Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми icon

Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми
Скачати 162.79 Kb.
НазваВагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми
Дата24.05.2013
Розмір162.79 Kb.
ТипДокументи
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту).

Актуальність теми. За останні роки значно збільшився відсоток вагітних жінок з екстрагенітальною патологією (ендокринні захворювання, захворювання сечових органів, шлунково-кишкового тракту), що призводить до материнської смертності та значних перинатальних втрат. Незважаючи на інтенсивність вивчення цієї проблеми, впровадження в науку і практику нових методів дослідження, вагомі успіхи розвитку акушерської хірургії, кардіохірургії, нефрології при екстрагенітальній патології у вагітних (ендокринні захворювання, захворювання сечових органів, шлунково-кишкового тракту), ще багато не з’ясованого, що може ускладнити роботу лікаря – практика.

Крім того, дуже важливе значення мають знання лікарів усіх спеціальностей про вплив вагітності на перебіг соматичного захворювання. Необхідна подвійна, потрійна диспансеризація вагітних, тобто спільне спостереження за вагітною жінкою акушером-гінекологом та лікарями суміжних спеціальностей.


^ Загальна мета — ознайомити з діагностикою різних екстрагенітальних захворювань (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту), особливостями перебігу вагітності та пологів при них, особливостями диспансерного нагляду в умовах жіночої консультації та профілактики ускладнень.

Уміти

Конкретні цілі

Цілі вихідного рівня

1 Знати етіологію та патогенез, клініку, діагностику та лікування цукрового діабету (кафедра терапії).


1 За даними об’єктивного обстеження діагностувати різні екстрагенітальні захворювання у вагітних і роділь (ендокринні захворювання, захворювання сечових органів, шлунково-кишкового тракту).


2 Знати етіологію та патогенез, клініку, діагностику та лікування захворювань щитоподібної залози (кафедра терапії).

2 Складати план ведення вагітності та пологів. Передбачати можливі ускладнення та створювати умови для їх усунення у вагітних та роділь з екстрагенітальною патологією (ендокринні захворювання, захворювання сечових органів, шлунково-кишкового тракту).

3 Знати етіологію та патогенез, клініку, діагностику та лікування панкреатиту (кафедра терапії).

3 Складати план лікування вагітних з різними видами екстрагенітальної патології вагітних та роділь (ендокринні захворювання, захворювання сечових органів, шлунково-кишкового тракту).

4 Знати етіологію та патогенез, клініку, діагностику та лікування виразкової хвороби шлунка та 12-палої кишки (кафедра терапії).

4 Оцінювати дані лабораторних та інструментальних методів обстеження вагітних та роділь з екстрагенітальною патологією (ендокринні захворювання, захворювання сечових органів, шлунково-кишкового тракту).

5 Знати етіологію та патогенез, клініку, діагностику та лікування жовчнокам’яної хвороби (кафедра терапії).

5 Складати дієту вагітним та роділлям з екстрагенітальною патологією (ендокринні захворювання, захворювання сечових органів, шлунково-кишкового тракту).

6 Знати етіологію та патогенез, клініку, діагностику та лікування гострого та хронічного холециститу (кафедра терапії).

6 Давати рекомендації при виписуванні з пологового будинку вагітним та роділям з екстрагенітальною патологією (ендокринні захворювання, захворювання сечових органів, шлунково-кишкового тракту).

7 Написати клінічну історію хвороби.
8 Застосовувати деонтологічні навички спілкування з хворим.


Щоб з’ясувати, чи відповідає вихідний рівень Ваших знань-умінь необхідному, виконайте такі завдання. Правильність розв’язання задач перевірте, зіставивши з еталоном відповідей.


^ Завдання для самопідготовки і самокорекції вихідного рівня умінь


Завдання 1

Вагітна А., 24 роки, потрапила у відділення екстрагенітальної патології зі скаргами на болі в епігастрії до приймання їжі, відчуття важкості та повноти в епігастрії, нудоту, слабість, запаморочення, діарею. Об`єктивно: шкірні покриви та видимі слизові оболонки бліді, язик обкладений сірим нальотом, при пальпації: болючість в епігастральній ділянці, у вмісті шлунка багато слизу, секреторна та кислотоутворювальа функції посилені.

Попередній діагноз:

А Гострий гастрит.

Б Хронічний панкреатит.

В Гострий коліт.

Г Гепатохолецистит.


Завдання 2

Вагітна О., 23 роки, потрапила у відділення екстрагенітальної патології зі скаргами на болі у правому підребер’ї та епігастрії, що різко виникають та іррадіюють у праве плече та під лопатку, озноб, лихоманку, нудоту, повторну блювоту, метеоризм, запори. При об’єктивному обстеженні: язик сухий, обкладений, позитивні симптоми Ортнера, Захаріна, Образцова-Мерфі, френікус-симптом. При поверхневій пальпації живота різка болючість в правому підребер’ї, помірне напруження м’язів передньої черевної стінки. Під час лабораторних досліджень виявлено нейтрофільний лейкоцитоз, зсув лейкоцитарної формули вліво.

Попередній діагноз:

А Хронічний панкреатит.

Б Гострий коліт.

В Гострий холецистит.

Г Немає правильної відповіді.


Завдання 3

У відділення патології вагітності прийнята першовагітна у терміні 30 тижнів. У дитинстві перенесла захворювання нирок, лікувалася у стаціонарі. 2 дні тому з’явився біль у поперековій ділянці, підвищилася температура тіла до 380С, АТ 130/80 мм рт. ст. на обох руках. У сечі: лейкоцити 2/3 поля зору, еритроцити 10-15 у полі зору, сліди білка. Матка у звичайному тонусі. Виділення із піхви білі.

Попередній діагноз і план обстеження лікаря.

Попередній діагноз:

А Хронічний гломерулонефрит.

Б Сечокам’яна хвороба.

В Гострий пієлонефрит.

Г Немає правильної відповіді.


Завдання 4

Вагітна Х., 29 років, проживає у сільській місцевості. У терміні вагітності 30 тижнів звернулася до лікаря акушера-гінеколога і була направлена до відділення патології вагітності зі скаргами на слабість, спрагу, підвищене вживання рідини (до 5-6 літрів на добу), збільшене сечовиділення.

Анамнез:1-ша вагітність рік тому при подібних симптомах (спрага) на 7-му місяці вагітності закінчилася передчасними пологами мертвим плодом масою 2600 г.

Попередній діагноз:

А Хронічний гломерулонефрит.

Б Цукровий діабет.


В Гестоз ІІ половини вагітності.

Г Немає правильної відповіді.


Завдання 5

Вагітна С., 29 років, прийнята у відділення екстрагенітальної патології зі скаргами на болі в поперековій ділянці, які іррадіюють у статеві органи, болючі сечовипускання, нудоту, метеоризм. При об’єктивному обстеженні визначаються позитивний симптом Пастернацького, різка болючість при пальпації нирок. Під час лабораторних досліджень у сечі виявлено наявність невеликої кількості білка, свіжі еритроцити, у крові – лейкоцитоз зі зсувом вліво.


А Хронічний пієлонефрит.

Б Сечокам’яна хвороба.

В Хронічний гломерулонефрит.

Г Немає правильної відповіді.


^ Відповіді до завдань

Завдання 1: А.

Завдання 2: В.

Завдання 3: В.

Завдання 4: Б.

Завдання 5: Б.


Інформацію, яка необхідна для поповнення базисних знань-умінь, можна знайти в таких джерелах:


  1. Внутренние болезни / Под.ред. А.С. Сметнева, В.Г. Кукеса. - М.: Медицина,1982.-495 с.

  2. Пропедевтика внутрішніх хвороб з доглядом за хворими: Підручник / За ред. А.О. Єпішина. - Тернопіль: Укрмедкнига, 2001

  3. Мухин Н.А., Моисеев В.С. Основы клинической диагностики внутренних болезней (пропедевтика). - М.: Медицина, 1997Гагунова Е.Я. Общий уход за больными. - М.: Медицина, 1963 (1964,1968,1969, 1970)

  4. Нетяженко В.З., Сьоміна А.Г., Присяжнюк М.С. Загальний та спеціальний догляд за хворими. К.: Здоров’я, 1993

  5. Пропедевтика внутренних болезней / Под ред. В.Х.Василенко, А.Л.Гребнева, Н.Д.Михайлова. - М.: Медицина, 1974


Після засвоєння необхідних базисних знань вивчіть такий матеріал:

1. Медведь В.И. Введение в клинику экстрагенитальной патологии беременных: Монография. – К.: Авиценна, 2004. – 168 с.

2. В.М. Запорожан. Акушерство і гінекологія. Книга І: Акушерство: Підручник. – К.: Здоров’я, 2000. – 432 с.

3. Маркiн Л.Б. та iн. Вагiтнiсть та пологи у неповнолiтнiх - Львiв: Б.В., 1996.

4. Бенедиктов И.И., Шардин С.А., Бенедиктов Д.И. Акушерская фармакотерапия.-Свердловск:Изд-во Уральского университета,1988.- 152с. (Обл.мед. бiбл.)

5. Гипертоническая болезнь у беременных А.Г. Коломийцева, Л.Б. Гутман, Ю.В. Мельник, И.М.Меллина.-К.:Здоров"я,1988.-188с

6. Михайленко Е.Т. и соавт. Беременность и роды при хронических заболеваниях гепато-билиарной системы.-К.:Здоров"я,1990.- 181с.

7. Ведение беременности и родов высокого риска / Под ред. Т.Ю. Пестри-ковой, Т.В. Чичковой. - Москва, 1994.

8. Серов В.Н., Стрижаков А.Н., Маркин С.А. Практическое акушерство: Руководство для врачей.-М.: Медицина,-1989.-512 с.

9. Шехтман М.М. Руководство по экстрагенитальной патологии у бере-менных.- М.: «Триада-Х», 1999.- С.758-780.

10. Экстрагенитальная патология и беременность. Практическое руко- водство /Под ред. З.Ш. Гилязутдиновой.- Москва: ООО «МЕДпресс», 1998.-С.410-41

11. Наказ №582 від 15.12.2003 «Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги».

12. Наказ №675 від 31.12.2004 «Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги».

13. Наказ №782 від 29.12.2005 «Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги».

14. Айламазян Э.К., Рябцева И.Т. Неотложная помощь при экстрагенитальных состояниях в гинекологии.- Н.Новгород:Изд-во НГМА, 2003.-184 с.

15. Ведение беременности и родов высокого риска. - М.: Медицина,1994.- 258 с.

16. Ведение беременности с повышенным риском и интенсивная терапия новорожденного / С.Г Бебсон., Д.К Бензин., М.Л Пернолл., Т.И Бенда. Пер с анг..- М.:Медицина, 1979.- 476 с.

17. Шехтман М.М., Бурдули Т.М. Болезни органов пищеварения и крови у беременных.-М.:Триада-Х, 1997.-304 с.

18. Шехтман М.М. Неотложная помощь при экстрагенитальной патологии у беременных.-М.:Медпресс-информ, 2004.- 203 с.

Якщо Ви пересвідчилися, що Ваш вихідний рівень знань-умінь відповідає вимогам цілей початкового рівня, переходьте до засвоєння змісту навчання.


Перелік теоретичних питань до теми, що вивчається

1. Особливості функціонування нирок та сечовидільної системи під час вагітності.

2. Етіологія, патогенез пієлонефриту, особливості клінічного перебігу під час вагітності, післяпологового періоду.

3. Лікування загострення пієлонефриту.

4. Етіологія, патогенез сечокам’яної хвороби. Особливості перебігу під час вагітності та після пологів.

5. Лікування загострення сечокам’яної хвороби.

6. Гостра і хронічна ниркова недостатність, лікування.

7. Особливості вуглеводного обміну при фізіологічній вагітності.

8. Які ступені тяжкості діабету виділяють?

9. Що таке транзиторний діабет?

10. Які ускладнення спостерігаються у вагітних жінок із цукровим діабетом під час вагітності, пологів та післяпологового періоду?

11. Що таке діабетична фетопатія, які її ознаки?

12. Які показання до проведення кесарева розтину при цукровому діабеті?

13. Клініка загострення хронічного гастриту під час вагітності.

14. Клініка і діагностика перфоративної виразки шлунка та 12-палої кишки під час вагітності?

15. Ведення вагітних з гострим вірусним гепатитом.

16. Ведення вагітних із хронічним гепатитом.

17. Ведення вагітних із хронічним холециститом.


Вирішіть декілька завдань-моделей, використовуючи діагностичні та лікувальні алгоритми

Завдання 1

Вагітна Л. стала на облік на 9 - му тижні вагітності, до обстеження виявлена змішана форма хронічного гломерулонефриту. Яка подальша тактика акушера-гінеколога?

А Переривання вагітності у гінекологічному відділенні.

Б Подальше спостереження у жіночій консультації.

В Госпіталізація у відділення екстрагенітальної патології.

Г Госпіталізація в нефрологічне відділення.


Завдання 2

При обстеженні вагітної у жіночій консультації поставлений діагноз: вагітність 11 тижнів, важка форма цукрового діабету, декомпенсація, кетоацидоз. Тактика дільничного акушера-гінеколога.

А Направити до гінекологічного стаціонару для переривання вагітності.

Б Направити жінку для лікування до ендокринологічного диспансеру.

В Направити жінку для лікування у відділення екстрагенітальної патології.

Г Немає правильної відповіді.


Завдання 3

Жінка К. потрапила у відділення екстрагенітальної патології з діагнозом: вагітність 38 тижнів, поздовжнє положення плода, хронічний гепатит, портальна гіпертензія. Який метод розродження раціонально використати?

А Кесарів розтин.

Б Акушерські щипці.

В Ведення пологів природним шляхом.

Г Немає правильної відповіді.


Завдання 4

Жінка С. потрапила у віділення екстрагенітальної патології з підозрою на гострий пієлонефрит. Яке обстеження необхідне обов’язково виконати, щоб поставити діагноз?

А УЗД нирок.

Б Екскреторну урографію.

В Клінічний аналіз сечі за Нечипоренком, за Адісом-Каковським, Зимницькм.

Г Бактеріальний посів сечі.

Д Немає правильної відповіді.


Завдання 5

Жінка І. потрапила до пологового стаціонару з діагнозом: вагітність 35 тижнів, гострий вірусний гепатит. В яке відділення необхідно госпіталізувати, яку тактику ведення пологів використовувати?

А Фізіологічне пологове відділення, пологи природним шляхом.

Б Обсерваційне відділення, пологи природним шляхом.

В Негайна госпіталізація у відділенні інтенсивної терапії для кесарева розтину.

Г Немає правильної відповіді.


Завдання 6

Жінка Є. прийнята у багатопрофільну лікарню з діагнозом: вагітність 38 тижнів, поздовжнє положення плода, гострий апендицит, перитоніт. У яке відділення вагітну необхідно госпіталізувати? Який обсяг оперативного втручання необхідно використовувати?


А Хірургічний стаціонар для виконання апендектомії.

Б Обсерваційне пологове відділення для виконання апендектомії, кесарева розтину, екстирпації матки з матковими трубами.

В Обсерваційне відділення для виконання апендектомії, кесарева розтину.

Г Немає правильної відповіді.


Правильні відповіді: 1-А, 2-А, 3-А, 4-В, 5-Б, 6-Б.


^ Короткі методичні вказівки до роботи на практичному занятті

На початку заняття буде проведено тестовий контроль вихідного рівня знань. Потім — самостійна робота студентів з хворими. Під керівництвом викладача буде проведено клінічний розбір історії хвороби хворої. Наприкінці заняття — підсумковий тестовий контроль або розв`язування ситуаційних задач.


^ Технологічна карта проведення заняття

п/п

Етап

Час, хви-лини

Навчальні посібники

Місце

прове-

дення

засоби навчання

облад-нання

1

Визначення початкового рівня знань

15

Тести
Навчаль-на кімната

2

Курація хворих під контролем викладача

20

Хворі
Палата

3

Клінічний розбір хворих під керівництвом викладача

15

Історії хвороби,

алгоритми
Навчаль-на кімната

4

Обґрунтуван-ня попереднього діагнозу

5

Таблиці, схеми, алгоритми
Навчаль-на кімната

5

Обґрунтуван-ня лікувальної тактики

5

Таблиці, схеми, алгоритми
Навчаль-на кімната

6

Підсумковий контроль

10

Тести, ситуацій-ні задачі
Навчаль-на кімната

7

Підбиття підсумків роботи

10Навчаль-на кімната^ Приклади тестового контролю.

1 Під час вагітності з боку кишечника відмічається гіпотонія. Так чи ні?

А Так.

Б Ні.

2 На який із ендокринних органів зменшується навантаження у другій половині вагітності?

А Гіпофіз.

Б Надниркові залози.

В Щитовидна залоза.

^ Г Яєчники

Д Немає правильної відповіді.

3 Чим пояснюється печія при вагітності?

А Езофагітом.

Б Гострим гастритом.

В Затримкою випорожнення шлунка.

^ Г Гастродуоденальним рефлюксом.

Д Немає правильної відповіді.

4 Під час фізіологічної вагітності концентрація цукру в крові:

А Залишається незмінною.

Б Знижується.

В Підвищується.

5 Вуглеводи від матері до плода потрапляють у вигляді:

А Глікогену.

^ Б Глюкози.

В Немає правильної відповіді.

6 При виявленні у вагітної нормоглікемії та глюкозурії застосовують тест толерантності до глюкози, при його порушенні для постановлення діагнозу необхідно мати однакові результати:

А Один.

Б Два.

В Три.

Г Немає правильної відповіді.

7 Що не є протипоказанням для зберігання вагітності при цукровому діабеті?

А Прогресуючі судинні ускладнення.

Б Інсулінорезистентні форми діабету.

В Діабет у обох із подружжя.

^ Г Лабільний перебіг діабету у батька.

Д Немає правильної відповіді.

8 У вагітних, хворих на цукровий діабет, антидіабетичні засоби, які приймаються per os:

А Застосовуються.

^ Б Протипоказані.

В Після 12 тижнів застосовуються.

Г Застосовуються перед пологами.

Д Немає правильної відповіді.

9 Апендицит у вагітних у ІІІ триместрі вагітності:

А Не викликає перешкод для диференціальної діагностики.

Б Звичайно провокує передчасні пологи.

^ В Проходить із стертою клінічною картиною.

10 Чи завжди глюкозурія у вагітних є симптомом цукрового діабету?

А Так.

Б Ні.

11 Чи протипоказана вагітність при хронічному персистувальному гепатиті В?

А Так.

Б Ні.

12 Зміни в органах і системах плода у жінок із цукровим діабетом пов’язані з проникненням через гематоенцефалічний бар’єр :

А Інсуліну.

^ Б Глюкози.

В Немає правильної відповіді.

13 При розвитку апендициту у вагітної є характерним:

А Різко виражений симптом Щоткіна-Блюмберга.

^ Б Слабо виражений симптом Щоткіна-Блюмберга.

В Немає правильної відповіді.

14 Яке з перелічених інфекційних захворювань не є медичним протипоказанням для переривання вагітності?

А Активний туберкульоз.

Б Вірусний гепатит.

^ В Вітряна віспа.

Г Сифіліс.

Д Краснуха.

Е Немає правильної відповіді.

15 Безсимптомною бактеріурією називається наявність бактерій:

А Понад 100 000 мл.

Б Понад 10 000 мл.

В Наявність у сечі ідентифікованого збудника.

Г Немає правильної відповіді.

16 У лікування циститу під час вагітності входить призначення:

А Введення в сечовий міхур антисептичних засобів.

Б Введення в сечовий міхур глюкокортикоїдів.

В Прийом нітрофуранів.

Г Немає правильної відповіді.

17 Гестаційний пієлонефрит частіше розвивається:

А В І триместрі вагітності.

Б Наприкінці ІІ і початку ІІІ триместру вагітності.

В У післяпологовому періоді.

Г Немає правильної відповіді.

18 Пієлонефрит вагітних не може дати таких ускладнень як:

А Загроза переривання вагітності.

Б Пізній гестоз.

В Гіпотрофія плода.

Г Немає правильної відповіді.

19 Літотрипсія під час вагітності:

А Виконується часто.

Б Протипоказана.

В Можлива.

20 Для латентної форми гломерулонефриту характерні:

А Набряковий синдром,протеїнурія, гіпопротеїнурія.

Б Гематурія й незначна протеїнурія.

В Невиражений сечовий синдром, підвищення систолічного й діастолічного тиску.

Г Немає правильної відповіді.

21 Для гіпертензивної форми гломерулонефриту характерні:

А Набряковий синдром,протеїнурія, гіпопротеїнурія.

Б Гематурія й незначна протеїнурія.

В Невиражений сечовий синдром, підвищення систолічного й діастолічного тиску.

Г Немає правильної відповіді.

22 Для нефротичної форми гломерулонефриту характерні:

А Набряковий синдром,протеїнурія, гіпопротеїнурія.

Б Гематурія й незначна протеїнурія.

В Невиражений сечовий синдром, підвищення систолічного й діастолічного тиску.

Г Немає правильної відповіді.

23 Хронічний гломерулонефрит не супроводжується такими ускладненнями, як:

А Важкі форми гестозу.

Б Передчасне відшаровування плаценти.

В Загроза переривання вагітності.

Г Немає правильної відповіді.

24 Передгестаційним діабетом називають:

А Інсулінозалежний діабет.

Б Інсулінозалежний діабет.

В Цукровий діабет 1 і 2 типів.

Г Немає правильної відповіді.

25 Для легкої форми цукрового діабету характерна глікемія:

А До 12,21 ммоль\л.

Б До 7,7 ммоль\л.

В Понад 12,21 ммоль\л.

Г Немає правильної відповіді.

26 Для важкої форми цукрового діабету характерна глікемія:

А До 12,21 ммоль\л.

Б До 7,7 ммоль\л.

В Понад 12,21 ммоль\л.

Г Немає правильної відповіді.

27 Для помірно важкої форми цукрового діабету характерна глікемія:

А До 12,21 ммоль\л.

Б До 7,7 ммоль\л.

В Понад 12,21 ммоль\л.

Г Немає правильної відповіді.

28 До найбільш частих ускладнень вагітності при цукровому діабеті не відносять:

А Спонтанний викидень.

Б Імунологічний конфлікт.

В Передеклампсію.

Г Немає правильної відповіді.

29 Макросомія плода частіше спостерігається:

А При легких формах діабету.

Б При важкій формі.

В При всіх формах.

Г Немає правильної відповіді.

30 Затримка внутрішньоутробного розвитку плода частіше спостерігається:

А При легких формах діабету.

Б При важкій формі.

В При всіх формах.

Г Немає правильної відповіді.

31 Контроль за рівнем глікемії при інсулінотерапії проводиться:

А 2 рази на день.

Б 4 рази на день.

В 3 рази на день.

Г Немає правильної відповіді.

32 Кесарів розтин як метод розродження використовують при цукровому діабеті:

А Як основний метод.

Б За наявності діабетичних ускладнень.

В За наявності гестозу.

Г Немає правильної відповіді.

33 За наявності ускладненого апендициту в пізньому терміні вагітності:

А Показана апендектомія.

Б Показані апендектомія, кесарів розтин.

В Показані апендектомія, кесарів розтин, екстирпація матки.

Г Немає правильної відповіді.

34 При розвитку гострої жирової дистрофії печінки:

А Показане термінове розродження.

Б Показане лікування даного захворювання.

В Керуються акушерською ситуацією.

Г Немає правильної відповіді.

35 При гострому панкреатиті показано:

А Термінове розродження.

Б Лікування даного захворювання.

В Керуються акушерською ситуацією.

Г Немає правильної відповіді.

Схожі:

Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconМетодичні вказівки до практичного заняття „ Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (серцево-судинна патологія, захворювання крові, дихальної системи)
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (серцево-судинна патологія, захворювання крові, дихальної системи)”
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconМетодичні вказівки для самостійної аудиторної та позаудиторної роботи для студентів V курсу
Актуальність теми. Кишкова непрохідність є синдромом, який виникає при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту та проявляється...
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconЗатверджую” Проректор з навчальної роботи
Вагітність і пологи при тазовому передлежанні. Вагітність і пологи пр аномаліях кісткового таза. Проблеми макросомії в акушерстві,...
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconВагітність та пологи при екстрагенітальних захворюваннях: захворювання серцево- судинної системи ( вади серця, гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпотензія)
Захворювання серцево- судинної системи ( вади серця, гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпотензія)
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconВагітність та пологи при екстрагенітальних захворюваннях: захворювання серцево- судинної системи ( вади серця, гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпотензія)
Захворювання серцево- судинної системи ( вади серця, гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпотензія)
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconМетодичні рекомендації для самостійної роботи студентів при підготовці до практичного заняття
Синдром закрепу в гастроентерологічній практиці зустрічається дуже часто, оскільки багато захворювань шлунково-кишкового тракту протікають...
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconЗатверджую
Лфк при захворюваннях органів дихання лфк при захворюваннях серцево-судинної системи лфк при захворюваннях органів травлення лфк...
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconМіністерство освіти І науки україни херсонський державний університет Інститут природознавства кафедра здоров’я людини
Лфк при захворюваннях органів дихання лфк при захворюваннях серцево-судинної системи лфк при захворюваннях органів травлення лфк...
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Захворювання шлунково-кишкового тракту у дітей неінфекційного ґенезу. Диференційна діагностика органічних та функціональних захворювань....
Вагітність і пологи при екстрагенітальних захворюваннях (ендокринні захворювання, сечових органів, шлунково-кишкового тракту). Актуальність теми iconКалендарний план лекцій по фізіології для студентів 2 курсу стоматологічного факультету
Функціональна система харчування та травлення. Методи дослідження шлунково-кишкового тракту
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи