Заслужений професор Сумського державного університету icon

Заслужений професор Сумського державного університету
Скачати 372.86 Kb.
НазваЗаслужений професор Сумського державного університету
Дата25.06.2012
Розмір372.86 Kb.
ТипДокументи

СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КАФЕДРА ЖУРНАЛІСТИКИ ТА ФІЛОЛОГІЇ

БІБЛІОТЕКА


Біобібліографія вчених університету

Випуск 4


Заслужений професор Сумського державного університету

Олена Григорівна Ткаченко

До 55-річчя від дня народження


Біобібліографічний покажчик

наукових праць

за 1992-2011 роки


Суми

Сумський державний університет

2011

016:4

З-36
З-36


Заслужений професор Сумського державного університету Олена Григорівна Ткаченко. До 55-річчя від дня народження: біобібліографічний покажчик / уклад.: І. Є. Булига, О. А. Крамаренко. – Суми: Сумський державний університет. Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ, 2011. – 54 с. – (Біобібліографія вчених університету. Вип. 4).У бібліографічному покажчику зібрані матеріали про життєвий шлях, наукову діяльність завідувача кафедри журналістики та філології СумДУ, професора, доктора філологічних наук, члена Національної спілки журналістів України, шеф-редактора університетської газети «Резонанс», головного редактора наукового журналу «Філологічні трактати», члена науково-методичної комісії МОН України з журналістики Ткаченко Олени Григорівни. Покажчик виходить до 55-річчя від дня народження.


© Сумський державний університет, 2011
^ ЖІНКА ПОСТІЙНИХ ІДЕЙ, ГОСТРОГО РОЗУМУ, ВІЧНОЇ КРАСИ Й ДОБРОГО СЕРЦЯ

Є люди, які відчувають своє покликання з дитинства і докладають усіх можливих і неможливих зусиль, аби здійснити дитячі мрії, відгукнутися на поклик долі. Серед таких і Олена Григорівна Ткаченко – доктор філологічних наук, заслужений професор CумДУ, завідувач кафедри журналістики та філології Сумського державного університету. Сільська дівчинка (народилася в с. Бишкінь Лебединського району Сумської області), вона одразу після отримання атестата про середню освіту почала шукати шляхів до реалізації бажання стати педагогом, яке зародилося ще на шкільній лаві.

Першою сходинкою стала робота старшою піонервожатою Верхньосироватської середньої школи Сумського району, другою – вступ на філологічний факультет Сумського державного педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка, після закінчення якого спочатку працювала завідувачем бібліотеки Сумської середньої школи № 11, а потім упродовж 15 років учителем російської мови та літератури середньої школи.

Про її фахову майстерність свідчать не лише численні відзнаки, а й любов і вдячність учнів, які й досі пишуть їй листи. Здавалося, мети досягнуто: завжди непередбачувані шкільні зошити, 45-хвилинні уроки, допитливі обличчя дітлахів… А вона продовжувала поглиблювати знання, цікавитися передовими методиками викладання. Розвідка за розвідкою відкривали перед нею безмежний світ науки. Отже, цілком закономірним став успішний захист кандидатської дисертації про творчість уродженця Сумщини, поета XIX століття Івана Петровича Клюшникова. Причому до літературознавчих розвідок різного характеру залучала також і учнів, знайомлячи їх із культурною спадщиною Сумщини, привчаючи поважати й любити минувшину рідного краю.

Із 1994 року – викладач, старший викладач, доцент кафедри українознавства СумДУ. Вступила до докторантури Харківського державного університету ім. В. Н. Каразіна і з часом у Національному університеті імені Тараса Шевченка блискуче захистила дисертацію із питань української елегії на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук.

У дисертації О. Г. Ткаченко вперше у літературознавстві дослідила процес виникнення і розвитку елегії в українській поезії; визначила ідейно-тематичні, структурні й національні особливості елегійної поезії; запропонувала її дефініцію і типологію; узагальнила розвиток української теоретичної думки щодо елегії; обґрунтувала історико-літературну концепцію еволюції елегійного жанру як форми художньої національної свідомості; визначила національну специфіку української елегії, основні константи її поетики.

У статтях, опублікованих на сторінках провідних наукових видань із соціальної комунікації, професор О. Г. Ткаченко розглянула соціальні проблеми на шпальтах газет як дієвий чинник у процесі виховання особистості; перифраз на сторінках регіональної преси Сумщини як елемент загострення читацького сприйняття; на матеріалі сумських обласних газет різної форми власності з’ясувала характер формування моделі «Влада – ЗМІ» тощо.

Головним досягненням її на освітянській ниві стало створення в Сумському державному університеті спочатку кафедри української та зарубіжної філології, яку вона очолила у 2001 році, а через три роки кафедри журналістики та філології, і як підсумок тривалої підготовчої роботи – відкриття спеціальності «Журналістика».

За цими простими дієсловами – «відкрила», «очолила» – безліч складних ситуацій, подолання порогів різного рівня чиновницьких кабінетів, проходження міністерських комісій, максимальна нервова напруга… Але ніколи не впадала у відчай. Силою свого непересічного організаторського таланту торувала нові шляхи розвитку гуманітарної освіти в університеті класичного типу, постійно тримала руку на пульсі часу, аби давати вчорашнім школярам таку освіту, яка збагачуватиме їхній інтелект, дозволить неабияк розширити світогляд, бути конкурентоспроможними на ринку праці.

Незважаючи на високий науковий ступінь і професорство, Олена Григорівна до сьогодні лишається вчителем, що проявляється в батьківському почутті відповідальності за кожного студента й співробітника, у прагненні зрозуміти, допомогти, побачити найкращі здібності й риси вдачі.

У перші роки роботи кафедри їй потрібно було дбати про кваліфікаційний рівень викладацького складу. Багатьом відкрила дорогу в науку, допомогла повірити у свої сили, утвердитися в національній і громадській позиції. Зокрема, за її сприяння захистили кандидатські дисертації, стали доцентами О. М. Сушкова, І. Л. Гаврилюк, І. Р. Жиленко та інші. Зараз кілька співробітників кафедри навчаються в аспірантурах інших вищих навчальних закладів України. Доцент кафедри Т. В. Кузнєцова у 2010 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора наук. Викладачі й студенти стали по-справжньому єдиною родиною, у якій панують злагода й довіра.

Кафедра журналістики та філології є однією з наймолодших у СумДУ, чого не скажеш, зважаючи на здобутки як її викладачів, так і студентів. Тут здійснюється підготовка «бакалаврів», «спеціалістів» та «магістрів» за напрямом «Журналістика». Отримана ліцензія на відкриття нової спеціальності, і з 1 вересня 2012 року розпочнеться підготовка фахівців за напрямом «Реклама та зв’язки з громадськістю» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр». Відкрита нова спеціальність за напрямом «Медіакомунікації» освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр».

Наукова й науково-методична діяльність кафедри протягом останніх років здійснюється на основі тісної взаємодії науково-педагогічних працівників кафедри з провідними науковцями України. Під орудою професора О. Г. Ткаченко проведені Всеукраїнські науково-методичні та наукові конференції: «Українська мова (за професійним спрямуванням): концепція навчальної дисципліни та її місце у фаховій підготовці», «Павло Грабовський: проблеми творчості», «Олександр Олесь: проблеми вивчення і сучасність», «Чародій українського перекладу. До 90-річчя від дня народження Миколи Лукаша». А ще – сім науково-практичних конференцій «Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми», у яких, окрім науковців, беруть участь представники мас-медіа всієї області. Останні три конференції мали статус всеукраїнських.

Три роки поспіль на базі кафедри проводилася Всеукраїнська олімпіада за напрямом «Журналістика та інформація» зі спеціальностей «Журналістика», «Видавнича справа та редагування», «Реклама і зв’язки з громадськістю».

І в усіх цих досягненнях кафедральної команди, яку створила Олена Григорівна Ткаченко, левова частка її заслуги. Організаторська енергія «мами сумської журналістики» проявляється також за межами університету. Завдяки її безпосередній участі в Машинобудівному коледжі СумДУ відкрита спеціальність «Видавнича справа та редагування», де тепер викладають і випускники кафедри журналістики. А ще вона брала активну участь у реалізації ідеї проведення на базі гімназії № 1 обласного та Всеукраїнського турнірів юних журналістів.

Олена Григорівна нагороджена численними грамотами та відзнаками, серед яких Почесні грамоти МОН України та Національної спілки журналістів України, Почесний знак «Петро Могила», інші. У червні 2011 року їй присвоєне звання «Заслужений професор Сумського державного університету».

Жінка постійних ідей, гострого розуму, вічної краси й доброго серця – так можна назвати Олену Григорівну Ткаченко – завідувача кафедри журналістики та філології СумДУ, професора, доктора філологічних наук, члена Національної спілки журналістів України, шеф-редактора університетської газети «Резонанс», головного редактора наукового журналу «Філологічні трактати», члена науково-методичної комісії МОН України з журналістики, автора десятків наукових та науково-методичних праць. Вона зуміла поєднати інтелігентську вишуканість і народну простоту, завжди готова зрозуміти й розділити не тільки радість та успіх іншого, але й біль та печаль, дати по-материнськи слушну пораду…

Володимир Садівничий,

Василь Чубур

^ ХРОНОЛОГІЧНИЙ ПОКАЖЧИК НАУКОВИХ ПРАЦЬ О. Г. ТКАЧЕНКО

ОКРЕМІ ВИДАННЯ

 1. Документ – основа ділового мовлення: навчальне видання / уклад.: О. О. Тєлєжкіна, О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2000. – 55 с.

 2. Елегiя в давнiй українськiй лiтературi ХVI-ХVIII століть / О. Ткаченко. – Суми: Собор, 1996. – 118 с.

 3. Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали сьомої Всеукраїнської науково-практичної конференції, Суми, 1–2 червня 2011 р. / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2011. –144 с.

 4. Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали шостої Всеукраїнської науково-практичної конференції, 2–3 червня 2010 року / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2010. – 132 с.

 5. Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – 164 с.

 6. Иван Клюшников. Судьба и творчество /  Е. Г. Ткаченко. – Лебедин: Білий лебідь, 1995. – 68 с.

 7. Короткий словник iншомовних слiв офiцiйно-дiлової термiнологiї / уклад. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2000. – 66 с.

 8. Основи журналістикознавчих досліджень: конспект лекцій для студ. ІV курсу гуманітарного факультету спец. 6.030301 "Журналістика" денної форми навчання / О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2008. – 96 с.

 9. Соціально-мовна концептуальність української національної ідеї у сучасних ЗМІ. Українська національна ідея як українське духовне явище: звіт про НДР (заключний) / керівн. А. О. Євграфова. – Суми: Сумський державний університет, 2010. – 42 с. – Викон.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий, Л. М. Яременко, О. М. Сушкова, Г. П. Калантаєвська, В. В. Чубур, І. Л. Гаврилюк, І. Р. Жиленко.

 10. Творчість Івана Котляревського: антропологічний та естетичний дискурси: монографія / М. П. Ткачук; рецензенти: А. Б. Гуляк, О. Г. Ткаченко; відпов. за вип. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – 216 с.

 11. Українська класична елегія: монографія / О. Ткаченко. – Суми : Сумський державний університет, 2004. – 256 с.

 12. Українська мова : навч. посіб. / О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2004. – 170 с.

 13. Українська мова і мовне життя світу / О. Ткаченко. – К.: Спалах, 2004. – 272 с.

 14. "Я ще вернусь...". Олександр Олесь і Білопільщина: науково-популярне видання / О. Г. Ткаченко, В. М. Власенко, В. О. Садівничий, В. В. Чубур. – Суми: Сумський державний університет, 2008. – 216 с.


^ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ


 1. Документ – основа писемного ділового мовлення: методичні вказівки для студ. першого курсу всіх спец. заочної форми навчання / О. О. Тєлєжкіна, О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2000. – 55 с.

 2. Контрольна робота з ділової української мови для студ. І курсу заочн. форми навчання / О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2000. – 30 с.

 3. Методичні вказівки до занять з дисципліни "Історія зарубіжної літератури" для студ. 1 курсу спец. "Переклад" та спеціалізацій "Переклад та журналістика", "Переклад і видавнича справа та редагування" денної форми навчання / О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2003. – Ч.1. – 47 с.

 4. Методичні вказівки до занять з дисципліни "Сучасна українська література" для студ. ІІ курсу зі спец. "Переклад" денної форми навчання / О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2003. – 28 с.

 5. Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи студентів з дисципліни "Історія української журналістики" для студ. спец. 6.030301 "Журналістика" денної форми навчання / О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2007. – 24 с.

 6. Методичні вказівки з підготовки, оформлення та захисту студентської наукової роботи з журналістики для студ. спец. "Журналістика" денної форми навчання /  О. Г. Ткаченко, І. Р. Жиленко. – Суми: Сумський державний університет, 2006. – 30 с.

 7. Мотиви Овідія в творчості Т.Г. Шевченка : методичні вказівки до спецкурсу "Українська література і античність"для студ. філологічних спец., учнів гімназій та шкіл з поглибленим вивченням української літератури /  О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 1996. – 40 с.


^ ПУБЛІКАЦІЇ, СТАТТІ, РЕЦЕНЗІЇ

1992


 1. Поэт из кружка Н. В. Станкевича. Проблема автора и авторской позиции в литературе / Е. Г. Ткаченко //  Проблема автора и авторской позиции в литературе: сборник научных трудов. – Харьков, 1992. – С. 132–136.

 2. Поэт-земляк Иван Петрович Клюшников (1811–1895) /  Е. Г. Ткаченко // Шляхи посилення ефективності практичного курсу української мови та виховання читацької майстерності: матеріали Обласної міжвузівської науково-методичної конференції. – Одеса, 1992. – С. 58–59.


1993


 1. Сердце просится любить...: поэзия, проза, письма /  И. П. Клюшников; вступ. статья, подготовка текста и примечания Е. Г. Ткаченко. – Сумы, 1993. – 113 с.


1994


 1. Судьба поэта / Е. Г. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. – 1994. – № 2. – С. 137–141.


1995


 1. Диалог с Пушкиным / Е. Г. Ткаченко // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, співробітників, аспірантів та студентів Сумського державного університету з соціально-гуманітарних проблем. – Суми: Сумський державний університет, 1995. – С. 33–35.


1996


 1. Давня українська історична елегія / О. Г. Ткаченко //  Вісник Сумського державного університету. – 1996. – № 2(6). – С. 155–158.

 2. Давньогрецька елегія (із історії жанру) / О. Г. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. – 1996. – № 1(5). – С. 165–168.

 3. Елегії Феофана Прокоповича / О. Г. Ткаченко //  Филологический анализ: теория, методика, практика. – Киев; Харьков; Херсон, 1996. – № 8. – С. 3–6.

 4. Елегія "Золотого віку" римської літератури (із історії жанру) / О. Г. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. – 1996. – № 1(5). – С. 173–177.

 5. Корсун Олександр Олексійович / О. Г. Ткаченко // Українська журналістика в іменах: матеріали до енциклопедичного словника. – Львів, 1996. – Вип. ІІІ. – С. 184–185.

 6. Метлинський Амвросій Лук'янович / О. Г. Ткаченко, Г. Маценко // Українська журналістика в іменах: матеріали до енциклопедичного словника. – Львів, 1996. – Вип. III. – С. 213–215.

 7. Шевченко і Овідій. Вивчення світової літератури в школі / О. Г. Ткаченко // Вивчення світової літератури в школі: збірник науково-методичних матеріалів. – Полтава, 1996. – № 7. – С. 22–26.


1997


 1. До питання про елегії у творчості Т. Шевченка /  О. Г. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. – 1997. – № 2(8). – С. 174–178.

 2. До питання про українську елегію XVII століття /  О. Г. Ткаченко // Наукові записки Харківського державного педагогічного університету ім. Г. С. Сковроди. Серія Літературознавство. – 1997. – № 4. – С. 11–17.

 3. Елегія в творчості Григорія Сковороди / О.Г. Ткаченко //  Наукові записки Харківського державного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Серія Літературознавство. – 1997. – № 1. – С. 21–25.

 4. Жанр елегії в латиномовних поетиках XVII першої половини XVIII ст. / О. Г. Ткаченко // Наукові записки Харківського державного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Серія Літературознавство. – 1997. – № 1. – С. 17–20.

 5. Українська латиномовна елегія ХVІ століття /  О. Г. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. – 1997. – № 2(8). – С. 169–174.


1998


 1. До питання про духовну елегію в давній українській літературі / О. Г. Ткаченко // Наукові записки Харківського державного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Серія Літературознавство. – 1998. – № 1. – С. 3–9.

 2. До питання про історію української елегії /  О. Г. Ткаченко // Наукові записки Харківського державного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Серія Літературознавство. – 1998. – № 8. – С. 89–93.

 3. Елегії на вічну пам'ять Шевченкові / О.Г. Ткаченко //  Література. Фольклор. Проблеми поетики: збірник наукових праць. – К., 1998. – Вип. 5. – С. 147–154.

 4. Елегія Т. Шевченка "На вічну пам'ять Котляревського" / О. Г. Ткаченко // Котляревський І. П. – перший класик нової української літератури: збірник наукових статей. – Полтава, 1998. – Ч. 1. – С. 72–77.

 5. Жалісливі пісні Михайла Петренка / О. Г. Ткаченко //  Наукові записки Харківського державного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Серія Літературознавство. – 1998. – Вип. 8. – С. 44–49.

 6. Співець Слобожанщини / О. Г. Ткаченко // Слобожанщина. – 1998. – № 7. – С. 172–176.

 7. "Невільницькі"  елегії Тараса Шевченка / О. Г. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. – 1998. – № 1(9). – С. 152–156.

 8. "То ви б елегій не творили..." (До питання про жанр елегій в ліриці Т. Шевченка) / О. Г. Ткаченко // XXXII Наукова Шевченківська конференція, 21–22 травня. – Луганськ, 1998. – С. 78-83.


1999


 1. Журлива ліра О. Олеся / О. Ткаченко // Олександр Олесь. Творча спадщина i сучаснiсть: зб. наукових праць. – Суми: Козацький вал, 1999. – С. 60–69.


2000


 1. Елегії Івана Франка / О. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2000. – № 20. – С. 90–100.

 2. Елегія у творчості Тараса Шевченка / О. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2000. – № 21. – С. 5–20.

 3. Українська романтична елегія / О. Г. Ткаченко // Слово і час. – 2000. – № 5. – С. 49–54.

 4. Шевченко і Овідій / О. Г. Ткаченко // Зарубіжна література в навчальних закладах. – 2000. – № 8. – С. 49–51.


2001


 1. Дві елегії Франка в роковини смерті Шевченка (до питання про українську елегію ХІХ ст.) / О. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2001. – № 2(23). – С. 109–117.

 2. Елегія у творчості Лесі Українки / О. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2001. – № 8(29). – С. 15–27.


2002


 1. До історії української елегії другої половини XIX століття / О. Г. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2002. – № 3(36). – С. 132–137.

 2. Образ Мазепи за одноіменною поемою В. Сосюри / О. Г. Ткаченко // Матеріали науково-технічної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів гуманітарного факультету, 15–24 квітня 2002 р. / відп. за вип. Н. Д. Світайло. – Суми: Сумський державний університет, 2002. – С. 183–186.

 3. Шевченкові елегії часів неволі / О. Г. Ткаченко // Слово і час. – 2002. – № 3. – С. 12–18.


2003


 1. Елегія на смерть: еволюція жанрового різновиду / О. Г. Ткаченко // Слово і час. – 2003. – № 7. – С. 21–29.

 2. Елегія як теоретична проблема: історичний аспект / О. Г. Ткаченко // Література. Фольклор. Проблеми поетики: збірник наукових праць. – К.: Інститут філології КНУ ім. Т. Г. Шевченка, 2003. – Вип. 15. – С. 174–183.

 3. Невільницька поезія Павла Грабовського (жанровий аспект) / О. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2003. – № 1(47). – С. 65–72.


2004


 1. Левко Боровиковський як провісник романтичної елегії-думки / О. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2004. – № 1(60). – С. 188–193.

2005


 1. Земля, яку сходив Тарас: столичні та регіональні журналісти пройшли шляхами дитинства і юності великого Кобзаря / О. Ткаченко // Діалог. – 2005. – 5 серпня. – № 30. – С. 2.

2006


 1. Теоретичні засади жанрового визначення елегії / О. Г. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2006. – № 3(87). – С. 68–74.


2007


 1. Історія журналістики Сумщини: вихідні положення та принципи / О. Г. Ткаченко // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів гуманітарного факультету, 23–27 квітня 2007 року. – Суми: Сумський державний університет, 2007. – Ч. 1. – С. 112–113.

 2. Краєзнавство як духовний вимір української національної ідеї на матеріалі тижневника "Панорама Сумщини" / О. Г. Ткаченко // Культура народов Причерноморья. – 2007. – № 101. – С. 237–240.

 3. Українська романтична елегія й кордоцентризм: деякі аспекти взаємопроникнення / О. Г. Ткаченко, О. С. Лахтар // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2007. – № 1, Т. 1.– С. 113–116.


2008


 1. А все-таки... викладач!: Ядром нової концепції освіти залишається викладач / О. Г. Ткаченко // Резонанс. – 2008. – № 3–5. – лютий. – С. 6.

 2. Гетьманець М. Ф. – дослідник "Слова о полку Ігоревім"/ О. Г. Ткаченко // Слово о полку Ігоревім та його епоха: матеріали ХІІІ Міжнародної наукової конференції, Суми–Путивль, 7–9 червня 2007 р. – Суми: Сумський державний університет, 2008. – Вип. ІІ. – С. 241–243.

 3. З НАТО чи без: до ролі регіональних мас-медіа в інформуванні соціуму / О. Г. Ткаченко, Л. С. Мостіпан // Вісник Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка. Серія Філологічні науки. – 2008. – № 3 (142). – С. 86–91.

 4. Національні витоки української романтичної елегії / О. Г. Ткаченко // Ucrainica III. Soucasna ukrajinistika. Problemy jazyka, literatury a kultury: sbornik clanku, IV. Olomoucke symposium ukrajinistu, 28–30 srpna 2008. – Olomouc, 2008. – № 2. cast. – С. 389–395.

 5. Основні суб'єкти суспільної діяльності – ЗМІ і влада – в період виборів / О. Г. Ткаченко, Н. В. Ісіпчук // Ученые записки Таврического национального университета им. В. И. Вернадского. Серия Филология. Социальные коммуникации. – 2008. – Т. 21(60), № 1. – С. 84–89.

 6. Панорама олесезнавчих праць / В. Власенко, В. Садівничий, О. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологія. – 2008. – № 2. – С. 24–42.

 7. Українська національна ідея як українське духовне начало / А. О. Євграфова, О. Г. Ткаченко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологія. – 2008. – № 1. – С. 164–168.


2009


 1. Аналітичні жанри на сторінках районних газет / І. Пиріг, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали п'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 21–23.

 2. Газета "В двух словах" / О. Євтушенко, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 109–113.

 3. Газета "Ваш шанс" / Ю. Доброван, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 116–118.

 4. Газета "Вперед" / А. Кикоть, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 149–152.

 5. Газета "Данкор" / М. Німенко, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О.Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 118–125.

 6. Газета "Діалог" / Ю. Микула, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 125–128.

 7. Газета "Полісся" / Т. Бобровицька, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 152–154.

 8. Газета "Суми і сумчани" / І. Свиридок, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О.Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 142–146.

 9. Газета "Сумщина" / О. Фалько, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О. Г. Ткаченко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 137–138.

 10. Іван Франко про підготовку до друку часопису "Житє і слово" / О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки і проблеми: матеріали П'ятої науково-практичної конференції, 27–28 травня 2009 року / уклад. О. Г. Ткачен­ко. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 60–62.

 11. Рецензія / О. Г. Ткаченко // Філологічні трактати. – 2009. – Т. 1, № 2. – С. 176-179. – Рец. на кн.: Петри­ченко Н.Г.  Українська, польська та російська проза першої половини ХІХ ст. (діалогізм, конвергенція, оповідність) / Н. Г. Петриченко. – Київ, 2009. – 416 с.

 12. Філософія публіцистики як явища журналістики / О. Г. Ткаченко // Філософський та літературознавчий виміри сучасних гуманітарних досліджень: матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції до 287-ліття з дня народження Г. С. Сковороди, 17–19 грудня 2009 року / редкол.: В. М. Вандишев, В. О. Артюх. – Суми: Сумський державний університет, 2009. – С. 94.


2010


 1. Журналістська освіта: виклики часу / О.Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали шостої Всеукраїнської науково-практичної конференції / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2010. – С. 3–5.

 2. Заголовок у міськрайонній газеті "Життя Лебединщини": мовленнєвий аспект / М. Калита, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали шостої Всеукраїнської науково-практичної конференції / уклад.: О. Г. Ткаченко, В.О. Са­дівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2010. – С. 48–50.

 3. Рецензія / О. Г. Ткаченко // Філологічні трактати. – 2010. – Т. 2, № 3. – С. 204-205. – Рец. на кн.: Сізова, К. Людина у дзеркалі літератури: трансформація принципів портретування в українській прозі XIX – початку XX ст. / К. Сізова. – Київ, 2010. – 356 с.

 4. Типи заголовків на шпальтах газети "Панорама" / А. Ткаченко, І. В. Сипченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали шостої Всеукраїнської науково-практичної конференції / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2010. – С. 58-61.

 5. У царині верлібру: відзив про дисертацію Науменко Наталії Валентинівни "Генеза і шляхи розвитку українського верлібру кінця ХІХ – початку ХХІ століть" на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук: спеціальність 10.01.01 – українська література; 10.01.06 – теорія літератури / О. Г. Ткаченко // Філологічні трактати. – 2010. – Т. 2, № 2. – С. 144–148.


2011


 1. Аналітичні жанри на сторінках газети "Панорама" / В. Розторгуєв, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали сьомої Всеукраїнської науково-практичної конференції, Суми, 1–2 червня 2011 р. / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – С. 76–78.

 2. Висвітлення президентських виборів 2010 року на шпальтах газет "Панорама", "Ваш шанс", "Сумщина", "Суми і сумчани" / А. Пономарьова, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали сьомої Всеукраїнської науково-практичної конференції, Суми, 1–2 червня 2011 р. / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – С. 79–81.

 3. Газета "За колективізацію": до витоків радянської преси / М. Калита, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали сьомої Всеукраїнської науково-практичної конференції, Суми, 1–2 червня 2011 р. / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – С. 27–30.

 4. До історії про радянське інформаційне бюро / Л. О. Кравченко, О. Г. Ткаченко // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів факультету іноземної філології та соціальних комунікацій, Суми, 18–23 квітня, 2011 р. / відп. за вип. В. В. Опанасюк. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – Ч. 2. – С. 8–9.

 5. Питання економіки на сторінках газети "Сумщина" / О. Шимченко, О.Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали сьомої Всеукраїнської науково-практичної конференції, Суми, 1–2 червня 2011 р. / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – С. 83–85.

 6. Постать Симона Петлюри у контексті політичної перебудови Української держави / О. С. Литвиненко, О. Г. Ткаченко // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів факультету іноземної філології та соціальних комунікацій, Суми, 18–23 квітня, 2011 р. / відп. за вип. В. В. Опанасюк. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – Ч. 2. – С. 14–18.

 7. Проблеми культури на сторінках газети "Суми і сумчани" / Т. Веремєєва, О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали сьомої Всеукраїнської науково-практичної конференції, Суми, 1–2 червня 2011 р. / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – С. 105–106.

 8. "Українське слово": від Парижа до Києва / А. І. Радько, О. Г. Ткаченко // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів факультету іноземної філології та соціальних комунікацій, Суми, 18–23 квітня, 2011 р. / відп. за вип. В. В. Опанасюк. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – Ч. 2. – С. 6–7.

 9. Універсальний журналіст: міф чи реальність / О. Г. Ткаченко // Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми: матеріали сьомої Всеукраїнської науково-практичної конференції, Суми, 1–2 червня 2011 р. / уклад.: О. Г. Ткаченко, В. О. Садівничий. – Суми: Сумський державний університет, 2011. – С. 3–4.


ДИСЕРТАЦІЇ

 1. Розвиток жанру елегії в українській літературі XVI–XIX століть: дис. … д–ра філол. наук: 10.01.01 / Ткаченко Олена Григорівна; Тернопільський національний педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. – Тернопіль, 2006. – 403 с.

 2. Творчество И. П. Клюшникова в контексте русской литературы 30–40-х годов ХIХ века: дис. … канд. филол. наук: 10.01.01 / Ткаченко Елена Григорьевна; Харьковский государственный педагогический институт им. Г. С. Сково­роды. – Х., 1993. – 146 с.  


^ АВТОРЕФЕРАТИ ДИСЕРТАЦІЙ


 1. Розвиток жанру елегії в українській літературі ХVI – XIX століть: автореф. дис. ... д–ра філол. наук: спец. 10.01.01 – українська література / Ткаченко Олена Григорівна; Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – К., 2006. – 39 с.

 2. Творчество И. П. Клюшникова в контексте русской литературы 30–40-х годов ХІХ века: автореф. дис. ... канд. филол. наук: спец. 10.01.01 – русская литература / Ткаченко Елена Григорьевна; Харьковский государственный педагогический институт им. Г.С. Сково­роды. – Х., 1993. – 16 с.

ДОДАТОК
^ Батьки

Олени Григорівни Ткаченко

Шкільні роки

^ Студентка педагогічного інституту

У колі однокурсниць

Олена Григорівна під час роботи в школі

Із колегами по кафедрі
Із доктором технічних наук, професором, першим проректором СумДУ Волковим Миколою Івановичем
Із кандидатом філологічних наук, доцентом

Євграфовою Аллою Олександрівною
Із директором Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка професором

Різуном Володимиром Володимировичем
^ Гість кафедри - Філіція Мітчел, професор Вашингтонського університету (США)
Перший набір за спеціальністю «Журналістика» (2004 рік)

^ Перший випуск журналістів (2009 рік)
Всеукраїнська науково-практична конференція «Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми»
^ Нагородження учасників Всеукраїнської студентської олімпіади

за напрямом «Журналістика та інформація»

Із головним редактором газети письменників України "Літературна Україна"

Сидоржевським Михайлом Олексійовичем
^ Олена Григорівна поряд із головою Сумської обласної організації Національної спілки письменників України Вертілем Олександром Васильовичем

та відповідальним секретарем Сумської обласної організації Національної спілки письменників України

Людмилою РоменСеред студентів та колег (2010 рік)

^ АЛФАВІТНИЙ ПОКАЖЧИК НАЗВ ДРУКОВАНИХ ПРАЦЬ О. Г. ТКАЧЕНКОА


А все-таки... викладач!: Ядром нової концепції освіти залишається викладач


Аналітичні жанри на сторінках районних газет


Аналітичні жанри на сторінках газети "Панорама"


^ В


Висвітлення президентських виборів 2010 року на шпальтах газет "Панорама", "Ваш шанс", "Сумщина", "Суми і сумчани"

Г


Газета "В двух словах"


Газета "Ваш шанс"


Газета "Вперед"


Газета "Данкор"


Газета "Діалог"


Газета "За колективізацію": до витоків радянської преси


Газета "Полісся"


Газета "Суми і сумчани"


Газета "Сумщина"


Гетьманець М. Ф. - дослідник "Слова о полку Ігоревім"


66


73


90


91


74


75


76


77


78


92


79


80


81


67


Д


Давньогрецька елегія (із історії жанру)

Давня українська історична елегія


Дві елегії Франка в роковини смерті Шевченка (до питання про українську елегію ХІХ ст.)


Диалог с Пушкиным


До історії про радянське інформаційне бюро


До історії української елегії другої половини XIX століття


До питання про духовну елегію в давній українській літературі


До питання про елегії у творчості Т. Шевченка

До питання про історію української елегії


До питання про українську елегію XVII століття


Документ - основа писемного ділового мовлення


Документ - основа ділового мовлення


Е


Елегiя в давнiй українськiй лiтературi ХVI-ХVIII століть


Елегії Івана Франка


Елегії на вічну пам'ять Шевченкові


Елегії Феофана Прокоповича


28


27


52


26


93


54


39


34


40


35


15


1


2


48


41


29


Елегія "Золотого віку" римської літератури (із історії жанру)


Елегія в творчості Григорія Сковороди

Елегія на смерть: еволюція жанрового різновиду


Елегія Т. Шевченка "На вічну пам'ять Котляревського"


Елегія у творчості Лесі Українки


Елегія у творчості Тараса Шевченка


Елегія як теоретична проблема: історичний аспект


Ж


Жалісливі пісні Михайла Петренка


Жанр елегії в латиномовних поетиках XVII першої половини XVIII ст.


Журлива ліра О. Олеся


Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми


Журналістська освіта: виклики часу


З


З НАТО чи без: до ролі регіональних мас-медіа в інформуванні соціуму


Заголовок у міськрайонній газеті "Життя Лебединщини": мовленнєвий аспект


Земля, яку сходив Тарас: столичні та регональні журналісти пройшли щляхами дитинства і юності великого Кобзаря


30


36


57


42


53


49


58


43


37


47


3, 4, 5


85


68


86


61


^ И


Иван Клюшников. Судьба и творчество


І


Іван Франко про підготовку до друку часопису "Житє і слово"


Історія журналістики Сумщини: вихідні положення та принципи


К


Контрольна робота з ділової української мови для студ. І курсу заочної форми навчання


Короткий словник iншомовних слiв офiцiйно-дiлової термiнологiї


Корсун Олександр Олексійович


Краєзнавство як духовний вимір української національної ідеї на матеріалі тижневника "Панорама Сумщини"


^ Л


Левко Боровиковський як провісник романтичної елегії-думки


М


Метлинський Амвросій Лук'янович


Методичні вказівки до занять з дисципліни "Історія зарубіжної літератури" для студ. І курсу спец. "Переклад" та спеціалізацій "Переклад та журналістика", "Переклад і видавнича справа та редагування" денної форми навчання


6


82


63


16


7


31


64


60


32


17


Методичні вказівки до занять з дисципліни "Сучасна українська література" для студ. ІІ курсу зі спец. "Переклад" денної форми навчання


Методичні вказівки до практичних занять та самостійної роботи студентів з дисципліни "Історія української журналістики" для студ. спец. 6.030301 "Журналістика" денної форми навчання


Методичні вказівки з підготовки, оформлення та захисту студентської наукової роботи з журналістики для студ. спец. "Журналістика" денної форми навчання


Мотиви Овідія в творчості Т. Г. Шевченка : методичні вказівки до спецкурсу "Українська література і античність"для студ. філологічних спец., учнів гімназій та шкіл з поглибленим вивченням української літератури


Н


Національні витоки української романтичної елегії


"Невільницькі" елегії Тараса Шевченка


Невільницька поезія Павла Грабовського (жанровий аспект)


О


Образ Мазепи за однойменною поемою В. Сосюри


Основи журналістикознавчих досліджень


Основні суб'єкти суспільної діяльності - ЗМІ і влада - в період виборів


18


19


20


21


69


45


59


55


8


70


П


Панорама олесезнавчих праць


Питання економіки на сторінках газети "Сумщина"


Постать Симона Петлюри у контексті політичної перебудови Української держави


Поэт из кружка Н. В. Станкевича. Проблема автора и авторской позиции в литературе

Поэт-земляк Иван Петрович Клюшников (1811–1895)


Проблеми культури на сторінках газети "Суми і сумчани"


^ Р


Рецензія


Розвиток жанру елегії в українській літературі XVI-XIX століть


С


Сердце просится любить... : поэзия, проза, письма


Соціально-мовна концептуальність української національної ідеї у сучасних ЗМІ. Українська національна ідея як українське духовне явище

Співець Слобожанщини


Судьба поэта


Т


Творчество И. П. Клюшникова в контексте русской литературы 30 - 40-х годов ХІХ века


71


94


95


22


23


96


83, 87


99, 101


24


9


44


25


100, 102

Творчість Івана Котляревського: антропологічний та естетичний дискурси


Теоретичні засади жанрового визначення елегії

Типи заголовків на шпальтах газети "Панорама"


"То ви б елегій не творили...:" (До питання про жанр елегій в ліриці Т. Шевченка)


У


У царині верлібру: відзив про дисертацію Науменко Наталії Валентинівни "Генеза і шляхи розвитку українського верлібру кінця ХІХ - початку ХХІ століть"


Українська класична елегія


Українська латиномовна елегія ХVІ століття

Українська мова


Українська мова і мовне життя світу

Українська національна ідея як українське духовне начало


Українська романтична елегія


Українська романтична елегія й кордоцентризм: деякі аспекти взаємопроникнення


"Українське слово": від Парижа до Києва


Універсальний журналіст: міф чи реальність


Ф


Філософія публіцистики як явища журналістики


10


62


88


46


89


11


38


12


13


72


50


65


97


98


84


Ш


Шевченко і Овідій


Шевченко і Овідій. Вивчення світової літератури в школі


Шевченкові елегії часів неволі


Я


"Я ще вернусь...". Олександр Олесь і Білопільщина


51


33


56


14^ ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК


Бобровицька Т. 106

Веремєєва Т. 126

Власенко В. 98

Власенко В.М. 48

Гаврилюк І.Л. 45

Гуляк А.Б. 46

Доброван Ю. 102

Євграфова А.О. 44, 99

Євтушенко О. 101

Жиленко І.Р. 45, 54

Ісіпчук Н.В. 97

Калантаєвська Г.П. 45

Калита М. 114, 121

Кикоть А. 103

Кравченко Л.О. 122

Лахтар О.С. 93

Литвиненко О.С. 124

Маценко Г. 65

Микула Ю. 105

Мостіпан Л.С. 95

Німенко М. 104

Пиріг І. 100

Пономарьова А. 120

Радько А.І. 127

Розторгуєв В. 119

Садівничий В. 98

Садівничий В.О. 40, 41, 45, 48

Свиридок І. 107

Сипченко І.В. 116

Сушкова О.М. 45

Тележкіна О.О. 39

Тєлєжкіна О.О. 49

Ткачук М.П. 45

Фалько О. 108

Чубур В.В. 45, 48

Шимченко О. 123

Яременко Л.М. 45

ЗМІСТ

Біобібліографія вчених університету

Випуск 4


Заслужений професор Сумського державного університету

^ ОЛЕНА ГРИГОРІВНА ТКАЧЕНКО

До 55-річчя від дня народження


Біобібліографічний покажчик


Укладачі:


Відповідальний за випуск

Відповідальні редактори:


Комп’ютерне верстання


О. А. Крамаренко

І. Є. Булига

Т. В. Слабко

Н. А. Гавриленко

Н. З. Клочко

О. А. Крамаренко

І. Є. БулигиФормат 60х84/16. Ум. друк. арк. 3,26. Обл.-вид. арк. 2,40. Тираж 30 пр. Зам. №


Видавець і виготовлювач

Сумський державний університет,

вул. Римського-Корсакова, 2, м. Суми, 40007

Свідоцтво суб’єкта видавничої справи ДК № 3062 від 17.12.2007.


Схожі:

Заслужений професор Сумського державного університету iconЗаслужений професор Сумського державного університету
Заслужений професор Сумського державного університету Світлана Олексіївна Швачко: до 75-річчя від дня народження: біобібліографічний...
Заслужений професор Сумського державного університету iconЗаслужений професор Сумського державного університету
Сумського державного університету Олег Федорович Балацький : до 75-річчя від дня народжена : біобібліографічний покажчик / уклад....
Заслужений професор Сумського державного університету iconЗаслужений професор Сумського державного університету
Сумського державного університету Олег Федорович Балацький : до 75-річчя від дня народжена : біобібліографічний покажчик / уклад....
Заслужений професор Сумського державного університету iconЗаслужений професор Сумського державного університету
Рані матеріали про життєвий шлях, наукову діяльність заслуженого професора Сумського державного університету, академіка Міжнародної...
Заслужений професор Сумського державного університету iconЗаслужений професор Сумського державного університету
Рані матеріали про життєвий шлях, наукову діяльність заслуженого професора Сумського державного університету, академіка Міжнародної...
Заслужений професор Сумського державного університету iconЗаслужений професор Сумського державного університету
Марцинковський: до 85-річчя від дня народження: біобібліографічний покажчик / уклад.: І. Є. Булига, В. С. Рудецька; авт передм. С. М. Гудков....
Заслужений професор Сумського державного університету iconПрофесор Сумського державного університету
Сумського державного університету Віталій Іович Симоновський : до 75-річчя від дня народження : біобібліографічний покажчик / уклад....
Заслужений професор Сумського державного університету iconЗаслужений професор Сумського державного університету
У бібліографічному покажчику зібрані матеріали про життєвий шлях, наукову діяльність завідувача кафедри теорії та практики перекладу,...
Заслужений професор Сумського державного університету iconМіжнародна стратегія економічного розвитку регіону
Ф. Балацький – професор кафедри управління Сумського державного університету, доктор економічних наук, професор
Заслужений професор Сумського державного університету iconЕ-mail: management@ua fm
Балацький Олег Федорович (д е н., проф. Сумського державного університету, академік уеан та іан, Заслужений діяч науки І техніки...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи