І. В. Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії icon

І. В. Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії
НазваІ. В. Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії
Дата31.05.2012
Розмір32.9 Kb.
ТипДокументи

Анатоль Вієре

Науковий керівник – доц. Попеску І.В.


Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії

Форми зародження урбаністичної (міської) топонімії, а також її роль та місце у повсякденному житті,в загальному плані ставить перед дослідником,чи то просто ,,homo urbis” 2, чи то істориком, етнологом, діалектологом, археологом або топоно­мастом складні та суперечливі проблеми .

Дослідження урбаністичної топонімії (урбанонімії), моти­вовано тим,що міське середовище розвивалось відповідно особливих правил та характерних принципів. Еволюція від села до міста,та глибокі перетворення є причиною загального процесу,що мав місце в економіці,культурі та політиці після застосування закону ,,Органічного регламенту” (1831 р.). Урбано-німію важко аналізувати та унормовувати,але спираючись на письмові документи,можемо розкрити етапи еволюції та пере-ходу від села до міста .

А.Доузат стверджував, що топоніми є ”копалинами людської географії, що постають в історичних нашаровуваннях – подібно послідовним осадкам геології” (La toponymie francais, Париж, 1946, с. 13).

Мета дослідження даної теми мотивується тим, що на сьогоднішній день урбанонімія є малодослідженою частиною топонімії. Зокрема враховуючи діахронічний розріз міжмовного середовища. Ми спробуєм роз'яснити дану проблему на базі власних реєстрацій на місцях та в архівах.

Актуальність відповідних досліджень полягає в тому, що урбанонімістичні одиниці знаходяться у безперервній, неспо­діваній зміні, крім того в усіх урбанонімістичних одиницях простежується “топономастичний безлад”.

Урбанонімію можна розділити на два великі підрозділи:

1) ходоніми – назви комунікаційних шляхів (вулиць, провулків, проспектів).

2) ергоніми – назви організацій (комерційно-виробничих, політико-ідеологічних, релігійних, наукових та спортивних).

Як бачимо, ергоніми бувають досить різноманітними, тому вони повинні бути розглянуті та проаналізовані тільки на матеріалі широкого спектру .

Відомий топономаст Олег Белей, займаючись ергонімістич­ними сегментами,та заглиблюючись не тільки на етимологічному рівні але й на рівні розкриття та селекції ергонімістичних форм,відніс до особливого підрозділу фірмоніми (фірма + онім = фірмонім), позначаючи цим терміном назви виробничо-комер­ційних підприємств. Вище зазначене відображено в авторефераті кандидатської дисертації “Сучасна українська ергононімія” (Львів,2000), де досліджено фірмоніми Закарпатської області.

Такий розподіл є неповним. Необхідно виділити із підроз­ділу ергонімів всі інші одиниці,що суперечать одна одній за суттю,розділяючи які можна провести їх систематизацію, спрощуючи цим самим процес етимології. Це дасть змогу спеціа­лістові з успіхом втручатися у самий процес,щоб з'ясовувати статус урбаноніма в контексті масових муніципальних змін. У рамках цього типу урбанонімістичного ланцюжка ми виділяємо наступні одиниці :

1) для назв інтелектуально-культурологічних клубів, пропо­нуємо термін із сполученням таких слів культура + онім = культуронім.

2) для назв спортивних клубів – спорт + онім = спортонім.

3) для назв церков,монастирів,капличок – церква + онім = церквонім.

В урбанонімістичному ланцюжку,не можуть бути сполученні такі ергонімічні кільця: фірмонім + спортонім + церквонім. Тому що кожна частина цієї групи перечить іншій. Наприклад, назва фірми що виробляє тютюнові або алкогольні вироби, не може входити до переліку одних і тих же назв та називатись тим самим терміном що й місце поклоніння Богові.


Список літератури :

1. Iorgu Iordan .Toponimia romвneascг – B. : Ed . Academiei,1963-581 p .

2. Adrian Rezeanu єi Filofteia Modoran . Categoria toponim aparent оn urbanonimie // Limba romвnг – B.,1997,nr . 4-6 / p . 319-326 .

3. Олег Белей . Сучасна українська ергонімія – Львів,2000 .

Схожі:

І. В. Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії iconАнатоль Вієре Науковий керівник – доц. Попеску І. В. Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії
Форми зародження урбаністичної (міської) топонімії, а також її роль та місце у повсякденному житті,в загальному плані ставить перед...
І. В. Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії iconСекція 11. “Машинобудування”
Аналітично виділено універсальний зв’язуючий параметр математичної моделі тримасових міжрезонансних систем – безрозмірну частку жорсткості,...
І. В. Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії iconС. О. Петров, асистент СумДУ
При синтезі адаптивних систем керування дистанційним навчанням (скдн), на етапі формування початкової конфігурації розбиття простору...
І. В. Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії iconОсобливості ниркової екскреції заліза у недоношених новонароджених
Воно активно приймає участь у процесах окислення, синтезі білків, впливає на кількість та функціональні властивості т- лімфоцитів,...
І. В. Ергоніми у синтезі урбаністичної топонімії iconДостовірна візуалізація віртуального світу відіграє важливу роль при створенні у користувача відчуття реальності
Графіки особливу увагу приділяється формуванню просторових зображень, які є найбільш інформативними та реалістичними. При синтезі...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи