Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г icon

Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г
Скачати 113.43 Kb.
НазваФормування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г
Дата18.09.2012
Розмір113.43 Kb.
ТипДокументи

ФОРМУВАННЯ ДЗЮДО ЯК ВИДУ СХІДНИХ ЄДИНОБОРСТВ ТА ЙОГО СПОРТИВНА РОЛЬ У СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Васільєва О. С., Саєнко В. Г.

Інститут фізичного виховання і спорту Державного закладу „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”

Анотація. Розкрито функції, цілі, принципи і завдання дзюдо як виду східних єдиноборств. Виділено головні етапи зародження та поширення дзюдо в світі. Проведено педагогічний аналіз змісту і результатів змагальної діяльності дзюдоїстів. Доведено важливість спортивної ролі дзюдо у сучасному суспільстві.

^ Ключові слова: дзюдо, федерація, функції, цілі, принципи, завдання, тренування, змагання.

Постановка проблеми. Історія дзюдо налічує сотні років. Цей вид спорту цікавий тим, що дозволяє тим, хто займається, найбільш ефективно використовувати свою розумову і фізичну енергію. Заняття цим видом єдиноборства спрямовані на фізичне і духовне вдосконалення особистості на основі вивчення техніки, тактики і філософії дзюдо. Абсолютна мета занять дзюдо – поліпшити себе, щоб принести більше користі навколишньому середовищу. Проте, лише невелика частина спортсменів, які спеціалізуються з дзюдо, мають теоретичні знання про загальноприйняті функції, цілі, принципи і завдання, структуру й членство у всесвітній федерації та узгодження східних філософських канонів з організацією сучасної змагальної діяльності. Тому обрання даної теми дослідження є актуальним.

^ Аналіз останніх досліджень і публікацій. Різноманітним аспектам дзюдо присвячено багато публікацій, серед яких теоретичні основи [8, 9, 12, 13], методичні програми [2-4], практичне застосування [5-7, 14, 15], та ін. У попередніх публікаціях нами також досліджувались особливості вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо та порівняння з іншими видами східних єдиноборств [1, 10-11]. Проте аналіз та розкриття функцій, цілей, принципів і завдань у дзюдо, а також доведення важливості дотримання усього вищенаведеного сучасними вітчизняними спортсменами, потребує проведення додаткових узагальнень. Тому в даній роботі робиться спроба розкриття особливостей формування дзюдо як виду східних єдиноборств та аналізу його спортивної ролі у сучасному суспільстві.

Робота виконана за Зведеним планом науково-дослідної роботи у сфері фізичної культури і спорту Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту на 2011 – 2015 рр.; тема „Удосконалення підготовки спортсменів в окремих групах видів спорту”.

^ Мета дослідження – розкрити особливості формування дзюдо як виду східних єдиноборств та проаналізувати його спортивну роль у сучасному суспільстві.

Виклад основного матеріалу. Засновник дзюдо Дзігаро Кано отримав педагогічну освіту, тривалий час займався викладацькою діяльністю. Надалі він був призначений радником Міністерства освіти Японії, потім очолив відділ у справах шкіл при цьому ж Міністерстві. Дзігаро Кано більшу частину професійної діяльності присвятив підготовці викладачів фізичної культури в Японії. Крім цього, він вніс величезний вклад у розвиток дзюдо в усьому світі і створив передумови для його включення в програму Олімпійських ігор.

Дзігаро Кано вважав, що більшість видів спорту вибірково впливають на м’язи. Для дзюдо він розробив систему специфічних вправ, що гармонійно розвивають всі групи м’язів тіла. Причому, звертав увагу молодих людей, які займаються дзюдо, на необхідність виконання дій як в праву, так і в ліву сторону. Особливу увагу Д. Кано приділяв прикладній стороні занять дзюдо в повсякденному житті з урахуванням використання для цього п’яти його принципів, а саме:

1. Уважно спостерігай за собою і обставинами власного життя, уважно спостерігай за іншими людьми, уважно спостерігай за всім оточуючим.

2. Володій ініціативою в будь-якому починанні.

3. Осмислюй дії повністю, дій рішуче.

4. Знай, коли слід зупинитися.

5. Дотримуйся середнього між радістю і смутком, виснаженням і лінню, безрозсудною хоробрістю і боягузтвом.

В процесі зародження та поширення дзюдо в світі можна виділити головні етапи:

1882 рік – заснування в столиці Японії Токіо інституту Кодокан Дзюдо, який вирішував такі завдання: освіта в галузі фізичної культури, підготовка учасників змагань, виховна робота;

1883 рік – введення розрядної системи (учнівські ступені – КЮ, ступені майстра – ДАН);

1887 рік – остаточний підбір технічних вправ для арсеналу дзюдо;

1889 рік – відвідування Д. Кано країн Європи та США;

1900 рік – введення правил змагань, створення Асоціації володарів чорних поясів школи Кодокан;

1909 рік – на базі Кодокана сформована федерація дзюдо;

1911 рік – Д. Кано заснував і став першим президентом Японської спортивної асоціації;

1918 рік – відкриття центру вивчення дзюдо в Лондоні;

1922 рік – остаточне формулювання духовних концепцій дзюдо;

1922 рік – організація асоціації дзюдо у Франції, Бразилії, США;

1948 рік – відкриття Британської асоціації дзюдо та Європейської федерації дзюдо;

1952 рік – створення Міжнародної федерації дзюдо;

1956 рік – проведення чемпіонату світу з дзюдо в Токіо.

В даний час розвиток дзюдо в світі регулює Міжнародна федерація дзюдо (IJF). Її основні цілі:

встановлювати дружні відносини між членами федерації і регулювати діяльність дзюдо у всьому світі;

захищати інтереси дзюдо у всьому світі;

організовувати міжнародні змагання з дзюдо різного рівня у співпраці з континентальним союзом;

розвивати дзюдо в усьому світі, поширювати практику занять дзюдо, особливо серед молоді;

встановлювати міжнародні інструкції, що стосуються дзюдо;

підтримувати і пропагувати ідеали та цілі олімпійського руху.

Діяльність Міжнародної федерації дзюдо управляється Конгресом (верховна влада) та виконавчим комітетом. Конгрес проводиться кожні два роки (одночасно з чемпіонатом світу), порядок денний засідання включає технічні питання (пропозиції та огляд за правилами суддівства, за спортивним інструкціям, затвердження календаря та інші) та адміністративні питання (повідомлення президента і віце-президентів, повідомлення інших керівників, пропозиції від континентальних союзів та ін.). Структура виконавчого комітету виглядає наступним чином: президент, п’ять віце-президентів від кожного Континентального союзу, генеральний секретар та інші відповідальні особи. Міжнародна федерація дзюдо має свою емблему.

Міжнародна федерація об’єднує всі Континентальні спілки. Європейський союз дзюдо в даний час налічує 49 країн. Панамериканський союз дзюдо об’єднує 32 країни. Членами Азіатського союзу дзюдо є 38 країн. У Африканський союз дзюдо входять 43 країни. Союз дзюдо Океанії складається з 15 країн і є одним з найбільш нечисленних. Кожен з Континентальних спілок дзюдо має свою емблему.

Японські фахівці продовжують розвивати дзюдо в усьому світі. Вже стали традицією майстер-класи, проведені олімпійським чемпіоном, багаторазовим чемпіоном світу Ясухіро Ямасіта. Цей відомий спортсмен і політичний діяч, професор університету Токай постійно ділиться досвідом виконання технічних дій і способами виховання характеру з дзюдоїстами всього світу.

Поширення дзюдо серед молоді багатьох країн підтверджує ефективність цього виду спорту у вирішенні завдань спортивної підготовки і вдосконалення особистості. Функції дзюдо в світі різноманітні. Функція соціалізації та соціальної інтеграції передбачає залучення людей в сферу дзюдо, прилучає до досвіду соціальних відносин, які є основою впливу засобів дзюдо на формування особистісних якостей. Змагально-еталонна функція сприяє максимальному прояву і порівняння певних можливостей, орієнтованих на перемогу дзюдоїстів в умовах змагання. Досяжнична функція полягає в тому, що люди, які займаються дзюдо, здійснюють творчу діяльність, пов’язану з пізнанням людиною своїх можливостей і найбільш повної їх реалізації. Спортивно-оздоровча функція особливо яскраво проявляється на заняттях дзюдо дітей та підлітків. Неоціненно сприятливий вплив дзюдо на організм, що формується і розвивається. Виховна функція оптимізує особистісний розвиток, нівелює недоліки вироблення вольових, моральних та інших якостей тих, хто займається, сприяє формуванню моральних устоїв: відповідальності, взаємодопомоги, поваги до оточуючих людей. Комунікативна функція дзюдо дозволяє налагоджувати і розвивати міжнародне співробітництво та сприяє зміцненню миру між народами.

Метою навчально-тренувальної діяльності в дзюдо є підготовка до змагань, спрямована на досягнення максимально можливого для дзюдоїста рівня підготовленості, відповідного запланованому змагальному результату. У навчально-тренувальної діяльності дзюдоїсти вирішують ряд завдань:

вивчення техніки і тактики дзюдо;

вдосконалення фізичних якостей і підвищення можливостей функціональних систем організму;

виховання особистісних (особливо морально-вольових) якостей;

забезпечення необхідного рівня психологічної підготовленості;

надбання теоретичних знань, що стосуються дзюдо та практичного досвіду занять.

Дзюдо відноситься до видів спорту, в яких, незважаючи на лімітований регламентом час поєдинку, можливо прискорене досягнення перемоги над суперником. Спортивний результат в дзюдо є кількісною мірою підсумків змагальної діяльності спортсменів. Змагання в дзюдо – величезний стимул спортивного вдосконалення для тих, хто займається, засіб прояву сил і здібностей спортсменів, виховання волі і характеру. Змагання дзюдоїстів – частина процесу спортивної підготовки. Вони вирішують ряд завдань: привчають до протиборства, виховують особистість, удосконалюють рухові уміння і навички, розвивають мислення та інтелект.

Змагальна діяльність у дзюдо передбачає демонстрацію і оцінку можливостей учасників змагань відповідно до правил, змістом рухових дій, способами змагального протиборства і якісною оцінкою результатів. Дослідження змагальної діяльності [15], проведене серед юних дзюдоїстів (2 і 1 юнацького розряду), показало, що у цього контингенту випробуваних результативність змагальної діяльності знаходиться в межах 0,14-0,18 (максимальне значення 1) і залежить від кваліфікації суперника: чим вона нижча, тим вище результативність дзюдоїста. В свою чергу, педагогічний аналіз змісту і результатів змагальної діяльності дзюдоїстів необхідний для того, щоб:

визначити загальну стратегію підготовки – вибір засобів, методів тренування, параметрів тренувальних навантажень;

об’єктивізувати спортивний результат в конкретному змаганні для швидкого виявлення причин успіху чи неуспіху;

внести своєчасні корективи в плани підготовки;

підвищити ефективність тактичної підготовки, оптимізувати вибір тактичного плану виступу в конкретному змаганні;

моделювати в навчально-тренувальному процесі умови реальних змагань.

Змагальна діяльність дзюдоїстів значно впливає на їх організм. Це пов’язано з екстремальними руховими режимами протиборства (максимальна швидкість рухів і дій, прояв максимальної сили і витривалості; координаційна складність рухів тощо) і з нервово-емоційними напруженнями, стресовими впливами, пов’язаними з рівнем і характером змагань.

У всіх дзюдоїстів змагальна діяльність має фазовий характер. Перша фаза – передстартова, складається з психологічної настройки і передзмагальної розминки (вона значно відрізняється від тренувальної). Друга фаза – власне протиборство дзюдоїстів, включає побудовану модель техніко-тактичних дій, процес суперництва і корекцію окремих елементів змагальної діяльності в процесі поєдинків. Третя фаза – післядія, характеризує ближнє відновлення, аналіз проведеного змагання та подальше відновлення організму.

Висновки. В статі розкрито особливості формування дзюдо як виду східних єдиноборств. Виділено головні етапи зародження та поширення дзюдо в світі. Розкрито функції, цілі, принципи і завдання дзюдо як виду східних єдиноборств. Проведено педагогічний аналіз змісту і результатів змагальної діяльності дзюдоїстів. Проаналізована та доведена важливість спортивної ролі дзюдо у сучасному суспільстві.

^ Перспективи подальших розробок у даному напрямку. Планується дослідження організації медичного забезпечення в навчально-тренувальному процесі спортсменів, які спеціалізуються з дзюдо.

Література

1. Васільєва О. С. Фізичне і духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо / О. С. Васільєва, В. Г. Саєнко // Культура здоров’я, фізичне виховання, реабілітація в сучасних умовах : [зб. матер. Всеукраїн. наук.-практ. конф.]. – Луганськ : Вид-во ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка”, 2011. – С. 44 – 51. 2. Дзюдо : Методические рекомендации по физической культуре для дошкольников (с начальными формами упражнений дзюдо) / Авт.-сост. С. В. Ерегина и др. – М. : Советский спорт, 2006. – 368 с. 3. Дзюдо : программа для учреждений дополнительного образования и спортивных клубов Национального Союза дзюдо и Федерации дзюдо России / Авт.-сост. С. В. Ерегина и др. – М. : Советский спорт, 2005. – 268 с. 4. Дзюдо : программа спортивной подготовки для детско-юношеских спортивных школ и специализированных детско-юношеских школ олимпийского резерва / Авт.-сост. С. В. Ерегина и др. / Национальный союз дзюдо. – М. : Советский спорт, 2006. – 212 с. 5. Еганов А. В. Структура надежности защитных тактико-технических действий дзюдоистов высокой квалификации / А. В. Еганов, А. Е. Миллер // Теория и практика физической культуры. – 2000. – № 4. – С. 31 – 32. 6. Загура Ф. І. Модельні характеристики техніко-тактичної підготовленості кваліфікованих дзюдоїстів різних манер ведення змагального поєдинку / Ф. І. Загура // Молода спортивна наука України : Збірник наукових статей з галузі фізичної культури та спорту. – Львів, 2004. – Вип. № 8, Т. 1. – С. 154 – 157. 7. Кахабришвили З. Г. Использование специфических тестов для оценки функционального состояния борцов дзюдо / З. Г. Кахабришвили, В. Ю. Ахалкаци, Д. Г. Квиникадзе // Теория и практика физической культуры. – 2003. – № 2. – С. 36 – 37. 8. Кухтій С. Зміст і структура професійно-педагогічних вмінь та навичок тренера з боротьби дзюдо / С. Кухтій // Спортивний вісник Придніпров’я. – 2004. – № 7. – С. 51 – 53. 9. Путин В. В. Дзюдо : история, теория, практика / В. В. Путин, В. Б. Шестков, А. Г. Левацкий. – Архангельск : Издательский дом «СК», 2000. – 154 с. 10. Саєнко В. Г. Морально-етичні засади підготовки спортсменів в кіокушинкай карате : [монографія] / В. Г. Саєнко ; Держ. закл. „Луган. нац. ун-т імені Тараса Шевченка”. – Луганськ : СПД Рєзніков В. С., 2011. – 356 с. 11. Саєнко В. Г. Удосконалення людини за системами східних єдиноборств : [монографія] / В. Г. Саєнко ; Бердянський державний педагогічний університет. – Луганськ : СПД Рєзніков В. С., 2011. – 440 с. 12. Свищёв И. Д. Инновационные направления научных исследований в дзюдо / И. Д. Свищёв // Теория и практика физической культуры. – 2002. – № 9. – С. 29 – 35. 13. Шестаков В. Б. Теория и методика детско-юношеского дзюдо / В. Б. Шестаков, С. В. Ерегина. – М. : ОЛМА-ПРЕСС, 2008. – 216 с. 14. Шулика Ю. А. Дзюдо. Базовая технико-тактическая подготовка для начинающих / Ю. А. Шулика, Я. К. Коблев, Ю. М. Схаляхо, Ю. В. Подоруев. – Ростов н/Д : Феникс, 2006. – 543 с. 15. Шумилин А. П. Формирование мотивации результативности соревновательной деятельности юных дзюдоистов / Шумилин А. П. : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04. – Красноярск, 2003. – 144 с.

Авторська довідка:

Прізвище, ім’я, по батькові: Саєнко Володимир Григорович, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, майстер спорту України міжнародного класу з карате, Почесний президент Луганської обласної федерації кіокушинкай карате, керівник комплексної наукової групи при збірній команді України з кіокушинкай карате.

^ Місце роботи: доцент кафедри олімпійського та професійного спорту Інституту фізичного виховання і спорту Державного закладу „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”.

^ Робоча адреса: Державний заклад „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”, вул. Оборонна, 2, м. Луганськ, Україна, 91011.

E-mail: saienko22@gmail.com


Довідка про співавтора:

Прізвище, ім’я, по батькові: Васільєва Ольга Сергіївна.

Місце навчання: студентка 2-го курсу групи «Г» спеціальності «Олімпійський і професійний спорт» Інституту фізичного виховання і спорту Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».

Робоча адреса: Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», вул. Оборонна, 2, м. Луганськ, Україна, 91011.

E-mail: vasilyevaolecka@mail.ru

Схожі:

Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconФізичне І духовне вдосконалювання людини за допомогою занять дзюдо
Анотація. Розглянуто історичне утворення та розвиток японського виду східних єдиноборств – дзюдо. Проведено аналіз фізичного І духовного...
Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconПорівняння рівня розвитку фізичних якостей жінок в контактних видах східних єдиноборств саєнко В. Г.,, Гурмаженко М. О. Державний заклад „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”
Порівняння рівня розвитку фізичних якостей жінок в контактних видах східних єдиноборств
Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconВ. Г. Саєнко педагогічні та філософські аспекти підготовки у східних єдиноборствах
Таке явище є для суспільства не тільки небажаним, але й у значній мірі шкідливим за тих обставин, що недостатня кількість кваліфікованих...
Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconПозитивний вплив на дітей тренувальних занять з карате саєнко В. Г., Скляр С. С
Висвітлено завдання тренувального процесу з карате. Наведено педагогічні рекомендації підстав успішної спортивної практики для юних...
Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconЕкологія як наука та її роль у сучасному суспільстві. Еволюція взаємовідносин людини і природи

Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconРобоча навчальна програма
Дисципліни Роль релігії в сучасному інформаційному суспільстві /назва дисципліни
Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconДокументи
1. /Кафедра cпортивних вид_в г_мнастики _ танц_в/~$ортивна акробатика, стрибки на батут_.doc
Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconДокументи
1. /Кафедра cпортивних вид_в г_мнастики _ танц_в/~$ортивна акробатика, стрибки на батут_.doc
Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconІндивідуальна робота
Мета курсу – розкрити сутність мови як соціокультурного феномену, її нерозривний зв’язок з мисленням та роль у суспільному житті...
Формування дзюдо як виду східних єдиноборств та його спортивна роль у сучасному суспільстві васільєва О. С., Саєнко В. Г iconЗатверджую” “Голова методичної комісії базового напряму” / / /підпис/ /прізвище, ініціали/ “ “ 200 р програма
Дисципліни Роль релігії в сучасному інформаційному суспільстві /назва дисципліни
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи