Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» icon

Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи»
Скачати 84.58 Kb.
НазваБуковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи»
Дата24.09.2012
Розмір84.58 Kb.
ТипДокументи

Міністерство охорони здоров’я України

Буковинський державний медичний університет


Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» для студентів медичних училищ, медичних коледжів, медсестринських факультетів (МОЗ України. – Київ, 1998. – 66 с.) та Програми виробничої і переддипломної практики. Спеціальність 5.110.10201 “Сестринська справа” (МОЗ України. – Київ, 1997. – 32 с.)


ЗМІСТ ПРОГРАМИ З ДИСЦИПЛІНИ
Основи медсестринстваРозділ I. Загальний і спеціальний догляд за хворими і його роль у лікувальному процесі

Історія розвитку медсестринства. Філософія. Суть медсестринської справи. Медична етика та деонтологія. Психологічні аспекти професійної діяльності медичної сестри. Мистецтво спілкування. Навчання в сестринській справі.

Структура загального догляду за хворими, його значення в загальній системі лікування хворих терапевтичного профілю. Догляд загальний і спеціальний. Роль і професійні обов’язки середнього і молодшого медичного персоналу стаціонарних лікувальних установ у забезпеченні медичного догляду за хворими. Основи медичної етики, естетики та деонтології. Вимоги до естетичного виду і професійного одягу медичного працівника.

Функції приймального відділення лікарні у госпіталізації і направленні хворих у профільні відділення на стаціонарне лікування. Структура приймального відділення та його оснащення. Прийом і реєстрація хворих Заповнення медичної документації, зокрема, паспортних даних, історії хвороби, журналу госпіталізації хворих, статистичної карта Огляд шкірних покривів і волосся. Антропометрія Санітарно-гігієнічна обробка тіла Обробка волосся хворого при виявленні педикульозу. Транспортування хворих у профільні відділення лікарні. Санітарно-гігієнічний режим приймального відділення лікарні

Загальна характеристика стаціонарного терапевтичного відділення. Структура і функціональне призначення. Медична етика, естетика, принципи субординації та основні професійні обов’язки медичної сестри і санітарки терапевтичного відділення. Пост медичної сестри та організація її роботи. Оснащення поста. Основні вимоги щодо зберігання і реалізації медикаментозних засобів. Організація відвідувань хворих. Лікувально-охоронний, санітарно-гігієнічний та лікарняний режими відділення і заходи щодо їх забезпечення.

Медична документація поста медичної сестри: лист лікарських призначень, температурні листки, журнали для вибірки призначень лікаря, переміщення хворих, передача чергувань за зміною, облік сильнодіючих і наркотичних препаратів.


^ Розділ II. Лікувальне харчування хворих

Поняття про лікувальне харчування і дієтичний стіл. Роль лікувального харчування у структурі оздоровчого процесу. Ентеральний і парентеральний методи штучного введення в організм харчових продуктів.

^ Розділ ІІІ. Температура тіла її вимірювання

Роль температурного гомеостазу в забезпеченні життєдіяльності організму. Методи вимірювання температури тіла. Термометри, їх будова, зберігання, дезінфекція. Методика вимірювання температури тіла ртутним термометром. Сучасні термометри – електричні, на основі рідких кристалів, типи температурних кривих. Реєстрація температури тіла і температурних кривих на температурних листках Догляд за хворими з підвищеною температурою тіла, при гарячці і ознобі.

^ Розділ IV. Методи фізичного впливу на систему

кровообігу. Найпростіші фізіотерапевтичні методи

Механізм дії на організм фізіотерапевтичних процедур. Методика і техніка застосування банок, гірчичників, компресів, грілки, міхура із льодом. Методика і техніка підготовки і відпуску найпростіших світлових (ртутно-кварцове, інфрачервоне опромінення) і гідротерапевтичних (циркулярний душ, лікувальна ванна) процедур. Особливості відпуску фізіотерапевтичних, процедур хворим похилого і старечого віку. Догляд за хворими під час приймання фізіотерапевтичних процедур і надання їм необхідної долікарської допомоги у випадках розвитку ускладнень.

^ Розділ V. Методи застосування лікарських засобів

Особливості зберігання на посту медичної сестри препаратів, занесених до списків А і В, а також засобів для зовнішнього, внутрішнього і парентерального застосування.

Внутрішній (ентеральний) шлях введення ліків в організм Форми лікарських засобів – таблетки, порошки, капсули, розчини, свічки, мікстури, краплі, настої, відвари, екстракти, їх зберігання, розподіл згідно з лікарськими призначеннями і видача хворим. Роль і обов’язки медичного персоналу при забезпеченні хворих медикаментозним лікуванням. Застосування свічок (супозиторіїв), кульок (глоб), вдихань порошкоподібних препаратів (інсуфляції). Інгаляційні методи введення в організм лікарських засобів. Зовнішні шляхи застосування ліків –мазей, лініментів, розчинів, порошків, пластирів. Методика втирань у шкіру ліків, виготовлених на мазевій основі, спиртових розчинів. Парентеральний шлях введення лікарських препаратів. Будова шприців та ін’єкційних голок. Поняття про асептику і антисептику, стерилізацію медичного інструментарію. Ін’єкційні шприци і голки одноразового використання.


розділ VI. Загальний і спеціальний догляд за хворими із захворюваннями і функціональними порушеннями органів дихання

Поняття про основні симптоми захворювань і функціональних порушень органів дихання (задишка, задуха, кашель, кровохаркання, легенева кровотеча, біль у грудній клітці, лихоманка, надмірна пітливість). Методика визначення показників дихання (частота, ритм, глибина). Створення хворому зручного положення у ліжку при задусі, методика користування функціональним ліжком. Методи інгаляційної оксигенотерапії. Техніка безпеки при користуванні кисневим балоном. Централізована система кисневого забезпечення. Користування індивідуальним кисневим інгалятором. Забирання кисню у кисневу подушку. Застосування інгалятора індивідуального користування, для проведення аерозольних інгаляцій.

Збирання харкотиння для лабораторно-діагностичного дослідження. Правила, користування, індивідуальною плювальницею. Методи дезинфекції харкотиння та плювальниці. Методи і техніка забирання мазка із зіва.

Загальний догляд за хворими із захворюваннями і функціональними порушеннями органів дихання. Виконання спеціальних маніпуляцій і процедур: застосування банок, гірчичників, компресів, вимірювання температури тіла, вологі обгортування, розтирання. Особливості догляду за хворими похилого та старечого віку при захворюваннях бронхолегеневої системи.

Перша долікарська допомога при задусі, кашлю, болю у грудній клітці, кровохарканні і легеневій кровотечі. Методика і техніка плевральної пункції. Забір плеврального вмісту для лабораторно-діагностичних та бактеріологічних досліджень.

^ Розділ VII. Загальний і спеціальний догляд за хворими із

захворюваннями і функціональними порушеннями органів кровообігу

Основні симптоми функціональних порушень серцево-судинної системи при захворюваннях органів кровообігу: біль у ділянці серця, задишка, серцебиття, відчуття перебоїв у серцевій діяльності, набряки стоп і гомілок, кровохаркання, вимушене положення у ліжку, збільшення у розмірах живота, ціаноз. Зменшення кількості добового виділення сечі. Поняття про серцеву і судинну недостатність.

Методика дослідження основних властивостей пульсу на променевих артеріях: ритм, частота, наповнення, напруження.

Методика і техніка вимірювання артеріального тиску на плечовій артерії аускультативним методом Короткова.

Поняття про електрокардіографічне дослідження серця. Методика і техніка реєстрації ЕКГ у 2 стандартних відведеннях та найпростіший аналіз ЕКГ визначення основних зубців та інтервалів, ритму і частоти серцевих скорочень, електричної вісі серця.

Загальний догляд за хворими з функціональними порушеннями і захворюваннями серцево-судинної системи: забезпечення зручного положення у ліжку і особистої гігієни, зміна натільної і постільної білизни, дієтичне харчування, годування тяжкохворих, визначення маси тіла, спостереження за станом водного балансу.

Особливості догляду за хворими кардіологічного профілю похилого та старечого віку. Своєчасне виконання спеціальних діагностичних і лікувальних лікарських призначень. Спеціальний догляд за хворими кардіологічного профілю в кабінетах інтенсивної терапії та відділеннях кардіологічної реанімації. Особливості і принципи роботи кардіологічного реанімаційного відділення. Моніторне спостереження за хворими у відділеннях кардіологічної реанімації та інтенсивної терапії.

^ Розділ VIII. Загальний і спеціальний догляд за хворими із захворюваннями і функціональними порушеннями органів травлення

Основні симптоми функціональних порушень і захворювань органів травлення: біль у животі, диспепсичні прояви – відрижка, нудота, блювання, здуття живота, відчуття гіркоти, сухості в роті, пронос, запор, шлункова та кишкова кровотеча, жовтяниця.

Надання першої медичної допомога при блюванні. Забирання блювотних мас та відправлення їх до лабораторії для проведення лабораторно-діагностичних та бактеріологічних досліджень. Зондове промивання шлунка. Види зондів: товстий і тонкий шлункові, дуоденальний. Техніка промивання шлунка, підготовка хворого, необхідне обладнання. Особливості промивання шлунка у осіб із втраченою свідомістю. Підготовка хворого до рентгенологічного та ендоскопічного досліджень шлунка, кишечника, жовчного міхура.

Методика фракційного дослідження шлункового вмісту, дуоденального зондування. Забирання калу для копрологічного і бактеріологічного досліджень, а також на приховану кров. Надання першої медичної допомоги при шлунково-кишковій кровотечі, нудоті, блюванні, печії, метеоризмі, запорі, проносі. Техніка введення газовивідної трубки. Клізма, її різновиди: очисна, сифонна, годувальна, лікарська, гіпертонічна, олійна, крапельна.

Методика і техніка застосування клізми. Методи дезинфекції і зберігання обладнання для клізми. Особливості догляду за хворими похилого і старечого віку із захворюваннями і функціональними порушеннями органів травлення. Методика і техніка користування сечоприймачем та підкладним судном.

^ Розділ IX. Загальний і спеціальний догляд за хворими із захворюваннями і функціональними порушеннями нирок і сечовидільної системи

Визначення особливостей сечовипускання, частоти і кількості виділеної сечі. Методика і техніка забирання сечі для виконання проби за Зимницьким. Забирання сечі для загальноклінічного лабораторного досліджень. Правила транспортування сечі до лабораторії. Особливості збирання сечі для визначення проб Нечипоренка, Каковського-Аддіса. Основні заходи при гострій затримці сечовипускання. Викликання рефлексу на сечовипускання. Катетеризація сечового міхура м’яким катетером. Підготовка хворого до рентгенологічного дослідження нирок і сечовидільних шляхів. Догляд за хворими із захворюваннями нирок і сечовидільних шляхів. Особливості догляду за хворими похилого і старечого віку із захворюваннями нирок і сечовидільних шляхів. Методика і техніка користування сечоприймачем. Догляд за хворими із штучною ниркою.

^ Розділ X. Загальний і спеціальний догляд за тяжкохворими і агонуючими

Загальні правила догляду за хворими із суворим ліжковим режимом, тяжкохворими і агонуючими. Забезпечення зручного положення у ліжку, профілактика пролежнів, годування хворих, особиста гігієна,, заміна натільної і постільної білизни, забезпечення фізіологічних випорожнень (сечо-, каловипускання). Користування функціональним ліжком. Оксигенотерапія.

Поняття про реанімацію. Особливості роботи медичного персоналу в реанімаційних відділеннях. Індивідуальний пост, моніторне спостереження.

Особливості спостереження за хворими, які перебувають у нетверезому стані та в стані психічного збудження. Поняття про клінічну і біологічну смерть. Основні ознаки агонії. Перша медична допомога при агонуючому стані. Методика і техніка найпростіших реанімаційних заходів: штучне дихання за методом “із рота в рот” та “із рота у ніс”, а також непрямий масаж серця. Апаратні методи вентиляції легень. Констатація смерті та правила обходження з трупом.
^

Розділ ХІ


Основи санології. Визначення терміну “Здоров’я”. Здоров’я, передхвороба, хвороба. Фактори ризику та пов’язані з ними проблеми здоров’я. Значення ролі руху (фізичних вправ у збереженні здоров’я. Загартування організму. Психічна саморегуляція. Емоції, стрес та здоров’я. Психологічний захист. Формування здорового способу життя. Активне довголіття.

Медсестринський процес. Ієрархія людських потреб за Маслоу. П’ять етапів сестринського процесу. Модель сестринського процесу. Флоренс Найтінгейл.
Схожі:

Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconМоз україни Буковинський державний медичний університет
Робоча навчальна програма складена у відповідності до Програми з медсестринства в сімейній медицині для студентів факультетів медсестринської...
Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconМоз україни Буковинський державний медичний університет
Робоча навчальна програма складена у відповідності до Програми з медсестринства в сімейній медицині для студентів факультетів медсестринської...
Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconМіністерство охорони здоров'я україни буковинський державний медичний університет «Затверджую»
Робоча навчальна програма складена у відповідності до програми курсу «Культурологія» для студентів медичних училищ та коледжів (Міністерство...
Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconБуковинський державний медичний університет
Робоча навчальна програма складена на основі програми “загальна хірургія” програма навчальної дисципліни для студентів вищих медичних...
Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconБуковинський державний медичний університет
Робоча навчальна програма складена на основі програми “загальна хірургія” програма навчальної дисципліни для студентів вищих медичних...
Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconМіністерство охорони здоров’я України Буковинський державний медичний університет
...
Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconБуковинський державний медичний університет кафедра загальної хірургії
Робоча навчальна програма складена на основі програми “загальна хірургія” програма навчальної дисципліни для студентів вищих медичних...
Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconМіністерство охорони здоров'я україни буковинський державний медичний університет „Затверджую”
Робоча навчальна програма складена на основі програми для студентів вищих медичних закладів освіти ІІІ – ІV рівнів акредитації «Ділова...
Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Робоча навчальна програма складена на основі програми з урології для студентів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації...
Буковинський державний медичний університет Програма складена у відповідності до «Програми з основ сестринської справи» iconМіністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
Робоча навчальна програма складена на основі програми з медицини катастроф для студентів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-ІV...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи