Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб icon

Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Скачати 136.73 Kb.
НазваБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Дата28.07.2012
Розмір136.73 Kb.
ТипДокументи
Буковинський державний медичний університет

Кафедра пропедевтики дитячих хвороб„ЗАТВЕРДЖЕНО”

на методичній нараді кафедри

„__” ______________ 20 р.

протокол № _______

Зав. кафедри, професор

____________ Ю.М. Нечитайло


Методична вказівка для організації самостійної роботи студентів

„ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ СТАРШЕ 1 РОКУ.

РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ.

^ ОСОБЛИВОСТІ ПРИЗНАЧЕННЯ ЛІКУВАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ

ДІТЯМ РІЗНОГО ВІКУ


Навчальний предмет:

„Дитячі хвороби

з дитячими інфекційними хворобами”

Курс 6

Факультет медичний № 2

Спеціальність „Лікувальна справа”

Кількість навчальних годин – 5

Методичну вказівку склав

доцент кафедри, к.мед.н. Безрук В.В.Чернівці 2008

^ 1. Актуальність теми:

З харчуванням організм дитини отримує необхідні речовини, які забезпечують енергетичні затрати та основний обмін. З їжею надходить пластичний матеріал для побудови тканин. Особливо це необхідно для дитячого організму. Харчування дітей - це процес позаутробного дозрівання дитини і процес виховання. Враховуючи анатомо-фізіологічні особливості травної системи у дітей, слід враховувати не тільки потреби дитини, а й можливості переробити та засвоїти їжу.

^ 2. Навчальні цілі заняття:

2.1. Студент повинен ознайомитися з типами травлення у дітей в залежності від віку, кількісним та якісним складом їжі для здорових та хворих дітей різних вікових груп (І рівень засвоєння).

^ 2.2. Студент повинен знати режим, принципи складання меню дітям старше 1 року життя, піраміду харчування (II рівень засвоєння).

2.3. Студент повинен оволодіти навичками вміти визначити необхідну кількість їжі для дітей різного віку, скласти меню відповідно віку (III рівень засвоєння).

^ 2.4. Студент повинен розвивати творчі здібності в процесі складання меню, індивідуальних порад по харчуванню дітей з врахуванням нових рекомендацій по харчуванню дітей, вміти призначити лікувальну дієту хворій дитині (IV рівень засвоєння).

^ 3. Матеріали до аудиторної самостійної роботи:

3.1. Базові знання, вміння, навички (міждисциплінарна інтеграція)

Дисципліна

Знати

Вміти

Попередні (забезпечуючи дисципліни (нормальна анатомія, фізіологія, пропедевтична педіатрія, факультетська педіатрія)

Будову та функції системи травлення, ендокринної та нервової систем

Проводити об'єктивне обстеження хворого, визначати стан живлення, розвиток п/ш клітковини, тургор тканин

Внутрішньо-предметна інтеграція

Знати особливості годування здорових та хворих дітей, формули для розрахунку їжі

Вміти розрахувати кількість їжі для конкретної дитини, скласти меню відповідно віку, провести корекцію харчування здоровим та хворим дітям, і призначити лікувальне харчування

3.2. Зміст заняття:

^ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ ВІКОМ ВІД 1 ДО 3 РОКІВ.

Вигодовування дитини в віці від одного року до трьох є дуже складна та відповідальна задача. Це - перехідний вік, коли дитину після відлучення від груді привчають до більш різноманітної їжі. Введення в меню нових продуктів та блюд проводиться обережно та поступово, після попереднього вивчення його непереносимості та засвоєння дитиною.

Для організації раціонального харчування дітей віком понад один рік треба врахувати фізіологічні особливості їхнього віку: розвиток жувального апарату, посилення ферментативної активності травних соків та ін. Їжа дитини повинна бути різноманітною. Дітям в цьому віці необхідно 700 мл молока на день, а в віці від 2 до 3 років-500 мл. Але потрібно пам'ятати, що вживання молока поверх міри може викликати зниження апетиту та розвиток недокрів'я. Корисно давати дітям молочно-кислі продукти, а також консерви, що випускаються харчовою промисловістю для дитячого харчування.

Дітям віком до 2 років потрібно включити одне яйце через день, а після 2 років - щодня, причому до 2 років їх давати вареними, а після 2 років у вигляді омлету. Необхідно також давати вершкове масло, свіжий творог, сири, м'ясо, рибу, свіжі овочі, ягоди, фрукти. Рибні, м'ясні консерви, гострі закуски, прянощі не рекомендується вживати в цьому віці. В віці від одного до двох років кількість їжі на один раз повинна бути в межах від 300 до 400 г. Наприклад, перше блюдо 100-120., друге - м'ясо або риба 40-60 г, гарніру 75-80 г. Фрукти, ягоди, соки, компот, кисіль - 75-100 г. Склад їжі щоденно необхідно міняти.

Для дітей в віці від року до трьох найбільш придатним є слідуючий розподіл добового калоражу: сніданок - 25%, обід -35-40%, підвечірок - 10-15%, вечеря - 25%. В якісному відношенні дитині в віці від одного до 3 років потрібно 4 г. білків на 1 кг ваги-75% тваринного походження та 25% рослинного; жиру 4г на кг ваги - 10-15% рослинного походження, 90% - тваринного походження; вуглеводів в порівнянні з білками повинно бути в 4 рази більше-15-16 г на 1 кг ваги.

Кількість калорій в добовому раціоні дітей в віці від 1 року до 3 років повинно складати 95-100 на 1 кг ваги. У дітей старше першого року кількість кілокалорій на 1 кг ваги можна схематично вирахувати по слідуючій формулі: кількість кілокалорій зменшується кожні слідуючі 3 роки на 10. В середньому потреба дітей в віці 3 років складає 100 ккал/рік ваги, в віці 6 років-90, в віці 9 років-80, в віці 12 років-70, в віці 15 років - 60. Не слід допускати надлишкового застосування одних речовин за рахунок зменшення інших. Нестача застосування жиру призводить до пониження ваги дитини, схильності до інфекційних захворювань. Нестача білків може відобразитись на рості дитини.

Щоб їжа добре засвоювалась дитячим організмом, необхідно суворо дотримуватись правильного режиму харчування. Після року діти знаходяться на 5-разовому вигодовуванні с поступовим переводом на 4-разове. Перерва між годуваннями складає 4 години. В перервах між годуваннями не слід давати ніяких страв. Солодощі необхідно давати лише під час їди.

^ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ В ВІЦІ 3-7 РОКІВ.

Раціональне харчування сприяє правильному фізичному та психічному розвитку дітей та підвищенню опору їх організму до різних захворювань. Якісний склад їжі в цьому віці повинен вміщувати : з 3 до 5 років на 1 кг ваги 3,5-4 г білка, а в віці від 5 до 7 років-3-3,5 г., добова потреба в білку дітей 3-5 років -60 г, в віці 5-7 років - 66-68 г.

Для дітей 3-7 років найкращим співвідношенням між білками, жирами, вуглеводами вважається 1:1:4. Повноцінно жир засвоюється , коли він з вуглеводами їжі знаходиться в співвідношенні 1:4. Діти в віці 3-5 років повинні отримувати на 1 кг ваги 4 г жиру, 5-7 років-3 г. Добова потреба в жирі дітей від 3-5 років складає 60 г, 5-7 років - 68-70. Загальна кількість жирів складає не менш 25% добового раціону. Вуглеводи є основним джерелом енергії. Вони можуть відкладатися у вигляді запасів, які використовуються по мірі необхідності. Діти в віці 3-5 років повинні отримувати за добу 10-12 г вуглеводів на 1 кг ваги, 5-7 років-15,5 г. Добова потреба в вуглеводах дітей 3-5 років складає 260 та 5-7 років 280 г. Вуглеводи складають 55-65% всього добового раціону. Співвідношення між б:ж:у в дошкільному віці 1:1:4.

Калорійна потреба дітей в віці 3-5 років коливається від 85-110 кал. на 1 кг ваги; а 5-7 років 80-95 кал. Добова потреба в калоріях дітей в віці 3-5 років складає 1840; 5-7 років - 2060 калорій. Діти в віці 5-7 років повинні отримувати 4 годування на добу. Для дітей в віці 3-5 років добовий об'єм їжі повинен складати 1400-1500 г/мл, а для дітей 5-7 років 1600-1800 г/мл. На кожне годування діти в віці 3-5 років повинні отримувати по 350- 400 г/мл, а діти 5-7 років по 400-450 г/мл.

Останнім часом рекомендується розподіл їжі на впродовж дня:

 1. Сніданок 20-25%

 2. Обід 30-35%

 3. Підвечірок 20%

 4. Вечеря 25%.

Добова кількість молока в цьому віці повинна складати 500мл., м'ясо - 5-6 разів на тиждень: від 3 до 5 років 50-60 грам, 5-7 років - до 100 г /добу. З м'ясом потрібно поєднувати достатню кількість овочей, тому що вміст в них неорганічних основ забезпечує нейтралізацію кислотних продуктів білкового обміну. Необхідно також призначати дітям яйця, супи - по 300 мл/добу; чорний та білий хліб, овочі та фрукти, оселедець, сири, ковбаси, ікру.

Складання раціону харчування для дітей старше одного року також базується на їх віковій потребі в основних харчових інгредієнтах. Для дітей в віці від одного до 3 років та дітей від 3 до 7 років складаються окремі меню, тому що харчування цих груп дітей розрізняється за кількістю продуктів, об'єму добового раціону, величині разових порцій і особливістю кулінарної обробки продуктів. Діти, що знаходяться в ДДУ на денному перебуванні (9-10 годин) отримують 3 - разове харчування, яке забезпечує приблизно 75-80% добової потреби дітей в основних харчових речовинах та енергії. На долю сніданку припадає 25%, обід складає 40% та підвечірок - 15% (вечерю - 20% дитина отримує вдома). Для дітей, що знаходяться на подовженому перебуванні (12-14 годин) можна організувати 4-разове харчування. В ДДУ складається конкретне меню на кожний день, в якому дотримуються правильного співвідношення в харчових інгредієнтах. В раціонах дітей дошкільного віку співвідношення б:ж:у повинне складати 1:1:4.

При складанні меню дотримуються приблизних добових наборів продуктів для харчування дітей в ДДУ. Одні продукти вводяться в раціон щоденно, інші 1-2 разу на тиждень. В меню дітей кожний день необхідно включати молоко, вершкове та рослинні олії, м'ясо, хліб. Рибу, яйця, сир, творог, сметану можна давати дітям через 2-3 дня. Потрібно слідкувати за тим, щоб на протязі кожних 10 днів вся потрібна норма продуктів була витрачена в повному обсязі, відповідно затвердженим віковим нормам та віковим потребам.

При складанні меню для дітей в ДДУ враховується правильний розподіл продуктів на впродовж дня, що засноване на фізіологічних особливостях травлення дітей дошкільного віку. Так, наприклад, страви, що вміщують м'ясо та рибу (багаті на білок та жири) довше затримуються в шлунку дитини) дають дітям в першій половині дня. На вечір слід давати молочні, овочеві, фруктові блюда, тому що молочно-рослинна їжа засвоюється легше, а під час сну процеси перетравлення уповільнюються. При складанні меню слід звернути увагу на різноманіття страв на протязі тижня. Необхідно, щоб в один день дитина отримувала два овочевих і лише одне круп'яне. Складене меню фіксується на спеціальному бланку меню-розкладки, де перераховуються всі страви, що входять в денний раціон, їх вихід (вага кожної порції, розхід продуктів для приготування кожного блюда). Необхідно строго фіксувати кількість дітей в кожній групі, що присутні в ДДУ щоденно. Для визначення виходу блюд враховуються втрати, що стаються при кулінарній обробці продуктів, а також привар деяких готових страв, користуючись спеціальними таблицями. Велику допомогу при складанні меню в ДДУ чинять спеціально розроблені перспективні меню на 10 днів. Крім перспективних меню в ДДУ є спеціально розроблені картотеки страв, в яких вказані розкладка, калорійність стави, вміст в ньому б., ж., в., ціна страви. Важливе значення в організації харчування дітей має строге дотримання режиму харчування, що сприяє виробці умовного харчового рефлексу на час та сприяє нормальному функціонуванню органів травлення. Дошкільнята отримують харчування 4 рази на добу з інтервалом 3-3, 5-4 години. В ДДУ міста найбільш фізіологічним є слідуючий режим харчування: сніданок - 8 годин обід - 12, підвечірок - 15.30 годин, вечеря - 19. Дітям рекомендується знаходитися за столом 20-30 хвилин.

Для підрахування раціону за хімічним складом необхідно користуватися спеціальними таблицями, в яких вказано, скільки білків, жирів, вуглеводів містить той чи інший продукт. В меню-розкладці продукти виписуються на весь склад дітей та вказується кількість дітей.

^ ХАРЧУВАННЯ ХВОРИХ ДІТЕЙ

ПРАВИЛА ГОДУВАННЯ ЧЕРЕЗ ЗОНД.

Вибір способу годування залежить від наявності тотального та смоктального рефлексу в дитини, а також від його стану. Недоношені діти, у яких відсутній ковтальний рефлекс або у яких стається зупинка дихання під час годування з пляшечки, отримують харчування тільки через зонд. Довжина, на яку потрібно ввести зонд, дорівнює відстані від перенісся дитини до кінця мечовидного відростку грудини (10-12 см.). Зонд, резинову трубку, воронку перед "зондуванням" стерилізують кип'ятінням. Перед введенням зонда всю систему заповнюють молоком для попередження потрапляння повітря в шлунок. Кінчик зонда змочують в розчині бури з гліцеріном ті вводять по серединній лінії язика до мітки. Зонд під час введення необхідно щільно пережати пальцями або металічним зажимом, щоб не допустити витікання молока. Після введення зонда потрібно вичекати певний час, щоб впевнитись в правильності його місцезнаходження. Якщо зонд знаходиться в шлунку стан його залишається задовільним, він не неспокійний. При попаданні зонда в трахею дитина синіє, починає кашляти, давитися. В цьому випадку зонд необхідно вибрати, а дитині дати подихати киснем. Для попередження блювоти вводити молоко в шлунок краще краплями, а не струйно, тому користуватися шприцем замість воронки не рекомендується. Спосіб годування через зонд може бути одномоментним та постійним, який має ряд переваг: при його використанні молоко проходить краплями, що понижує зригування та блювоту, а також через нього можна вводити ліки та глюкозу. Постійний зонд менший в діаметрі, тому його можна вводити через носові ходи, але введення через рот вважається більш фізіологічним, тому що при цьому не порушується зовнішнє дихання.

^ ПАРЕНТЕРАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ НОВОНАРОДЖЕНИХ.

Необхідність в повному парентеральному харчуванні виникає в тих випадках, коли неможливе повноцінне харчування природнім шляхом або за допомогою зонда, а саме: при хірургічних захворюваннях травного каналу, некротичному ентероколіті, респіраторному дістрессиндромі, черемно-мозковій травмі. В якості білку для парентерального харчування новонародженим приймають білковий гідролізат "Амінон", "Амінозол", кристалічні амінокислоти "Поліамін", "Вамін", "Моріамін", "Левамін-70".

З вуглеводів використовується глюкоза. Жирові емульсії ("Інтраліпід", "Ліпофундін-С", "Ліпіфізан") застосовуються в живленні недоношених та доношених новонароджених. Перевагою цих препаратів є енергетична цінність, ізоосмолярність, відсутність подразнючої дії на стінку вен.

Дозування препаратів:

 • амінокислоти - 2-4 г/кг/добу,

 • жири - 2-4 г/кг,

 • вуглеводи - від 12 до 30 г/кг,

 • енергетична цінність - 70-120 ккал/кг. Показання до парентерального харчування:

 • необхідність розвантаження ШКТ (кишкова інфекція, вади розвитку ШКТ, післяопераційний період)

 • хронічні розлади харчування,

 • значне підвищення потреби в поживних речовинах та обмежених можливостях ШКТ їх засвоювати (опікова хвороба, ранній післяопераційний період) і т.ін.

^ КЛАСИФІКАЦІЯ ПАРЕНТЕРАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ:

1. повне - внутрішньовенне,

2. часткове - в/в + ентеральне

3. Додаткова - компоненти, яких не вистачає - амінокислоти, глюкоза, жири, сольові розчини.

Джерела азоту: Препарати цільного білку (кров, плазма, альбумін); гідролізати: гідролізат казеїну освітлений, гідролізат освітлений, інфузамін; розчини кристалічних амінокислот:

поліамін, альвезін "новий", левамін.

Джерела енергії: концентровані розчини глюкози - 0,5-0,9 г/кг/год без інсуліну; жирові емульсії на основі рослинної олії: інфузоліпол, інтраліпід, ліпофундін з розрахунку, що 1 г=10 ккал.

Джерела електролітів: 7,5% розчин КС1- вміщує 1 ммоль К в 1 мл, 10% NаСІ - 1,7 ммоль На в 1 мл, 10% Са глюконат - 0,9 ммоль Са в 1 мл, 25% розчин МgSO4 - 2 ммоль в 1 мл.

Складні розчини: розчин Рінгера, дісоль, трисоль, ацесоль, лактосоль. В новонароджених складні сольові розчини не застосовуються. Комплексне застосування вітамінів.

Методи парентерального харчування:

1. скандинавська система - використовуються глюкоза та жирові емульсії,

2. система гіпераліментації - концентровані розчини глюкози в магістральні судини. ЛІКУВЛЬНІ ДІЄТИ.

Існують лікувальні дієти, які застосовуються у дітей різного віку. Усі основні дієти позначені номерами від 1 до 15. Варіанти дієт, які враховують особливості перебігу хвороби або її період, позначені відповідними номерами (дієта N1, 1а, 16).

Існують спеціалізовані продукти для хворих дітей з порушенням обміну речовин, вродженою недостатністю ферментативних систем. До них відносять: енпіти, кисломолочні суміші (КМ), біологічно активні добавки (БАДи). Перелік сумішей для годування хворих дітей 1 року життя

1. Знижена активність лактази - Нутрілон низьколактазний - АЛ 110

2. Алергія до білків коров'ячого молока, непереносимість лактози, сахарози, галактоземія, целіакія:- Соя Семп (до 3 років), Нутрі-Соя, АЛ Сой, Соя Рис, Фітовіт, Малятко-М (з таурином), Хіп-ГА, Дніпрянка-К (концентрат ацидофільних паличок, лізоцим)

3. При синдромі зригування та систематичній блювоті, гипотрофії І-ІІ ст., мінімальні травні дисфункції (кишкові коліки, метеоризм): Нутрі лон Антірефлюкс, Семпер Лемолак,

4. Прояви кишкової алергії до білків коров'ячого молока: Пепті-Юниор, Алфаре, Неонатал, Дніпрянка-К.

5. При закрепах, дисбактеріозі і підтриманні оптимального складу кишкової мікрофлори: Семпер Біфідус

Енпіти - сухі молочні продукти для ентерального харчування з підвищеним або зниженим вмістом основних нутрієнтів.

Білковий енпіт: призначається для поповнення дефіциту білка в раціоні хворих дітей і містить протеїну в 2.2 рази більше, ніж коров'яче молоко. Енергетична цінність його збережена за рахунок деякого зменшення вмісту жиру. Білковий енпіт застосовується у вигляді напою, як самостійна рідка страва у складі сніданку, підвечірка, вечері, або як основа для приготування різних страв (каші, супів, кви, суфле, запіканок, фруктових коктейлів).

Жировий енпіт: призначається для підвищення енергетичної цінності раціону і забезпечення його поліненасиченими жирними кислотами.

Знежирений енпіт: призначають з метою зменшення вмісту у раціоні ліпідів. Продукт гіпокалорійний, його харчувальна цінність забезпечується за рахунок збільшення кількості білка та вуглеводів.

Протианемічний енпіт: призначають дітям з анемією різного генезу. Продукт гіпокалорійний у зв'язку з низьким вмістом ліпідів. Енергетична цінність забезпечується за рахунок збільшення вмісту білків і вуглеводів. Рівень заліза у продукті високий - 21.9 мг%. Кисломолочні продукти (кефір, простокваша, ацидофільне молоко, ацидофільно-дріжджове молоко, ацидофільна паста, "Маціоні", "Наріне", "Біолакт", йогурти) широко використовуються у лікувально-профілактичному харчуванні дітей.

Низьколактозні молочні продукти - це збалансовані за складом основних нутрієнтів і звільнені від лактози сухі молочні суміші. Вуглеводний компонент цих сумішей складається з цукрів рослинного походження - сахарози із додаванням декстринмальтози. Безбілкові продукти.

Низькобілкова та безбілкова лікувальна дієта необхідна дітям при наявності: спадкової патології амінокислотного обміну (фенілкетонурія, гістидинемія, гомоцистинурія); хронічної ниркової недостатності. Низькобілкову дієту можна забезпечити шляхом обмеження або повного вилучення продуктів, багатих на білок (м'ясо, молоко, сир молочний, сир твердий, яйця, боби, деякі крупи, хліб) або ввести у раціон лікувального харчування гідролізати білка і спеціалізовані продукти з низьким вмістом білка. До сухих (відновлених) низьколактозних молочних сумішей відносяться: низьколактозні суміші з солодовим екстрактом, рисовим, вівсяним, гречаним борошном, із толокном, низьколактозне молоко.

До спеціалізованих безбілкових продуктів відносяться: хліб із пшеничного крохмалю, макаронні вироби (вермішель, макаронна крупа, манна крупа), а також сухі суміші (концентрати) для домашнього приготування каш, кексів, мусів, желе. Ступінь обмеження білка в раціоні встановлює лікар з урахуванням характеру захворювання і особливостей його перебігу.

^ 3.3. Рекомендована література

Навчальна:

Основна:

 1. Мазурин А.В., Воронцов И.М. Пропедевтика детских болезней. С.-Петербург: 2000. -С.98-162, 207, 214-215, 827-874.

 2. Медицина дитинства (За ред. П.С.Мощича. Київ: 3доров'я, 1994. - т.1. -С.148-167.

 3. Нутріціологія дитячого віку / за ред. Ю.М.Нечитайла. – Вид. 3-те, переробл. Та допов. – Чернівці, видавництво БДМУ, 2008. – 208 с., іл.

Додаткова:

 1. Наказ № 149 від 20.03.2008 «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років».

^ 3.4. Матеріали для самоконтролю:

Контрольні запитання по темі:

1. Поняття про піраміду раціонального харчування.

2. Лікувальне харчування хворих дітей.

3. Основи парантерального харчування.

4. Особливості вигодовування недоношених дітей, зондове харчування.

^ 4. Матеріали для аудиторної самостійної роботи :

4.1. Студент повинен знати: загальні підходи до оцінки стану здоров'я дітей;

групи здоров'я; сутність валеологічного підходу при оцінці здоров'я дітей;

особливості огляду дітей різних вікових груп; послідовність загального огляду та показники, що визначаються.

Студент повинен вміти: оцінити загальний стан здоров'я дитини, визначити групу здоров'я, провести загальний огляд дітей в залежності від віку.

4.2. Професійні алгоритми для оволодіння вміннями та навичками – додається.

4.3. Навчальні задачі, тести 3 рівня, довідкові матеріали додаються.

5. Матеріали для післяаудиторної самостійної роботи - додається.


Підготував методичну вказівку

доцент, к.мед.н. Безрук В.В.


Рецензія позитивна

доцент, к.мед.н. Шкробанець І.Д.

Схожі:

Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconМiнiстерство охорони здоров'я україни буковинський державний медичний університет кафедра педіатрії та дитячих інфекційних хвороб
Державний випускний іспит з дитячих хвороб з дитячими інфекційними хворобами – XII семестр
Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Неревматичні ураження серцево-судинної системи у дітей. Діагностика. Диференційна діагностика. Використання інструментальних методів...
Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Поняття про здоровя дітей. Критерії його оцінки, групи здоровя. Диспансеризація дітей разного віку. Методологія побудови діагнозу...
Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Цнс, кишкових інфекціях. Захворюваність пневмонії підвищується в період епідемії грипу в холодну пору року, спостерігаються також...
Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Захворювання шлунково-кишкового тракту у дітей неінфекційного ґенезу. Диференційна діагностика органічних та функціональних захворювань....
Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Одна з перших процедур, що відбувається після народження нової людини це оцінка її неврологічного статусу І, відповідно, стану нервової...
Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
У 10-20% хворих на інфекцію свш локалізувати рівень ураження не вдається. При рецидивах гострої сечової інфекції та хронічному перебігу...
Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Одна з перших процедур, що відбувається після народження нової людини це її антропометричне дослідження. Найбільш серйозні захворювання...
Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Порушення діяльності ендокринних залоз призводить нерідко до різких змін в обміні речовин, що в свою чергу є причиною серйозних захворювань...
Буковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб iconБуковинський державний медичний університет Кафедра пропедевтики дитячих хвороб
Особливо це необхідно для дитячого організму. Харчування дітей це процес позаутробного дозрівання дитини І процес виховання. Враховуючи...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zavantag.com 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи