Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини icon

Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини
Скачати 64.42 Kb.
НазваВідповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини
Дата01.07.2012
Розмір64.42 Kb.
ТипДокументи

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ ЗА ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ


Піхед Юлія

магістрантка Інституту розвитку дитини


Педагогічна творчість В. О. Сухомлинського багатогранна і невичерпно багата. Учений-педагог, полум'яний публіцист ставить у своїх творах проблеми морального і естетичного виховання, розумового розвитку, проблеми всебічного гармонійного розвитку і громадянського виховання.

Водночас В. О. Сухомлинського все життя хвилювали й проблеми сімейного виховання, батьківської педагогіки, тієї найменшої соціальної клітинки, де закладаються основи особистості, формуються характер молодої людини, моральні почуття, поведінка, громадянська зрілість. Він був переконаний у тому, що успіху у вихованні поколінь можна досягти тільки спільними зусиллями сім'ї, школи і громадськості. "Всі шкільні проблеми стоять і перед сім'єю, усі труднощі, які виникають у складному процесі шкільного виховання сягають своїм корінням у сім'ю". В. О. Сухомлинський твердив, що зміцнення сім'ї, вдосконалення родинного виховання - одна з найважливіших соціальних проблем, від розв'язання якої залежатиме майбутнє нашого суспільства, моральне обличчя молоді.

"Батьківська педагогіка" Сухомлинського - це захоплююча і хвилююча розповідь про найважливіший, священний обов'язок батьків щодо своїх дітей, це пристрасний гімн благородній душі дитини, її сподіванням, устремлінням, людському сімейному щастю. Водночас це гірка правда про те, як батьківська нерозсудливість, сліпа потворна любов до дітей, духовне зубожіння та інші вади сімейного життя призводять до трагічних наслідків -спотворення душі дитини, появи антисоціальних явищ, дармоїдства, марнотратства, споживацької психології, дитячої злочинності.

В. О. Сухомлинський був справжнім знавцем і дослідником психології людини, він глибоко розумів душу дитини, її переживання, почуття, прагнення і сподівання, досконало знав психологію взаємин батьків і дітей, молодшого і старшого поколінь, між особових стосунків у дитячих колективах, психологічний клімат у соціальних групах і ті фактори, що його зумовлюють.

Будучи глибоко переконаним у тому, що дитина - це дзеркало сім'ї, в якому відбивається духовний світ батька та матері, В. О. Сухомлинський, вивчав у першу чергу, інтелектуальну і моральну атмосферу родин своїх вихованців. Невтомна дослідницька робота, спрямована на пізнання особливостей фізичного розвитку, духовного і морального світу малят, допомагала знаходити відповіді на питання, чому та чи інша дитина схвильована, нервова, неврівноважена, чому обмежені її інтелектуальні можливості та інтереси, де криються корені морального неблагополуччя.

Деякі батьки вважають, що їхня влада щодо дітей повинна проявлятися, головним чином, у формуванні заборон. Але це неправильно. Якщо дитина чує самі тільки заборони, це сковує ЇЇ, робить несміливою, пасивною. Вимоги батьків повинні виражатися не тільки в заборонах, а, головним чином, у спонуканні дитини до певних позитивних дій.

Отже, авторитет батьків залежить від багатьох умов, однією з яких є правильне, уміле використання батьківської влади. ^ Батьківська влада - це не тільки право, а й мистецтво.

Червоною ниткою через усе проходить думка про мудрість материнської і батьківської любові, про гармонію доброти і вимогливості, ласки і суворості.

Там, де немає мудрості батьківського виховання, любов матері і батька до дітей нівечить дітей. Є багато різновидів цієї любові, основні з них - це 1) любов замилування; 2) любов деспотична; 3) любов відкупу,2

Любов замилування. Мати і батько радіють кожному крокові дитини, не замислюючись над тим, який це крок і до чого він може привести. Як наслідок, сини і дочки "сідають на шию" батьків, перетворюються в маленьких тиранів.

Любов замилування розбещує душу дитини насамперед тим, що вона не знає впину своїм бажанням. Принципом її життя стає девіз дикуна, негідника і хулігана: все, що я бажаю, мені дозволяється, ні до кого мені діла немає, головне - моє бажання. Дитина, яка виховується у дусі замилування, не знає, що в людському співжитті є поняття "можна", "не можна", "треба". їй здається, що все можна.

Особливо калічиться дитяча думка в тих випадках, коли замилування спеціально організовується дорослими, коли дітей перетворюють у іграшку.

^ Любов деспотична. "Я часто чую тривожні роздуми батьків: був син маленькою дитиною - був добрим, зговірливим, слухняним; підріс - став грубим, норовливим. Чому це так відбувається? Я тисячу разів переконався, що причина цього явища - в невмінні батьків користуватися батьківською владою; в тому, що примус усвідомлюється і переживається дитиною як зла сила, яка пригнічує ЇЇ волю. Батьківська влада повинна заохочувати, одухотворяти внутрішні духовні сили дитини - її бажання бути хорошою. Це бажання є буквально в кожної дитини."3

Любов відкупу. Є батьки, щиро переконані в тому, що, забезпечуючи всі матеріальні потреби дітей, вони виконують свій батьківський обов'язок. Матеріальними витратами, вважають такі батьки, можна виміряти батьківську любов, у найгіршому разі відкупитися (морально-емоційна товстошкірість, присутня батькам-чоловікам).

В. О. Сухомлинський з нових позицій порушує і дуже актуальну проблему сучасності - спілкування дітей з дорослими, а також з нових позицій підходить і до оцінки життєвої позиції, і ролі дитини в сім'ї. Діти в сім'ї - це не тільки слухняні виконавці волі батьків і старших, їх ставлення до своїх сімейних і громадських обов'язків. Вони не повинні відчувати своєї нерівності, неповноцінності, приниженої гідності.

Видатний педагог дав ряд цінних практичних порад батькам щодо того, як створити в сім'ї умови для повноцінного морально-емоційного розвитку а.

І. Взаємини в сімейному колективі треба будувати так, щоб навіть найменших його членів зв'язували з іншими почуття взаємного обов'язку, поваги і турботи. Діти повинні змалечку віддавати комусь частку своєї душі, не замикатись у сфері своїх особистих

2. Важливо створити такі умови, щоб дитина в міру своїх сил була
творцем добрих справ для інших людей, із самого початку для
рідних. Особливо небезпечним для моральності

В. О, Сухомлинський вважав індивідуалізм і споживацький характер життя молодих у сім'ях, бо саме там, де батьки віддають дітям усе і не вимагають від них взамін нічого, виростають люди з кам'яним серцем, егоїсти, ледарі.

3. Головним "лікарем" усіх моральних недуг є праця. Але
ефективним засобом виховання вона стає лише за умови, коли
надихається благородними моральними мотивами - спочатку
зовнішніми, які з часом переростають у внутрішні.
Найелементарніший мотив - своєю працею принести рідним
радість.

У наші дні немає важливішого завдання у сфері виховання людини, ніж учити батька і матір виховувати своїх дітей. З практики багаторічної праці було з'ясовано, що без турбот про педагогічну культуру батьків неможливо розв'язати жодного завдання, що стосується виховання та навчання.

В. О. Сухомлинський створив педагогічну школу для батьків, яка складалася з таких відділів:

 • дошкільний;

 • батьків учнів І-ПЇ класів; IV-VIII класів; ІХ-Х класів, де за три роки до
  того, як віддати своїх дітей до навчання, мати й батько починають вчитися у
  школі для батьків.

Вчений-педагог обґрунтував провідні принципи, у відповідності з якими має здійснюватися педагогічна пропаганда серед батьків:

 • виховання дітей - почесний суспільний обов'язок батьків;

 • батько і мати повинні бути не менш мудрими творцями людини, ніж
  педагоги;

 • високий культурний та освітній рівень сучасних батьків вимагає, щоб
  педагогічна пропаганда здійснювалася на рівні сучасних даних науки

про розвиток і виховання підростаючого покоління - фізіології, психології, педагогіки;

 • у вирішенні складних проблем виховання необхідно забезпечувати
  індивідуальний підхід і додержання педагогічного такту;

 • систематичність педагогічної пропаганди і всебічне охоплення
  батьків.

Батькам у першу чергу читалися лекції, в яких розкривалися загально методичні проблеми морального виховання, основні життєві етичні проблеми, велася розмова про умови морального виховання, про ті якості особистості, які мають бути притаманні батькам, бо без них не виховаєш хороших дітей.

У багатьох лекціях, бесідах, консультаціях конкретно розглядалися питання методики формування певних моральних якостей, позитивних рис характеру, навичок культурної поведінки дошкільників.

Вдалося добитися того, що в сім'ї діти-дошкільнята проходять своєрідну материнську школу. Це нічим не замінна школа морального, розумового, емоційного й естетичного виховання. Ніякий, навіть найідеальніший дитячий садок на може замінити материнської школи або надолужити те, що упущене матір'ю і батьком у найтоншій сфері духовного життя людини - у вихованні особистості. Велику увагу приділяють вихованню почуття людини.

Важко переоцінити важливість педагогічної культури матері. Турбуючись про те, щоб мати була тонким, мудрим, духовно красивим, одухотвореним високими почуттями про моральну красу скульптором, ми кінець кінцем турбуємося про душевну делікатність і чутливість дитини, про те, щоб найпотаємніші куточки ЇЇ серця завжди відгукувалися на добро й красу.


Використана література

 1. Сухомлинський В« О. Вибрані твори в 5-ти т. Т.2. - К, "Рад.
  школа", 1976.

 2. Сухомлинський В. О, Вибрані твори в 5-ти т.Т.З. - К., "Рад.
  школа", 1976.

 3. Сухомлинський В. О. Батьківська педагогіка. — К., 1978.

 4. Г. Сухорукова. Коріння - у сім'ї. // Дошкільне виховання. - 1985р.
  -№12.

Схожі:

Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини iconКазка як засіб розвитку творчості дітей у спадщині в. О. Сухомлинського магістрантка Інституту розвитку дитини Камонгар Марія
Тобто її головний герой схожий на дитину, він переживає ті ж проблеми І емоції. Він бореться, наприклад, з темрявою, й за його вчинками...
Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини iconВ. О. Сухомлинського тертична Марина, магістрантка Інституту розвитку дитини „Духовне життя дитини повноцінне лише тоді, коли вона живе у світі гри, музики, фантазії, творчості. Без цього вона засушена квітка Закон
Спостереження в природі як базова основа творчого розвитку особистості дитини в спадщині в. О. Сухомлинського
Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини iconМатеріали методичного посібника Комплексна допомога бездоглядним та безпритульним дітям Нормативно-правова основа реалізації державної політики щодо попередження бездоглядності й безпритульності дітей
Ключові поняття: права І свободи дитини; права, обов'язки та відпові­дальність батьків за виховання й розвиток дитини; державна підтримка...
Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини iconРосійський педагог, анатом і лікар П. Ф
Вивчаючи закономірності виховання дитини в сім’ї, аналізуючи біологічні основи спадковості та розвитку дітей, він обґрунтував значення...
Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини iconДо прекрасного через прекрасне: естетичне виховання дітей дошкільного віку сіденко Олена, студентка 34 ді групи Інституту розвитку дитини
Все це впливає на людину І робить її сприйнятливою або „товстошкірою до могутності краси
Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини iconВиховання дітей в багатодітній сім’Ї
Багатодітна сім’я – це сім'я, що складається з батьків (або одного з батьків) і трьох та більше дітей [1]. Відповідно до Єдиного...
Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини iconПоложення (проект) про Асоціацію випускників Інституту розвитку дитини нпу імені М. П. Драгоманова
Асоціація випускників Інституту розвитку дитини є громадською організацією, що функціонує відповідно до Статуту Національного педагогічного...
Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини icon“Затверджено”
Особливо це необхідно для дитячого організму. Харчування дітей – це процес позаутробного дозрівання дитини І процес виховання. Враховуючи...
Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини iconТема Визначення походження дітей Походження як підстава виникнення правовідносин між батьками та дітьми. Правила реєстрації народження дитини
Визначення походження дитини від батьків, які перебувають у шлюбі між собою. Презумпції батьківства та материнства
Відповідальність батьків за виховання дітей піхед Юлія магістрантка Інституту розвитку дитини iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Особливо це необхідно для дитячого організму. Харчування дітей це процес позаутробного дозрівання дитини І процес виховання. Враховуючи...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи