Скачати 246.79 Kb.
|
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД Запорізький національний університет МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ Економічний факультет Кафедра фінансів та кредитуМетодичні вказівки з переддипломної практикидля студентів 5 курсу денної форми навчання спеціальності 7.050104 “Фінанси” Затвердженона засіданні кафедри фінансів та кредитуПротокол № 3 від 17.09. 2008 р. В.о. зав. кафедри __________________ Череп А.В. Запоріжжя 2008 Програма переддипломної практики для студентів спеціальності 7.050104 “Фінанси” (укладач к.е.н., доцент Бугай В.З.). 1 Загальні положення Переддипломна практика важлива складова навчального процесу. Вона є завершуючим етапом практичної підготовки спеціаліста. Переддипломна практика проводиться після завершення теоретичного курсу освіти у терміни передбачені учбовим планом. Нижче наведені основні положення і розділи робочої програми. ^ 2.1 Цілі і завдання практики для студентів, які проходять практику в організаціях і на підприємствах Основною метою проходження переддипломної практики є закріплення теоретичних знань, набутих в університеті, а також придбання навичок самостійної практичної роботи в організаціях, на підприємствах, фінансово-кредитних та в державних установах і збір матеріалів для написання дипломної роботи. ^
2.1.10 Вивчення касових операцій і безготівкових розрахунків на підриємстві. 2.1.11 Аналіз фінансово-господарчої діяльності підприємства. 2.1.12 Вивчення стану фінансового планування на підприємстві. 2.1.13 Аналіз фінансового стану підприємства. 2.1.14 Упорядкування та обробка зібраних матеріалів і написання звіту. 2.1.15 Збір матеріалів для написання дипломної роботи проводиться одночасно з виконанням основних розділів програми практики. ^ Основною метою проходження переддипломної практики є закріплення теоретичних знань, набутих в університеті, а також придбання навичок практичної роботи в банках та інших фінансово-кредитних установах* і збір матеріалів для написання дипломної роботи. Примітка. Термін “фінансово-кредитна установа” прийнято по тій причині, що є можливість проходження практики не тільки у банку, а і в страховій установі, фінансово-промисловій групі та ін. Відповідно до поставленої мети постають такі завдання практики: 2.2.1 Загальне ознайомлення з фінансово-кредитною установою, організацією господарської діяльності, організаційною структурою управління.
2.2.3 Вивчення взаємовідносин фінансово-кредитної установи (банку) з державою (Національним банком, Мінфіном і інш.) у процесі формування резервних фондів, кредитування державних програм, відрахуваннь по податкам, придбання кредитів НБУ. Вивчення взаємовідносин банку з підприємствами і організаціями після встановлення кореспондентських відносин.
2.2.10 Упорядкування матеріалів і написання звіту. 2.2.11 Збір матеріалів для написання дипломної роботи проводиться одночасно з виконанням основних розділів програми практики. ^ Переддипломну практику студенти проходятьв організаціях, на підприємствах, різних галузей і сфер діяльності, різних форм власності, які займаються господарчою діяльністю, у банках та фінансово-кредитних установах, окрім того базою проходження переддипломної практики можуть бути фінансові органи. Допускається варіант комбінованої практики в кількох установах. Наприклад, у першій половині терміну, відведеного на практику, відбувається проходження практики на підприємстві або у фінансово-кредитній установі, а у другій – у фінансовому органі. Загальна тривалість практики для студентів визначається учбовим планом кафедри. При визначенні бази практики ураховується можливе місце роботи студента ^ Навчально-методичне керівництво практикою здійснює кафедра фінансів та кредиту. Керівниками практики від кафедри є викладачі – наукові керівники студентів по дипломним роботам. Вони керують практикою та консультують студентів безпосередньо на підприємствах і установах. Від підприємств та установ практикою керують провідні спеціалісти, призначені наказом керівника підприємства або установи. Вони контролюють хід практики і виконання студентами програми практики. Відповідно Положенню о переддипломній практиці вищих учбових закладів, керівник підприємства зобов’язаний: - організувати практику студентів відповідно програмі, розробленій вищим учбовим закладом; - забезпечити студентів-практикантів робочими місцями та необхідними матеріа-лами; - призначити керівника практики і контролювати його роботу зі студентами; - затвердити календарний план проходження практики; Керівники практики від підприємства проводять інструктаж студентів, консультують їх, контролюють індивідуальне виконання програми практики, спостерігають за дотриманням трудової дисципліни. Керівники практики від підприємства контактують з кафедрою, інформують її прохід виконання програми та порушення студентами трудової дисципліни, приймають узгоджені рішення. ^ Студент повинен з’явитися на місце проходження практикиу термін встановлений університетом. На підприємстві або в фінансово-кредитній установі студент насамперед повинен:
Під час проходження практики студент зобов’язаний:
В період проходження практики студент може бути зарахований тимчасово на штатну посаду (за умови, що робота на цій посаді буде відповідати профілю його підготовки). По закінченню практики студент повинен подати на кафедру звіт про проходження практики. До звіту додається: - характеристики підписана керівником практики від підприємства або установи;
Керівник практики від університету рецензує звіт. Звіт про практику студент захищає перед комісією у термін встановлений кафедрою. ^ 6.1 Зміст практики для студентів, які проходять практику в організаціях і на підприємствах 6.1.1 Ознайомлення з підприємством, структурою економічних служб, організацією фінансової роботи.
Організація і стан розрахунків з покупцями (клієнтами) за продукцію. Організація і стан розрахунків з постачальниками. Форми ргошових розрахунків, які застосовуються на підприємстві. Стан дебіторської та кредиторської заборгованості, Виконання договірних зобов’язань перед покупцями, постачальниками, клієнтами і застосування економічних санкцій за їх порушення. Склад покупців, порядок укладання договорів на постачання продукції. Робота маркетингової служби та відділу збуту підприємства. Засновницька діяльність підприємства. Участь у створенні спільних та малих підприємств, акціонерних товариств. Порядок здійснення засновницьких внесків, формування доходів. Додатки:
Формування балансового прибутку підприємства: від реалізації продукції, робіт, послуг (основна діяльність) та позареалізаційних операцій. Склад балансового прибутку підприємства по плану і по звіту (форма № 2) у динаміці за три роки і поквартально за останій рік, розрахунок прибутку від реалізації. Виручка від реалізації продукції. Калькулювання собівартості продукції, порядок ціноутворення, планування рентабельності продукції. Розподіл балансового прибутку і прибутку, що залишається у розпорядженні підприємства (чистого прибутку). Порядок використання фондів грошових коштів, які утворюються за рахунок прибутку: резервний фонд; фонд коштів, що спрямовується на розвиток та удосконалення виробництва; фонд коштів, що спрямовуються на соціальні потреби; фонд стимулювання. Додатки: 1 Склад балансового прибутку на 01.01.99 р., 01.01.00 р., 01.01.01 р. Розрахунок прибутку від основної діяльності. Розподіл балансового прибутку. Використання чистого прибутку за 2001 р. 2 Кошторис витрат на виробництво. Калькуляції собівартості виробів, розрахунок відпускної ціни з урахуванням акцизного збору та податку на додану вартість (по двом виробам), кошторис витрат фондів економічного стимулювання.
Оподаткування прибутку підприємств (розрахунок оподатковуємого прибутку, застосування податкових пільг, заповнення податкової декларації. Порядок обчислювання і оплати податку на додану вартість і механізм його відшкодування підприємству. Порядок відрахувань у цільові фонди: пенсійний, соціального страхування, у тому числі на випадок безробіття, інноваційний та інші передбачені законодавством . Розрахунок прибуткового податку з фізичних осіб (порядок розрахунку, пільги, терміни перерахування до бюджету). Взаємовідносини з податковою адміністрацією. Обсяги і терміни надання звітності. Права і обов’язки підприємств і податкових адміністрацій. Порядок накладення штрафних санкцій на підприємства. Фінансування з бюджету і позабюджетних коштів фундаментальних наукових досліджень. Документальне оформлення та порядок фінансування. Додатки: Податкова декларація, розрахунок прибуткового податку з фізичних осіб.
Методи визначення потреби в оборотних коштах. Власні оборотні кошти і і джерела їх формування. Використання кредитів для формування оборотних коштів. Кредиторська заборгованність як джерело формування оборотних коштів підприємства. Склад і структура оборотних коштів. Обіг оборотних коштів підприємства. Планування потреби в оборотних коштах. Розрахунки норм і нормативів оборотних коштів по окремим статтям і в цілому по підприємству. Ефективність використання оборотних коштів (основні показники ефективності), фактори, що мають вплив на використання оборотних коштів. Додатки: 1 Структура розміщення оборотних коштів підприємства на 01.01.99 р., 01.01.00р, 01.01.01 р. Джерела фінансування оборотних коштів на підприємстві.
Капітальні інвестиції, джерела і порядок їх фінансування і використання. Амортизаційні відрахування. Порядок їх нарахування і використання. Застосування прискореної амортизації. Джерела і порядок фінансування ремонту основних фондів. Фінансові інвестиції. Склад фінансових інвестицій. Склад, структура, стан і використання основних фондів. Джерела фінансування капіталовкладень. Додатки:
Кредитування підприємств. Об’єкти кредитування, види і форми кредиту. Порядок оформлення кредитних договорів. Нарахування відсотків за використання кредитів та порядок їх відрахування. Умови оформлення і надання банку розрахункових і платіжних документів (вимога-доручення, платіжне доручення, вексель, розрахунковий чек, акредитив). Порядок вкладення вільних коштів підприємства у банківську систему. Порядок оформлення і використання банківських послуг: факторінгових, лізингових, гарантованих, довірчих та ін. Додатки: заява на предоставлення кредиту, зразок техніко-економічного обгрунтування необхідності кредиту, кредитний договір, договір з ндання окремих видів послуг банками, зразки розрахункових і платіжних документів.
Страхування майна підприємства. Порядок оформлення, умови страхування. Страхування комерційних ризиків: надання кредитів, результатів фінансово-господарської діяльності. Страхування вантажів. Страхування робітників підприємства.Страхування фондів споживання. Медичне страхування. Нарахування платежів до страхових фондів. Нарахування страхових відшкодувань при настанні страхових випадків. Додатки: договори страхування, форми звітності про страхування на підприємстві. 6.1.10 Вивчення касових операцій та безготівкових розрахунків на підприємстві Порядок отримання грошових коштів у банку готівкою та їх використання по цільовому призначенню (заробітна плата, витрати на відрядження, невідкладні потреби). Порядок надходження готівкових коштів до каси підприємства та їх здача банку. Розрахунок ліміту готівкових грошових коштів у касі підприємства. Порядок ведення касової книги. Організація зберігання грошово-матеріальних цінностей у касі. Порядок оперативної перевірки роботи каси та складання актів перевірки. Операції з цінними паперами. Емісія акцій та їх реалізація. Виплати дивідендів. Придбання акцій, державних облігацій. Валютні операції. Відкриття валютних рахунків і використання валютних коштів. Порядок проведення розрахунків по валютним операціям. Розподіл виручки. Проведення безготівкових розрахунків. Використовуємі на підприємстві форми безготівкових розрахунків: акцептна, акредитивна, платіжним дорученням, чеками, векселями, залік взаємних вимог по бартеру. Додатки: прихідно-витратні ордери, касова книга, платіжні відомості, заповнені зраки розрахункових і платіжних документів. 6.1.11 Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства На підставі звітних даних підприємства за 2001 р. розрахувати показники оцінки фінансово-господарської діяльності: - майнового стану; - фінансової діяльності і структури капіталу; - ліквідності та платоспроможності; - прибутковості (рентабельності). Дати оцінку показників. Додатки: бухгалтерський баланс за 2000 р; звіт про фінансові результати (форма 2); звіт про фінансово-майновий стан підприємства (форма 3). 6.1.12 Вивчення стану фінансового планування на підприємстві Ознайомитися із бізнес-планом підприємства (зміст та методика укладання). Ознайомитися зі змістом фінансового плану (балансу доходів і витрат) підприємства, порядком укладання та організацією контролю за його виконанням. Вивчити зміст документів оперативного планування, у тому числі, склад, структуру, зміст і організацію контролю за виконанням платіжного календаря, касового плану і плану кредитування підприємства за І-й, ІІ-й і ІІІ-й квартали 2001 р. Додатки: фінансовий план (баланс доходів і витрат) на 2001 р., платіжний календар на І-й, ІІ-й і ІІІ-й квартали 2001 р. і фактичні дані щодо їх виконання.
На підставі даних балансу підприємства, додатків до балансу (ф. 2 і ф. 3) та інших документів зробити аналіз показників фінансового стану підприємства: виконання плану пибутку, рентабельності, стану і використання обігових коштів, платоспроможності та кредитоспроможності підприємства. Додатки: розрахункові таблиці аналізу фінансового стану підприємства.
Переддипломна практика по індивідуальному плану-завданню визначається головним чином задачами дипломної роботи. Планом проходження практики по цьому розділу є програма збору вихідних даних до дипломної роботи, яка здійснюється одночасно із виконанням програми практики. ^ 6.2.1 Загальне ознайомлення з фiнансово-кpедитною установою, оpганiзацiєю дiяльностi та стpуктуpою упpавлiння. Тип фінансово-кредитної установи (акціонерний комерційний банк, галузевий, регіональний та інше). Cклад засновників, їх участь у кореспондентських взаємовідносинах, вплив на зростання активів банку. Склад контрагентів вкладників, позичальників. Порядок відкриття депозитів, укладання договорів на різні види банківського обслуговування. Пільги, фінансові санкції при порушенні договірних зобов'язань. Порядок і формування і отримання доходів по установчім внескам. Додатки: примірник статуту та установчого договору, положення про розподілення прибутку (доходу) між засновниками. 6.2.2 Ознайомлення зі змістом роботи структурних економічних служб фінансово-кредитної установи. Функціональна схема структурних підрозділів банку. Аналіз змісту роботи структурних економічних служб проводиться по існоючій структурі управління. Висновки і рекомендації по удосконаленню структури управління банком переважно можуть надаватися відносно розширення функцій окремого підрозділу, а не їх кількості. Питання про створення нових служб (відділів, управлінь) можливо ставити у випадку зростання масштабів банку - злиття декількох або переутворення в інші організаційні форми. Додаток: функціональна схема структурних підрозділів банків. 6.2.3 Вивчення взаємовідносин фінансово-кредитної установи (банку) з державою. Резервний фонд банку. Порядок формування та використання. Участь у виконанні державних програм. Оподаткування прибутку банку: порядок визначення оподатковуємого доходу, використання пільг, заповнення податкової декларації. Порядок нарахування і сплачування податків. Механізм регулювання витрат на оплату праці. Порядок і норми відрахувань до позабюджетних фондів: пенсійного, соціального страхування, забезпечення зайнятості населення, будівництва та ремонту доріг, інноваційний, та ін. Обчислювання прибуткового податку з фізичних осіб (порядок розрахунку, пільги, терміни перерахування до бюджету). Взаємовідносини з податковою інспекцією. Обсяги та терміни надання звітності. Порядок використання штрафних санкцій до банку. Статистична звітність банку. Склад, порядок складання та терміни надання до Мінстату (обласне управління). Додатки: податкова декларація по оподаткуванню прибутку банку, розрахунок прибуткового податку з робітників, державні програми, статистична звітність, баланс банку з установленими додатками.
Кредитування підприємств та організацій. Об'єкти кредитування, види кредитів. Порядок укладання кредитних договорів. Форми кредитних договорів. Обчислення відсотків за користування кредитами і порядок їх стягнення. Умови оформлення і надання банку розрахункових і платіжних документів вимога-доручення, платіжне доручення, вексель, розрахунковий чек, акредитив). Порядок вкладення вільних коштів підприємства у банк. Укладання депозитних договорі. Порядок оформлення і отримання банківських послуг: факторингових, лізингових, консалтінгових, гарантійних, довірчих. Додатки: заява на надання кредиту, зразок техніко-економічного обгрунтування (ТЕО) або бізнес-плану на отримання кредиту, кредитний договір, депозитний договір, договори на надання окремих видів банківських послуг, зразки розрахункових і платіжних документів. 6.2.5 Вивчення взаємовідносин зі страховими компаніями Страхування майна банків. Порядок оформлення, умови страхування. Страхування робітників банку. Страхування фонду споживання. Медичне страхування. Додатки: договори страхування. 6.2.6 Вивчення взаємовідносин по міжбанківським розрахункам Прямі розрахунки між комерційними банками. Міжбанківські розрахунки через систему кореспондентських рахунків Національного банку України: 1) звичайний розширений режим, коли всі операції здійснюються у повній сумі у межах кредитового залишку коштів на рахунку; 2) кліринговий режим, при якому здійснюється взаємний залік зустрічних потоків платежів і надходжень з відображенням на рахунку тільки сальдових оборотів. Додатки: кореспондентська угода, платіжні документи, авізо, витяг із лицьового рахунку (вивіряння розрахунків за минулий місяць). 6.2.7 Вивчення практики обліку і аналізу усіх видів кредитних, лізингових операцій і інвестиційної діяльності банку. Порядок обліку видачі та погашення кредитів (короткострокових, довгострокових). Аналіз повернення кредитів. Порядок відображення у бухгалтерській звітності лізингових операцій. Організація банківських інвестицій. Облік вкладень у цінні папери, а також інші активні операції. Аналіз ліквідності інвестицій. Додатки: зобов'язання та поруки для юридичних та фізичних осіб, документи для оформлення лізингової угоди (договір на купівлю-продаж майна, замовлення-наряд на постачання продукції, лізингова угода), договір на брокерське обслуговування на ринку цінних паперів, заява та повідомлення по здійсненню угод на фондовій біржі, бухгалтерський баланс. 6.2.8 Вивчення формування і використання фінансових ресурсів банку Вивчити систему формування банківських ресурсів. Власний капітал банку. Достатність банківського капіталу. Залучені кошти банків. Депозитні рахунки. Недепозитні джерела залучених ресурсів (угоди на продаж цінних паперів із зворотним викупом, облік векелів і получення позичок у НБУ, продаж банківських акцептів та інше). Додатки: розрахунковий і звітний годовий баланс. 6.2.9 Проведення аналізу фінансового стану фінансово-кредитної установи (банку). На підставі фінансової звітності проаналізувати фінансовий стан установи: ліквідність, рентабельність, збільшення зменшення) прибутку від операційної діяльності і небанківських операцій, платоспроможності і кредитоспроможності банку, резервів підвищення доходності і шляхів забезпечення достатнього рівня ліквідності банку. Додатки: банківський баланс і розрахункові таблиці. 6.2.10 Упорядкування і обробка зібраних матеріалів та написання звіту.
^ Цей розділ включається до програми з метою набуття студентами під час практики вмінь та навичок самостійного розв'язання виробничих, наукових або організаційних завдань. Виконання індивідуальних завдань активізує діяльність студентів, розширює їх світогляд, підвищує ініціативу і робить проходження практики більш конкретним і цілеспрямованим. При проходженні переддипломної практики рекомендується щоб тема індивідуального завдання співпадала з темою дипломної роботи. У цьому разі індивідуальне завдання за планом відповідає плану дипломної роботи, який розробляється студентом разом з науковим керівником дипломного проектування заздалегідь до початку проходження практики. ^ Контроль проходження переддипломної практики здійснюється здійснюється у двох формах: поточній і підсумковій. Поточний контроль здійснюється комплексними методами і передбачає: а) контроль початку та закінчення роботи (табелювання); б) контроль з боку керівника практики від підприємства або установи за достовірністю записів у щоденнику практики; в) контроль з боку керівника практики від університету за своєчастністю, повнотою і якістю виконання завдань практики. Поточний контроль з боку керівника практики від університету здійснюється безпосередньо за місцем проходження практики. Підсумковий контроль здійснюється як по мірі виконання окремих розділів, так і всієї програми практики оцінкою повноти і якості виконання наміченого плану. Якщо звіт про проходження практики в цілому або по окремим розділам не відповідає встановленим вимогам, то студент повторно направляється на базу практики для усунення виявлених недоліків.
Звіт по практиці складається з двох частин: текстової і додатків. Текстова частина повинна бути написана або надрукована на окремих аркушах формату А-4, зброшурована і переплетена у тверду палітурку. Оптимальний обсяг звіту: а) рукописний варіант 80-90 сторінок; б) комп'ютерний варіант 60-70 сторінок (без урахування обсягу матеріалів, розміщених у додатках). У звіті необхідно розкрити зміст завдань робочої програми практики відносно фінансової діяльності підприємства або фінансово-кредитної установи з використанням нормативних та інструктивно-методичних матеріалів, а також даних фінансової звітності. Кожний розділ звіту повинен відповідати завданням робочої програми і утримувати змістовану характеристику проведеної роботи з доцільним використанням теоретичної і практичної інформації. На підставі проведеного аналізу і оцінки організації фінансової (фінансово-кредитної) роботи підприємства або фінансово-кредитної установи, які були базою практики, у кожному розділі звіту необхідно привести пропозиції, спрямовані на покращання їх фінансового стану. Звіт повинен бути оформлений відповідно вимог ДСТУ 3008-95 та СТП 3-97 “Вимоги до оформлення пояснювальних записок до курсових і дипломних робіт”. ^ «ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ» МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ Кафедра фінансів та кредиту ^ з переддипломної практики ____________________________ (найменування бази практики) __________________________________________ з «___» _________ 200 р. по «___» __________ 200 р Студента ____ курсу економічного факультету, група ______________ ___________________ ______________________ (підпис) (П.І.Б) Керівник практики від університету____________________________________________ (вчений ступінь, посада, П.І.Б) Керівник практики від установи_______________________________________________ (вчений ступінь, посада, П.І.Б) Реєстраційний № ______ Дата__________________Підпис_______________Запоріжжя200_ ^ Законодавчі та нормативні акти:
література по банкам Законодавчі та нормативні акти:
Склад фондів, порядок і норми відрахувань повинні відповідати діючому заонодавству на момент написання звіту. |
![]() | Методичні вказівки до проходження переддипломної практики для студентів спеціальності Методичні вказівки до проходженя переддипломної практики для студентів спеціальності «Управління інноваційною діяльністю» денної... | ![]() | Методичні вказівки та програма переддипломної практики для студентів спеціальності 090804 "Фізична та біомедична електроніка" денної форми навчання Методичні вказівки та програма переддипломної практики / Укладачі: С. В. Соколов, О. В. Хоменко. – Суми: Вид-во СумДУ, 2008. – 26... |
![]() | Методичні вказівки з переддипломної практики для студентів магістрів денної форми навчання Програма переддипломної практики для студентів спеціальності 050104 “Фінанси” денного відділення (укладачі к е н., доцент Пельтек... | ![]() | Та методичні вказівки щодо написання І захисту звіту з передиплом Програма переддипломної практики та методичні вказівки для написання І захисту звіту з переддипломної практики для студентів спеціальності... |
![]() | Методичні вказівки щодо проходження переддипломної практики з бухгалтерського обліку студентами 5 курсу денної форми навчання Методичні вказівки щодо проходження переддипломної практики з бухгалтерського обліку студентами 5 курсу денної форми навчання спеціальності... | ![]() | Г. В. Стадник Методичні вказівки та робоча програма переддипломної практики Методичні вказівки та робоча програма переддипломної практики (для студентів 5, 6 курсів денної І заочної форм навчання спеціальностей... |
![]() | З переддипломної практики та дослідницької практики Програма І робоча програма з переддипломної практики та дослідницької практики (для студентів 5 курсу денної форми навчання спеціальності... | ![]() | Програма переддипломної практики для студентів денної форми навчання Процес підготовки спеціалістів та магістрів з банківської справи передбачає проходження студентами переддипломної практики в установах... |
![]() | Методичні рекомендації до проходження переддипломної практики магістра з економіки підприємства для студентів економічного факультету Методичні рекомендації до проходження переддипломної практики магістра з економіки підприємства для студентів денної форми навчання... | ![]() | Диплом ної виробничої практики для студентів денної форми навчання ... |