\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" icon

"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень"
Скачати 379.31 Kb.
Назва"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень"
Сторінка1/3
Дата23.06.2012
Розмір379.31 Kb.
ТипДокументи
  1   2   3


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

Буковинський державний медичний університет


" ЗАТВЕРДЖЕНО "

на методичній нараді

кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти

"______"___________________200___ р.

протокол №___

Зав. кафедри, доцент. Плеш І.А.


МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ №7.4


Тема: “Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді і профілактика можливих ускладнень”.


Навчальний предмет - “Догляд за хворими (практика)”.

2 курс медичних факультетів №1, №2, №3

Спеціальність – 7.110101 “Лікувальна справа”.

Спеціальність – 7.110104 “Педіатрія”.

Освітньо-кваліфікаційний рівень - “Спеціаліст”.

Тривалість - 2 години.

Методичну розробку склав

Доцент, к.м.н. Хомко О.Й.


ЧЕРНІВЦІ - 2007 рік.


^ Актуальність теми.

Переважна більшість хворих, що перебувають у хірургічних стаціонарах, підлягають оперативному лікуванню. Середній медичний персонал повинен вміти правильно провести передопераційну підготовку хворих в залежності від терміновості операції, та з урахуванням розташування патологічного чинника, в подальшому медична сестра веде постійний догляд за хворим, за його зовнішнім виглядом та основними показниками гомеостазу.


^ Навчальна мета.

Навчальна мета полягає в засвоєнні студентами правил веденню післяопераційного періоду та загальним питанням догляду за оперованими хворими. Необхідно навчити студентів загальним питанням підготовки хворих до операції, ознайомити з особливостями передопераційного періоду. Ознайомлення з організацією і проведенням хірургічної операції, роботою персоналу операційної. Навчити веденню післяопераційного періоду і загальним питанням догляду за оперованими хворими.

2.1. Студент повинен знати:

 • Визначення післяопераційного періоду.

 • Небезпеки раннього післяопераційного періоду.

 • Боротьба з післяопераційним парезом травного каналу.

 • Профілактика легеневих ускладнень.

 • Профілактика пролежнів.

 • Боротьба з парезом сечового міхура,

 • Боротьба з затримкою сечі.

 • Поняття про активне ведення післяопераційного періоду.

2.2. Студент повинен вміти:

 • Ознайомитися з загальними питаннями ведення хворих в післяопераційному періоді, вміти вірно орієнтуватися у профілюючий патології та оцінювати стан хворого по клініко-лабораторним даним.

 • Володіти технікою введення назогастрального зонда.

 • Володіти технікою введення м'якого сечового катетера.

 • Володіти технікою промивання шлунку шприцом Жане.

 • Володіти технікою дихальної гімнастики,

 • Володіти технікою введення накладання еластичних бинтів на кінцівки.

 • Проводити профілактику пролежнів.

 • Транспортування хворих в операційну.

2.3. Студент повинен опанувати практичні навички:

 • обстеження хворих при різних варіантах ускладнень гострої хірургічної патології органів черевної порожнини;

 • техніку введення м'якого сечового катетера,

 • провести дихальну гімнастику,

 • накладання еластичних бинтів на кінцівки, профілактику пролежнів;

 • ведення післяопераційного періоду хворих (під контролем викладача);

 • змінити пов'язку на операційній рані;

 • промити сечовий міхур через катетер;

 • транспортувати хворого на каталці та кріслі-каталці;

 • підготувати інструменти для перев’язки;


поради студенту


Кожних 2-3 студенти одержують одного хворого /післяопераційного/, з яким вони знайомляться, вивчають історію хвороби та намічають план ведення післяопераційного періоду. Після цього проводять розбір хворих. Студенти повідомляють короткі відомості про хворого і що йому зроблено.


 1. Дата операції, в зв’язку з чим оперований, анамнез захворювання.

 2. Скарги хворого після операції.

 3. Загальний вигляд хворого /блідість, одутловатість обличчя, синюшність, жовтушність, рум’янець на щоках. Вираз обличчя: живий, бадьорий, страдницький.

 4. Положення хворого в ліжку /вільне, вимушене, активне, пасивне/.

 5. Температура тіла, пульс, кров’яний тиск.

 6. Система дихання: тип дихання /грудний, черевний, змішаний/, частота дихання, кашель /сухий, з харкотинням, частий, рідкий/, перкуторні дані /послаблене дихання, хрипи, шум тертя плеври та інш./.

 7. Серцево-судинна система:

а) частота пульсу, ритм, наповнення, напруження;

б) тони серця /дзвінки, тихі, глухі, ясні/, шум серця /систолічний, діастолічний/;

в) границі серця /розширення/.

8. Система органів травлення:

а) язик /сухий, вологий, з нальотом, чистий/;

б) запах з роту, печія, відрижка / повітрям, кислим, їжею/, гикавка, блювота /жовчю, їжею, кислим/;

в) живіт /форма, збільшення, видима перистальтика, відродження газів, стілець, болі /самостійні, при пальпації, напружений/. Дані перкусії, пальпації та аускультації живота.

9. Сечовипускання: вільне, затримка сечі, мимовільне, болюче. Кількість сечі за добу.

10. Стан оперованої дільниці /пов’язка – суха, промокла/.

11. Лабораторні дані: загальний аналіз крові, сечі, коагулограма, та інші.


Ведення хворих в післяопераційному періоді.


Організація роботи та обладнання палати /відділу/ інтенсивної терапії.

 1. Підготовка ліжка до часу закінчення операції, провітрювання палати.
 1. Спостерігання за хворим до пробудження його /якщо операція проведена під наркозом/ і допомога при ускладненнях після наркозу /асфіксія, блювота, аспірація блювотними масами, падіння серцевої діяльності та інші/.
 1. Створення умов спокою /ліквідування шуму, розмови та інш./, зменшення післяопераційного болю /надання в ліжку зручного положення, обезболюючи засоби та інш./.
 1. Профілактика та лікування легеневих ускладнень, захист від охолодження, підвищене положення верхньої частини тулоба /фовлерівське положення/. Дихальна гімнастика, перевертання хворого, інгаляції, банки. По показаннях антибіотики, сульфаніламіди, серцеві засоби.
 1. Профілактика та лікування ускладнень зі сторони серцево-судинної системи – спостереження за пульсом, кров’яним тиском, диханням і відповідними міроприємствами, направле-


ними на підняття серцево-судинного тонусу /камфора, кордіамін, кофеїн, 40% р-н глюкози в/в та інш./, боротьба з наслідками крововтрати /переливання крові або кровозамінників/, з парезом кишечника, атонією шлунку, затримкою сечі.

 1. Компенсація порушень водно-сольового, білкового, вуглеводного обмінів та кислотно-лужної рівноваги /крапельне введення в/в фізіологічного розчину, розчину глюкози, р-ну Рінгера, переливання крові, плазми, альбуміну, протеіну та інших білкових препаратів, введення по показанням 3% р-ну хлористого калію і 5% р-ну соди/.

 2. Боротьба з атонією шлунка і парезом кишечника /відсмоктування шлункового вмісту з допомогою зонду, шприця Жане, промивання шлунку, гіпертонічна клізма, газовивідна трубка/.

 3. Боротьба з затримкою сечі /грілка на область сечового міхура, мікроклізма із теплим фізіологічним розчином, зміна положення хворого в ліжку аж до підняття, якщо немає протипоказань, катетеризація/.

 4. Профілактика післяопераційних тромбозів і емболій /бінтування ніг еластичним бинтом, антикоагулянти, лікувальна фізкультура/.

 1. Профілактика утворення пролежнів /повертання хворого в ліжку, протирання шкіри камфорним спиртом/. В місцях найбільшого тиску підкладають подушку, гумові круги, рівно покриті простирадла. При утворенні пролежнів - мазьові пов’язки /цинкові, вісмутові, мазі Вишневського та ін./.

 2. Спостереження і догляд за раною - промокання пов'язок /кров, серозні рідина, гній/, стан навколишньої шкіри /почервоніння, набряк, інфільтрація, висипка/.

 3. Положення хворого в ліжку після операції і строки вставання визначаються загальним станом хворого, характером проведеної йому операції і ступенем його активності. Раннє вставання і більш активне положення в ліжку запобігають ряду ускладнень, що виникають в післяопераційному періоді /легеневі ускладнення, післяопераційний парез кишечнику, тромбофлебіт, емболії та ін./.
  1   2   3

Схожі:

\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconТематичний план практичних занять «догляд за хворими, його роль у лікувальному процесі та організація в умовах стаціонару»
...
\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconТематичний план самостійної позааудиторної роботи для студентів 3 курсу медичного факультету №2
Хірургічна операція. Підготовка хворих до операцій. Догляд за хворими у післяопераційному періоді
\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconТематичний план практичних занять з догляду за хворими для студентів 2 курсу медичного факультету №2
Структура і функції приймального відділення. Особливості догляду за хірургічними хворими в приймальному відділенні Санітарна обробка...
\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconПлан лекційних занять з дисципліни «Основи догляду за хворими та інвалідами для студентів IV курсу напряму підготовки «Здоров’я людини» денної форми навчання на 2012-2013 навчальний рік
Загальні питання догляду за хворими. Медичні заклади та організація їх праці. – 2 години
\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconБуковинський державний медичний університет
Тема: “Поняття про хірургічну інфекцію. Чиста та гнійна перев’язочні. Організація роботи гнійної перев’язочної І особливості догляду...
\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconІнформація для студентів тематичний план лекцій: Кафедра педіатрії №3 нму тематичний план лекцій по догляду за хворими дільми для студентів ІІ курсу медичного факультету №4
Педіатрія як наука про здорову і хвору дитину, її місце в системі загальної медицини. Основні історичні етапи розвитку педіатрії...
\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconЛекції
Хірургічна рана. Принципи дренування та декомпресії. Ранній післяопераційний період. Мета, завдання та особливості сестринського...
\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconСухоставець наталія петрівна удк: 618. 177(477. 52)(043. 3) Профілактика післяопераційних ускладнень у гінекологічних хворих старших вікових груп
Профілактика післяопераційних ускладнень у гінекологічних хворих старших вікових груп
\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconКалендарний план практичних занять з догляду за хворими для студентів ІІ курсу медичного факультету №2 (медичних психологів) на осінній семестр 2012 – 2013 навчального року
Календарний план практичних занять з догляду за хворими для студентів ІІ курсу медичного факультету №2 (медичних психологів)
\"Основні принципи догляду за хворими у післяопераційному періоді І профілактика можливих ускладнень\" iconБуковинський державний медичний університет
Актуальність теми: Кожен медичний працівник повинен вміти діагностувати критичні стани хворого, а також надавати невідкладну допомогу...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи