„затверджено icon

„затверджено
Скачати 114.35 Kb.
Назва„затверджено
Дата22.06.2012
Розмір114.35 Kb.
ТипДокументи

„ЗАТВЕРДЖЕНО”

на методичній нараді кафедри

„__” ______________ 20 р.

протокол № _______

Зав. кафедри, професор

____________ Ю.М. Нечитайло


М Е Т О Д И Ч Н А В К А З І В К А

практичного заняття

ЗМІШАНЕ ВИГОДОВУВАННЯ. ШТУЧНЕ ВИГОДОВУВАННЯ. ДОКОРМ. МЕТОДИ РОЗРАХУНКУ ОБ’ЄМУ ЇЖІ”


Навчальний предмет:

пропедевтика дитячих хвороб

Курс 3

Спеціальність – медична психологія

Кількість навчальних годин – 4

Методичну вказівку склав:

доцент Безрук В.В.


Чернівці 2008

^ 1. АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ:

Не дивлячись на всі переваги грудного вигодовування, у випадку нестачі або повної відсутності молока у матері, лікар повинен своєчасно призначити раціональне змішане або штучне вигодовування. Раціональна організація змішаного та штучного вигодовування попереджує грубі відхилення в розвитку дитини. Вибір штучної суміші досить складна задача для лікаря, однак є запорукою здоров’я малюка. Слід наголосити на медико-психологічних аспектах, які необхідно знати лікарю при роботі з дітьми першого року життя та їх батьками при вирішенні питань вигодовування немовлят.

^ 2. Навчальна мета заняття: Ознайомитись з основними показами переводу дітей першого року на змішане або штучне вигодовування, особливостями розрахунку об'єму їжі, (І рівень засвоєння), знати основні суміші для змішаного та штучного вигодовування, методику введення докорму, проведення корекції, введення прикорму у дітей на змішаному та штучному вигодовуванні (II рівень засвоєння), вміти самостійно розрахувати об'єм їжі, розписати меню на добу дитині (III рівень засвоєння), провести розрахунок потреби білків, жирів, вуглеводів, провести корекцію харчування (IV рівень засвоєння).

Вимоги до засвоєння матеріалу:

^ 2.1. Студент повинен знати:

- визначення змішаного та штучного вигодовування;

- особливості розрахунку об'єму їжі при змішаному та штучному вигодовуванні;

- правила введення докорму;

- класифікацію штучних сумішів;

- технологію приготування штучних сумішів;

- психологічні аспекти роботи з батьками дітей при переводі дитини на змішане та штучне вигодовування.

2.2. Вміти:

- розрахувати об'єм їжі при змішаному та штучному вигодовуванні ;

- скласти меню на добу дитині на змішаному та штучному вигодовуванні;

- призначити корекцію та прикорм дитині на змішаному та штучному вигодовуванні;

- приготувати штучну суміш для годування дитини;

- підготувати посуд для штучної суміші;

- спілкуватися та давати поради по вигодовуванню батькам дітей.

^ 2.3. Опанувати практичні навички:

- розрахувати об'єм їжі при змішаному та штучному вигодовуванні;

- скласти меню на добу дитині на змішаному та штучному вигодовуванні;

- призначити корекцію та прикорм дитині на змішаному та штучному вигодовуванні;

- приготувати штучну суміш для годування дитини;

- підготувати посуд для штучної суміші;

- спілкуватися та давати поради по вигодовуванню батькам дітей.

^ 3. Міждисциплінарна інтеграція

Дисципліна

Знати

Вміти

^ 1. Забезпечувальні дисципліни (нормальна анатомія, фізіологія, патологічна анатомія та фізіологія, пропедевтика внутрішніх хвороб)

Будову та функції травної системи, патологічну анатомію та фізіологію травної системи, семіотику порушень функцій травлення дитини

Оцінити зміни функціонування травної системи організму дитини, проводити об'єктивне обстеження хворої дитини, що необхідне для вибору методу вигодовування немовлят.

^ 2. Наступні дисципліни (факультетська педіатрія, госпітальна педіатрія, дитячі інфекційні хвороби)

Анатомо-фізіологічні особливості систем організму дітей, методику вигодовування хворої дитини

Проводити опитування батьків хворої дитини, визначати симптоми та синдроми, що свідчать про порушення харчування

^ 3. Внутрішньо-предметна інтеграція (теми: "Особливості збирання анамнезу у дітей різного віку", "Загальний огляд здорової дитини"

Схему збирання анамнезу в залежності від віку дітей та загальну схему обстеження хворої дитини

Збирати анамнез у дітей та їх батьків, проводиться оцінку стану харчування дитини, своєчасність проведення корекції та введення прикорму.


^ 4. Поради студенту:

При розгляді питання про штучне та змішане вигодовування звертається увага на значення відповідного підбору якості харчових продуктів з урахуванням анатомо­фізіологічних особливостей шлунково-кишкового тракту та потреб організму дитини грудного віку в основних інградієнтах – білках, жирах, вуглеводах, солях та вітамінах.

^ ЗМІШАНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

ВИЗНАЧЕННЯ: якщо дитина першого півріччя життя отримує грудне молоко, яке становить від 20% до 80% добової потреби та адаптовану суміш - вигодовування називається змішаним.

На змішане вигодовування дитину доводиться переводити в тому разі, коли в матері знижена лактація грудного молока (гіпогалактія), або коли стан здоров'я матері потребує зменшення кількості годувань груддю. Показанням до переходу на змішане годування є також деякі захворювання дитини (ексудативний діатез, тяжкі форми анемії та ін.).

Гіпогалактія часто виникає внаслідок недодержання матір'ю режиму і техніки годування дитини, а також в результаті психічних переживань її.

Перш ніж призначити дитині докорм, потрібно протягом 1-2 тижнів спробувати підвищити лактацію матері. Поряд з відповідним режимом годування і створенням психічної врівноваженості матері буває необхідною і медикаментозна терапія, зокрема, кількість молока збільшує никотинова кислота, яку призначають по 30-50 мг два рази на день за 15 хв. до годування, апілак, глутамінова кислота.

Позитивний ефект дає застосування природних концентратів, вітамінів: - горіхів, потрухів, сушених грибів, олії, іноді допомогають фізіотерапевтичні процедури - кварцове опромінення, струми УВЧ, сухе тепло на грудні залози.

Якщо ж ці заходи не приносять успіху, переходять до змішаного вигодовування і вводять докорм.

Докорм відрізняється від прикорму: прикорм вводять для того, щоб витіснити грудне годування, а докорм - для відновлення природного вигодовування. На відміну від прикорму докорм треба давати тільки після прикладання дитини до груді. Це особливо важливо, бо акт смоктання є одним із засобів, які підвищують секрецію молока.

Призначаючи змішане вигодовування, підраховують добову і разову потребу в грудному молоці. Калорійність їжі збільшують на 5-10%. Час і кількість годувань залишаються такими самими як і при природному вигодовуванні. Кількість молока, якої не вистачає, поповнюють адаптованим сумішами.

При змішаному вигодовуванні докорм найкраще давати з ложки або з пляшечки, на яку надівають соску з невеликим отвором, бо інакше дитина перестає брати груди.

При змішаному вигодовуванні треба своєчасно (на 2 тижні раніше, ніж при природному). Проводити корекцію харчування; фруктові, овочеві і ягідні соки, риб'ячий жир і олію, яєчний жовток, гомогенізовані овочі і фрукти. Прикорм починають на 1 місяць раніше, тобто з 4 міс. віку.

Своєчасний контроль за станом дитини і наростанням маси її тіла дає змогу забезпечити правильний розвиток дитини і при змішаному вигодовуванні.

^ ШТУЧНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

Вигодовування дитини першого півріччя життя без грудного молока або коли в матері його є тільки 20% добової потреби за допомогою адаптованих сумішей називається штучним. Приступити до штучного вигодовування дозволяється тільки в тому разі, коли в матері зовсім немає молока або коли виникли причини, що перешкоджають годуванню груддю. Загальна калорійність їжі повинна бути на 10-15% вищою, бо вона засвоюється гірше, ніж при грудному вигодовуванні.

Корекція харчування при штучному вигодовуванні призначається з кінця першого місяця, а прикорм - з 5 міс. Порядок і правила введення нових видів їжі такі самі, як і при інших видах вигодовування. При штучному вигодовуванні дитину з 5 міс. треба годувати з більшими інтервалами між годуваннями (5 раз на добу), бо чужорідна їжа довше перетравлюється.

При штучному вигодовуванні треба додержуватись деяких простих, але обов'язкових правил:

- їжу підігрівають до 36-37 С, гумову соску, яку надівають на пляшечку стерилізують перед кожним годуванням. Зберігати соски потрібно в спеціальній посудині.

- під час годування дитину треба тримати на колінах. При цьому стежать, щоб шийка пляшечки під час годування була весь час заповнена, а розмір отвору в сосці повинен бути таким, щоб харчова суміш із пляшечки витікала краплинами.

Для приготування молочних сумішей для штучного вигодовування найчастіше використовується коров'яче молоко, яке мусить відповідати ряду вимог: мати не менше 35 г/л жиру, не менше 40-45 г/л цукру та кислотність не більше 20 по Тернеру. Загальна кількість бактерій не повинна перевищувати 50 тис./мл, а титр кишкової палички не більше 1:10. Таке молоко носить назву ГАРАНТИЙНОГО.

Всі суміші, що використовуються для штучного вигодовування, діляться на дві групи: І - неадаптовані (з коров'ячого молока та його розведення), II - адаптовані (за складом наближені до жіночого молока).

При змішаному і штучному вигодовуванні дітей краще користуватися сухими сумішами "Малютка" і "Малыш", які за своїм складом наближаються до жіночого молока, смачні, добре засвоюються організмом. Після спеціальної технічної обробки білки коров'ячого молока видозмінюються, що полегшує перетравлювання їх у шлунку дитини. До суміші додають рафіновану олію, що містить ненасичені жирні кислоти, які мають велике значення для ростучого організму дитини. Відомо, що ненасичені жирні кислоти в організмі не утворюються, а надходять тільки з їжею. У грудному молоці їх є досить, тоді як у коров'ячому зовсім немає. Ось чому суміші "Малютка" і "Малыш" дуже корисні для налагоджування правильного обміну речовин в організмі дитини. Суміші містять також спеціальний цукор (солодовий екстракт), який сприяє росту в кишечнику корисних мікробів, збагачені мінеральними речовинами, залізом, вітамінами А, Д, Е, С, РР, В6 у тих же кількостях, що і в жіночому молоці. Співвідношення білків, жирів і вуглеводів у суміші наближається до еталону жіночого молока, що сприяє кращому засвоєнню поживних речовин.

Для приготування суміші беруть 15г порошку і розводять у 100 мл теплої води потім кип'ятять 3 хв., весь час помішуючи. Після охолодження суміш готова до вжитку. Готувати суміш треба безпосередньо перед годуванням дитини.

Суміш "Малютка" призначена дітям від народження до 2 міс. віку, а суміш "Мальїш" у віці від 2 міс. до 1 року.

^ КЛАСИФІКАЦІЯ СУМІШЕЙ ДЛЯ ДИТЯЧОГО ХАРЧУВАННЯ:

І група - НЕАДАПТОВАНІ суміші:

Солодкі: Крепиш, Здоров'я, Сонечко, іонітне молоко, нативні суміші з розведень коров'ячого молока /суміш А,Б,В/

КИСЛОМОЛОЧНІ: кефір та його розведення, ацидофільне молоко, пропіоново-ацидофільне молоко /ЛАМ/, Біолакт, Нарине, Балдирган, Балбобек II група - АДАПТОВАНІ суміші:

Солодкі: Малютка, Малыш, Деталакт, Віталакт, Бона, Семілак, Пілті, Тутелі, Нутрілон, Беба, Пребеба, Бонаміл

Найчастіше вживаються для дитячого годування дітей першого року життя АДАПТОВАНІ СОЛОДКІ СУМІШІ, які в свою чергу поділяються на 2 підгрупи:

1 підгрупа /в залежності від методу приготування/:

а/ суміші, які потребують варки - Малютка та Малиш

б/ швидкорозчинні суміші: Бона, Пілті, Беба, Віталакт, Семілак і всі інші адаптовані

2 підгрупа /в залежності від віку дитини/:

Асортимент адаптованих сумішей для природного та штучного вигодовування дітей 1 року життя

І - початкові суміші для дітей перших місяців життя (від 0 до 3 міс.), недоношених та дітей з вагою при народженні нижче 2000,0 г:

Малютки, Пре-Пілті, Рге-ВеЬа, Хіпп-Рге, Ненотал, Алпрем, Пре Семп протеін мінерал.

II - основні суміші для дітей від 0-6 міс:

Формула-1, Беба-1, Хіпп-1, Семпер Бебі-1.

III - наступні суміші для дітей від 6-12 міс:

Нутрілон-2, Формула-2, Хіпп-2, НАН з біфідобактеріями, Семпер Бебі-2, "Малыш" (рисовий, гречаний, толокняний).

IV - універсальні суміші для дітей від народження до 1 року:

Нутрилон, Формула, Пілті, ВеЬа, НАН, Нестожен, Віталак, Семілак, Віталакт-М.

Слід також користуватися спеціальними дитячими консервами, овочевими, плодовими і ягідними пюре та пастами.

Відкривати банки і підігрівати блюда слід безпосередньо перед годуванням згідно з інструкцією.

Застосування сумішей і консервів, додержання режиму годування сприяє задовільному розвитку дитини і при штучному вигодовуванні.

При змішаному та штучному вигодовуванні потреба білку залежить від повноцінності складу молочних сумішей. При використанні адаптованих молочних сумішей вона складає З г при змішаному вигодовуванні і 3,5 при штучному. При використанні неадаптованих сумішей потреба білка відповідно підвищується до 3,5-4 г/кг МТ на добу. Після введення прикорму потреба білка складає при змішаному годуванні 3-3,5 г/кг, при штучному - 3,5 - 4 г/кг МТ на добу.

Потреба в жирі міняється з віком дитини і не залежить від способу вигодовування (7-6-6 - 5,5 г/кг). Потреба у вуглеводах однакова при всіх способах вигодовування і складає 12-14 г/кг МТ.

^ КИСЛОМОЛОЧНІ СУМІШІ

Поряд з прісними застосовують КИСЛОМОЛОЧНІ суміші - ацидофільне молоко, біолакт, ПАМ, кефір та його розведення з відварами та цукровим сиропом. Кислі суміші мають безперечні переваги над прісними. Білок казеїн зсідається ніжними пластівцями. Кисле середовище не сприятливе для патогенної кишкової флори, а молочно кисла закваска збагачує молоко на вітаміни гр. В.

Кисла реакція сумішей сприяє підвищенню засвоювання жирів і вуглеводів. Молочнокислі бактерії (ацедофільна паличка та ін.) згубно впливають на патогенні мікроорганізми. Під їх впливом знижується частота проявів ексудативного діатезу, підвищується опірність організму до інфекцій і місцевий імунітет, затримується ріст мікроорганізмів, які викликають бродильні та гнилісні процеси в кишківнику, стримують розвиток дісбактеріозу. Кислі суміші є добрим подразником підшлункової залози, що дуже важливо для дітей грудного віку. Дітям раннього віку рекомендується давати кефір. Незбираний кефір призначають дітям при змішаному вигодовуванні з 4-5 міс. віку. Проте слід зауважити, що вживання молочнокислих сумішей у великій кількості може викликати накопичення кислих радикалів, підвищення екскреції аміаку та солей (від'ємний баланс Са та ін.), що свідчить про напруження процесів обміну.

^ 5. Контрольні питання:

1. Дати визначення та штучного вигодовуванню.

2. Причини переходу до змішаного та штучного годування.

3. Докорм, його відміна від прикорму, правила проведення.

4. Класифікація штучних сумішей.

5. Правила проведення штучного вигодовування.

6. Схема проведення змішаного годування.

7. Потреба в основних інгредієнтах харчування при змішаному і штучному годуванні.

8. Кисло-молочні суміші, їх перевага і недоліки.

9. Принципи складання меню, розрахунок та корекція харчування.

10. Абсолютнв та відносні протипоказання для годування груддю.

6. Література

Навчальна:

Обов'язкова:

1. Мазурин А.В., Воронцов И.М. Пропедевтика детских болезней. СПб.: Фолиант, 2000. - С.874-883.

2. Мощич П.С. Медицина дитинства.- К.: Здоров'я,1994. -т.1.- 167-174.

3. Чеботарьова В.Д., Майданник В.Г. Пропедевтична педіатрія. - К., 1999.-С.497-522.

Додаткова:

  1. Вітенко І.С. Загальна та медична психологія.-К.: Здоров'я, 1994.- С.273-276.

  2. Практикум з пропедевтичної педіатрії з доглядом за дітьми / За ред. В.Г.Майданника, К.Д.Дуки. - К.: Знання України, 2002. - С.18-25.

  3. Наказ МОЗ України №149 від 20.03.2008 «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років».

  4. Нутріціологія дитячого віку / за ред. Ю.М. Нечитайла. – Вид. 3-е, перероб. Та допов. – Чернівці, видавництво БДМУ, 2008. – 208с., іл.

Методична

1. Нечитайло Ю.М., Фокіна С.Є. Методичні вказівки до практичних занять з пропедевтики дитячих хвороб для студентів III курсу медичного факультету (спеціальність „медична психологія”). - Чернівці, 2003. – 19 с.


Методичну вказівку склав

доцент кафедри Безрук В.В.


Рецензія позитивна

доцент Шкробанець І.Д.

Схожі:

„затверджено icon"затверджено" "затверджено"
Ректор Національного університету на спільному засіданні профкому та адміністрації
„затверджено icon"затверджено" "затверджено"
Ректор Національного університету на спільному засіданні профкому та адміністрації
„затверджено icon"затверджено" "затверджено"
Ректор Національного університету на спільному засіданні профкому та адміністрації
„затверджено iconПоложення про організацію методичної роботи у Луцькому національному технічному університеті Луцьк-2010 Затверджено Затверджено
Порядок підготовки та поліграфічного виготовлення методичних видань у редакційно-видавничому відділі лнту
„затверджено icon«Затверджено» Начальник управління освіти І науки, молоді та спорту Запорізької обласної ради О. Г. Вєрозубов „ ” 2011р. «Затверджено»
Програма допрофільної та профільної підготовки учнів загальноосвітніх навчальних закладів на засадах інформаційно-комунікаційних...
„затверджено iconМіністерство охорони здоров'я україни національний медичний університет імені о. О. Богомольца кафедра ортопедичної стоматології затверджено затверджено
Одна бригада екзаменаторів працює на одній з кафедр І приймає іспит у 6-ти студентів протягом 1 екзаменаційного дня
„затверджено iconМ. П. Драгоманова інститут соціології, психології та управління Кафедра (назва кафедри) затверджено затверджено на засіданні кафедри на засіданні Вченої ради протокол
move to 0-15181910
„затверджено iconПоложення про академічні відпустки та повторне навчання в вищих навчальних закладах освіти (Затверджено наказом Міністерства освіти України І Міністерства охорони здоров'я від 06. 06. 96 №191/153.) Затверджено
Затверджено наказом Міністерства освіти України І міністерства охорони здоров'я від 06. 06. 96 №191/153
„затверджено iconПоложення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах (Затверджено наказом Міністерства освіти України від 06. 93 №161. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23. 11. 93 за №173) Затверджено
Затверджено наказом Міністерства освіти України від 06. 93 №161. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23. 11. 93 за №173
„затверджено iconЗатверджено на засіданні кафедри Інженерної механіки Протокол №6 від 26. 12. 2004 Затверджено на учбово-видавничій раді Дон нту протокол №1 від 14. 03. 2005р
Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання., Типова програма. Методичні вказівки та контрольні завдання для студентів...
„затверджено iconЗатверджено затверджено голова профспілкового Ректор комітету студентів та двнз «кнеу імені Вадима аспірантів двнз «кнеу гетьмана»
Підготовка проекту Угоди між адміністрацією та університету та профкомом студентів та аспірантів та внесення змін до Правил внутрішнього...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи