Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи icon

Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи
Скачати 479.05 Kb.
НазваМетодичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи
Сторінка1/4
Дата23.09.2012
Розмір479.05 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
  1   2   3   4

Міністерство освіти і науки України

Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя


Кафедра фізвиховання


Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи


Тернопіль-2007

Підготував: Надозірний Ярослав Петрович

Старший викладач кафедри фізвиховання

Затверджено на засіданні кафедри фізвиховання від 27.09.2007 р.


Вступ

Охорона власного здоров'я - це безпосередній обов'язок кожного, він не повинен перекладати її на інших. Адже нерідко буває і так, що людина неправильним способом життя, шкідливими звичками, гіподинамією, переїданням уже до 20-З0 років доводить себе до катастрофічного стану і лише тоді згадують як зберегти своє здоров’я.

Людина - сам творець свого здоров'я, за яке треба боротися. З раннього віку необхідно вести активний спосіб життя, загартовуватися, займатися фізкультурою і спортом, дотримуватись правил особистої гігієни, - словом, домогтися розумним шляхом справжньої гармонії здоров'я.

Здоров'я - це перша і найважливіша потреба людини, признак його праці, що забезпечує гармонійний розвиток. Воно є найважливішою передумовою до пізнання навколишньою світу, до самоствердження і щастя.

Здоровий спосіб життя - це спосіб життя, заснований на принципах моральності, раціонально організований, трудовий, що гарантує здоров’я, і у той же час захищає від несприятливих впливів навколишнього середовища, що дозволяє до глибокої старості зберігати моральне, психічне і фізичне здоров'я.

По визначенню Всесвітньої організації охорони здоров'я, «Здоров'я - це стан фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів».

Здоровий спосіб життя містить, у собі наступні основні елементи: плідна праця, раціональний режим праці і відпочинку, викорінювання шкідливих звичок, оптимальний руховий режим, особисту гігієну, загартування.

Спосіб досягнення гармонії людини - систематичне виконання фізичних вправ. Крім того доведено, що регулярні заняття фізкультурою, сприяють не тільки зміцненню здоров'ю, але істотно підвищують ефективність виробничої діяльності.


Захворювання крові і органів кровообігу є однією з основних причин захворюваності і смертності в промислово-розвинутих країнах світу. Більшість всього дорослого населення страждає від патології системи кровообігу і серцево-судинної системи. Значущість, профілактичних заходів, у тому числі фізичних вправ, визначається масштабами нанесеного цими захворюваннями збитку. Як показали епідеміологічні дослідження останні 40 років, фізичні вправи - реальний шлях до продовження життя, збереженню активності і здоров'я. В той же час низька фізична активність розглядається як складова частина ризику багаточинника захворювання органів кровообігу.


^ Функціональна схема системи кровообігу.


В центрі цієї системи знаходиться серце. Воно складається з двох половин: правої і лівої, розділених непроникною перегородкою, Кожна з половин у свою чергу розділена на дві частини: передсердя і шлуночок. Передсердя є як би розширеною частиною вени, рясно забезпечену м'язовими волокнами. Шлуночок могутніше і об’ємніше передсердя і забезпечений клапанами, що закривають вхід і вихід з шлуночка.

Кров виштовхується з лівого шлуночка і прямує в головну кровоносну магістраль аорту. З неї по судинах (артеріям, артеріолам, капілярам), що все більш гілкуються, вона поступає до всіх органів тіла, в м'язи, кишечник, мозок і т.д., виняток становлять легені. З капілярів живильні речовини, їда знаходяться в крові, потрапляють в клітки організму; тут кров віддає кисень, і замість одержує вуглекислий газ і інші відходи життєдіяльності. Далі йде зворотний процес: кров з капілярів поступає в посткапіляри, венули, вени, верхню і нижню порожнисті вени і поступає в праве передсердя. Так завершується великий (або тілесний) круг кровообігу. Після цього кров з правого передсердя прямує в правий шлуночок, звідки бере початок малий (або легеневий) круг кровообігу. Кров з правого шлуночка виштовхується в легеневу артерію і по ній поступає в легені, де знову-таки крупні кровоносні судини подрібнюються до сіті капілярів, доставляючи венозну кров в легеневі альвеоли. В альвеолах кров віддає вуглекислий газ і насищається киснем, а звідти по судинах, що все укрупнюються, знову потрапляє в серце - в ліве передсердя. Цим замикається малий круг кровообігу, І після надходження крові в лівий шлуночок починається черговий цикл руху крові в тілі. Таким чином, невтомний трудівник - серце - вдень і вночі скорочується і жене кров на всіх клітинках нашого тіла. Серце людини важить 400 - 450 грам. Кожна годину воно скорочується 4200 разів і перекачує близько 300 літрів крові. За добу через серце проходить близько 7200 літрів крові. При кожному скороченні серце викидає 70 мл крові в аорту і стільки ж в легеневу артерію.

В стані спокою кров а організмі розподіляється таким чином:

25% загального об'єму проходить через м'язи

25%проходит через нирки

15% находиться в судинах кишечника

10% в судинах печінки

8% в судинах мозку

4% у вінцевих судинах серця

13% в судинах легенів і решти органів

Наше серце надзвичайно витривале, воно працює без дублерів, оскільки жоден орган людського організму не в змозі прийняти на себе його функцію. Як же воно справляється з своєю роботою? Виявилося, що в найскладнішій роботі серцю допомагають так звані екстрадинальні (екстра - юані, кардія - серце) чинники кровообігу. До них відносяться рухи діафрагми – сухожильно - м'язової перегородки, що відділяє грудну порожнину від черевної порожнини. Ці рухи регулюють притоку крові з нижньої і верхньої порожнистих вен є праве передсердя. Притоку крові в праве передсердя полегшують скорочення скелетних м'язів і дихальні рухи

Багато учених вважають додатковим чинником кровообігу активну діяльність крупних артеріальних судин, стінки яких складаються з м’язових кліток, що володіють скоротливою функцією. Але, мабуть, один з найнадійніших і могутніх помічників серця - це мікронасосна функція м'язів і їх здатність допомагати серцю в його роботі на багатьох ділянках людського організму.

Потоку крові в тілі сприяють 3 м'язові утворення, що працюють на одному і тому ж принципі: те серце, скелетні м'язи і венозна помпа. М'язи разом з серцем відповідальні за циркуляцію крові в тих органах, які слабо забезпечені м'язовими волокнами. Без достатньо інтенсивної роботи м'язів не може бути повноцінної роботи органів кровообігу. Це, по суті, пряме керівництво для вибору ефективних вправ лікувальної фізкультури.


^ Вплив фізичних вправ на органи кровообігу.


Необхідність достатньо ефективної м'язової роботи зрозуміла з такого відомого факту. Якщо, наприклад, покласти в гіпс здорову руку і довго її там утримувати без рухів, то через достатньо великий проміжок часу м'язи рук почнуть слабіти, атрофуватися, відбудеться поступове розсмоктування її тканин, аж до повного відмирання кінцівок. І це при тому, що судини руки були цілі, а серце продовжувало справно працювати. Тому ми ще раз переконуємося, що кожний м'яз є не тільки органом руху, але і активно обслуговує ту або іншу ділянку системи кровообігу, життєдіяльності організму в цілому. Звідки ж тоді черпало сили таке стійке переконання, що серце неодмінно відповідальне за кровопостачання всіх тканин нашого тіла, всіх м'язів (а їх налічується більше 600)? Мабуть, що із спостережень за певною синхронністю роботи м'язів і серця: коли починаєш робити фізичні вправи, то швидко підскакує частота пульсу, серце б'ється в 2-3 рази частіше, ніж в спокійному стані.

Все пояснюється просто: працюючі м'язи вимагають великої кількості кисню і найшвидшого видалення з крові вуглекислоти. Цю функцію якраз виконує серце в малому крузі кровообігу. Нагнітаючи кров, серце працює частіше, оскільки в легенях відсутня скелетна м'язова тканина.

Немає м'язової тканини і в головному мозку. Можливо, тому мозок дуже чутливий до роботи серця і відмирає вже через 7 хвилин.

Для успішної діяльності всіх органів кровообігу потрібні рухи, праця, фізкультура. Ще в XI столітті великий таджицький філософ, лікар і вчений Абу Алі Ібн Сина (Авіценна) писав: «Якщо займатися фізичними вправами, то немає ніякої потреби у вживанні ліків, вживаних при різних хворобах, якщо в той же час дотримувати всі інші розпорядження нормального режиму».


^ Механізми оздоровчої дії фізичних вправ.


Ті зміни в організмі, з якими пов'язана захисна, профілактична дія фізкультури, вельми багатоманітні. Можна виділити 2 основні шляхи профілактичної дії фізичної активності: безпосередня дія на серцево-судинну систему і органи кровообігу, і їх вплив на чинники ризику.


Фізична активність
Зменшення фактору ризику.

Зниження частоти патології

органів кровообігу.
Дуже важливо визначити основні якісні і кількісні характеристики навантажень, що роблять оздоровчий і профілактичний вплив. Тому для оцінки цієї дії використовується рад фізіологічних параметрів, які визначають розвиток витривалості. З їх допомогою з'ясовують об'єм і інтенсивність навантажень. Ризик розвитку патології серцево-судинної системи (ССС) і органів кровообігу виявився більш тісно пов'язаний не з рівнем рухової активності, а з витривалістю, тобто станом організму, що виникає при дії фізичних вправ. Фізичні тренування покращують функціональні можливості організму шляхом вдосконалення адаптації до навантажень.

Витривалість - це здатність людини достатньо довго виконувати важку роботу. Великий максимальний об'єм і інтенсивність виконуваної роботи супроводиться великим споживанням кисню. Тому витривалість доцільно визначати величиною максимального споживання кисню організмом (МПК). Обличчя з високою витривалістю мають велику величину МПК. В той же час неграничну роботу люди з високою витривалістю виконують з меншою реакцією ССС, з меншим споживанням кисню, тобто більш економічно. Для розвитку витривалості, як правило, необхідні навантаження певного об'єму і інтенсивності. Ефективність навантажень визначається 4 чинниками: типом навантаження, її ефективністю, частотою і тривалістю.


^ 1. ТИП НАВАНТАЖЕННЯ.

Для розвитку витривалості переважні динамічні вправи з участю великих м'язових груп (не менше 1/6-1/7 загального об'єму м'язів). Динамічні вправи - це робота, що проводиться при постійній напрузі і включаюча ритмічні скорочення згиначів і розгиначів. Заняття складаються з так званих циклічних вправ: перегони, плавання, їзди на велосипеді, ходьба на лижах ГшАбтатичні навантаження не викликають необхідних змін в ССС і самі по собі не ведуть до розвитку витривалості, але значно збільшують силу м'язів.

^ 2.ИНТЕНСИВНОСТБ НАВАНТАЖЕННЯ.

Інтенсивність навантаження с основним чинником, від якого залежить підвищення функціональних можливостей органів кровообігу і ССС, якими визначається оздоровча дія фізичної активності. Узагальнення класичних досліджень показало, що тільки навантаження, що викликає почастішання пульсу до 130 ударів в хвилину і вище і зберігаюча певний час цей ритм, веде до достовірного збільшення МПК


Таблиця. 1

ЧСС при максимальній роботі


20 – 29 років

30 – 39 років

40 – 49 років

50 – 59 років

60 – 69 років

М

ЖЕ

М

ЖЕ

М

ЖЕ

М

ЖЕ

М

ЖЕ

ЧСС макс.

195

198

187

189

178

179

170

171

162

163


В таблиці 1 показані вікові межі максимальної ЧСС. Ця величина визначається на практиці простою формулою: 220 - вік.


Таблиця 2

Співвідношення споживання кисню і ЧСС


% від МПК

% від ЧСС

28

50

42

60

56

70

70

80

83

90

100

100


В таблиці 2 приведені дані про співвідношення споживання кисню і ЧСС (у відсотках від максимального).

Серія спеціальних експериментів показала, що інтенсивність і тривалість навантаження це основні чинники оздоровчої дії.

При складанні програми занять фізичними вправами слід враховувати дані про необхідність «пікових навантажені.». Для кращого розвитку витривалості потрібні не монотонні навантаження, а робота з періодами максимальної потужності. Робота змінної потужності з періодами зростаючої інтенсивності надає на організм більш виражену дію.

Таблиця 3.

Максимальна, середня необхідна і мінімальна частота серцевих скорочень при оздоровчих заняттяхЧСС

20-29 років

30-39років

40-49 років

50-59 років

60-69 років

Максимальна

190

185

180

170

160

«Пікова»(90-95%)

119

174

170

161

152

Мінімальна

144

141

138

132

126

Середня

155

152

149

141

135

При організації фізкультурно - оздоровчих заходів доцільно на фоні навантажені, середньої інтенсивності включати короткочасні навантаження (на рівні 95-100% від максимальної ЧСС). Середня інтенсивність складає 70-80% від максимальної ЧСС (див. табл.З).


^ 2.ЧАСТОТА НАВАНТАЖЕНЬ.

Якщо фізичні навантаження регулярні, то визначається пряма залежність між частотою тренувань і їх оздоровчою дією. Досліджувалася ефективність фізкультурно-оздоровчих занять різної частоти (1-5 разів на тиждень) при інтенсивності 70-90% від максимальної ЧСС. Виявилося, що достовірне збільшення МПК і працездатності починається з 2-х разових занять в тиждень.

Значний приріст МПК починається з 3-х разових занять і подальше збільшення частоти до 5 разів не дає додатковий приріст МПК. При збільшенні частоти занять може зростати ризик травм опорно-рухового апарату, тому недоцільно займатися частіше, ніж 5 разів на тиждень. 2-3 разові заняття забезпечують необхідний оздоровчий ефект. Для підтримки вже досягнутого рівня витривалості необхідні також не менше 2 заняття в тиждень. При цьому можливо деяке зниження інтенсивності до нижньої межі при збільшенні часу занять.


^ 4. ТРИВАЛІСТЬ НАВАНТАЖЕНЬ.

Тривалість навантажень тісно пов'язана з інтенсивністю роботи. При інтенсивності 70% від максимальної ЧСС тривалість навантаження повинна складати 20 хвилин. Нижня межа тривалості роботи (так званий період спрацювання) складає 4-5 хвилин навантаження. Оптимальна тривалість оздоровчих навантажень складає 20-60 хвилин.

Поза сумнівом, існує необхідність індивідуальних навантажень залежно від віку і рівня підготовленості, але встановлено, що здорові люди під час занять повинні проводити ту м'язову роботу, яка сприяє розвитку витривалості. Це повинні бути динамічні вправи з інтенсивністю в зоні тренуючої дії (50-85% від МПК або 65-90% від макс. ЧСС) тривалістю 20-60 хвилин і частотою 2-5 разів на тиждень. Для осіб з дуже низькою підготовленістю рекомендується починати з менш інтенсивних, але більш тривалих навантажень. В основну частину заняття доцільно включення 1-3 «пікових навантажень».

Рекомендуються 5 разові заняття з витратою енергії не менше 550 ккал. за кожне тренування, або щоденний біг підтюпцем по 20 хвилин, або 4-5 кратні заняття тривалістю 30 хвилин з інтенсивністю енерговитрат 7,5 ккал/хв. Всі офіційні програми фізкультурно-оздоровчих занять в різних країнах дотримуються цих принципів дозування навантажень. Оптимальним визнаний рівень енерговитрат 2000 ккал в тиждень.


^ Зміни в периферичній ляпці кровообігу при фізичних навантаженнях.


Тренування в значній мірі покращує насосну функцію серця. Один з найважливіших ефектів тренування - це уповільнення пульсу у спокої. Це є ознакою більш низького споживання кисню міокардом, тобто посиленням зашиті від ішемічної хвороби серця. Адаптація периферичної ланки кровообігу включає цілий ряд судинних і тканинних змін. М'язовий кровотік при навантаженнях значно зростає і може збільшуватися в 100 разів, що вимагає посилення роботи серця. В тренованих м'язах зростає густина капілярів. Збільшення артеріовенозної різниці по кисню відбувається за рахунок зростання м'язових мітохондрій і кількості капілярів, а також більш ефективного шунтування крові з непрацюючих м'язів і органів черевної порожнини. Підвищується активність окислювальних ферментів. Ці зміни знижують кількість крові, потрібної м'язам при роботі. Збільшення киснево транспортної здатності крові і здатності еритроцитів віддавати кисень ще більше збільшує артеріовенозну різницю.

Таким чином, найістотнішими змінами при тренуванні є збільшення окислювального потенціалу м'язів і регіонального кровотоку, економізує роботу серця у спокої і при середніх навантаженнях.

В результаті тренувань істотно зменшується реакція артеріального тиску при різних навантаженнях.

Важливу захисну роль грає зміна фібрінолітичної активності (зменшення в'язкості) крові і зменшення адгезії (деформації) тромбоцитів. При навантаженні підвищується здатність крові згущуватися, але одночасно знижується в'язкість крові, що приводить до нормалізації співвідношення цих двох процесів. При навантаженнях зареєстровано 6-кратне підвищення фібрінолітичної активності крові.

Підсумовуючи наявні відомості, можна сказати, що фізична активність: зменшує ризик розвитку ішемічної хвороби серця, знижуючи роботу серця у спокої, і потреба міокарду в кисні; знижує артеріальний тиск знижує частоту серцевих скорочень і схильність до аритмії.


Одночасно збільшуються:

коронарний кровотік

ефективність периферичного кровообігу

скоротлива здатність міокарду

об'єм циркулюючої крові і об'єм еритроцитів

стійкість до стресів.

Другий шлях дії - цей опосередкований вплив на чинники ризику, такі, як надмірна маса тіла, ліпідного (жирового) обміну, куріння, вживання алкоголю. Гіпертонічна хвороба (ГБ) основним по значущості чинником ризику серед хвороб органів кровообігу. Передумовою для практичного використовування фізичних тренувань при ГБ є зниження артеріального тиску під впливом систематичних тренувань. Добре відомий більш низький рівень ПЕКЛО у висококваліфікованих спортсменів. За даними спостережень серед фізично активних контингентів частота ГБ достовірно менше ніж серед малорухливих груп населення. Застосовуються різні тренувальні програми, але найбільш часто — динамічні вправи, у тому числі ходьба, біг, велосипедні прогулянки, тобто вправи з участю великих груп м'язів. В комплексні програми включаються і інші види вправ (загально розвиваючі, гімнастичні і ін.), спортивні ігри. Інтенсивність, тривалість і частота занять, хоча і розрізняються, але забезпечують тренувальний вплив. Фізкультурне заняття не слід проводити в період будь-яких гострих захворювань, включаючи простудні, і в періоди загострення хронічних захворювань. Велике значення в процесі занять надається самоконтролю.

  1   2   3   4

Схожі:

Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconМіністерство освіти І науки України
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconЛітература, використана для написання лекції
Особливості методики І організації заняття з фізичного виховання у студентів спеціальної медичної групи
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconУдк грибок Ніна Миколаївна місце здоров’я студентів спеціальної медичної групи в ієрархії життєвих цінностей
Студентів мають відхилення у стані здоров’я й розподіляються до спеціальної медичної групи. Все це вимагає нових пошуків підвищення...
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconПитання до державного іспиту з теорії І методики фізичного виховання для студентів 4 курсу заочної форми навчання Інституту фізичного виховання І спорту спеціальності "фізичне виховання" розділ І. Загальна теорія фізичного виховання
Поняття про засоби фізичного виховання. Фізична вправа – основний І специфічний засіб фізичного виховання
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconПитання до державного іспиту з теорії І методики фізичного виховання для студентів 4 курсу заочної форми навчання Інституту фізичного виховання І спорту спеціальності "спорт" розділ І. Загальна теорія фізичного виховання
...
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconВимоги до практичного розділу Загальний розподіл балів за основними критеріями оцінки з навчальної дисципліни “Фізичне виховання” для студентів лну ім. Івана Франка
Обов’язковою умовою відвідування занять з фізичного виховання є проходження етапного медичного обстеження, а для осіб, що хворіли...
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconМетодичні вказівки до практичних занять з фізичного виховання для студентів першого курсу медичного факультету, надані на розгляд кафедрою фізичного виховання Дондму
Добровольська Н. О., Федорова Г. В., Калмикова В.І., Паламарчук М. О., Вітовський В. С., Кувшинчіков І. М., Гуржеєва Н.І., Начата...
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconПитання до самостійної роботи для студентів ІV курсу Інституту фізичного виховання І спорту Спеціальність «Фізичне виховання»
Поняття про засоби фізичного виховання. Фізична вправа – основний І специфічний засіб фізичного виховання
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconПроблематика точної постановки завдань у фізичному вихованні. Аналіз сутнісного змісту принципів, що регламентують процес фізичного виховання
Чинники, що визначають мету фізичного виховання (біологічні І соціальні потреби особистості, потреби суспільства). Специфічність...
Методичні рекомендації з фізичного виховання для студентів спеціальної медичної групи iconМетодичні рекомендації до курсу з лижного спорту для студентів факультетів фізичного виховання вищих навчальниїх закладів
Перелік об'єктів інтелектуальної власності, створених працівниками Сумдпу ім. А. С. Макаренка за рахунок робочого часу
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи