Скачати 231.98 Kb.
|
ЗАТВЕРДЖУЮ Проректор з НПМР _______________В.В. Костін „_____”_____________2011р. РЕКОМЕНДАЦІЇ ПРО ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ, ОРГАНІЗАЦІЮ І РОБОТУ ДЕРЖАВНОЇ ЕКЗАМЕНАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ 1. Загальні положення 1.1. Рекомендації про порядок створення, організацію і роботу державної екзаменаційної комісії у Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського розроблено відповідно до вимог Закону України „Про вищу освіту”, „Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах”, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 02.06.1993 № 161, інструктивного листа Міністерства освіти України від 29.12.1993 № 83-5/1259 „Про порядок створення, організацію і роботу державної екзаменаційної комісії у вищих навчальних закладах України”. 1.2. Державна атестація випускників вищих навчальних закладів – це встановлення відповідності рівня отриманої ними вищої освіти вимогам стандартів вищої освіти. Державна атестація здійснюється державною екзаменаційною комісією (ДЕК) після завершення навчання на певному освітньо-кваліфікаційному рівні. На ДЕК покладається:
1.3. Державна атестація проводиться у формі державного (-них) екзамену (-нів) або (та) захисту дипломного проекту (роботи) (ДП(ДР)). Державні екзамени можуть проводитись або за кількома окремими дисциплінами професійного спрямування, або як один комплексний екзамен з кількох дисциплін навчального плану. Форма державної атестації визначається навчальним планом. Програми державних екзаменів з окремих дисциплін або комплексного державного екзамену, а також форма проведення екзамену (усна, письмова, тестування, у т. ч. комп’ютерне) розробляються і визначаються випускаючою кафедрою, розглядаються й ухвалюються радою факультету (інституту) і затверджуються деканом факультету (директором інституту). У випадку, коли навчальним планом спеціальності передбачені обидві форми державної атестації, захисту дипломних проектів (робіт) передує державний екзамен. ^ 2.1. Державна екзаменаційна комісія створюється щорічно у складі голови та членів комісії з кожної спеціальності, з усіх форм навчання та певних освітньо-кваліфікаційних рівнів (ОКР) і діє протягом календарного року. Для ОКР “бакалавр” створюється окрема ДЕК, а для ОКР “спеціаліст” та “магістр”, можлива єдина ДЕК або окремі на чолі з тим самим головою цих ДЕК. Залежно від кількості випускників можливе створення декількох комісій з однієї спеціальності або однієї комісії для кількох споріднених спеціальностей (як правило, у межах одного інституту або факультету). Кожна ДЕК має свій порядковий номер, визначений у наказі ректора про склад ДЕК. 2.2. Головою ДЕК призначається висококваліфікований фахівець з відповідної спеціальності в даній галузі виробництва або провідний науковець чи науково-педагогічний працівник зі спеціальності, які не є співробітниками університету. Одна й та сама особа може бути головою ДЕК не більше трьох років поспіль. Списки голів ДЕК за встановленою формою та підписом ректора подаються навчальним відділом університету у двох примірниках на затвердження до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України не пізніше ніж за два місяці до початку роботи державної комісії. Голова ДЕК зобов’язаний:
2.3. Заступником голови комісії (при необхідності) можуть призначатися – проректори з навчальної та наукової роботи, декан факультету, директор інституту та їх заступники. В окремих випадках обов’язки голови комісії, за згодою останнього, може виконувати заступник голови ДЕК. 2.4. Членами ДЕК повинні бути провідні викладачі, як правило, професори та (або) доценти випускаючих кафедр університету, які здійснюють підготовку фахівців в одній галузі знань з відповідного або спорідненого напряму (спеціальності). До складу ДЕК можуть входити викладачі загальнонаукових і загальноінженерних дисциплін, економіки й організації виробництва, охорони праці, наукові працівники університету та інших вищих навчальних закладів України, а також замовники випускників. 2.5. Персональний склад членів комісії та екзаменаторів затверджується ректором університету не пізніше ніж за місяць до початку роботи ДЕК. Для забезпечення роботи ДЕК усіма необхідними документами і матеріалами, а також для ведення протоколів ДЕК випускаючою кафедрою виділяється секретар ДЕК із числа працівників кафедри. Свої обов’язки він виконує у робочий час з основної роботи. ^ 3.1. Державні комісії працюють у строки, що визначаються графіком навчального процесу на поточний навчальний рік, який розробляється на основі навчальних планів напрямів та спеціальностей, затверджується проректором з НПМР і доводиться до випускаючих кафедр до початку навчального року. Розклад роботи кожної ДЕК, узгоджений з головою комісії, готується відповідною випускаючою кафедрою, подається до навчального відділу, де складається загальний розклад роботи ДЕК, який затверджується проректором з НПМР не пізніше ніж за місяць до початку державних екзаменів або захисту дипломних проектів. Інтервал між державними екзаменами в кожній групі повинен складати не менше п’яти календарних днів. 3.2. До державної атестації допускаються студенти, які виконали всі вимоги навчального плану зі спеціальності. Допуском до захисту дипломного проекту (роботи) чи складання державних екзаменів є список студентів-випускників з певної спеціальності, затверджений проректором університету за поданням декана факультету (директора інституту). 3.3. Не пізніше одного дня до початку державних екзаменів або захисту ДП (ДР) до державної екзаменаційної комісії подаються:
Якщо з певної дисципліни було декілька семестрових екзаменів, до зведеної відомості заноситься середня зважена (відносно розподілу навчальних годин дисципліни за семестрами) оцінка з округленням її до найближчого цілого значення. При складанні державних екзаменів з окремих дисциплін або комплексного екзамену до ДЕК додатково подаються:
Екзаменаційні білети, варіанти завдань, перелік матеріалів та обладнання розробляються викладачами відповідної кафедри, затверджуються деканом факультету або завідувачем випускаючої кафедри і погоджуються з головою ДЕК. При захисті дипломних проектів (робіт) до ДЕК подаються:
Рецензування дипломних проектів (робіт) доручають висококваліфікованим спеціалістам виробничих, наукових і проектних організацій, працівникам і викладачам вищих навчальних закладів, які не працюють в університеті. Склад рецензентів затверджується проректором з НПМР за поданням завідувача відповідної кафедри та згодою декана факультету. Загальний склад рецензентів по університету затверджується наказом ректора. Рецензія повинна мати оцінку проекту (роботи) за прийнятою шкалою оцінки знань. Негативна рецензія не є підставою для відхилення проекту (роботи) від її захисту. До ДЕК можуть подаватися й інші матеріали, що характеризують освітню та професійну компетентність випускника, наукову та практичну цінність виконаного ним дипломного проекту (роботи): друковані статті, заяви на патент, патенти, акти про практичне впровадження результатів дипломного проектування, зразки матеріалів, макети, вироби, нові технології, оригінальні математичні моделі та програми тощо. 3.4. Складання державних екзаменів чи захист дипломних проектів (робіт) проводиться на відкритому засіданні ДЕК за участю не менше половини її складу при обов’язковій присутності голови комісії. Захист дипломних проектів (робіт) здійснюється як в університеті, так і на підприємствах та в організаціях різних форм власності, для яких тематика проектів, поданих до захисту, становить науково-теоретичну або практичну зацікавленість. У цьому випадку виїзне засідання ДЕК оформлюється так само, як і засідання, що проводиться в університеті. 3.5. На одному засіданні ДЕК плануються захисти: бакалаврських дипломних робіт – не більше 10, дипломних проектів (робіт) – не більше 8, магістерських дипломних робіт – не більше 5. Тривалість захисту одного проекту (роботи) повинна бути в межах 30 - 40 хвилин. При усній формі проведення державного екзамену на одному засіданні ДЕК проводиться атестація не більше 15 студентів, а при письмовій формі – допускається проведення атестації в потоці загальною чисельністю до 50 осіб. Тривалість усного державного екзамену одного студента також не повинна перевищувати 30 хвилин. 3.6. Загальна тривалість державних екзаменів або захисту ДП (ДР) не повинна перевищувати шести академічних годин на день. 3.7. Регламент проведення засідання ДЕК при захисті ДП (ДР) :
Захист комплексного дипломного проекту (роботи), як правило, планується і проводиться на одному засіданні ДЕК, причому студенту, який захищається першим, доручається доповісти як про загальну частину проекту (роботи), так і про індивідуальну частину зі збільшенням (за необхідності) часу на доповідь. Усі студенти, які виконували комплексний проект (роботу), повинні бути повною мірою обізнані із загальною частиною проекту і готові до запитань членів комісії не тільки з індивідуальної, а й із загальної частини проекту. 3.8. Складання державних екзаменів та захист ДП (ДР) студентами здійснюється, як правило, державною мовою. Рішення про допуск до захисту дипломного проекту (роботи) іноземною мовою приймає на своєму засіданні до початку роботи ДЕК випускаюча кафедра за заявою студента та за наявності реферату його дипломного проекту (роботи), виконаного іноземною мовою обсягом 10 - 15 сторінок зі стислим викладенням основних положень проекту. 3.9. Засідання державної комісії оформлюються протоколом. Відповідальний працівник деканату готує бланки протоколів засідань ДЕК для кожної комісії в кількості, що відповідає нормам на один день захисту, формує справу (зшиває окремі бланки протоколів, нумерує сторінки, підписує у проректора та скріплює печаткою) згідно з вимогами архіву університету і передає її секретарю комісії на кафедру. Усі розділи протоколів повинні бути заповнені (Додаток 2). У протоколі зазначаються оцінки, одержані на державних екзаменах або при захисті дипломної роботи (проекту), записуються питання, задані випускникові, особливі думки членів комісії, вказується здобутий освітньо-кваліфікаційний рівень, який присвоєно випускнику, та виданий диплом: звичайного зразка або з відзнакою. Протокол підписують голова та члени комісії, що брали участь у засіданні. Помилки та виправлення у протоколах не допускаються. Результати складання державних екзаменів і захисту дипломних проектів (робіт) визначаються оцінками “відмінно”, “добре”, “задовільно”, “незадовільно” з урахуванням теоретичної, наукової та практичної підготовки студентів. Рішення ДЕК про оцінку результатів складання державних екзаменів або (та) захисту проектів (робіт), а також про видачу випускникам дипломів (звичайних або з відзнакою) про закінчення університету, отримання певного рівня вищої освіти та здобуття певної кваліфікації приймається на закритому засіданні комісії відкритим голосуванням звичайною більшістю голосів членів комісії, які брали участь у її засіданні. При однаковій кількості голосів голова комісії має вирішальний голос. Оцінки виставляє кожен член комісії, а голова підсумовує їх результати по кожному студенту. За теоретичну і практичну частину екзамену виставляється одна оцінка. ^ 3.10. Студентам, які успішно склали державні екзамени, а також захистили дипломний проект (роботу) рішенням ДЕК видається диплом установленого зразка певного освітньо-кваліфікаційного рівня про закінчення університету, отримання певного рівня вищої освіти (базової або повної) та професійної кваліфікації відповідно до навчального плану з напряму підготовки або спеціальності. На підставі цих рішень ДЕК створюється наказ про випуск, у якому зазначається присвоєна кваліфікація та оцінка захисту. Диплом з відзнакою видається студенту, який отримав підсумкові оцінки “відмінно” не менше як з 75 % усіх навчальних дисциплін та індивідуальних завдань, передбачених навчальним планом, а з інших – оцінки “добре”, склав державні екзамени з оцінками «відмінно», захистив дипломний проект (роботу) з оцінкою “відмінно”, а також виявив себе в науковій (творчій) роботі, що підтверджується рекомендацією кафедри і про що робиться запис у протоколі засідання комісії. Якщо відповіді студента на державному екзамені або результати захисту дипломного проекту (роботи) не відповідають вимогам державних стандартів і встановленим критеріям, студенту, за рішенням ДЕК, виставляється оцінка “незадовільно”. Отримання студентом незадовільної оцінки на одному з державних екзаменів не позбавляє його права продовжувати проходити наступні етапи державної атестації. Студент, який не захистив дипломний проект (роботу) або не склав державний екзамен, наказом ректора відраховується з університету як такий, що не пройшов державної атестації. Йому видається академічна довідка встановленого зразка із зазначенням усіх підсумкових оцінок за термін навчання за відповідною програмою певного освітньо-кваліфікаційного рівня, а також результатів державної атестації із зазначенням назв усіх державних екзаменів та захисту проекту (роботи), оцінок, які були отримані на кожному етапі державної атестації. До академічної довідки, крім того, додається витяг з протоколу засідання ДЕК із зазначенням номера цього протоколу й дати проведення засідання комісії, у якому наводиться рішення ДЕК у повному обсязі. Відповідність його оригіналу засвідчується підписами декана факультету (директора інституту), ректора (проректора з НПМР) університету, які скріплюються печаткою університету. У розділі академічної довідки “Відрахований” зазначається причина: “як неатестований за результатами державної атестації”. Якщо студент не з’явився на засідання державної комісії, то в протоколі комісії зазначається, що він є неатестований у зв’язку з неявкою на засідання комісії. Студенти, які неатестовані у затверджений для них термін і не склали державні екзамени або не захистили дипломну роботу, мають право на повторну атестацію в наступний термін роботи державної комісії протягом 3-х років після закінчення університету. Повторно складаються лише ті види державної атестації, з яких отримані оцінки “незадовільно”. Вони визначаються навчальним планом, що діяв у рік закінчення університету. У випадках, коли захист дипломного проекту (роботи) визнається незадовільним, державна комісія встановлює, чи може студент подати на повторний захист той самий проект (роботу) з доопрацюванням, чи він повинен опрацювати нову тему, визначену відповідною кафедрою. ^ 4.1. Оцінки складання державного екзамену або захисту дипломних проектів (робіт) оголошуються в день проведення засідання комісії після оформлення відповідного протоколу. Без підписів голови комісії та членів ДЕК, які були присутні на засіданні, протокол уважається не дійсним. Протокол складається в одному примірнику. Після завершення роботи комісії у двотижневий термін оформлені протоколи перевіряються в навчальному відділі та здаються до деканату, де зберігаються протягом двох років. Через два роки документи передаються до архіву. Протоколи засідання ДЕК із захисту дипломних проектів зберігаються постійно, а протоколи засідання ДЕК з прийому екзаменів – 75 років. Випускні роботи бакалаврів (результати державних екзаменів) зберігаються на кафедрах протягом року, формуються у справи відповідно комісіям та утилізуються у визначеному порядку. Дипломні проекти (роботи) після захисту зберігаються в архіві університету п’ять років, а потім списуються та утилізуються у визначеному порядку. 4.2. За підсумками роботи кожної державної комісії складається звіт. (Додаток 3) За будь-якої форми державної атестації у звіті повинні бути відображені результати з аналізом рівня підготовки випускників, його відповідності вимогам державних стандартів освіти з напряму підготовки (спеціальності), заходів щодо забезпечення високої якості освіти, упровадження новітніх технологій навчання, впливу наукових досліджень кафедр на навчальний процес та залучення студентів, зокрема випускників, до цих досліджень тощо. Зазначаються недоліки в підготовці випускників та надаються пропозиції щодо її покращення. Обов’язково висвітлюється якість виконання проектів (робіт), актуальність їх тематики, відповідність прийнятих рішень сучасному стану науки, техніки та виробництва, відзначаються проекти (роботи), які мають наукову або (та) практичну цінність для ВНЗ, науково-дослідних інститутів, підприємств та організацій. Наводяться рекомендації щодо подальшого навчання студентів (у тому числі за кордоном) або подальшої професійної діяльності. Висвітлюються позитивні й негативні сторони в організації роботи ДЕК, стан і рівень керівництва проектами (роботами), якість і повнота відгуків та рецензій, забезпеченість діяльності ДЕК необхідними матеріалами тощо. За такою самою структурою складається звіт ДЕК з прийому державних екзаменів. 4.3. Звіт про роботу державної комісії обговорюється та затверджується на заключному засіданні ДЕК і підписується головою комісії. Зі звітом обов’язково повинні ознайомитися завідувач випускаючої кафедри та декан факультету, що засвідчується їх підписами на звіті. Звіт подається ректорові (проректору з НПМР) університету у двох примірниках у двотижневий термін після закінчення роботи ДЕК і зберігається протягом 5 років. Результати проведення державних екзаменів, захисту дипломних проектів (робіт) з переліком характерних недоліків та зауважень у підготовці фахівців, зазначених державними комісіями, узагальнюються навчальним відділом, готуються пропозиції щодо заходів з удосконалення навчального процесу і забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти випускників університету. Начальник навчального відділу О.Г. Замарєва Додаток 1 РЕЗУЛЬТАТИ наукової (творчої) роботи студентів груп_______________факультету________________ спеціальності (напряму)____________________________
Зав. кафедри Декан факультету Дата Додаток 2 ^ 1. Протокол засідання ДЕК з прийому екзаменів: - Найменування навчальної дисципліни, окрім дисципліни, необхідно вказати форму проведення екзаменів (усна, письмова, тестування). - Тривалість засідання ДЕК не більше шести академічних годин на день. - Тривалість усного екзамену – не більше 30 хв на студента. - Тривалість письмового екзамену за тестом – не більше 4-х годин на групу. - Прізвище, ім’я, по батькові – згідно з паспортом. - Номер екзаменаційного білета – згідно з номером білета. - Характеристика повноти відповіді на питання – а) відповідь на питання усного екзамену – відповідь правильна повна (неповна, з уточненням), мали місце незначні (значні) помилки, неправильна, відсутня, тощо. б) відповідь на тестові завдання - відповідь правильна повна (неповна, з уточненням) – указати кількість балів. - Додаткові питання членів комісії – заповнюється при проведенні усного екзамену, при проведенні екзамену за тестами – ставимо дефіс. - Оцінка з державного екзамену – відмінно, добре, задовільно, незадовільно. - Особливі думки членів комісії – рекомендовано навчання в магістратурі, не відповідає вимогам рівня атестації тощо. - Усього проекзаменовано – при усній формі проведення екзамену – не більше 15 студентів, при письмовій – допускається проведення атестації в потоці загальною чисельністю до 50 осіб. 2. Протокол засідання ДЕК з розгляду дипломних проектів (робіт) зі спеціальності (за напрямом) - Тривалість засідання ДЕК не більше шести академічних годин. - Прізвище, ім’я, по батькові студента – згідно з паспортом. - Тема дипломного проекту (роботи) – згідно з номером і датою наказу. - Прізвище та ініціали керівника та всіх консультантів (з економічної частини, охорони праці, з технологічної частини тощо). - Відгук керівника – оцінюється відповідність якості підготовки дипломника вимогам ОКХ. - Оцінка рецензента – оцінюється якість виконання дипломного проекту (роботи) за 4-бальною системою. - Тривалість захисту – 30-40 хвилин. - Прізвище особи, що поставила запитання, повнота відповіді – відповідь правильна (повна, неповна, з уточнення), неправильна, відсутня. - Оцінка за 4-бальною системою. - Кваліфікація – згідно з навчальним планом напряму підготовки або спеціальності. - Диплом з відзнакою, диплом без відзнаки. - Особливі думки членів ДЕК – рекомендовано подальше навчання в аспірантурі, магістратурі, для викладацької діяльності або наукової роботи тощо. - Усього проекзаменовано: бакалаврських дипломних робіт – не більше 10; дипломних проектів (робіт) спеціаліста – не більше 8; магістерських дипломних робіт – не більше 5. Додаток 3 Вимоги до структури звіту ДЕК З В І Т про роботу Державної екзаменаційної комісії № ____ із захисту дипломних проектів (дипломних робіт) освітньо-кваліфікаційного рівня (ОКР) “________________” (назва ОКР) за спеціальністю (з напряму підготовки) _______________________________________ __________________________________________________________________________ (код та назва спеціальності (напряму підготовки))
Державна екзаменаційна комісія із захисту дипломних проектів (дипломних робіт) освітньо-кваліфікаційного рівня “___________” призначена наказом по університету (назва ОКР) від “___”____________ 200__ р. №______ у складі: Голова комісії: (ПІБ, вчені ступінь і звання, посада) Члени комісії: (ПІБ, вчені ступінь і звання, посада) За період роботи ДЕК з “___”___________ 200__ р. по “___”__________ 200__ р. проведено _____ засідань із захисту ДП (ДР): ^
Результати захисту надаються у вигляді таблиці. Текстова частина цього розділу являє собою стислий коментар:
У цьому розділі на підставі аналізу змісту дипломних проектів та їх захисту відображаються:
Формулюються загальні висновки щодо якості дипломного проектування із зазначенням позитивних здобутків та виявлених недоліків, надаються рекомендації та пропозиції, спрямовані на підвищення ефективності дипломного проектування, звертається увага керівництва кафедри, факультету та університету на необхідність усунення недоліків, які суттєво впливають на якість підготовки майбутніх фахівців. Затверджено на заключному засіданні ДЕК, протокол №___ від “___”____________200__ р. ^ _______________ _________________ (підпис) (ініціали, прізвище) Ознайомлений: Завідувач кафедри _______________ _________________ (підпис) (ініціали, прізвище) Примітки:
Додаток 4 Відгук керівника дипломного проекту (роботи) освітньо-кваліфікаційного рівня “_______________” (назва ОКР) виконаного на тему: студентом (кою) (прізвище, ім’я, по батькові) (складається у довільній формі із зазначенням: головної цілі дипломного проекту (роботи), в інтересах або на замовлення якої організації він виконаний (в рамках науково-дослідної роботи кафедри, підприємства, НДІ тощо); відповідності виконаного ДП (ДР) завданню; ступеня самостійності при виконанні ДП (ДР); рівня підготовленості дипломника до прийняття сучасних рішень; умінь аналізувати необхідні літературні джерела, приймати правильні (інженерні, наукові) рішення, застосовувати сучасні системні та інформаційні технології, проводити фізичне або математичне моделювання, обробляти та аналізувати результати експерименту; найбільш важливих теоретичних і практичних результатів, апробації їх (участь у конференціях, семінарах, оформлення патентів, публікація в наукових журналах тощо); загальної оцінки виконаного ДП (ДР), відповідності якості підготовки дипломника вимогам ОКХ і можливості присвоєння йому відповідної кваліфікації; інші питання, які характеризують професійні якості дипломника) Керівник дипломного проекту (роботи) _______________________ ___________ ___________________ (посада, вчені звання, ступінь) (підпис) (ініціали, прізвище) В дужках рекомендації щодо змісту відгуку |