науково-навчальні процеси вузу, поширюють інформацію про місію своїх установ. Бібліотеки повинні розвиватися разом з дослідженнями, що змінюються і вивченням поведінки в новому мережевому просторі.

Можливо виділити три широкі аспекти діяльності вузівських бібліотек враховуючі тенденції сьогодення:

1.Більша частина роботи, навчальна і дослідницька діяльність змінюється в мережевому середовищі. Це має значний вплив на бібліотечні послуги. Фактично ефект технології на дослідження і вивчення поведінки буде мати більший вплив ніж безпосередньо прямий ефект технології на бібліотечні системи і послуги. В найближчому часі бібліотека повинна провадити зрушення в дослідженні і вивченні практики. В перспективі бібліотека організовуватиме послуги довкола технології процесів користувачів, підтримуючи об’єднання змісту і послуг в оточуючому середовищі користувачів та розвиваючи управління цифровими послугами.

2. Мережа створює нову динаміку із відкриття і використання довкола головних концентраторів інформаційної інфраструктури: Google, Amazon і так далі. Вони об’єднали поставку (відкриття і зменшення операційних витрат) і запит (велика аудиторія) і розвиваються в платформах, які допомагають іншим додаткам досягнення їх цілей. Вони не будуть заміняти бібліотечні послуги, але вони нас заставляють думати як поставити обслуговування (послуги) в Мережі. Хоча колективний бібліотечний ресурс досить глибокий, фрагментація і високі операційні витрати зменшують його вплив. Значна увага повинна приділятися дослідженню як краще проектувати цілеспрямоване обслуговування в операційному середовищі, як розробити місток між відкритою Мережею і багатими бібліотечними послугами, і як створити ці послуги привабливими для значної кількості користувачів.

3. Неможливо для кожної бібліотеки підтримувати і управляти всіма її діловими процесами, тим більше, що швидко зростає запит в бібліотеках, очікування сервісу та зміни технологій. Бібліотеки історично залежали від загальнодоступних платформ для послуг. Видалення надлишковості в діяльності і формування здатності до спільного вирішення питань – основні пріоритети.

Хоча поява послуг бібліотеки цифрового періоду є важливим в нинішньому часі, відсутнє формулювання їх значення для майбутнього вузівської бібліотеки, і навіть чи повинні вони бути як бібліотечні функції, що виконуються бібліотекарями. Крім того, в даний час обговорення майбутнього вузівської бібліотеки обмежене бібліотекарями, і не поширене, як це повинно бути, до залучення великої академічної спільноти.

Маючи проблему в недостатній кількості літератури і особливо навчальної, вузівські бібліотеки України створюють повнотекстові колекції навчально-допоміжних матеріалів. Частіше бібліотеки використовують їх лише в локальних мережах чи навіть на локальних машинах, щоб уникнути проблем пов’язаних з вирішенням питань авторського права. В той же час порівняно менший вклад вузівських бібліотек у формування корпоративних бібліографічних баз даних. Це обумовлено багатьма відмінностями в діяльності бібліотек – нормативно-методичними, програмними, технічними та ін.

Останніми роками електронні бібліотеки (ЕБ) створюються лавиноподібно і практично неконтрольовано. В основному це відбувається у вузах, часто при безпосередній участі наукової бібліотеки. Розкид того, що саме називає ЕБ, справді величезний. Не заглиблюючись в дискусію про коректне визначення ЕБ, в контексті даного питання розумітимемо під ЕБ організацію масиву електронних документів, забезпечених коректним бібліографічним описом і доступний через засоби телекомунікаційного доступу для пошуку, витягання і доставки споживачеві.

При всьому різноманітті форм ЕБ, існують типові етапи їх створення, які в кращому разі дублюються, що потенційно приводить до несумісності створюваних ресурсів в мережевому середовищі. Це стосується не тільки програмно-технічних, але і організаційно-методичних рішень.

Крім того, виникає масове дублювання робіт, коли, скануючи одні і ті ж книги, бібліотеки багато разів дублюють роботу. При цьому дублювання іноді буває вимушеним: грубе порушення авторських прав не дозволяє бібліотекам виставляти накопичені ресурси зовні, вони надаються у внутрішній мережі або на CD-ROM тільки цільовим користувачам цієї бібліотеки. Складається парадоксальна ситуація, коли в століття цифрових технологій при створенні електронних бібліотек використовується принцип накопичення, типового для традиційних бібліотек, замість принципу надання доступу, характерного для мережевих технологій.

Лід констатувати, що вузівські бібліотеки сьогодні розвиваються: використання цифрових технологій приводить до нових форм роботи з користувачами, особливо в плані накопичення,формування та використання інформаційних ресурсів.

Проте перед вузівськими бібліотеками існує ряд проблем які не дозволяють бібліотекам функціонувати та розвиватись на повну силу і які вони не можуть вирішити власними силами чи на рівні навчального закладу. Основні проблеми можливо згрупувати в 4 блоки.

^ 1. Підпорядкованість Міністерству культури.

Проблема у відсутності законодавчого та нормативно-правового забезпечення діяльності бібліотек ВНЗ, забезпеченні основних напрямків та пріоритетів. Існують преценденти коли чиновники на місцях не розуміють чому вузівська бібліотека в своїй діяльності користується положеннями, інструкціями та іншими документами Міністерства культури

Перегляд і впорядкування тарифних коефіцієнтів для посадових окладів працівників бібліотек. Оклади на сьогоднішній день для вузівських бібліотек встановлює Міністерство культури. Бібліотека 2 категорії: директор - 644, зав.відділом – 560, бібліотекар – 460. Ось весь діапазон окладів – при відповідальності, осягах робіт, ненормованому робочому дню.

Звідси і виникає проблема забезпечення кадрами, особливо спеціалістами в галузі комп’ютерних технологій.

^ 2. Тендерна закупівля книг, періодичних видань (і в перспективі повнотекстових електронних баз даних) для бібліотек.

Інформація яка виражається в друкованих виданнях та електронних ресурсах це досить специфічний товар який не може підлягати тендерним процедурам. Для бібліотек найкраще працювати безпосередньо з видавництвами, а не через посередників.

^ 3. Наукові бібліотеки класичних університетів як регіональні інформаційні центри.

Сьогодні бібліотеки даної категорії вузів мають значний ресурсний потенціал який формувався за 150-200 літнє існування. Але якщо в радянські часи ці бібліотеки отримували обов’язковий примірник творів друку СРСР, то нинішній закон про обов’язковий примірник їх не згадує навіть для місцевих видань. Тому необхідно відновити надходження до бібліотек класичних університетів обов’язкових видань України.

^ 4. Значимість діяльності бібліотеки для вузу.

При атестації ВНЗ та в інших питаннях звітності, акредитації враховувати наявність в бібліотеках електронних ресурсів (каталогів, електронних видань, доступ до повнотекстових баз даних), технічного обладнання, функціонування відділеного доступу.

Обов’язковість курсу „Інформаційна культура студента” в навчальних планах вузів. Проводити навчання слід на 1 і 3 курсах. Тому що запити та інформаційні потреби таких студентів суттєво відрізняються.

Вирішення даних питань значно сприятиме розвитку вузівських бібліотек Україні і концентрації їх зусиль на забезпечення наукового та навчального процесів.


Схожі:

Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович iconДіяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович
move to 412-2928
Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович iconРоль вузівської бібліотеки у формуванні інформаційної культури користувачів в умовах автоматизації бібліотечних процесів
Без глибокого І різнобічного оволодіння обсягами І потоками інформації, які весь час зроста­ють, соціальний розвиток суспільства...
Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович iconЧумак М. М. Професійна діяльність викладача вищого навчального закладу в умовах інформаційного суспільства
М. М. Професійна діяльність викладача вищого навчального закладу в умовах інформаційного суспільства / М. Чумак // Вісник Луганського...
Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович iconРоль вузівської бібліотеки в забезпеченні інформаційних потреб користувачів
Тому розвиток інформаційних послуг бібліотеки має проводитись в двох напрямках – максимальному насиченні інформаційних ресурсів бібліотеки...
Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович iconМаркетинг як стратегічна основа розвитку сучасної вузівської бібліотеки
У такому разі застосування бібліотечного маркетингу стає необхідним елементом їхньої діяльності. Тому сьогодні хочу поділитися досвідом...
Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович icon«Сучасні проблеми діяльності бібліотеки в умовах інформаційного суспільства»
Місце роботи (назва організації, відділу, посада, науковий ступінь, вчене звання)
Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович iconБалабко Олег Валентинович Теліженко О. М. Брик Вадим Іванович Валенкевич Л. П

Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович iconПідвищення кваліфікації працівників методичного об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів Чернігівського регіону на 2012 рік
Спрямувати наукову роботу бібліотеки на опрацювання теми: «Університетська бібліотека в умовах трансформації сучасного суспільства:...
Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович iconПаша С. Н.  Професійна самореалізація майбутього вчителя фізичної культури в умовах інформатизації
Такі умови – реальна ситуація, в якій відбувається професійна підготовка та професійна самореалізація майбутнього вчителя фізичної...
Діяльність вузівської бібліотеки в умовах інформатизації суспільства. Шилюк Олег Іванович iconАналіз проблеми формування пізнавальної самостійності майбутніх військових вертольотчиків в умовах інформатизації освіти постановка проблеми
Аналіз проблеми формування пізнавальної самостійності майбутніх військових вертольотчиків в умовах інформатизації освіти
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи