Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації icon

Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації
НазваРозділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації
Сторінка1/7
Дата15.09.2012
Розмір0.74 Mb.
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7

Р О З Д І Л IV


СОЦІАЛЬНІ ЗМІНИ ЯК ЗАКОНОМІРНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ЦИВІЛІЗАЦІЇ


Бікла О.В., к. іст. н., доц., Донецький держ., ун-т управління, Донецьк

НАДНАЦІОНАЛЬНИЙ ТА РЕГІОНАЛЬНИЙ ВИМІРИ

КОРУПЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ:

СПІВПРАЦЯ ЧИ ПРОТИСТОЯННЯ?


Актуальність питання наднаціональних та регіональних вимірів корупційної діяльності та антикорупційних заходів пов’язана з необхідністю обстеження громадської думки щодо корупційної діяльності. Оцінка ризиків від корупції проводиться задля створення реальної картини рівня корупції та вироблення ефективних превентивних методів з приводу послаблення корупції та запровадження заходів у боротьбі із нею.

Метою даної роботи є виявлення особливостей міжнародного і регіонального досвіду вимірювання корупційної та антикорупційної діяльності.

Однією із головних складових формування і реалізації ефективної системи боротьби з корупцією є чітка взаємодія держав, у першу чергу їх правоохоронних органів, на регіональному і міжнародному рівнях, участь у заходах боротьби з цим негативним явищем, запроваджених у межах Організації Об’єднаних Націй, Радою Європи, Інтерполом, Міжнародним валютним фондом, Світовим банком та іншими міжнародними інституціями, які, власне, і є основними замовниками різного рівня соціологічних та аналітичних, а також рейтингових досліджень.

Поряд із тим, рівень і масштаб корупції в самій державі безпосередньо залежить від рівня корупції у її регіонах. В свою чергу, рівень корупції може відрізнятися по регіонах.

Різниця між регіонами у корупційних діяннях підкріплюється різницею в оцінці корупційних діянь з боку мешканців регіонів. Так, мешканці найбільш корумпованих регіонів, в більшості, вважають корупцію нормальним явищем. В той час як мешканці найменш корумпованих регіонів вважають корупцію злочином і засуджують її. Рівень корупції в окремих регіонах дуже високий, а рівень демократії вкрай низький.

Рівень корупції напряму залежить від ставлення до цього соціального явища громадян. Чим більше людей вважають корупційну діяльність нормальним явищем, тим вищий рівень корупції буде спостерігатися. Соціологічні дослідження доводять, що співвідношення офіційної і неофіційної підсистем свідчить про надзвичайно небезпечну ситуацію, що склалася в державі. За оцінками, зробленими навіть на найвищому державному рівні, неофіційна підсистема є не менш впливовою за масштабами, ніж офіційна. Тому актуальним є дослідження по всіх містах України. Існує потреба в нових емпіричних даних, висновки до яких дозволять створити ефективну систему боротьби з корупцією на регіональному рівні.

Під час дослідження нами була виявлена різниця у дослідженнях на наднаціональному (міжнародним) та регіональному рівнях. Слід визнати, що відмінність полягає, поперед усього, й у самих міжнародних дослідженнях аспектів прояву корупції: у обранні або “моделі латентних компонентів”, або усереднених джерел; у охопленні тієї чи іншої кількості країн; у кількості обраних джерел для формування індексу; у підході до обрання періоду залучення джерел; використанні результатів експертних і масових соціологічних опитувань, а також оцінок, у підходах до розуміння сутності корупції, що спирається або на розумінням корупції експертами, діловими та академічними колами, або на дані широкомасштабних обстежень громадської думки, оцінок ризиків від корупції.

Рейтингові агентства дають в основному довготривалі оцінки – в них відображається динаміки такого соціального явища, як корупція. А регіональні емпіричні дослідження − статику явища, тобто виявляють стан корупції на сьогоднішній день.

Різниця між наднаціональним та регіональним вимірюваннями криється у різній методології, яка спирається на той факт, що істотні зміни у рівні корупції відбуваються поступово, а на громадське уявлення можуть вплинути короткочасні події, наприклад, активне обговорення проблеми посадових злочинів у певний (якийсь один) рік. У цьому сенсі стає зрозумілим, наприклад, чому методологія побудови ІСК Трансперенсі Інтернешнл передбачає об’єднання кількох досліджень за три минулі роки. Це дозволяє зменшити різкі коливання показника, на які можуть вплинути політичні скандали.

Дані аналітичних структур збираються за різною методологією і виражені в різних шкалах, що не дає змоги здійснити просте порівняння між країнами [1]. Різниця криється також й у методології розробки вибірки: в міжнародних проектах опитуванню підлягають порівняно великі вибірки респондентів. Регіональні дослідження, звісно, не такі великі за обсягом вибірки.

Міжнародні дослідження різних аспектів корупції складаються з багатьох показників, з точки зору бізнесменів і аналітиків певних країн і лише деякі проекти (поодинокі) опитують широке кола громадськості у різних країнах, що фіксує досвід потерпілих від вимагання хабара. Якщо експерти із середовища бізнесу краще обізнані про корупцію у верхніх ешелонах, то громадяни мають уявлення про низовий рівень зловживання владою.

Різні міжнародні агенції виявляють різні предмети дослідження − досліджують різні аспекти корупції: рівень корупції (Міжнародне дослідження потерпілих від злочинів (International Crime Victim Survey) Міжрегіонального інституту ООН з вивчення злочинності та правосуддя (UNICRI)), інші − політичний ризик корупції (Службою політичних ризиків), показники контролю корупції (Світовим банком). Регіональні дослідження як правило виявляють оцінки й уявлення про індивідуальні практики корупційних діянь.

Отже, різні рівні досліджень усіх аспектів корупції лише доповнюють один одного, а значить, мова йде про “співпрацю” різних соціологічних служб, агенцій та індексів та показників.


Список літератури:

  1   2   3   4   5   6   7

Схожі:

Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації iconТрансформації в сучасному театральному мистецтві
Ці зміни не тільки вплинули на всі соціальні процеси сучасного суспільства, а й сприяли сутнісним трансформаціям у сфері театрального...
Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації iconРозділ 1 «Поняття, предмет, метод, джерела, принципи права соціального забезпечення. Державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії»
Назвіть одну із основних наукових концепцій обґрунтування сфери соціально-забезпечувальних відносин
Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації iconРекомендований перелік питань для проведення співбесіди з готовності до навчання та проходження служби в органах внутрішніх справ при вступі до внз мвс у 2012 році
Роль цивілізації у розвитку людини І суспільства. Основні ознаки сучасної цивілізації
Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації iconВища атестаційна комісія україни
Галузь науки, яка досліджує роль І місце спорту в житті людини та суспільства, особливості його розвитку, загальні тенденції функціонування...
Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації icon5 cеместр Мета дисципліни
Мета дисципліни «Соціальна статистика» формування системи знань про соціальні явища І процеси в суспільстві. Соціальна статистика...
Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації icon«Сучасні тенденції розвитку технологій в інфокомунікаціях та освіті» 22-23 листопада 2012 року м. Київ ІХ наукова конференція «Сучасні тенденції розвитку технологій в інфокомунікаціях та освіті»
Х наукова конференція «Сучасні тенденції розвитку технологій в інфокомунікаціях та освіті» (22-23 листопада 2012 року): Матеріали...
Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації iconПроектування навчального процесу студентів швейних спеціальностей з метою формування творчих умінь у процесі самостійної роботи постановка проблеми
Постановка проблеми. Зміни, що проходять в економічному та соціально-політичному житті країни в останні роки обумовили нові тенденції...
Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації iconПрограма навчального курсу
Предметом курсу є професійно-комунікативна діяльність менеджерів освіти та управління нею, що розглядає закономірні зв’язки та відношення,...
Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації iconТенденції зміни філіальної мережі вітчизняних банків внаслідок впливу світової фінансової кризи

Розділ IV соціальні зміни як закономірні тенденції розвитку цивілізації iconЗаявка на участь у роботі І всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих вчених «Корпоративне управління: сучасні світові тенденції розвитку та проблеми впровадження в Україні»
«Корпоративне управління: сучасні світові тенденції розвитку та проблеми впровадження в Україні»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи