Виховання дітей в багатодітній сім’Ї icon

Виховання дітей в багатодітній сім’Ї
Скачати 45.02 Kb.
НазваВиховання дітей в багатодітній сім’Ї
Дата07.10.2014
Розмір45.02 Kb.
ТипДокументи

ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ В БАГАТОДІТНІЙ СІМ’Ї

Тетяна Колодич

Інститут розвитку дитини

НПУ імені М. П. Драгоманова
Багатодітна сім’я – це сім'я, що складається з батьків (або одного з батьків) і трьох та більше дітей [1]. Відповідно до Єдиного обліку багатодітних сімей в Україні налічується 278013 багатодітних сімей, у них виховується 941367 дітей.

Надзвичайно важливе значення для позитивної виховної атмосфери має те, в якій категоріальній багатодітній сім’ї народилася дитина. Всі багатодітні сім'ї можуть бути розподілені на три категорії [3]:

1. Сім'ї, багатодітність в яких запланована (наприклад, у зв'язку з національними традиціями, релігійними приписами, культурно-ідеологічними позиціями, традиціями сім'ї). Такі сім'ї відчувають багато труднощів, обумовлених малозабезпеченістю, тіснотою житла, завантаженістю батьків (особливо матері), станом їх здоров'я, але у батьків є мотивація до виховання дітей.

2. Сім'ї, що утворилися в результаті другого і наступних шлюбів матері (рідше - батька), в яких народжуються нові діти. Дослідження показують, що такі сім'ї можуть бути і цілком благополучними, але їх членам властиве відчуття неповної сім'ї.

3. Неблагополучні багатодітні сім'ї, які утворюються в результаті безвідповідальної поведінки батьків (алкоголізму). Діти з таких багатодітних сімей особливо часто потребують допомоги, реабілітації, часто хворіють і т. д.

Отже, можна тепер визначити специфіку виховання в багатодітній родині [2]: старші діти можуть допомагати батькам: з 5-6 років дитина цілком здатна зайняти молодшого братика або сестричку 2-4 років. Багато дорослих втомлюються не стільки від різноманітних турбот за дитиною, скільки від необхідності грати з дітьми. Батькам це нерідко психологічно важко, але в сім’ї, де один малюк, нікуди не втечеш - дитині потрібно з кимось грати. А в багатодітній сім’ї діти «розраховують» одне на одного: старші грають з молодшими, допомагають їм одягатися, робити уроки, граються з ними. Діти люблять наслідувати. Причому психологічно їм набагато легше наслідувати не дорослих, до яких дуже важко дотягнутися, а старших братиків чи сестричок. Тому в багатодітних сім’ях молодші швидше набувають побутових навичок, навичок спілкування, самообслуговування, дуже багато засвоюють мимохіть.

Багатодітна сім’я - це міні-соціум зі своїми внутрішніми законами: дитина в ній виявляється і в ролі старшої, і в ролі молодшої, вона повинна налагоджувати контакти з кожним членом сім’ї, спілкуватися з дітьми як своєї, так і протилежної статі, вчитися поступатися чимось, а інколи і наполягати на своєму, відстоювати свою думку. За правильного виховання діти з багатодітних сімей стійкіші перед стресами і краще адаптуються в будь-якому колективі. А відповідальність і самостійність у членів такої родини - наслідок різноманітних проблем, з якими стикається будь-яка сім’я, де більше двох дітей[4].
Виховання у дітей відповідальності в багатодітних сім’ях відбувається абсолютно природно, через різні сімейні обставини, тоді, як інші сім’ї стикаються в даному питанні з дуже серйозними труднощами: безвідповідальністю, непослухом, несерйозністю та лінощами. Діти з багатодітної сім’ї більше «навантаженні». Але цей тягар - і це дуже важливо - виправданий в їх очах. У сім’ї, де одна дитина, мамі все набагато легше зробити самій, звідси нерідко і невміння дитини в найпростішому самообслуговуванні. А в багатодітній сім’ї серйозна допомога дітей матері необхідна, і діти включаються в домашні справи, причому для них це все психологічно виправдано і, крім того, сумісні справи об’єднують сім’ю.

Саме у великій сім’ї у дітей поступово виробляються навички спілкування з братами і сестрами, потім у старших з’являються свої діти, і маленькі дядьки і тітки вчаться спілкуватися з племінниками, різниця у віці з якими може бути не такою вже і великою. Так діти поступово, піднімаючись зі сходинки на сходинку, самі доростають до ролі батьків. Взагалі, діти з багатодітних сімей краще підготовлені до шлюбу. Вони розуміють відмінність чоловічої і жіночої психології, уміють йти на компроміс, дуже відповідальні.
В таких умовах діти часто вчаться на помилках батьків, враховують їх і тому в майбутньому намагаються їх уникнути і не повторювати.

В багатодітній сім’ї існує ефект маленького різновікового дитячого колективу: у ній існує вікова ієрархія, старші керують молодшими. Потрібно тільки стежити, щоб старші не пригноблювали молодших – але і з цим завданням, за допомогою виховних методів, батьки справляються.

Отже, аналізуючи результати дослідження, я можу зробити висновок, що в багатодітній сім’ї, незважаючи низку соціальних чи матеріальних проблем, відбувається цілком позитивний комплексний виховний вплив на дітей з подальшою їх активною адаптацією, соціалізацією в суспільстві й у колективах різних типів. Саме сфера багатодітної сім’ї допомагає дитині в становленні особистості, позитивно впливає на розвиток рефлексії, мовленнєвої сфери, працелюбності, самостійності; допомагає краще підготувати дітей до дорослого життя.

Література

  1. Закон України «Про охорону дитинства».

  2. Соколова Л.А. Особливості міжособистісних стосунків у багатодітній родині / Л. А. Соколова // Тенденції розвитку сучасної сім'ї. – 1992. –№3.– С. 25–28.

  3. Шевченко В.А. Большая семья – какая она? [текст] / Шевченко В.А / / Социологические исследования. – 2005. – № 1. – С. 95–101.

  4. Шеляг Т.В. Социальный статус многодетных семей и их способность к самопомощи / Т. В. Шеляг // Социальная педагогика. – 2005. – №1. – С. 31–50.

Схожі:

Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconВиховання дітей у сім’ї постановка проблеми
Сім'я дає початковий досвід вміння жити, вчить сучасного способу життя у всій повноті його соціально – моральних проявів. Виховання...
Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconБільш детально про послуги кімнати для дітей Центру підтримки сім'ї «Студентський лелека» у кімнаті для дітей Центру підтримки сім'ї «Студентський лелека»
У кімнаті для дітей Центру підтримки сім'ї «Студентський лелека» для вас та ваших дітей створені можливості для перебування немовлят,...
Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconПрограма оздоровчі технології та діагностичні методики фізичного розвитку дітей для спеціальності 010101 Дошкільне виховання
Теоретико-методологічні засади здоров’язбережувальних технологій фізичного виховання дітей в днз
Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconПрограма актуальні проблеми теорії фізичного виховання дітей дошкільного віку для спеціальності 010101 Дошкільне виховання
Зм І. Теоретико-методологічні засади сучасної теорії фізичного виховання дітей дошкільного віку
Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconСоціальне супроводження як один з видів соціальної роботи з прийомними сім’ями (на прикладі лмцсссдм)
Ас прийомні сім'ї як форма державного виховання має глибокі історичні корені в Украї­ні, які частково були загублені у період повної...
Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconПсихологічні характеристики: емоційна врівноваженість, низька тривожність, творче мислення, послідовність у діях, наполегливість, уважність
Він організує взаємодію освітніх та громадських установ, сім’ї та інших осередків виховання з метою створення умов для успішної соціалізації...
Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconРосійський педагог, анатом і лікар П. Ф
Вивчаючи закономірності виховання дитини в сім’ї, аналізуючи біологічні основи спадковості та розвитку дітей, він обґрунтував значення...
Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconРобоча навчальна програма організація фізичного виховання в днз для напряму підготовки 010101 Дошкільна освіта освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр»
Функціональні обов’язки директора днз, методиста, вихователів, медичних працівників в організації фізичного виховання дітей в днз....
Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconМіністерство україни у справах сім’Ї, молоді та спорту херсонський обласний центр соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді обласної державної адміністрації міністерство освіти І науки України Херсонський державний університет Інститут психології,
Херсонський обласний центр соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді обласної державної адміністрації
Виховання дітей в багатодітній сім’Ї iconКазка як засіб виховання у дітей дошкільного віку почуття власної гідності
У казках можна знайти повний перелік людських почуттів, проблем і образні способи їх розв’язання. Саме тому доцільно поглиблено вивчити...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи