Скачати 180.93 Kb.
|
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ЕТИКА ТА ЕСТЕТИКА Зошит контрольних завдань (для студентів 3 курсу спец. 6.050100 „Економіка підприємства”) Харків – ХНАМГ – 2005 Етика та естетика: Зошит контрольних завдань (для студентів 3 курсу спец. 6.050100 „Економіка підприємництва”) / Укл.: Фесенко Г. Г. – Харків: ХНАМГ, 2005. – 18 с. Укладач: Г.Г.Фесенко Рецензент: Яцюк М. В. Упровадження курсу “Етика та естетика” пов’язане з необхідністю гуманізації освіти у вищих навчальних закладах, поєднання глибоких професійних знань з опануванням великої спадщини світової етичної та естетичної думки. ^ : формування системи знань з історії та сучасних концепцій етики і естетики як важливого показника освіченості фахівця. Завдання курсу: вивчення теорій етичної та естетичної форм суспільної свідомості. Набуття навичок етичного, естетичного, загальнокультурного аналізу суспільного і культурного життя. Предмет: основні етичні й естетичні концепції в їх історичному розвиткові. Основною формою контролю вивчення даного курсу є виконання тестових завдань, які допомагають поглибити, закріпити й творчо осмислити одержані знання. У процесі вивчення курсу передбачається цілеспрямоване самостійне формування культурних орієнтирів і установок особистості; здібностей та потреб у художньо-естетичних переживаннях та морально-естетичних рефлексіях, тобто духовного потенціалу особистості. Рекомендовано кафедрою історії та культурології, протокол № 7 від 17 травня 2005 р. ^ Що є предметом етики? Чому етика є філософською наукою? ________________________________________ ________________________________________________ ________________________________________________ ________________________________________________ ________________________________________________ Визначіть функції моралі: Веління, розпорядження, певні правила поведінки, мислення і переживання, що повинні бути властиві людині, називаються ________________________ Фактично всі формулювання моральних норм можна звести до однієї: «___________________________» Визначіть вищі етичні цінності: Що означає здатність моральної норми до універсалізації? ______________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________
^ Який образ буття є моральним згідно з вченням кініків? ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ ____________________________________________________ Порівняйте евдемоністичне вчення Арістотеля і Епікура
У чому полягає найважливіший сенс людського існування за стоїками? ______________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ Визначіть моральні вимоги до людини в епоху Відродження (вчення Л.Альберті) Розкрийте гуманістичну суть ідеї природних прав людини та теорії суспільного договору ______________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ Розкрийте суть теорії З.Фройда про агресивну природу людини ? ______________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ Хто перший з мислителів розглядав „етику” як особливе наукове знання, розробив класифікацію етичних понять?
Визначіть категоричні імперативи І.Канта: Хто з мислителів ХIХ ст. розмежував поняття «мораль» і «моральність» ?
Хто з мислителів ХIХ ст. стверджував, що самогубство не є виходом з життєвого страждання?
Яка філософська течія ХХ ст. запропонувала специфічний принцип ставлення до інших „Хто не з нами – той проти нас”?______________________________________________ Яка філософська школа ХХ ст. стверджує, що людина „вкинута” у дуже незатишний світ. Вона перебуває на самоті, в постійній турботі про шматок хліба та в інших невідкладних справах, відчуває тривогу, а часом і страх? ___________________________________________________ Кому з мислителів належить авторство твердження „Мета виправдовує засоби”?
Хто з гуманістів епохи Відродження є автором трактату „Про гідність людини”?
Моральність –
Хто з мислителів ХIХ ст. заперечував християнську мораль?
Тема 3. Категорії етики За що і перед ким несе моральну відповідальність особа? ___________. Визначіть категорії моральної самосвідомості:
Які різновиди морального зла Ви можете виділити? Які загальні cyтнiснi риси морального зла? ________________ ______________________________ _______________________________ Визначіть вид зла, до якого відносять жадібність?
Які категорії етики розділяють і протиставляють моральне і аморальне в культурі людини?
Рабство як феномен історії людства – зло:
У культурних суспільствах, де негативно оцінюється злиття добра і зла, характерною є особистість:
У культурних спільнотах, де більшість людей негативно оцінює поєднання добра і зла, перевага віддається особі, яка прагне:
Завдання: Обґрунтуйте Вашу думку за одним питанням (вибирати у відповідності з останньою цифрою залікової книжки)
^ Що становить загальнолюдський зміст моральності?
Етноетика – це:
Визначіть показники зрілості моральної культури нації:
Яка з чотирьох буддійських істин вимагає моральних зусиль людини?
В якому релігійному вченні чесна завзята праця знаходить характер релігійного подвигу, стає своєрідною «мирською аскезою»?
Які проблеми Ви можете віднести до „біоетики”?
Як називається збірка Божих Заповідей, збірка релігійних приписів і заборон, що становлять основу юдейської та християнської моральності за Біблією її текст було переказано Ягве Мойсеєві на горі Синай?_______________ Яка світова релігія розвинула з етико-філософської системи, що вимагає дотримання морального закону як шляху визволення душі з коловороту втілень і досягнення нірвани? ______________________ Сім`я - особлива форма організації життя людей. Визначіть основні характеристики сімейної етики: Чи відіграє, на Вашу думку, віра в Бога важливу роль у формуванні системи цінностей?________________________ ___________________________________________________ Як Ви розумієте слова Євангелія „важко багатому увійти в Царство Боже”?_____________________________________ У чому полягає особливість етико-нормативної програми Мухамеда на відміну від етико-нормативної програми Ісуса Христа?____________________________________________ Чому моральна сила християнської любові особливо виявляється у вимозі любити ворогів, які «проклинають», «ненавидять» і «ображають»? ______________________ Чи має особистість право вибору в установленні своєї національної ідентичності? Наведіть Ваші аргументи за чи пpoти. _____________________________________________ Чи має, на Вашу думку, сенс поняття національної відповідальності? ___________________________________ Які основні моральні риси властиві українській національній культурі?_______________________________ ^ Визначіть критерії морального поступу:
Особистість у ХХI ст. стикається з новими етичними проблемами, переживає кризу ідентичності (індивідуальної та колективної), а саме: Як Ви розцінюєте перспективи моральних цінностей у сучасному українському суспільстві? Обґрунтуйте свою позицію._____________________________________________________________________________________________ ________________________________________________ Які моральні труднощі породжує науково-технічний прогрес? Тема 6. Сутність поняття „естетика”. Основні естетичні категорії Історія мистецтва як наука сформувалась у:
Як би Ви визначили, що таке прекрасне у природі?_______ __________________________________________________ Який його зв’язок має піднесене з прекрасним?__________ ___________________________________________________ Які типи трагічних конфліктів Вам відомі? ______________ ___________________________________________________ Які твори мистецтва є, на Вашу думку, зразками гумору? ______________________________________________________________________________________________________ Що таке художній стиль? Як співвідносяться метод і стиль у мистецтві?______________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ Поясніть, чому з розвитком суспільства відбувається зміна художніх методів__________________________________ __________________________________________________ .
Заняття 7. Історія естетичної думки. Основні естетичні концепції ХIХ – ХХ ст. Завдання: Дати розгорнуту відповідь на одне питання (вибирати у відповідності з останньою цифрою залікової книжки)
Заняття 8. Мистецтво як соціальний феномен Визначіть мистецькі форми, що були відомі архаїчній людині:
Чому саме в таких видах мистецтва, як скульптура і театр, найбільш яскраво втілилось уявлення еллінів про призначення мистецтва як про катарсис? _______________________________________________ Яку роль відіграє мистецтво у формуванні людської чуттєвості?__________________________________________________ Розкрийте сутність поняття „естетичний досвід”__________________ Покажіть людську діяльність як джерело естетичного______________ Як співвідносяться мистецтво і екзистенційна структура особистості?_______________ Тема 9. Основні положення постмодерністської естетики Завдання: Дати розгорнуту відповідь на одне питання (вибирати у відповідності з останньою цифрою залікової книжки)
^ Тема 1. Етика – філософська наука про мораль Апель К.О. Ситуація людини як eтичнa проблема // Єрмоленко А. М. Комунікативна практична філософія. – К., 1999. – С. 231-254. Бердяев Н. А. 0 назначении человека. – М., 1993. Библер В. С. Нравственность. Культура. Современность (Философские раздумья о жизненных проблемax) // Этическая мысль: Науч. - публицист. чтения. – М., 1990. – С. 16 – 57. Гусейнов А.А., Апресян Р.Г. Этика. – М.,2000. Етика: Навч. посібник / Аболіна Т.Г., Єфименко В.В., Лінчук О.М. та ін. – К., 1992. Етика: Навч. посіб./ Лозовий В.О., Панов М.І. та ін. – К.,2002. Зеленкова И.Л., Беляева Е.В. Этика: Учеб. пособ. – Мн., 2001. Кондрашов В.А., Чичина Е.А. Этика. Эстетика. – Ростов н/Д.,2000. Малахов В.А. Етика: Курс лекцій. – К.,2001. Назаретян А.П. Агрессия, мораль и кризисы в развитии мировой культуры. – М., Этика: Словарь афоризмов и изречений / Назаров В. Н., Мелешко Е. Д. – М., 1995. Тема 2. Етичні вчення Аристотель. Большая этика // Apистотель. Соч.: В 4т. – М., 1983. Т. 4. – С. 324–332. Бердяєв Н.А. Дух и реальность: Основы богочеловеческой духовности // Бердяєв Н.А. Философия свободного Духа. – М.,1994. – С.444–460. Бердяев Н.А. О назначении человека. – М.,1993. Гельвеций К.А. Соч. в 2 т. – М.,1976–1977. Кант И. Основы метафизики нравственности // Кант И. Соч. в 6 т. М., 1965. Т. 4, ч. 1. С. 228-289;// И.Кант Соч. – М.,1997. – Т.III. – С.39–275. Лосев А.Ф. Жизненный и творческий путь Платона // Платон. Соч. –Т.1. – М.,1968. – С.5-73. Милль Дж. О свободе // Антология классической либеральной мысли. – М.,1995. – С.228 – 393. Ницше Ф. По ту сторону добра и зла // Избр. произв. в 2 кн. – СПб.,1990. Сартр Ж.П. Экзистенциализм – это гуманизм // Сумерки богов. – М.,1989. Сенека. О счастливой жизни // Римские стоики: Сенека, Эпиктет, Марк Аврелий. – М.,1995. Сковорода Г. Вибрані твори в українських перекладах / Упоряд. Ушкалов Л. – Харків, 2003. Соловьев В.С. Оправдание добра // Соловьев В.С. – Соч. в 2 т. – М.,1990. – Т.1. Эпикур. Письмо к Манекен // Диоген Лаэртский. О жизни, учениях и изречениях знаменитых философов. – М.,1979. – С.432-436. Фрейд З. По ту сторону принципа удовольствия // Фрейд З. Психология бессознательного: Сб. произведений. – М.,1989. Фромм Э. Анатомия человеческой деструктивности. – М.,1994. Хайдеггер М. Бытие и время. – М., 1997. – С. 267-301. Тема 3. Категорії етики Бердяев Н. А. Эрос и личность (Философия пола и любви). – М., 1989. Берлін І. Дві концепції свободи // Сучасна політична філософія. – К., 1998. –С. 56–113. Бубер М. Образы добра и зла // Бубер М. Два образа веры. – М., 1995. – С. 125–156. Ильин И. А. 0 сопротивлении злу силою // Ильин И. А. Путь к очевидности. – М., 1993. – С. 5-132. Льюис К. С. Любовь. Страдание. Надежда: Притчи. Трактаты. – М., 1992. Мир и Эрос: Антология философских текстов о любви. – М., 1991. Мэй Р. Любовь и воля. – М.; К., 1997. Фромм Э. Искусство любить // Фромм Э. Душа человека. - М., 1992. – С. 109–178. Тема 4. Національна етика. Сімейна етика. Релігійна етика. Біоетика Альбицкий В.Ю. Аборт: этико-правовые проблемы // Медицина, этика, религия и право. – М.,2000. – С.45-56. Біоетика в Україні: стан і перспективи розвитку (круглий стіл) // Філос. думка. – 1999. – №3. – С.117–155. Бичко А.К. Риси характерології української нації // Етнонаціональний розвиток України. – К.:Либідь,1993. Лосский Н. О. Бог и мировое зло. - М., 1994. Сирис А.З. Философия противодействия исследованиям клонирования человека // Философские исследования. – 2002. – № 2. – С.186–196. Фіхте Й.-Г. Що таке народ у вищому розумінні цього слова і що таке любов до Батьківщини // Націоналізм: Антологія. – К.: Смолоскип, 2000. – С.46-55. Вебер М. Протестантская этика и дух капитализма //Избр. произв. - М.,1990. Aпель К. О. Етноетика та універсалістська макроeтикa: nротиріччя чи доповняльність // Єрмоленко А. М. Комунікативна nрактична філософія. – К., 1999. – С. 355-371. Василенко Л.И. Экологическая этика: от натурализма к философскому персонализму // Вопросы философии. – 1995. – №3. – С.37 2. Тема5. Основні етичні проблеми сучасності Библер В. С. Нравственность. Культура. Современность (Философские раздумья о жизненных проблемax) // Этическая мысль: Науч.-публицист. чтения. – М., 1990. – С. 16–57. Генон Р. Кризис современного мира. – М., 1991. Мадьяр Д. Планетаризация сознания. – М., 1995. Назаретян А.П. Агрессия, мораль и кризисы в развитии мировой культуры. – М., 1996. Хесле В. Кризис индивидуальной и коллективной идентичности // Вопросы философии. - № 10. – С.112–123. Тема 6. Сутність поняття „естетика”. Основні естетичні категорії Бергсон А. Сміх: Нарис про значення комічного. – К., 1994. ЛюбимоваТ.Б. Трагическое как эстетическая категория. – М.: Наука, 1985. Малахов В. А. Искусство и мироотношение. – К., 1988. Столович Л.Н. Красота. Добро. Истина. Очерк истории эстетической аксиологии.- М.,1994. Естетика: Підручник / Левчук Л.Т., Кучерюк Д.Ю, Панченко В.І. – К.: Вища шк., 2000. Яковлев Е.Г. Эстетический вкус как эстетическая категория эстетики. – М., 1986. Раппопорт С.Х. От художника к зрителю: как построено и как функционирует произведение искусства. – М., 1978. Хайдеггер М. Исток художественного творения // Работы и размышления разных лет. – М., 1993. – С.47–132. Тема 7. Історія естетичної думки. Основні естетичні концепції ХIХ – ХХ ст. История эстетики. Памятники мировой эстетической мысли. – М., 1962. Лосев А.Ф. История античной эстетики (ранняя классика). – М., 1963. Лосев A.Ф. Эстетика Возрождения. – М., 1978. Гегель Г.В.Ф. Эстетика. – М.: Искусство,1968. Кант И. Критика способности суждения. – М.,1994. Естетика / Левчук Л.Т. та ін. – К.,2000 Ортега-и-Гассет Х. Эстетика. Философия культуры. – М.,1991. Шеллинг Ф.В. Философия искусства. – М.:,1966. Шиллер Ф. Естетика. – К., 1974. Шлегель Ф. Эстетика. Философия. Критика. – М.: Искусство, 1983. – Т.1-2. Тема 8. Мистецтво як соціальний феномен Кучерюк Д.Ю. Екологічна естетика як система // Етика, естетика і теорія культури. – К.,1991. – Вип.34. – С.3 – 13. Личковах В.А. Национальный стиль искусства // Философские науки. – 1992. - № 1. – С.14 – 25. ЛюбимоваТ.Б. Трагическое как эстетическая категория. – М.: Наука, 1985. Малахов В. А. Искусство и мироотношение. – К., 1988. – С. 35 – 49. Українська художня культура: Навч.посіб. / Грицай С.Й., Корнієнко Н.М. – К.,1996. Франко І.Я. Із секретів поетичної творчості // Твори: В 20т. – К.,1955. – Т. 16. – С. 251– 297. Хайдеггер М. Исток художественного творения // Работы и размышления разных лет. – М., 1993. – С.47-132. Эстетика: Учеб. пособ. / Левчук Л.Т., Кучерюк Д.Ю, Панченко В.И., Русин М.Ю. – К.,1991. Яковлев Е.Г. Художник: личность и творчество. – М., 1991. Яковлев Е.Г. Эстетический вкус как эстетическая категория эстетики. – М., 1986. Тема 9. Основні положення постмодерністської естетики Горичева Т. Православие и постмодернизм. – Ленинград,1 Енциклопедія постмодернізму / За ред. Вінквіста Ч. та Тейлора В. – К.:Основи,2003. Козловски П. Культура постмодерна. – М.,1997. Левінас Е. Між нами. Дослідження думки про іншого. – К., 1999. Ліотар Ж.Ф. Ситуація постмодерну // Філософ. і соціол. думка. – 1995. – № 5 – 6. – С. 15 – 38. Халипов В. Постмодернизм в системе мировой культуры // Иностр. литература. – 1994. – №1. – С.235 – 240. Грабовський С. Постмодерний дискурс і кризове буття людини // Незалежний культурологічний журнал „Ї”. – 2002. – № 26. – С.43 – 49. Ильин И.П. Постмодернизм от истоков до конца столетия. – М.,1998. Навчальне видання ^ Зошит контрольних завдань (для студентів 3 курсу спец. 6.050100 „Економіка підприємства”) Укладач: Фесенко Галина Григорівна Відповідальний за випуск: М.В.Яцюк Редактор: С. Д. Сусло План 2005, поз. 208 ___________________________________________________________________________________________________ Підп. до друку 29.06.2005 Формат 60*84 1/16 Папір офісний Друк на різографі Обл.-вид. арк. 2,0 Тираж 500 прим. Зам. № ___________________________________________________________________________________________________ Сектор оперативної поліграфії ІОЦ ХНАМГ 6 1002. Харків, ХНАМГ вул. Революції, 12 |