Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств icon

Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств
Скачати 107.01 Kb.
НазваТема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств
Дата04.06.2012
Розмір107.01 Kb.
ТипДокументи

ПЛАН

практичних занять з курсу «Земельне право України»

для студентів 4-го курсу денної форми навчання


ТЕМА 15: ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ ТА ОСОБИСТИХ СЕЛЯНСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ

(5, 6 і 9 березня 2012 р.)


Основні питання

 1. Поняття фермерського господарства як організаційно-правової форми господарювання на землі.

 2. Загальна характеристика законодавства України про фермерство.

 3. Порядок створення фермерського господарства.

 4. Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

 5. Приватизація земельних ділянок членами фермерських господарств.

 6. Правові форми використання земель у фермерському господарстві.

 7. Земельні права та обов’язки осіб, які ведуть фермерське господарство.

 8. Порядок припинення прав на землю у фермерському господарстві.

 9. Поняття та юридичні ознаки особистого селянського господарства.

 10. Правовий режим земельних ділянок особистих селянських господарств.


Додаткові питання

 1. Визначте юридичні ознаки фермерського господарства.

 2. Хто є суб’єктом прав на землі у ФГ?

 3. Які землі належать до складу земель фермерського господарства?

 4. Назвіть підстави припинення земельних правовідносин у фермерських господарствах.

 5. Які земельні ділянки особистого селянського господарства не підпадають під дію мораторію на відчуження деяких земель сільськогосподарського призначення?

 6. Чи можуть займатися веденням ФГ і ОСГ іноземці?

 7. Хто визнається членом ОСГ?

 8. Чи зобов’язані члени ФГ переоформляти право постійного користування на земельну ділянку?

 9. У чому полягають відмінності ОСГ від: а) особистого підсобного господарства; б) фермерського господарства.

 10. Чи поширюється заборона щодо відчуження земель фермерського господарства?

 11. Чи можуть юридичні особи набувати право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства?

 12. Чи можлива житлова забудова земель особистого селянського господарства і земель фермерського господарства?

 13. Чи можна передавати в оренду земельну ділянку, надану для ведення особистого селянського господарства, зокрема с/г товаровиробнику?

 14. Чи можна на земельній ділянці для ведення особистого селянського господарства спорудити підсобне приміщення для зберігання врожаю та різного інвентаря?


Вирішити задачі

Задача 1.

Член КСП «Нове життя» Тихий подав заяву до загальних зборів про вихід із членів КСП з виділенням його паю у зв’язку із створенням фермерського господарства та заяву до районної ради про виділення 100 га сільськогосподарських угідь для ведення фермерського господарства.

Районною радою було виділено Тихому 50 га с/г угідь. Загальні збори членів КСП вивели Тихого із членів КСП без виділення йому в натурі його земельного паю в розмірі 5 га, посилаючись на те, що для ведення фермерського господарства йому виділено 50 га.

Фермер Тихий наполягає на виділення йому земельного паю і для вирішення справи звернувся в господарський суд.

Чи відповідають вимоги Тихого чинному законодавству?

Який суд повинен розглядати цей спір та яке рішення може бути прийняте судом?


Задача 2.

Член КСП «Першотравневий» Твердохліб подав заяву про вихід із членів КСП та заяву до сільської ради про виділення 50 га землі для ведення фермерського господарства.

Сільська рада відмовила у виділенні землі, посилаючись на те, що вільних земель у запасі немає, а 40 га землі резервного фонду сільської ради знаходиться у користуванні КСП «Першотравневий».

У відмові сільської ради було вказано, що Твердохліб має вже у користуванні 2 га для ведення особистого селянського господарства, а також може одержати свій земельний пай у КСП на п’ятьох членів своєї сім’ї.

Земельний пай члена КСП «Першотравневий» становить 8 га.

Твердохліб, не згодившись із рішенням сільської ради, звернувся в суд.

Який порядок розгляду земельних спорів по виділенню землі фермерським господарствам?

Чи правомірна відмова сільської ради?


Задача 3.

Голова ФГ з Тернопільської області Зозуляк звернувся за консультацією з таких питань:

1) Чи може він у зв’язку з хворобою передати головування господарством своєму синові? Хто ці питання вирішує?

2) Він одержав земельну ділянку в 1998 році на праві постійного користування. Чи повинен він зараз переводити її в інший правовий режим? Як це зробити?

3) Чи має він право полювати (разом з колегами) в лісових угіддях, що розташовані на землях господарства?

4) Чи має він право передати в оренду ставок, що знаходиться на цих землях?


Задача 4.

Громадянин Коваль купив у громадянина Луцького 0,20 га для ведення ОСГ та звернувся до сільської ради з клопотанням про отримання дозволу на будівництво житлового будинку.

Землевпорядник сільської ради пояснила Ковалю, що він не може споруджувати на землях ОСГ будинки, оскільки це суперечить цільовому призначенню земельної ділянки. Крім цього, як стверджував посадовець, його договір купівлі-продажу земельної ділянки є взагалі недійсним, оскільки пунктом Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України встановлено мораторій на продаж земель с/г призначення.

Коваль звернувся до Вас, як до юрисконсульта, з проханням роз’яснити:

1) Чи міг він купити земельну ділянку для ведення ОСГ і чи є цей договір дійсним?

2) Який порядок зміни цільового призначення земельної ділянки?

3) Погодження яких органів потрібно для такої зміни?


Задача 5.

Члени особистого селянського господарства звернулися до селищної ради із заявою про збільшення площі земельної ділянки, яка використовується ними на праві постійного користування (1 га) та на праві приватної власності (1 га), оскільки попереднє рішення приймалося щодо особистого підсобного господарства і, крім того, збільшилася кількість членів господарства. Селищна рада відмовила у задоволенні заяви через приєднання до земельної ділянки ОСГ земельних паїв двох членів колишнього КСП.

1) Чи обґрунтована відмова селищної ради?

2) Які розміри земельних ділянок надавалися для ведення особистого підсобного господарства?

3) Які форми землекористування передбачені стосовно ОСГ?


Задача 6.

Громадянин Олеськів, використовував земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2 га протягом 2003-2011 рр. Досягнувши пенсійного віку він вирішив продати цю земельну ділянку фермерському господарству «Лан». Приватний нотаріус, до якого звернулися сторони, відмовився оформити договір купівлі-продажу земельної ділянки, мотивуючи продовженням дії мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення.

Проаналізуйте ситуацію.


Задача 7.

У 1993 році громадянин Несторенко отримав у приватну власність земельну ділянку 0,40 га, у тому числі 0,25 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та 0,15 га особистого підсобного господарства (згідно рішення сільської ради). У 1996 році цей громадянин за рішенням виконкому отримав у постійне користування 0,30 га для особистого підсобного господарства.

Чи має право громадянин Несторенко на безоплатне оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку площею 0,30 га, яка надавалася в користування?


Рекомендовані джерела:


І Законодавство

 1. Земельний кодекс України в ред. від 13.03.1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 25. – Ст. 354.

 2. Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 3. – Ст. 27.

 3. Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» від 25 грудня 2008 р. № 799-VІ // Відомості Верховної Ради України. – 2009. – № 18. – Ст. 247.

 4. Закон України „Про особисте селянське господарство” від 15 травня 2003 року № 742-ІV // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 29. – Ст. 232.

 5. Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 5 червня 2003 року № 899-ІV // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 38. – Ст. 314.

 6. Закон України „Про фермерське господарство” від 19 червня 2003 року № 973-ІV // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 45. – Ст. 363.

 7. Указ Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року № 720/95 [Електронний ресурс]. – Офіційний сайт Верховної Ради України. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua

 8. Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» від 25 лютого 2009 р. № 144 // Офіційний вісник України. – 2009. – № 15. – Ст. 472.

 9. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження мінімальних розмірів земельних ділянок, які утворюються в результаті поділу земельної ділянки фермерського господарства, що успадковується від 10 грудня 2003 р. № 1908 // Офіційний вісник України. – 2003. – № 51. – Ст. 2682.

 10. Постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок викупу земельних ділянок громадянами (понад норму, яка приватизується безкоштовно) для ведення фермерського або особистого підсобного господарства від 24 січня 2000 р. № 118 // Офіційний вісник України. – 2000. – № 4. – Ст. 112.

 11. Порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки: Постанова Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 р. № 844 // Офіційний вісник України. – 2009. – № 61. – Ст. 2158.

 12. Наказ Державного комітету статистики України «Про затвердження Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах» від 8 грудня 2010 р. № 491 // Офіційний вісник України. – 2011. – № 3. – Ст. 193.

 13. Наказ Державного комітету статистики України «Про затвердження Порядку обліку особистих селянських господарств сільськими, селищними та міськими радами» від 26 жовтня 2009 р. № 409 // Офіційний вісник України. – 2010. – № 5. – Ст. 218.

 14. Лист Міністерства юстиції України «Стосовно обмежень, встановлених п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України, щодо використання земель сільськогосподарського призначення» від 25 вересня 2006 р. № 31-32/174 [Електронний ресурс] – Офіційний сайт Верховної Ради України. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua


ІІ Судова практика

 1. Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. № 7. – Режим доступу:http://www.scourt.gov.ua/clients/vs.nsf/0/E5DB134E2C2BE3D7C3256EBD00373408?OpenDocument&CollapseView&RestrictToCategory=E5DB134E2C2BE3D7C3256EBD00373408&Count=500&

 2. Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин: Постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua

 3. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 92, пункту 6 розділу Х „Перехідні положення” Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками) від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005. – Режим доступу: http://www.ccu.gov.ua/uk/doccatalog/list?currDir=9890.


ІІІ Література

 1. Ващишин М. Я. Юридичні ознаки фермерського господарства / М. Я. Ващишин // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2011. – Вип. 53. – С. 263-269.

 2. Ващишин М. Я. Правова регламентація особистого селянського господарства / М. Я. Ващишин // Актуальні питання реформування правової системи України. Збірник наукових статей за матеріалами VІ Міжнародної науково-практичної конференції. 29-30 травня 2009 р. – Луцьк, 2009. – С. 369-371.

 3. Ващишин М. Я. Розвиток фермерського законодавства України / М. Я. Ващишин // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2008. – Випуск 46. – С. 152-158.

 4. Ващишин М. Я. Форми землевикористання у селянському (фермерському) господарстві за новим Земельним кодексом України / М. Я. Ващишин // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2002. – Випуск 37. – С. 383-386.

 5. Гаєцька-Колотило Я. З. До питання про правову природу особистих селянських господарств та проблеми землекористування / Я. З. Гаєцька-Колотило // Проблеми вдосконалення земельного законодавства та правового забезпечення аграрного виробництва: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 17-18 квітня 2008 р. Біла Церква, 2008. – С. 26-27.

 6. Гаєцька-Колотило Я. З. До питання про соціально-правовий статус членів особистого селянського господарства / Я. З. Гаєцька-Колотило // Актуальні питання реформування правової системи України. Збірник наукових статей за матеріалами VІ Міжнародної науково-практичної конференції. 29-30 травня 2009 р. – Луцьк, 2009. – С. 369-371.

 7. Долинська М. С. Фермерські господарства України: землекористування, порядок створення, діяльність та припинення діяльності / М. С. Долинська. – Харків: Страйд, 2005. – 261 с.

 8. Жиравецький Т. М. Особливості правового режиму земель для ведення особистого селянського господарства / Т. М. Жиравецький // Забезпечення законності у сфері земельних правовідносин. Тези доповідей, виступів, повідомлень на міжвузівській науково-практичній конференції молодих науковців (26 вересня 2003 р., Львівський інститут внутрішніх справ при НАНВС України. – С. 87-89.

 9. Жиравецький Т. М. Особливості правового режиму земель фермерського господарства / Т. М. Жиравецький // Матеріали ХІІ регіональної наукової практичної конференції (9-10 лютого 2006 року). – Львів: Видання юридичного факультету ЛНУ, 2006. – С. 277-280.

 10. Зеліско А. Правовий статус фермерських господарств як юридичних осіб приватного права / А. Заліско // Право України. – 2010. – № 5. – С. 143-147.

 11. Земельне право України: підручник / [Беженар Г. М., Бондар Л. О., Гавриш Н. С. і ін.]; за ред. О. О. Погрібного та І. І. Каракаша. – [2-е вид., перероб. і доп.]. – К.: Істина, 2009. – 600 с.

 12. Землі сільськогосподарського призначення: права громадян України. Науково-навчальний посібник / [Титова Н. І., Позняк С. П., Гуревський В. К. і ін.]. за ред. докт. юрид. наук, проф. Н. І. Титової. – Львів: ПАІС, 2005. – 368 с.

 13. Кальніченко А. Актуальні питання земельного законодавства: особисте селянське господарство / Алла Кальніченко // Землевпорядний вісник. – 2011. – № 1. – С. 28-32.

 14. Кальніченко А. Актуальні питання земельного законодавства: фермерське господарство / Алла Кальніченко // Землевпорядний вісник. – 2011. – № 4. – С. 32-35.

 15. Лебідь В. І. Земельно правові аспекти реалізації права на ведення особистого підсобного господарства / В. І. Лебідь // Право України. – 2001. – № 11. – С. 86-88.

 16. Лебідь В. І. Організаційно-правова форма фермерського господарства: чи потрібна імперативність? // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2006. – № 4 (54). – С. 68-74.

 17. Мірошниченко А. М. Земельне право України: [Підручник] / Анатолій Миколайович Мірошниченко. – К.: Алерта; КНТ; ЦУЛ, 2009. – 712 с.

 18. Науково-практичний коментар до З. У. «Про особисте селянське господарство» / За ред. В. В. Носіка. – К.: Кондор, 2004. – 252 с.

 19. Оніщенко Н. М. Деякі проблеми правового регулювання створення та діяльності фермерських господарств / Н. М. Оніщенко // Держава і право: Збірн. наук. праць. Юрид. і політ. науки. – Випуск 23. – К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2004. – С. 392-396.

 20. Організаційно-правові питання аграрної реформи в Україні: Монографія / За ред. В. І. Семчика. – К.: Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2003. – 280 с.

 21. Проценко Т. П. Проблеми права власності селянських (фермерських) господарств та особистих підсобних господарств громадян і порядок їх ведення / Т. П. Проценко // Проблеми права власності та господарювання у сільському господарстві: монографія. – К., 2001.

 22. Семчик В. І. Земельне право України: підруч. [для студ. юрид. спец. вищ. навч. зал.] / Семчик В. І., Кулинич П. Ф., Шульга М. В. – К.: Вид. Дім „Ін Юре”, 2008. – 600 с.

 23. Титова Н. І. Проблеми вдосконалення правової регламентації земельних відносин у селянських (фермерських) господарствах / Н. І. Титова // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2001. – Вип. 36. – С. 435-438.

 24. Титова Н. І. Фермер і закон / Ніна Іванівна Титова. – Львів, 1996. – 126 с.

 25. Титова Н. І. Фермерство в Україні: основні правові засади / Ніна Іванівна Титова. – Львів: Атлас, 1998. – 181 с.

 26. Уркевич В. Окремі правові питання створення фермерських господарств / Віталій Уркевич, Олександр Браніцький // Підприємництво, господарство і право. – 2011. – № 3. – С. 160-162.

 27. Хвасенко А. Правове регулювання особистого селянського господарства громадян / А. Хвасенко // Право України. – 2002. – № 4. – С. 40-42.

 28. Черкащина М. Правові проблеми гарантування юридичній особі можливості набуття статусу члена фермерського господарства / Марина Черкащина // Підприємництво, господарство і право. – 2009. – № 9. – С. 146-147.

 29. Шульга М. В., Жушман В. П., Кулинич П. Ф., Уркевич В. Ю. Фермерське господарство: правові засади створення, функціонування та припинення: Навчально-практичний посібник / За ред. М. В. Шульги. – Х.: ТОВ «Одіссей», 2004. – 464 с.Керівники курсу доц. Федорович В. І.

доц. Ващишин М. Я.

Схожі:

Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств iconТема 16: землекористування фермерських та особистих селянських господарств
Поняття та юридичні ознаки фермерського господарства як організаційно-правової форми господарювання на землі
Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств iconТестові завдання
Чи регулює трудове право працю членів кооперативів, селянських (фермерських) господарств?
Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств iconМиколаївський державний аграрний університет бібліотека зернозбиральні машини
Леженкін, О. Методика розрахунку технологічних показників польової збиральної машини для фермерських І селянських господарств [Текст]...
Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств iconSvydnyckyj organiz s g vyrobnyctva
Створення селянських (фермерсь­ких) господарств та місце їх в системі підприємницької діяльності
Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств icon"облік у селянських І фермерських господарствах"
Методичні вказівки щодо виконання самостійної роботи з навчальної дисципліни "Облік у селянських І фермерських господарствах" для...
Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств iconМетодичні вказівки щодо практичних занять з навчальної дисципліни " облік у селянських та фермерських господарствах " для студентів денної та заочної форм навчання зі спеціальності
Методичні вказівки щодо практичних занять з навчальної дисципліни "Облік у селянських та фермерських господарствах" для студентів...
Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств iconСтраховий захист господарств аграрного сектору
Роботу виконано на кафедрі страхування Київського національного економічного університету Міністерства освіти І науки України, м....
Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств iconМетодичні вказівки щодо виконання курсових робіт для студентів денної навчання
Розробники: Якубовський С. О., професор кафедри світового господарств і міжнародних економічних відносин
Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств iconХарківська національна академія міського господарств в. Д. Жван Зведення будівель І споруд
«Промислове та цивільне будівництво», напрям «Будівництво», ступінь підготовки – бакалавр
Тема 15: землекористування фермерських господарств та особистих селянських господарств iconТема 14. Особисті немайнові права фізичної особи. Поняття, ознаки, види та здійснення особистих немайнових прав. Захист особистих немайнових прав фізичних осіб.
Ці умови можуть виникнути в тому числі І завдяки здійсненню нею своїх особистих немайнових прав
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи